ŠESTONEDELIE: VŠETKO JE NOVÉ! DOJČENIE, PREBAĽOVANIE AJ PRVÉ KÚPANIE

Keď sa so zmenou vyrovnáva telo

Šestonedelie je obdobie, počas ktorého sa telo v niektorých ohľadoch vracia do stavu ako pred pôrodom, ale zároveň sa prispôsobuje novej, materskej, role.

Do zhruba 10 dní sa telo zahojí po prirodzenom a nekomplikovanom pôrode. Počas prvých šiestich týždňov tiež dochádza k takzvanému zavinovaniu maternice, ktoré môžu sprevádzať mierne kŕče (podobné menštruačným bolestiam). Objaviť sa môžu aj takzvané očistky – najskôr silnejšie a s postupom času miernejšie krvácanie.

Plač a pocity, že to nezvládnete, sú normálne

Hoci sa drvivá väčšina mamičiek v prvých týždňoch po pôrode snaží prezentovať ako superhrdinky a pred návštevami žiari šťastím, nalejme si čistého vína: Šestonedelie býva krušné. Hormonálna hladina pripomína horskú dráhu a pocity zmaru, vyčerpania, neschopnosti sú na dennom poriadku. Ale nie ste v tom sama – trpí nimi až 80 % všetkých čerstvých mamičiek.

Nebojte sa o svojich pocitoch hovoriť a s pokojným svedomím nabúrajte predstavu dokonalej mamičky. Zverte sa partnerovi, kamarátke, sestre... Zdieľajte svoje pocity a obavy. Uľaví sa vám a od „zaslúžilých mamičiek“ sa možno dočkáte cenných rád. Myslite na seba a šetrite sa: Lepšie ako uprataná kuchyňa je oddýchnutá mamička.

Prvýkrát… Dojčenie aj prebaľovanie zvládnete!

Ideálne by ste svoje dieťatko mali prvýkrát nadojčiť do 30 minút od pôrodu. A potom vás tieto spoločné chvíle budú čakať niekoľkokrát denne, do prvých, možno dokonca až do druhých narodenín vášho potomka. Aby pre vás oboch bolo dojčenie príjemné, nájdite si ideálnu dojčiacu polohu, alebo si zadovážte dojčiaci vankúš.

Vedeli ste, že je pred vami asi 6000 prebalení? Práve toľkokrát vymeníte dieťaťu plienku, než bude úplne samostatne chodiť na nočník. Hoci sa vám teda prvé prebaľovanie môže zdať náročné, verte, že už vo veľmi krátkom čase nacvičíte techniku, s ktorou všetko zvládnete ľavou zadnou.