Lupiny vo vlasoch

LUPINY VO VLASOCH: ODBORNÍK PREZRADÍ, AKO ICH PORAZIŤ

S lupinami sa aspoň raz za život stretne každý druhý človek. Svrbenie hlavy, biele šupinky, ktoré máme nielen vo vlasoch, ale aj na oblečení – lupiny nie sú niečo, nad čím by sme mali len tak mávnuť rukou. Nielenže nám narušujú náš komfort, ale tiež nepristanú vlasovej pokožke ani vlasom samotným. Zistite, čo pomáha na lupiny aj ako sa zbaviť lupín raz a navždy.

Čo sú lupiny vo vlasoch?

Čo sú lupiny? 

Odpoveď: Lupiny znamenajú nadmerné olupovanie vrchnej vrstvy kožných buniek na pokožke hlavy. Bežne sú tieto šupinky takmer neviditeľné. Avšak za určitých okolností vznikajú viditeľné šupiny nazývané lupiny.

 

Čo lupiny spôsobuje?

Odpoveď: Lupiny vznikajú len za určitých podmienok, a ak si neumývate vlasy dostatočne často, sú aj viac viditeľné. Vznik lupín spôsobuje kombinácia niekoľkých faktorov, ako je nadmerná tvorba kožného mazu, množenie kvasiniek malassezia či individuálny sklon k zápalom pokožky. V horších prípadoch môžu problémy vyústiť až do tzv. seboroickej dermatitídy, ktorá postihuje aj ďalšie oblasti, ako je obočie, okolie nosa, zadná strana uší alebo hrudná kosť.

 
čo sú lupiny
lupiny vo vlasoch

čo znamená mať lupiny

U koho sa lupiny môžu objaviť?

Odpoveď: Každý človek môže v určitom období trpieť ich výskytom. Mierne prejavy lupín sa bežne objavujú u každého piateho človeka. Lupiny sa najčastejšie vyskytujú v období puberty a pretrvávajú viac či menej do stredného veku. V niektorých prípadoch môžu ľudia trpieť lupinami celý život. Muži sú k výskytu lupín náchylnejší ako ženy. Súvisí to s hormonálnou činnosťou, kvôli ktorej bunky u mužov produkujú viac kožného mazu. Lupiny sa tiež častejšie vyskytujú u pacientov s neurologickými či inými ochoreniami, ako je napríklad Parkinsonova choroba, mŕtvica, infarkt alebo poruchy imunity. Výskyt sa zvyšuje aj u úplne zdravých ľudí v zimnom období, keďže ochranná kožná bariéra je oslabená a do pokožky teda môžu ľahšie prenikať dráždivé látky.

 

Aké príznaky majú pacienti s lupinami?

Odpoveď: Vo väčšine prípadov ide o biele, mastné šupinky odumretých buniek pokožky, ktoré ľpejú na vlasoch a ramenách. Pacienti sa sťažujú na svrbenie pokožky hlavy, ktorá v niektorých prípadoch vykazuje aj začervenanie či ďalšie viditeľné príznaky zápalu.

Čo všetko znamená „mať lupiny“?

Odpoveď: Lupiny pacientom spôsobujú veľa problémov. Okrem nepríjemného svrbenia je neustále a viditeľné olupovanie pokožky hlavy (najmä na tmavých vlasoch a oblečení) tiež dôvodom pocitu neatraktivity a nízkeho sebavedomia. Lupiny privádzajú do rozpakov mužov aj ženy, ktorí vo svojom zamestnaní prichádzajú do styku s ľuďmi. Nielenže biele šupinky vidno na tmavom oblečení, ale seboroický ekzém môže viesť aj k neustálemu škriabaniu pokožky hlavy, ktoré si ostatní určite všimnú. Okrem toho vedie škriabanie k zvýšenej tvorbe lupín, a tak vzniká začarovaný kruh.

šupinky na tmavom oblečení

 Ako vybrať šampón proti lupinám?

šampón proti lupinám

Čo si vaši pacienti od šampónu proti lupinám sľubujú? A aké skúsenosti majú s bežnými šampónmi proti lupinám?

