Vývoj pokožky dieťaťa pred narodením

Vývoj pokožky dieťaťa pred narodením

Ako sa vyvíja pokožka dieťatka počas tehotenstva. Pokožka novorodencov nie je tak vyvinutá ako u dospelých. V skutočnosti je iba z pätiny tak silná a odolná, a preto je extrémne citlivá. Ak jej poskytnete správnu výživu a budete ju pravidelne ošetrovať, bude pokožka silná a zdravá. Preto vám NIVEA prináša to najlepšie pre pokožku bábätka.

Vývoj pokožky bábätka týždeň po týždni

Už počas tehotenstva prechádza pokožka bábätka fascinujúcim a zásadným vývojom. Jej prvá štruktúra sa vytvára niekoľko dní po počatí. Pozrite sa, ako sa pokožka bábätka vyvíja počas tehotenstva.
prvá štruktúra sa vytvára niekoľko dní po počatí

Prvý trimester

10. – 12. deň: Vzniká najspodnejšia vrstva kože, tzv. bazálna bunková vrstva. Z tejto vrstvy sa spolu s vonkajšou vrstvou kože – epidermis alebo pokožkou, formujú vlasové vačky, žľazy a nechty. Bunky vytvárajú tzv. periderm, ktorý pokrýva celý povrch nevyvinutej kože ako ochranný štít.

18. – 19. deň: V túto chvíľu sa vytvára tzv. mezoderma, prvá z troch základných zárodočných vrstiev embrya. Z tejto vrstvy potom vzniká rad telesných tkanív a štruktúr bábätka, vrátane zamše. Zamša je vrstva kože, ktorá zásobuje pokožku energiou a výživnými látkami. V tomto období sa tiež objavujú prvé nervové vlákna a tenké cievy.

43. – 60. deň: Langerhansove bunky sa spolu s melanocytmi presúvajú  do pokožky, kde pomáhajú chrániť imunitný systém. Melanocyty sú bunky, ktoré vytvárajú pigment a určujú tak farbu kože. V tomto období sa teda rozhoduje, aký odtieň pokožky bude dieťatko mať.

80. – 90. deň: Vyvíja sa prvý telesný zmysel – hmat. Začínajú rásť prvé vlasové vačky a mazové žľazy a dajú sa rozpoznať prvé nechty na palcoch nôh i rúk.

 

Druhý trimester

V 15. týždni tehotenstva: Vytvára sa spojivové tkanivo. Rozpoznať už ide podkožné tkanivo, ktoré obsahuje spojovacie tkanivo a tuk.

V 18. týždni tehotenstva: Na povrchu pokožky sa vytvára novorodenecká sýrovitá hmota (vernix caseosa). Slúži ako mazivo pri pôrode a nahrádza nevyvinutú ochrannú funkciu pokožky novorodenca.


Tretí trimester

V 28. týždni tehotenstva: Nechty, vlasové vačky, mazové a potné žľazy sú plne vyvinuté. Vytvárajú sa všetky vrstvy, ktoré sú typické pre vyvinutú pokožku.


bábätka  prechádzaju fascinujúcim vývojom


Ako chrániť pokožku vášho bábätka po pôrode

Pokožka vášho narodeného bábätka môže byť až 5-krát tenšia ako vaša. To preto, že novorodenci ešte nemajú dostatočnú vrstvu tuku. V túto chvíľu sú už všetky kožné vrstvy vášho dieťatka plne vyvinuté, ale jeho pokožka bude ešte niekoľko prvých dní, týždňov a mesiacov dokončovať svoj vývoj.

Hydratujte a chráňte pred poškriabaním

V období vývoja je pokožka vášho bábätka extrémne citlivá a ublížiť jej môže i malý škrabanec. Detskej pokožke chýbajú činné potné žľazy, a tak rýchlo vysychá a je viac ohrozená škodlivými baktériami. Tiež si ešte nevie udržať stálu úroveň pH, a tak nie je schopná napraviť škody spôsobené slnečnými lúčmi.

 

Dajte pozor na pracie prostriedky a vône

 V priebehu prvých mesiacov života sa bábätká ťažko vyrovnávajú s podráždením pokožky, ako sú zapareniny, ekzémy a žihľavka. Pracie prostriedky, farbivá a vône môžu ich pokožku ľahko podráždiť. Okrem toho sa počas prvých šiestich až ôsmich mesiacov života u približne 20 % bábätiek objavuje akné. I keď je tento stav spôsobený prirodzenými hormonálnymi zmenami, môžu ho mastné kozmetické výrobky pre bábätká zhoršiť a predĺžiť.


pokožka vášho bábätka extrémne citlivá

Neviete, ako bábätku uľaviť od začervenania a svrbenia? Odborník pomôže, ako si poradiť s častými zapareninami.

pozor na podražděnie pokožky


NIVEA prináša to najlepšie pre starostlivosť o pokožku vášho bábätka

Pokožka novorodencov nie je tak vyvinutá ako u dospelých. V skutočnosti je iba z pätiny tak silná a odolná, a preto je extrémne citlivá. Ak jej poskytnete správnu výživu a budete ju pravidelne ošetrovať, bude pokožka vášho dieťatka čoskoro silná a zdravá.
poskytnete dětom spolehlivú starostlivosť

Produktový rad NIVEA Baby vyvíjame s maximálnou starostlivosťou už viac ako 100 rokov tak, aby sme rodičov ušetrili od mnohých starostí a ich bábätkám poskytli zdravú a spoľahlivú starostlivosť o pokožku. Naše produkty pomáhajú chrániť pokožku vášho maličkého v každej situácii – pri kúpeli alebo v lete, keď si spoločne užívate slniečko.

Všetky zložky prechádzajú prísnymi klinickými testami bezpečnosti a účinnosti. A následne je taktiež každý konečný produkt opakovane testovaný, aby sme sa uistili, že je pre pokožku vášho dieťatka bezpečný.

Od mydiel po vlhčené obrúsky, telové mlieka, pleťové krémy a opaľovacie krémy, NIVEA Baby má pre vás všetko, čo potrebujete k láskyplnej starostlivosti o pokožku vášho drobčeka.  

Prečítajte si odpovede na otázky, ktoré si mamičky pokladajú najčastejšie a objavte užitočné tipy pre starostlivosť o pokožku tých najmenších.

výrobky