Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

torta pre deti

Torta pre deti

Rady, ako upiecť zdravý darček pre najmenších.

Narodeniny, a zvlášť tie detské, sú jednou z príležitostí, ktorá si zaslúži tortu. Avšak uspokojiť maškrtné detské jazýčky a upiecť naozaj zdravú tortu je veľký oriešok. Poďte piecť s nami a zdravá narodeninová torta bude hračka.

Ako upiecť zdravý darček pre najmenších?

Detská torta by mala byť nielen krásna a chutná, ale hlavne zdravá. Bez umelých farbív, aróm, sladidiel a toľko diskutovaných „éčok". V obchode takú tortu zoženiete len ťažko. Upiecť si preto svoju vlastnú tortu je ten najlepší variant, ktorý môžete zvoliť. A hlavne, len vy sama viete, čo vášmu dieťaťu chutí.

ingrediencie

Pravidlo 1: Vyhnite sa bielemu cukru a bielej múke

Ak chcete, aby bola torta naozaj zdravá, vyhnite sa bielej múke, respektíve zvýšenému množstvu lepku. U detí sa nadbytok bielej múky môže prejaviť častejšími nádchami a nachladnutím a v neskoršom veku môže viesť aj k vzniku cukrovky či celiakie. Narodeninovú tortu radšej upečte zo zdravšej celozrnnej múky, ktorá obsahuje mnoho vitamínov, minerálnych látok a vlákniny.

Znížte, alebo úplne vynechajte použitie bieleho cukru. Cukor je to posledné, čo by sa malo na jedálnom lístku vašich detí objaviť. Nadmerné množstvo cukru vedie k obezite, k vzniku mnohých závažných ochorení a prispieva k vzniku zubného kazu.

Nahraďte ho oveľa zdravšími sladidlami. Skvelé alternatívy sú med, stévia, javorový sirup či obilné slady, ktoré sa vyrábajú z obilia – najčastejšie z jačmeňa alebo pšenice. Síce menej sladia, ale pre organizmus majú oveľa väčší prínos.

zdobenie torty

Pravidlo 2: Odľahčite krém

Úplne nevhodné sú v detských tortách smotanové a maslové krémy. Naopak, ideálna môže byť torta s jogurtovým základom, ricotta či mascarpone. Namiesto klasickej kyslej smotany môžete zase použiť smotanu nízkotučnú. Dosladiť a dochutiť ho môžete domácou marmeládou alebo kúskami čerstvého ovocia.

Mimochodom, k narodeninám patria darčeky a hračky. Pozrite sa na najlepšie hry pre deti.

pusa s kremom

domáci marcipán

Pravidlo 3: Použite prírodné farbivá – čučoriedky, kakao či kurkumu

Pri detskej narodeninovej torte je veľmi dôležité konečné zdobenie. Torta, ktorá bude hrať všetkými farbami, bude pre vaše dieťa viac príťažlivá a zaujímavá. Zručnejšie mamičky či babičky si môžu vyrobiť domáci marcipán farbený prírodnými farbami a vymodelovať rozprávkové postavičky, hrdinov či zvieratká.

Tie menej zručné môžu prírodné farbivo zamiešať rovno do krému a tortu dozdobiť ovocím. Pri zdobení si dajte pozor na veľké kusy orieškov, cukríky či nejedlé časti! Ľahko by mohlo dôjsť k ich vdýchnutiu. Je tiež potrebné dbať o zvýšenú opatrnosť pri použití exotického ovocia, na ktoré by mohlo byť vaše dieťa alergické.

Prvé narodeniny a prvú narodeninovú tortu máte zdarne za sebou? Teraz vás možno čaká prvá dovolenka s bábätkom.