Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

pigmentové škvrny

Ako na pigmentové škvrny? Zabráňte ich vzniku!

Užívajte si slniečko bez strachu z pigmentových škvŕn. Poradíme vám, ako sa im vyhnúť a čo robiť v prípade, že už sa vám na tvári alebo tele objavili.

Zatiaľ čo niektoré ženy sa môžu bez starostí opaľovať aj na silnejšom slnku, iným lúče namiesto krásneho bronzového opálenia vytvoria pigmentové škvrny. Dobrou správou je, že vzniku nechcenej pigmentácie nielen na tele, ale aj na tvári, je možné zabrániť. Že vám tohtoročné silné slnko už pigmentové škvrny vytvorilo? Tu je pár rád, vďaka ktorým ich zvládnete zosvetliť aj doma!

Užívajte si slniečko bez strachu

Pigmentové škvrny môžu potrápiť všetkých bez výnimky. Možno však povedať, že ženy, majiteľky tmavšej pokožky (to znamená pokožky s vyšším fototypom) a staršie osoby nechcené zafarbenie kože postihuje oveľa častejšie. Jednou z najnáchylnejších skupín vôbec sú potom tehotné ženy. V priebehu tehotenstva sa pigmentové škvrny objavia u 50 – 70 % z nich.

Táto chybička krásy našťastie nie je zdraviu nebezpečná a nemusí byť trvalá. Aby sme však zistili, ako pigmentové škvrny odstrániť, musíme najprv objasniť, čo je príčinou ich vzniku.

Prečo vznikajú pigmentové škvrny?

Za vznikom pigmentových škvŕn stojí vyššie množstvo melanínu vo vrstve pokožky nazývanej epidermis. Tento pigment plní veľmi dôležitú funkciu – pohlcuje UV lúče, a tým chráni pokožku pred škodlivým slnečným žiarením. Ak slnko nie je príliš silné, je výsledkom jeho pôsobenia rovnomerné opálenie.

Ak však trávime čas na príliš silnom slnku neprimerane dlhú dobu a nijako svoju pokožku nechránime, vezme naše telo ochranu do svojich rúk. Bunky zvané melanocyty začnú intenzívne produkovať melanín, ktorý potom vidíme v podobe drobných či rozsiahlych pigmentových škvŕn.

Nechcené zafarbenie sa potom najčastejšie objavuje na miestach, ktoré slniečku najviac vystavujeme – teda na rukách, ramenách, na dekolte a bohužiaľ aj na tvári.

pigmentové škvrny

Starnutie pleti. I to hrá svoju rolu

úlohu hrá tiež starnutie pleti

S pribúdajúcimi rokmi sa množstvo melanocytov v pokožke znižuje. Logicky by teda malo klesať aj množstvo pigmentu melanínu. Lenže opak je pravdou. Zostávajúce melanocyty totiž zväčšujú svoj objem a sú aktívnejšie. A tak sú po 40. roku veku pigmentové škvrny častejším problémom. Významnú úlohu tu zohráva aj genetika. Ak teda rodičov trápia tmavé fliačky na pokožke, veľmi pravdepodobne sa s nimi budete potýkať aj vy.

Hormonálne zmeny a pigmentové škvrny

hormonálne zmeny

Rovnako  môžu byť pigmentové škvrny následkom hormonálnych zmien. Čo vysvetľuje, prečo tento kozmetický problém trápi ženy užívajúce antikoncepciu, tehotné ženy, a tiež ženy okolo 45 – 55 rokov. Ak ste však žiadnu hormonálnu zmenu neprekonali a na slniečko si tiež dávate pozor, môže za vznikom nechcených škvrniek stať tzv. hypertoxicita. Tú vyvolá aj na prvý pohľad banálna vec ako zmena parfumu alebo telovej a pleťovej kozmetiky. V takom prípade je lepšie siahnuť po kozmetike určenej pre citlivú pleť.

Pigmentové škvrny nie sú to jediné, čo nás v lete trápi. Viete, ako zabrániť nadmernému poteniu?

Ako na pigmentové škvrny? Začnite prevenciou

Ak viete, že vaša koža je k vzniku pigmentových škvŕn náchylná, chráňte ju 365 dní v roku, nielen v tom najparnejšom lete. A začnite už ráno po prebudení. Proti pigmentovým škvrnám dobre fungujú denné krémy s vyšším ochranným faktorom (OF). V NIVEA sme pre vás vybrali 3 najúčinnejšie.

denný krém s vyšším ochranným faktorom

Energizujúci denný krém proti vráskam Q10 plus C navráti pokožke pružnosť a sviežosť vďaka antioxidantom. 100 % pleti identický koenzým Q10 a vitamín C pleť vyživia a dodajú energiu. Vďaka OF 15 vás bude pred UV lúčmi spoľahlivo chrániť väčšinu roka.

 

Ochranný denný krém proti vráskam Q10 Power OF 30 vám pomôže zvládnuť hneď 2 muchy jednou ranou. Jednak bude pleť chrániť pred vznikom pigmentových škvŕn aj nových vrások, jednak pomáha vašej pleti vyzerať mladšie a krajšie. Na predčasné starnutie a nepekné zafarbenie pleti môžete zabudnúť.

 

Spevňujúci denný krém Hyaluron Cellular Filler s OF 30 pre pevnejšiu a viditeľne mladšiu pleť ocenia majiteľky zrelšej pleti, ktoré sa nerady schovávajú pred slniečkom pod klobúkom alebo slnečníkom. UVA a UVB filtre pred slnečným žiarením spoľahlivo ochránia. Pleť navyše dôkladne hydratuje, takže bude jemná a hebká aj počas teplého leta.

 

Tip: Či už siahnete po ktoromkoľvek z týchto krémov, nezabudnite pri jeho nanášaní ani na krk a dekolt. Vďaka tomu docielite najlepší výsledok.

Kvalitný opaľovací krém: Účinný štít proti pigmentovým škvrnám

Počas tých najteplejších dní je však potrebné siahnuť po štíte, ktorý si poradí i s najsilnejším slniečkom. NIVEA SUN Pleťový krém na opaľovanie proti vráskam OF 50 je vhodnou voľbou pre sparné letné dni pri rybníku rovnako ako pri mori. Len pozor, nezabudnite na pravidelnú aplikáciu, a to predovšetkým na nose, nad hornou perou, na lícach a na čele. Tieto časti sú totiž slniečku vystavené najviac. Výber telového opaľovacieho mlieka s vysokým faktorom by potom mal byť tiež samozrejmosťou.

opaľovací krém

Čo keď už pigmentové škvrny mám?

Menšie a svetlejšie pigmentové škvrny zmiznú samy – niekedy za pár dní, inokedy za niekoľko týždňov alebo mesiacov. Než sa tak stane, môžete ich zakryť mejkapom alebo BB krémami s ochranným faktorom. Existuje aj celý rad špeciálnej kozmetiky, vďaka ktorej škvrnky postupne vyblednú. Rozhodne vyskúšajte tiež staré a osvedčené babské rady.

Ak vás však trápia veľké a tmavé pigmentové škvrny, je potrebné navštíviť špecialistu, ktorý navrhne vhodné riešenie. Najčastejšie potom pomôžu zákroky, medzi ktoré patrí chemický peeling, ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom (IPL) alebo laserové ošetrenie.

K letu patrí nielen svieža pleť, ale aj svieži pohľad! Zbavte sa kruhov pod očami už teraz.

Naše odporúčanie pre vás