Odpoveď: Pacienti musia v prvom rade šampón proti lupinám začať používať. Výrobok by mal byť určený na každodenné použitie. Navyše by šampón proti lupinám mal mať priaznivé kozmetické a ošetrujúce účinky. Po jeho použití by vlasy mali byť lesklé a ľahko rozčesateľné. Príjemná a nevtieravá vôňa by mala byť samozrejmosťou, rovnako ako cena zodpovedajúca kvalite.

 

Na čo sa odporúčate zamerať pri výbere správneho šampónu proti lupinám?

Odpoveď: Pri výbere šampónu proti lupinám by mala byť v rovnováhe vedecky overená účinnosť a obsah ošetrujúcich ingrediencií špeciálne prispôsobených typu vlasov a spôsobu použitia. Preto je dôležité vedieť, aké účinné látky proti kvasinkám malassezia boli vedecky preverené. Vyhnite sa výrobkom, ktoré pokožku dráždia. Vhodná kombinácia ošetrujúcich látok je tiež podmienka, aby bol výrobok maximálne účinný.

 

Čím sú šampóny proti lupinám NIVEA MEN výnimočné?

Odpoveď: Rad šampónov proti lupinám NIVEA MEN využíva moderné antimykotiká k účinnej kontrole kvasiniek malassezia a zároveň vlasy ani pokožku hlavy nijako nezaťažuje. Okrem toho ošetrujúce ingrediencie prispôsobené typu vlasov a spôsobu použitia zabezpečujú aj priaznivé kozmetické účinky. Ich zloženie bolo navyše vyvinuté tak, aby predchádzalo podráždeniu pokožky hlavy. Vyberte Šampón proti lupinám pre mužov pre posilnenie vlasov.

krásne vlasy bez lupín

NÁŠ TIP: VYSKÚŠAJTE RADY BABIČIEK NA LUPINY VO VLASOCH

Lupiny trápia z času na čas našu pokožku hlavy už tisíce rokov. Skôr ako sa vydáte do drogérie po šampón na lupiny, vyskúšajte tipy, vďaka ktorým si s lupinami poradili naše prababičky. 

15-minútový zábal z bieleho jogurtu: Naneste po celej dĺžke vlasov a na pokožku hlavy biely jogurt a nechajte masku 15 minút pôsobiť. Potom ju spláchnite a vlasy umyte bežným šampónom. Biely jogurt je bohatý na vitamíny a okrem toho, že vlasy zbavuje lupín, ich tiež hydratuje a vyrovnáva pH pokožky hlavy.

Odvar z brezy, žihľavy alebo harmančeka: Bylinkami sa predtým liečilo takmer všetko a aj dnes majú v našich životoch veľkú úlohu. Uvarte silný odvar z vybraných byliniek (žihľava, harmanček alebo breza), nechajte ho vychladnúť a potom ním polievajte vlasy, a predovšetkým vlasovú pokožku.

Kypriaci prášok: Prášok vmasírujte do navlhčených vlasov a opláchnite teplou vodou. Kypriaci prášok by mal znižovať aktivitu húb, ktoré spôsobujú vznik lupín.

Olivový olej: 15 kvapiek olivového oleja vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte cez noc pôsobiť. Ráno hlavu opláchnite a umyte šampónom.

Nezabudnite, že ide o rady babičiek, ktoré môžu, ale aj nemusia fungovať. Ak vás lupiny trápia dlhšiu dobu, stavte radšej na odborné prípravky, alebo sa poraďte so svojím lekárom.

 

Registrujte sa do NIVEA KLUBU a buďte pri všetkom dôležitom ako prví

Pre členov NIVEA klubu toho máme oveľa viac a chceme si ich rozmaznávať

Čo pre vás máme nachystané?

  • Klubové súťaže o balíčky rozmaznávajúcej kozmetiky a darčeky NIVEA.
  • Testovanie najnovších produktov NIVEA.
  • Súťaže o balíčky plné vzoriek.
  • A oveľa viac...