Štruktúra vlasov

Štruktúra vlasov pod drobnohľadom: akú úlohu hrá genetika a čo zmôže vlasová starostlivosť?

ZISTITE, Z ČOHO SA SKLADÁ VLASOVÉ VLÁKNO A ČO PROSPIEVA JEHO RASTU.

Každá žena túži po hustých a žiarivo lesklých kučerách. Svet je ale našťastie rôznorodý a každé vlasy sú trochu iné. Trpia rozdielnymi problémami a potrebujú odlišnú starostlivosť. Odhaľte, čo sa skrýva pod povrchom vašich vlasov a čo im prispieva k rýchlejšiemu rastu.

Všetko, čo ste o dedičnosti vlasov možno nevedeli

Svetlé, tmavé, jemné alebo kučeravé. Akú veľkú úlohu u našich vlasov vlastne hrá dedičnosť a čo môžeme ovplyvniť vlasovou starostlivosťou?

Čo je to vlasová genetika?

Blonďavé po babičke alebo husté po otcovi? Genetika do veľkej miery určuje štruktúru a farbu našich vlasov. Z toho dôvodu sa Afričanom alebo Aziatom nikdy nenarodí blonďavé dieťa – dominantná tmavá farba je totiž zapísaná v ich DNA. Vlasy Európanov sú väčšinou svetlejšie a ich farba sa počas života dokonca môže meniť. Nie je výnimkou, že blonďavým či ryšavým deťom okolo 10. roku života vlasy výrazne stmavnú. Príčinou je množstvo tmavého pigmentu, eumelanínu, ktorý v danom veku v tele narastá.

Genetika ovplyvňuje aj pevnosť a objem našich vlasov. Patríte medzi tých, ktorým dedičnosť na objeme príliš nedopriala? Našťastie existuje jednoduchá cesta k väčšiemu objemu vašich vlasov.

genetika vlasov

Ako vlasový gén pôsobí v našej DNA?

Sú čiernovlásky a červenovlásky divokejšie než blondínky alebo brunetky? Aj keď sa to hovorí, veda dokazuje opak. Gény, ktoré ovplyvňujú farbu našich vlasov, totiž nemajú na povahu alebo vlastnosti človeka najmenší vplyv.

Vedeli ste, že...?

  • Chemické zloženie vlasov obsahuje asi 50 % uhlíka, 21 % kyslíka, 17 % dusíka, 6 % vodíka a 5 % síry. Vlasový proteín má navyše rovnaké zloženie ako proteín obsiahnutý vo zvieracích kopytách.

  • Aj keď si to často neuvedomujeme, naše vlasy sú neživé. Jediná živá časť vlasu je schovaná vo vlasovej cibuľke v pokožke hlavy – práve preto je také dôležité ju ošetrovať a čo najlepšie vyživovať.

  • Vlas je jedným z najpružnejších vlákien na svete. Keď je mokrý, dá sa natiahnuť až o 30 % svojej dĺžky.


Starostlivosť o vlasy? To je veda!

Prajete si, aby vám vlasy rýchlejšie rástli alebo boli lesklejšie? Keď dôkladne porozumiete vlastnostiam vašich vlasov, bude oveľa jednoduchšie vybrať pre ne ideálnu starostlivosť.

Biochemické zloženie vlasov

Bunky a proteíny pevne zviazané k sebe v štruktúre našich vlasov spôsobujú, že sú vlasové vlákna také odolné. Aj keď už nie sú vyživované z pokožky, dokážu vlasy aj tak pretrvať tisíce rokov.

Pripadajú vám vaše vlasy príliš slabé na to, aby vydržali takú dlhú dobu? Aj keď sa to na pohľad nezdá, vlasová štruktúra obsahuje tri rôzne vrstvy – vodoodolnú hornú vrstvu, silnú prostrednú kôru a vnútornú dreň.

Najväčšie zastúpenie má vo vlasoch proteín keratín, obsahujú ale aj vitamín A alebo minerály ako zinok a železo.

genetika vlasov

Ako sa dá rast vlasov urýchliť?

Nemôžete sa dočkať, kedy si zase dlhé vlasy zapletiete do pôsobivého drdolu? Keď budete pokožku vašej hlavy pravidelne masírovať a ošetrovať výživnými olejmi, budú mať vaše vlasy dostatok živín pre rýchly rast.

Každý vlas rastie približne 6 rokov a potom niekoľko mesiacov „odpočíva“, než vypadne. Maximálna dĺžka vlasov je navyše u každého človeka rôzna – niekomu dorastú vlasy až po zem, niekomu zase dosiahnu maximálne pod lopatky.

Chcete vašim vlasom dodať živiny a energiu na rýchlejší rast? Vyskúšajte kokosový olej: zázrak pre vaše vlasy.

genetika vlasov

Svetlé či tmavé: čím sa líšia?

Farbu našich vlasov má na svedomí pigment melanín: v jednotlivých typoch vlasov je však zastúpený v rôznej forme. Charakterizuje váš vzhľad červená hriva a početné pehy na tvári? Potom je vo vašich vlasoch aj pokožke v najväčšom zastúpení červenohnedý feomelanín. Ten sa tiež vo väčšej miere vyskytuje vo svetlých vlasoch, v tmavých naopak dominuje eumelanín.
účes

Účes, čo vydrží každú záťaž

Styling nemusí len škodiť, ale môže aj chrániť. Napríklad práve pred slnečnými lúčmi. NIVEA Regeneračný lak na vlasy CARE & HOLD váš účes perfektne zafixuje, vďaka šetrnému zloženiu však vlasy nepoškodzuje a chráni ich proti škodlivému UV žiareniu. Dokonalý styling a regenerácia v jednom!

Hriva za pár mesiacov: čím rast vlasov ešte podporiť?

V starostlivosti o vlasy existujú jednoznačné pre a proti. Čo by ste svojim vlasom mali dopriať a čomu sa naopak vyhnúť?

Pre:

Zdravie vlasov vychádza zo zdravia celého organizmu. Ak svojmu telu poskytnete správnu výživu, všetky dôležité zložky doputujú aj k vašim vlasom. Zaraďte preto do svojho jedálneho lístka dostatok bielkovín, tukov i vitamínov a nezabudnite na pravidelný pitný režim.

Proti:

Nadmerné užívanie chemických prípravkov vlasy zaťažuje a oslabuje. Ak na váš styling „padne“ celá fľaštička tužidla za týždeň, radšej popremýšľajte o prirodzenejšej úprave.

Zdraviu vlasov neprospieva ani pôsobenie vysokých teplôt. Pri umývaní preto horúcou vodou radšej šetrite a v sparných letných dňoch siahnite po módnom klobúku.