Strihanie vlasov doma: Ako správne na to, aj čomu sa radšej vyhnúť

Volajú vaše vlasy SOS? Chopte sa nožníc a odľahčite si hlavu. Prezradíme vám, ako si ostrihať vlasy doma bez toho, aby ste sa zľakli pri pohľade do zrkadla.

Ako spoznáte, že už to vlasy naozaj potrebujú?

Ruku na srdce, ku kaderníčke často chodíme nielen kvôli starostlivosti o naše vlasy, ale aj kvôli tomu, ako skvele si v kaderníckom kresle odpočinieme. Pokoj, kávička a niekto, kto sa o vás stará – toto všetko dobije baterky vám a v konečnom výsledku i vašim vlasom. 

Ak si nechávate vlasy farbiť alebo inak tónovať, je samozrejmé, že to chce pravidelnosť. Ale ako je to so strihom? Kedy vlasy skutočne potrebujú zastrihnúť? Napovedať by vám mohli tri varovné signály:

 1. Rozštiepené končeky: Skúste si vziať lupu a pozrieť si končeky svojich vlasov. Vypadla vám lupa z ruky, ako ste sa zľakli ich rozštiepenia? Potom je najvyšší čas na kadernícke nožnice. Rozštiepené končeky totiž nie sú zdravé a je potrebné ich zastrihnúť.
 2. Vypadávanie vlasov: V nejakej miere je vypadávanie vlasov, samozrejme, normálne. Uvádza sa, že dospelému človeku ich denne vypadne približne 300. Ak po svojom byte nachádzate chuchvalce vlasov a po vyčesaní ich je viac na hrebeni než na vašej hlave, je niečo zle.
 3. Kvalita a celkový vzhľad vlasov: Ak sú vlasy unavené a mdlé, môže to byť zlou starostlivosťou, ale aj tým, že dlho nevideli nožnice. Ak sa vám zdá, že vlasy stratili svoj šmrnc, skúste ich oživiť práve zastrihnutím. 
 
strihanie vlasov doma

Čo urobiť pred strihaním vlasov doma?

vlasy si umyte

Rozhodli ste sa, že vezmete osud svojich vlasov do vlastných rúk? Než sa do strihania pustíte, nachystajte si všetky veci, ktoré na to budete potrebovať, a vlasy si umyte. Dlhé vlasy pred strihaním vyfénujte, krátke iba opatrne vyžmýkajte uterákom. Krátke vlasy sú totiž neposedné a po vyfúkaní by nám pri strihaní stále prekĺzali pomedzi prsty. K samotnému strihaniu potom budete potrebovať tieto veci.

 • Kadernícke nožnice: Poriadne ostré, na kuchynské radšej rýchlo zabudnite. Tými by ste vlasy akurát ešte viac poškodili.
 • Hrebeň: Na priebežné rozčesávanie vlasov.
 • Tupírovací hrebeň: Ten vám pomôže s rozdeľovaním cestičiek a presnejším zastrihávaním končekov. Spoznáte ho tak, že má v rade vedľa seba veľa drobných zúbkov a na druhom konci má špičku.
 • Zrkadlo: Aby ste mohli posúdiť výsledok.
 

Zastrihnutie končekov

Ak máte dlhé vlasy a chcete si len skrátiť končeky, je to jednoduchšie, než si myslíte. Dôležité je poriadne vlasy rozčesať. Aby vám to išlo lepšie, použite pri umývaní vlasov Ošetrujúci kondicionér Hairmilk Natural Shine, ktorý obsahuje mliečne a hodvábne proteíny. Tie sa postarajú nielen o jednoduché rozčesávanie, ale tiež dodajú vlasom prirodzený lesk a hebkosť

Máte umyté vlasy? Tak môžete prejsť rovno k veci:

