Farebná typológia: Ktoré farby sa vám hodia najviac?

Iste ste si všimli, že v určitých farbách sa cítite lepšie ako v iných. A že ten červený rúž vám pristane, zatiaľ čo s ružovým sa necítite dobre. Premýšľali ste niekedy nad tým, čím to je? Môže za to farebná typológia!

Farebná typológia: Čo to vlastne je?

Nehľadajte v tom žiadnu vedu, ide jednoducho o 4 kategórie, do ktorých je možné zaradiť úplne každého podľa jeho farby vlasov, očí a pleti. Názvy majú tieto kategórie podľa ročných období: Môžete teda byť jarný, letný, jesenný alebo zimný typ.

A práve vďaka správnemu určeniu, akým typom ste, zistíte, aké farby vám lichotia najviac a ktorým sa radšej vyhnúť. Farebná typológia sa vám bude hodiť nielen pri výbere nových kúskov do šatníka, ale aj pri riešení farby vlasov, líčení a vyberaní doplnkov. Už sa vám teda nestane, že si vyberiete očné tiene, ktoré vašu tvár premenia na nevkusné plátno, ani šaty, v ktorých sa „utopí“ vaša bronzová pleť.


Svetlý alebo tmavý typ?

Skôr ako sa pustíme do ročných období, je dobré urobiť si jasno v tom, či ste svetlý alebo tmavý typ. To vám totiž uľahčí následné rozdeľovanie. Ku svetlému typu sa radia prirodzené blondínky, ľudia so svetlým fototypom pleti, ale aj modrookí jedinci.

Na hranici medzi svetlým a tmavým typom sú ryšavky, ale k tým sa vrátime neskôr. Tmavý typ reprezentujú tmavovlásky a ľudia s tmavým fototypom pleti.

Náš tip: Ak si nie ste istá, k akému typu patríte, poproste o radu napríklad svoju kozmetičku, alebo si dohodnite krátke stretnutie s vizážistkou.

A teraz teda hor sa na prelet ročnými obdobiami!


Farebná typológia: Jarný typ

Máte svetlú pleť, ktorú cez leto zdobia pehy, blond alebo plavé vlasy a modré či zelené oči? Potom ste ukážková jar!
Mimochodom: Tento typ patrí medzi najrozšírenejšie. Váš šatník aj kozmetickú taštičku by malo inšpirovať práve toto ročné obdobie. Farby by mali byť svieže, ale zároveň jemné. Zvoliť môžete aj pastelové. Naopak, vyvarujte sa príliš výrazného líčenia a mohutných šperkov a módnych doplnkov.

Oblečenie pre jarný typ

Patríte medzi milovníkov „black & white“ kombinácií? Potom vás asi sklameme, pretože presne z týchto dvoch základných farieb by ste mali mať vo svojom šatníku len po troške. Naopak, nemusíte šetriť s pastelovými farbami: Baby blue, baby pink, odtiene marhuľovej a hnedej, to sú vaše farby! Ak máte rady vzory, vyberte drobné kvetinové, nič extravagantného.

Líčenie pre jarný typ

Decentné líčenie je to, na čo by ste sa mali zamerať, ak ste jarný typ. Zabudnite na výrazné linky alebo dymové tiene, to nebude vaša parketa. Naopak, pastelové tiene vám hrajú do kariet. Chystáte sa na rande a márne premýšľate, po akom rúži siahnuť? Vyskúšajte NIVEA Balzam na pery v ceruzke Rosy Nude, to je presne váš odtieň! Budete sa s ním cítiť komfortne a na svoje okolie urobíte dojem.

Doplnky pre jarný typ

Parádu budete robiť najmä s perlami či drobnými doplnkami v tyrkysovej farbe. Nič nepokazíte ani jemnými šperkami zo zlata či striebra. Ale radšej sa oblúkom vyhnite prílišnému zdobeniu a výrazným farbám.

Ak si farbíte vlasy, potom urobte maximum pre to, aby vaša farba vydržala dlho.


Farebná typológia: Letný typ

S letom je to trochu komplikované, jeho definícia, podľa ktorej by ste sa k nemu mohli priradiť, totiž nie je úplne jasná. Vyznačuje sa veľmi svetlou až olivovou pleťou. Ale pozor, vlasy môžu byť blond aj tmavohnedé. Patria sem nielen jedinci s modrými očami, ale aj tí s hnedými. Uľahčiť rozhodovanie, či ste letný typ, môže fakt, že letný typ sa veľmi ľahko opaľuje. Nezabudnite ale vždy vybrať ten správny opaľovací krém.

