Kŕče v nohách v tehotenstve


ZBAVTE SA ICH JEMNOU MASÁŽOU!

Budia vás uprostred noci neznesiteľné kŕče v nohách? Nenechajte si prerušiť svoj drahocenný spánok. Vieme, ako na to!

Čo zaberá na kŕče v nohách?

Svalová únava, zadržiavanie tekutín v tele, prebytok fosforu alebo nedostatok vápnika môžu byť hybnými silami pre vznik bolestivých nočných kŕčov v nohách. Ako by vás niekto bodal do lýtka. Ako obvykle – najúčinnejšia pomoc býva ľahká.

 Ak cítite nastupujúci kŕč, konajte okamžite. I keď pre vás bude pohyb v kŕči nepríjemný, skrátite tým bolesť v svale a na druhý deň vás bude lýtko bolieť oveľa menej. Čo teda robiť?

  • Jemne prepnite postihnutý sval natiahnutím špičky a potom vystrčením päty. 
  • Palce na nohách naopak pritlačte smerom k telu.
  • Následne sval jemne premasírujte (alebo zobuďte svojho partnera, aby to urobil za vás). 
  • Pomôžu vám tiež suché teplé obklady. 
  • Sval uvoľní i ľahká chôdza.
 
jemná masáž nohou
Trápia vás nielen kŕče v nohách? Prečítajte si, ako si poradiť s nechutenstvom v tehotenstve.
ľahká chôdza

Ako kŕčom v tehotenstve predchádzať?

Predísť svalovým kŕčom v tehotenstve nie je zložité. Väčšina z nich je totiž spôsobená nadmernou námahou. Okrem odpočinku s nohami hore zaberajú aj ďalšie triky, ktoré môžete začať používať pokojne aj hneď.
žena s pohárom vody

Stravovanie a pitný režim

Stravujte sa diétne a pite veľa vody. Obmedzte pitie limonád s vysokým obsahom fosforu a prázdnych kalórií, ktoré vám neprospievajú. 
 
preťahujte nohy

Cvičte a preťahujte sa

Denne si zacvičte aspoň na chvíľu. Nenápadne nohy preťahujte –  vystrkujte päty a krúžte nohami v členkoch, keď sedíte v práci alebo napríklad v autobuse.
žena s pohárom mlieka

Strážte si príjem minerálov

Ubezpečte sa, že vaše telo dostáva minimálne 1 000 mg vápnika denne (pohár teplého mlieka pred spaním pokryje asi tretinu dennej potreby). Postrážte si aj príjem horčíka a sodíka.
 
pohodlie tenisiek

Dožičte si pohodlie

Odložte topánky na vysokom opätku a dožičte si pohodlie tenisiek alebo iných topánok na nízkom opätku. Topánky na ihličkách i na vysokom podpätku nadmerne namáhajú lýtkový sval.
POZOR!  V tehotenstve sú ženy náchylnejšie nielen na kŕče, ale tiež na žilnú trombózu. Ak bolesť v svale pretrváva, lýtko je červené alebo napuchnuté, navštívte ihneď lekára.