 1. Na temene hlavy si vyčešte chvost a upevnite ho gumičkou tak, aby dobre držal na svojom mieste.
 2. Podľa dĺžky vašich vlasov rozdeľte pomocou gumičiek chvost na ďalšie dve alebo tri časti (gumičku upevnite rovnakým spôsobom ako tú na temene).
 3. Poslednou gumičkou zíďte do miesta, kde chcete vlasy odstrihnúť. Ak sú končeky rozštiepené, odporúča sa ich skrátiť aspoň o 10 centimetrov.
 4. Vezmite nožnice a vlasy odstrihnite tesne nad poslednou gumičkou.
 5. Potom vlasy rozpustite a pretrepte. Ak chcete, môžete niekedy končeky ešte trošku zastrihnúť, ale nemalo by to byť potrebné.
 6. Zvládli ste to!
 
vyčešte chvost

Zostrihanie krátkych vlasov

kratke vlasy

Mikádo a všeobecne krátke vlasy sú trochu oriešok. Je na nich totiž vidieť každé odstrihnutie vedľa a ľahko sa vám môže stať, že budete mať zubatý účes, alebo vám na hlave kvôli stálej nespokojnosti veľa vlasov nezostane. Ale neľakajte sa, keď sa nebudete nikam ponáhľať a budete postupovať podľa inštrukcií, nožnice vás budú počúvať. 

 1. Krátke vlasy sa strihajú po vrstvách. Začnite teda tým, že si na temene hlavy vytvoríte dve cestičky. Medzi nimi nechajte zhruba 10 – 15 cm medzeru. Pruh, ktorý vám vznikne uprostred hlavy, rozdeľte vertikálne uprostred a prednú polovicu vlasov zdvihnite do pravého uhla k hlave a podržte ju medzi prstami.
 2. Odstrihnite požadovanú dĺžku končekov. Potom vezmite ďalší prameň z hornej vrstvy a opäť zastrihnite (dĺžku držte rovnakú ako pri prvom prameni).
 3. Keď budete mať hornú vrstvu zostrihanú, pustite sa do spodnej. Urobte si cestičku uprostred vlasov a vždy z boku vezmite prameň vlasov medzi prsty a odstrihnite. 
 4. Dávajte si pozor, aby ste jeden prameň nezastrihli dvakrát, to by vytvorilo na účese zuby.
 5. Po zastrihnutí všetkých prameňov účes skontrolujte v zrkadle pomocou malého zrkadielka. 

Nezabudnite na následnú starostlivosť

Zastrihnutím končekov vlasy síce oživíte, ale aby ste ich svieži vzhľad udržali, je potrebné im venovať patričnú starostlivosť. Vytvorte si svoju vlasovú rutinu a vypestujte si žiarivú hrivu.
šampon natural shine

Správny výber šampónu a kondicionéru

Šampónom a kondicionérom to všetko začína, ale tiež končí. Ak si totiž vyberiete prípravok, ktorý nie je vhodný pre váš typ vlasov, spôsobíte tým viac škody ako úžitku. Pri výbere sa preto vždy zamerajte na to, pre aký typ vlasov je šampón a kondicionér určený.

sprej na vlasy

Styling

Tvarovací sprej na vlasy vám uľahčí finálny styling vlasov a prepožičia im príjemnú vôňu.

lak na vlasy

Finálne zafixovanie účesu

Lak na vlasy Diamond Gloss Care zaistí, aby vám účes vydržal krásny po celý deň. Navyše dodá vlasom diamantový lesk a posilní ich.


Do čoho sa doma rozhodne nepúšťať

Aj keď veľa vecí sami zvládnete, stále sú tu aj také, do ktorých sa neradno púšťať. Patrí medzi ne napríklad skrátenie dlhých vlasov na mikádo alebo ostrihanie úplne novej ofiny. Na pozore sa doma majte aj pri farbení. Preliv alebo jednotnú farbu iste zvládnete, ale tónovanie, balayage alebo melíry prenechajte radšej kaderníčke.