Oblečenie pre letný typ

Ak vám nejaká farba naozaj sadne, tak je to staroružová, ktorá podčiarkne vašu prirodzenú krásu. Chybu však neurobíte ani s ostatnými odtieňmi ružovej či svetlomodrej. Vyhnite sa krikľavým farbám a čiernej, tie vám práve nelichotia.

Líčenie pre letný typ

Už ste niekedy vyskúšali strieborné tiene? Ak nie, mali by ste to rýchlo napraviť, pretože letnému typu padnú ako uliate. Pristanú vám aj dymové tiene či jemné linky. Ak vyrážate na večierok a nemáte čas na skrášľovanie očí, obtiahnite pery NIVEA Tónovací balzam na pery Watermelon. S týmto odtieňom sa v dave rozhodne nestratíte a perfektne sadne práve vášmu typu.

Doplnky pre letný typ

Na rozdiel od jarného typu sa radšej vyhnite zlatu. Pristanú vám rubíny či granát. Ak chcete niečo striedmejšie, siahnite po perlách (pokojne aj z bižutérie) či striebre.


Farebná typológia: Jesenný typ

Teraz je reč o už spomínaných ryšavkách. Jemne sfarbená pleť, ktorá sa rýchlo spáli, hnedé alebo ryšavé vlasy a žiarivé oči. To sú charakteristické znaky jesenného typu. Patrí sem najmenej žien zo Slovenskej republiky.

Oblečenie pre jesenný typ

Khaki, oranžová a hnedá. Jednoducho farby, ktoré k jeseni patria, rovnako tak patria aj k vám. Nebojte sa ich vzájomne kombinovať. Parádu urobíte aj so smaragdovozelenou. Len pozor na to, že je veľmi výrazná a rozhodne pre ňu platí, že menej je viac.

Líčenie pre jesenný typ

Ak ste jesenný typ, nechajte sa pri líčení inšpirovať farbami jesene. Teplé tóny sú presne to, v čom sa budete cítiť dobre. Či už ide o očné tiene, či odtieň rúžu, hnedá a oranžová vás vždy zachránia.

A ak máte chuť tento jednotný štýl líčenia niečím rozbiť, nebojte sa použiť NIVEA Balzam na pery Strawberry. V červenej krásne vyniknete a zvýšite si sebavedomie!

Doplnky pre jesenný typ

Ste jesenný typ? Potom choďte do dreva či kože. Práve doplnky z týchto materiálov vám pristanú najviac a stopercentne s nimi zožnete úspech. Nebojte sa tieto dva materiály kombinovať.


Farebná typológia: Zimný typ

Ak by sme mali vybrať jednu zástupkyňu zimného typu, bola by to nepochybne Snehulienka. Jej pleť je veľmi svetlá až porcelánová, vlasy čierne ako uhoľ a šedomodré oči. Rovnako ako pri jesennom type platí, že aj zimní jedinci sa zle opaľujú a slniečko ich pleti veľmi neprospieva.

Oblečenie pre zimný typ

Zostaňme pri klasike, s bielou a čiernou urobíte najviac parády, a navyše týmito farbami podčiarknete svoje krivky. Môžete ich kombinovať s modrou, ružovou či červenou. V obchodoch sa vyhnite hnedej a oranžovej, tie pre vás nie sú to pravé.

Líčenie pre zimný typ

Očné linky, tiene, výrazné rúže. Zimné typy toho majú na výber naozaj veľa. Ale nezabudnite, že nič sa nemá preháňať. Ak sa teda rozhodnete pre výrazný rúž, linky nechajte radšej na zajtra. Nebojte sa experimentovať s farbami, môžete si to dovoliť. Vašim perám pristane napríklad NIVEA Balzam na pery Blackberry.

Doplnky pre zimný typ

Zimný typ sa v doplnkoch môže vyblázniť. Najviac im totiž pristanú extravagantné kúsky, ktoré sa blýskajú a sú nápadné. Jednoducho to, v čom by vám letný typ prišiel bláznivý, zimný bude nosiť ako kráľovná.