mali plavackovia

Malí plaváčikovia NIVEA


PLÁVANIE JE SKVELÉ PRE VÁS I PRE BÁBÄTKO.

Veľa bábätiek sa v bazéne cíti ako ryba vo vode. Kurz plávania mamičiek s deťmi prospeje vám obom. Je to zábava a aj spôsob, ako prehĺbiť vzájomné citové väzby a dôveru.

Cesta do vodného sveta: ideálne cvičenie pre rodičov i bábätko

Plávanie bábätiek sa sústreďuje hlavne na zábavu a ľahkosť voľného pohybu. Voda môže bábätku pripomínať príjemné chvíle v  brušku, kde ešte nedávno bezstarostne plávalo v plodovej vode. Určite si stále pamätá ten hrejivý pocit bezpečia a istoty. Plávanie má navyše pozitívny vplyv na celkový psychomotorický vývoj dieťaťa. Zdokonaľuje zmyslové vnímanie bábätka vo vzťahu k okolitému svetu, posilňuje dýchanie, svaly a kardiovaskulárny systém. Ak si zvykne na ovládanie vlastného dychu a ak mu nebude prekážať voda na tvári, ľahšie sa tak neskôr naučí plávať.


baby

Kedy je ten najlepší čas prihlásiť sa do kurzov plávania a začať objavovať vodný svet?

Väčšina kurzov sa vypisuje pre deti od 6 mesiacov, niektoré ale začínajú už od 3 mesiacov. Poraďte sa aj so svojím pediatrom, kedy je ten najlepší čas pre vás a vaše bábätko. Bábätko môže plávať v podstate hneď, akonáhle dokáže držať hlavičku (čo je obvykle v šiestom mesiaci).

Na čo sa pri výbere kurzov zamerať:

  •  Nie viac než 10 detí na jedného inštruktora.
  •  Čisté prostredie, prítomnosť záchranára alebo zdravotníka.
  •  Teplota vody medzi 32 až 33°C.
  •  Skúsený inštruktor, ktorý sa zameriava na hru a bezpečnosť, nie na klasickú výučbu plávania (to bábätká ešte nedokážu!).





Čo sa bábätko môže naučiť

Čo sa bábätko môže naučiť (okrem pesničiek a hier):

  • Ako sa skĺznuť z okraja bazénu do vody, ako sa chytiť a držať okraja bazénu (dôležitá zručnosť, keby náhodou spadlo do vody).
  • Ako plávať „psíčka“ s vašou pomocou.
  • Ako robiť na hladine bubliny.


Bezpečnostné opatrenia, ktoré je potrebné mať na pamäti:

Hoci s vami bude po celý čas kurzu inštruktor, treba mať na pamäti pár bezpečnostných opatrení. Budú sa vám hodiť, aj keď pôjdete s bábätkom plávať sama.

  • Bábätko majte neustále v dosahu oboch rúk.
  • Nikdy sa nespoliehajte na plávacie pomôcky.
  • Neponárajte bábätku hlavu pod vodu. Novorodenci síce inštinktívne zadržujú dych, keď sú pod vodou, ale tento reflex sa vo vyššom veku stráca.
plavackovia 2
Plávanie s bábätkom si vás určite získa hneď na prvý raz. Stretnete ďalších rodičov s deťmi v rovnakom veku a získate tak nových priateľov, s ktorými si budete vymieňať skúsenosti. A v neposlednom rade je pohyb vo vode dobrý i pre vás.