Starostlivosť o pleť pod rúškom

Starostlivosť o pleť pod rúškom: Vyhnite sa vyrážke

Akné, mastná pleť, vyrážka. Vašej pleti nosenie rúška
a respirátorov práve dvakrát nepristane. Ako by mala vyzerať starostlivosti o pleť pod rúškom? Poradíme vám, na čo sa zamerať, aj čomu sa vyhnúť.

Nie je akné ako akné

S akné sa počas svojho života stretne približne 85 % populácie, najčastejšie v období puberty, kedy si hormóny s naším telom robia, čo chcú. Väčšinou sa objavuje v T-zóne a my sme pre vás na túto tému spísali hneď niekoľko tipov, ako na toto akné vyzrieť

 

Akné pod rúškom sa ale trošku líši. Ide totiž o mechanické akné. Prečo mechanické? Pri nosení rúška či iného zakrytia úst a nosa dochádza k treniu látky o pleť, ktoré vedie k väčšej tvorbe kožného mazu. Navyše pod rúškom je vlhko, čo je ideálne prostredie na tvorbu baktérií.

 

Kým z klasického akné vám môžu vznikať jazvičky, to mechanické sa hojí pomerne ľahko a rýchlo, takže jazvičiek sa báť nemusíte.

 
pleť pod rúškom

Ako predchádzať akné z rúška

Aj keď sa môže „maskne“ = mechanické akné zdať ako nevyhnutný následok nosenia rúška, nie je tomu tak. Môžete mu totiž predísť, alebo sa o to aspoň pokúsiť. A ako na to? 

  1. Rúško si pravidelne meňte: Vedeli ste, že jednorazové rúško zvlhne už po 20 minútach nosenia? Preto ich majte poruke vždy niekoľko, aby ste ich mohli pravidelne meniť. Všeobecne sa odporúča vymeniť rúško najdlhšie po dvoch hodinách. Potom dochádza k zníženiu jeho účinnosti a zároveň je jeho vlhkosť vysoká.
  2. Vyvárajte: Teraz nemyslíme pravidelné obedy, ale opäť rúška. Ak používate rúška na viac použití, nezabúdajte ich pravidelne vyvárať alebo vyprať na 60 °C a následne prežehliť.
  3. Myslite na materiál: Rovnako dôležité ako vyváranie je aj samotný materiál, z ktorého sú rúška ušité. Najlepšia je 100 % bavlna, pretože je priedušná a pleť sa pod ňou nepotí tak rýchlo. Naopak, vyhnite sa umelým materiálom, z ktorých síce rúška vyzerajú pekne, ale pleť pod nimi nemôže dýchať.
 

Nechajte pleť voľne dýchať

Ako už sme spomínali na začiatku článku, mechanické akné sa tvorí
v dôsledku trenia látky o pleť. Jedným z najlepších spôsobov, ako „maskne“ minimalizovať je – nechávať pleť dýchať. A tým nemyslíme len odloženie rúška, kedykoľvek je to možné (a, samozrejme, bezpečné!), ale aj minimalizovanie množstva produktov, ktoré používate na pleť. 

 

Samozrejme, ďalej používajte najmä ošetrujúcu kozmetiku, ale tej dekoratívnej sa doma pokúste vyhnúť. Síce už neplatia mýty o tom, že mejkap vysušuje pleť, ale predsa len: Čím menej toho na pleť dáte, tým lepšie sa jej bude dýchať. 

 
Nechajte pleť voľne dýchať

Ako sa „maskne“ zbaviť?

Ak ste na svojej pleti už zaznamenali stopy „maskne“, nemusíte sa desiť, stačí správna starostlivosť a budete mať pupienky pod kontrolou.

Čistá pleť je základ

Čistá pleť je základ
Ako už viete, vlhkosť pod rúškom je skvelým prostredím pre baktérie, preto je dôležité pleť ráno aj večer vyčistiť. NIVEA Micelárna voda NATURALLY GOOD obsahuje 98 % prírodných ingrediencií a jedným ťahom z vašej pleti odstráni všetky nečistoty. Navyše vďaka aloe vera pleť aj upokojí a zregeneruje.  

Používajte hydratačný krém

Aj keď sa vám môže zdať, že je vaša pleť pod rúškom mastná a hydratáciu rozhodne nepotrebuje, je to presne naopak. NIVEA Rozjasňujúci denný krém NATURALLY GOOD vašej pleti dodá potrebnú hydratáciu a zároveň ju bude regenerovať vďaka prírodnému aloe vera. A v neposlednom rade bude pôsobiť ako ochranná vrstva medzi vašou pleťou a rúškom. Nezabudnite ale nechať krém aspoň 10 minút poriadne vstrebať, než si rúško nasadíte. 

Raz za čas použite peeling

Odstráni z pleti odumreté kožné bunky, vyčistí upchaté póry a zanechá pleť hebkú a jemnú. Doprajte svojej pleti až 2x týždenne hĺbkovú očistu v podobe NIVEA Čistiaceho pleťového peelingu Derma Skin Clear pre zmiešanú pleť.

Pupienky nevytláčajte

Aj keď k tomu pupienky priamo nabádajú, vyhnite sa ich vytláčaniu. Okrem toho, že sa oveľa dlhšie hoja, môžu sa vám do nich dostať baktérie, ktorým sa vo vlhku výborne darí a pupienky môžu začať hnisať. Ak máte pocit, že je stav vašej pleti neúnosný, vyhľadajte profesionálnu kozmetičku, ktorá presne vie, čo vám v danú chvíľu pomôže a zvládne pupienky správne ošetriť.