Prvé príznaky tehotenstva: ako spoznáte, že už ste dvaja


SIGNÁLY, KTORÉ VÁM PREZRADIA, ŽE STE TEHOTNÁ.

Signály, ktoré vám prezradia, že ste tehotná. Nielen ranné nevoľnosti, ale hoci aj časté močenie alebo zmena chutí môžu byť príznakom otehotnenia.

Aké zmeny môžete pozorovať niekoľko dní od počatia?

Zmeny chutí alebo citlivosť na vône

Všeobecne sa prvé príznaky tehotenstva môžu prejavovať veľmi podobne ako príznaky prichádzajúcej menštruácie. Okrem bolesti pŕs sa tiež často objavuje bolesť v podbrušku a pocit nafúknutého brucha. Žena, ktorá tehotenstvo nečaká, si tak až do prvého vynechania menštruácie nemusí nič všimnúť.

Jedným z nezameniteľných signálov ale býva nečakaná reakcia na bežné chute alebo zápachy. Môže sa stať, že vôňa, ktorá vám bola príjemná, vás z ničoho nič začne silno odpudzovať. To isté platí u nápojov a pokrmov. Ak pozorujete výrazné zmeny chutí alebo precitlivenosť na vône, veľmi pravdepodobne môže ísť o otehotnenie. 

 

Navreté a citlivé prsia

Medzi prvé fyzické príznaky tehotenstva patria citlivé prsia. Podobne ako pred začiatkom menštruácie začnú prsia pobolievať a sú citlivé na dotyk, bolesť počas tehotenstva však býva výraznejšia než tá, ktorú žena cíti pred menštruáciou. Citlivosť a bolestivosť spôsobené rastúcou hladinou tehotenských hormónov môžu pretrvávať počas celého tehotenstva, obvykle sa však zmiernia na konci prvého trimestra.

 

 

 

Nevoľnosti a zvracanie

Známe „ranné nevoľnosti“ sa väčšinou u tehotných žien objavujú asi až mesiac po počatí, niekedy sa ale nevoľnosť a pocity na zvracanie môžu dostaviť i skôr. A vôbec nie je pravidlom, že žena takými pocitmi trpí len ráno. Nevoľnosť, žalúdočné ťažkosti alebo nechutenstvo vás môžu prepadnúť kedykoľvek počas dňa.

Trápia vás v spojení s tehotenstvom nepríjemné pocity žalúdka? Zistite, čo robiť, keď udrú ranné nevoľnostiNevoľnosťami trpia až tri štvrtiny nastávajúcich mamičiek.


Neustále močenie

I ženy, ktoré sú tehotné len niekoľko dní, cítia nutkanie na močenie oveľa častejšie než predtým. Dôvodom je zvýšené prekrvenie panvy a hromadenie tekutín v tele. Časté návštevy toalety sú pre tehotné ženy typické i v prípade, že je v močovom mechúre len veľmi málo tekutiny. Ako sa s postupujúcim tehotenstvom maternica budúcej matky zväčšuje, nutkanie na močenie sa ešte zosilňuje.

 

Implantačné krvácanie a kŕče

Od 6 do 12 dňa od oplodnenia sa vajíčko usadzuje v maternici. Počas tohto procesu môže žena pociťovať v podbrušku drobné kŕče. Približne v týchto dňoch sa tiež objavuje tzv. implantačné krvácanie. Toto krvácanie je v porovnaní s menštruáciou veľmi slabé a trvá iba 1 až 2 dni. 

Prečo brať vitamín B9 už pred otehotnením? Prečítajte si, prečo je kyselina listová v tehotenstve taká dôležitá.

 

Vysoká bazálna teplota

Ak si pravidelne zaznamenávate bazálnu teplotu a pozorujete, že zostáva zvýšená 18 a viac dní po sebe, potom je veľmi pravdepodobné, že ste tehotná.

 

Vynechanie menštruácie

Najspoľahlivejší príznak otehotnenia ale prichádza vo chvíli, keď sa vám nedostaví pravidelná menštruácia. I tento jav však môže mať iné dôvody než len tehotenstvo. Napríklad rýchla strata váhy alebo hormonálna nerovnováha môžu spôsobiť oneskorenie cyklu.

 

Ak sa vám pravidelná menštruácia o niekoľko dní oneskorila, je na čase urobiť si tehotenský test.