Plasty a ochrana planéty

ZAVIAZALI SME SA OBMEDZIŤ PLASTY

JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANÉTA. JEDNA STAROSTLIVOSŤ.

Nechceme, aby svet zaplavili plasty. Preto sme si dali záväzok a ich využitie obmedzujeme.

 

Človek si v minulých desaťročiach dokázal fantasticky uľahčiť život. Napríklad aj vďaka tomu, že svetlo sveta uzreli plasty. Ľahké, jednoduchšie prenosné, bezpečné pri používaní, lacnejšie ako iné materiály. Pravdepodobne nikto si vtedy neuvedomoval, do akej nepríjemnosti sa svet rúti. Výrok, ktorý padol v správe Nadácie Ellen MacArthurovej v roku 2016, znie desivo, a my už dnes vieme, že sa môže ľahko naplniť: „V roku 2050 bude v moriach viac plastov než rýb.“

 

Vplyvom znečistenia planéty dochádza aj k zmenám klímy, ktoré pocítime už aj my, ale oveľa viac generácie, ktoré prídu po nás. My v NIVEA sme si preto dali záväzok, že budeme znižovať množstvo plastov používaných v súvislosti s našimi výrobkami. Zároveň sa zaväzujeme k ich recyklácii a opätovnému použitiu, keď to bude len trochu možné. 

A aké konkrétne ciele máme?

Do roku 2025 chceme znížiť množstvo používaného fosílneho plastu, a to o 50 % (oproti roku 2019). Možno ste si už všimli, že naše obaly sú ľahšie, používame recyklovaný plast alebo priateľskejšie alternatívy na rastlinnej báze.

Do roku 2025 budú obaly našich produktov tvoriť minimálne z 30 % recyklované plasty. Keď totiž využijeme rovnaké plasty aj druhýkrát, bude to dôvod na nižšiu produkciu plastov nových, na čo by bola potrebná ďalšia ťažba fosílnych zdrojov. 

Do roku 2025 chceme dosiahnuť to, aby 100 % všetkých plastových obalov bolo recyklovateľných alebo znovu naplniteľných či použiteľných. Naša zodpovednosť sa nekončí na regáli. Jeden obal môže slúžiť oveľa dlhšie, než sme si možno doteraz pripúšťali.

Všetky kroky, ktoré v súvislosti s obmedzením používania plastov robíme, prispievajú k nižšej miere znečistenia planéty aj k zníženiu produkcie emisií CO2. Je to náš prirodzený boj proti zmene klímy.

Bojujte proti plastom s nami

less plastic

Najlepšie by pre celý svet bolo nevyrábať plasty. To je ale v dnešnej dobe nemožné, pretože by sa až k vám domov nedostalo veľa produktov. Nielen tie od nás. Čo ale rozhodne môžeme urobiť, je znížiť množstvo používaných plastov a vyrábať obaly šetrnejšie k prírode. Vy sa zase skúste nabudúce zamyslieť nad tým, či by sa obal nedal ešte nejako využiť, alebo ho aspoň hoďte do triedeného odpadu. 

Už pred nejakou dobou sme prešli od slov k činom a sme hrdí na to, ako sa nám podarilo vybalansovať praktickosť s ohľaduplnosťou k prírode v prípade obalov NIVEA Telového mlieka NATURALLY GOOD. Ten totiž obsahuje len 50 % plastu v porovnaní so štandardným balením klasického telového mlieka NIVEA. O polovicu menej!
Zároveň sme zaistili, aby ste z obalu dostali úplne všetko, do poslednej kvapky. Vďaka zárezu na dne môžete fľaštičku zrolovať ako trubičku, v ktorej nakoniec naozaj nezostane vôbec nič.

Okrem toho, že sme použili menej plastov, je výhoda aj v tom, že pri preprave zaberú produkty menej miesta. Na jednej palete a v jednom kamióne sa ich tak zvezie oveľa viac. Menej kamiónov na cestách znamená jediné – nižšie množstvo vyprodukovaného CO2!

Recyklácia plastov je základ

Spôsobov, ako chrániť planétu pred nepriaznivými vplyvmi zo strany človeka, je veľa. K tým najjednoduchším patrí efektívna recyklácia plastov, ktorú podporujeme. Pri niektorých druhoch plastov (štandardne dochádza k používaniu PET, PE, PP) je to ale veľká technologická výzva, pretože kvalitného recyklovateľného plastu, ktorý môže slúžiť ďalej a v inej podobe, nie je veľa. Ohľadne kvality obalov pritom nemôžeme robiť veľké kompromisy – obal samotný nesmie mať na produkty NIVEA ani najmenší vplyv, musí byť praktický a bezpečný.

