masaz

UŽITOČNÁ PRÍPRAVA NA PÔROD: PERINEÁLNA MASÁŽ

Uľahčite si pôrod!
V treťom trimestri už ste možno o perineálnej masáži niečo počuli, takže iba na zopakovanie. Hoci vám perineálna masáž nedáva žiadne záruky, hovorí sa, že pomáha predchádzať natrhnutiu hrádze pri pôrode a znižuje aj nutnosť nástrihu hrádze (tzv. epiziotómie). Ako to funguje?

Čo je to perineálna masáž?

Ide o pravidelné jemné masírovanie či napínanie kože a svalu medzi pošvovým vchodom a konečníkom. Pružnejšia hrádza teoreticky obmedzuje pravdepodobnosť spontánneho natrhnutia pri pôrode. Skúsenosti potvrdzujú, že pre ženy, ktoré perineálnu masáž vykonávali denne posledných šesť týždňov tehotenstva, bolo silné napätie hrádze pri vrcholnej fáze pôrodu menej bolestivé, a aj tým znížili nutnosť nástrihu hrádze (tzv. epiziotómie).  

Je perineálna masáž bezpečná?


Rovnako, ako s akoukoľvek alternatívnou terapiou alebo cvičením, by ste sa aj o masáži hrádze mala poradiť so svojím lekárom. Ak sa u vás objavili predčasné kontrakcie, máte poranené tkanivo v oblasti intímnych partií, vaginálnu infekciu, alebo je masáž pre vás bolestivá či nepríjemná, tak  pre vás pravdepodobne nebude vhodná. Pre väčšinu žien je masáž hrádze bezpečná, ak používajú vhodný lubrikant a masírujú len jemným tlakom.Tá najlepšia starostlivosť pre vás a vaše bábätko