Aj keď z nárokov na kvalitu nemôžeme ustupovať, podarilo sa nám ku koncu roka 2020 dosiahnuť to, že 90 % všetkých plastových obalov v Európe je vyrobených už z recyklovaných plastov. Tým sme ušetrili viac ako 1 200 ton prvotného plastu ročne.

A prečo sú obaly vyrobené takmer zo 100 % recyklovaného plastu? Práve 100 % by sme dosiahli radi, lenže aby sme vám mohli dodávať výrobky, ktoré sú nespochybniteľne naše, musíme obaly špecificky farbiť. Na to v súčasnosti potrebujeme kombináciu pigmentu a prvotného plastu. Aj tak dúfame, že našu snahu nepriťažovať planéte oceníte.

body lotion

Recyklované obaly produktov pre starostlivosť o telo a tvár

Viete, že veľa vašich obľúbených produktov NIVEA už je bežne dostupných v recyklovaných obaloch? Ide napríklad o PET fľaše NIVEA micelárnej vody v rôznych produktových radoch alebo o číre PET fľaše s NIVEA sprchovacím gélom vo viacerých prevedeniach. 

Ak sa smieme pochváliť, rad sprchovacích gélov NIVEA Shower Fresh Blends je celý v PET fľašiach, ktoré sú z 97 % tvorené recyklovaným materiálom. Tým sme sa dokázali vyhnúť produkcii 150 ton prvotného plastu

Pozrite sa na čistiacu kozmetiku na pleť v recyklovaných obaloch.

Recyklované obaly výrobkov slnečnej ochrany

Aj našu kozmetiku s ochranným faktorom dostanete v obaloch z recyklovaného materiálu. Napríklad obaly na NIVEA spreje na opaľovanie sú z 95 % tvorené už raz použitým plastom.

Mrknite na NIVEA spreje na opaľovanie v recyklovanom obale (Rpety)

recycling

Sú plastové obaly výrobkov NIVEA recyklovatelné?

 Aj stopu, ktorú zanechávame po svojich produktoch, sa snažíme minimalizovať. To, či je konkrétny obal recyklovateľný, ale závisí od miestnej infraštruktúry - preto je najlepšie opýtať sa poverených organizácií, ktoré sa o recykláciu materiálov práve vo vašej lokalite starajú.

Pri niektorých obaloch sme vykonali drobné zmeny s ohromným efektom. Stačilo napríklad z fliaš NIVEA Micelárnej vody rôznych radov nadobro odstrániť striebornú fóliu, ktorú sme predtým dávali na zadnú etiketu. Vďaka tomu môžete prázdnu fľaštičku bez obáv vytriediť ako plast na ďalšie použitie.

Ďalším krokom, ktorý sme k udržateľnosti tiež už urobili, bolo to, že sme v čiernych obaloch svojich produktov začali používať iný pigment. Ten zabezpečí, aby sa automaticky triedené plasty dostali medzi tie recyklovateľné a znovu využiteľné a neboli spálené s ostatným odpadom. Nové farebné pigmenty, ktorých sa zmena od roku 2020 týka, sú v obaloch radu NIVEA MicellAIR Expert a v tom so šampónmi a sprchovacími gélmi NIVEA MEN DEEP

Využívajte obaly našich produktov znovu a znovu

Aby ste so svojou obľúbenou kozmetikou aj vy spotrebovávali čo najmenej plastov, zaviedli sme v rôznych európskych krajinách rôzne iniciatívy, s ktorými to budete mať jednoduchšie. 

V Nemecku si napríklad môžete vo vybraných predajniach, napríklad v DM drogérii, doplniť sprchovací gél vďaka plniacim staniciam. Každá takáto stanica je navrhnutá tak, aby uchovávala sprchovací gél v tých najlepších hygienických podmienkach a zároveň aby bolo jej využitie čo najjednoduchšie. Za to sme sa dočkali ocenenia MUSE za design staníc a tiež cenu za využiteľnosť za rok 2020

Vo Francúzsku a Veľkej Británii sme zase súčasťou pilotného projektu v boji za nulový odpad (zero waste). Zapojili sme do neho dva naše výrobky pre mužov na starostlivosť po holení. Obaly s vyspotrebovaným produktom tu zvážajú na jedno miesto, kde ich čistia a potom znova plnia tým istým. 

V Slovenskej republike máme zatiaľ možnosť dopĺňať si pevné obaly produktom v ekologickejšom balení, teda v náhradnej náplni s objemom 500 ml, z ktorej doplníte dávkovač NIVEA Krémového tekutého mydla Creme Soft hneď dvakrát. A to najlepšie? Obal tejto náplne obsahuje o 80 % menej plastov v porovnaní s originálnym dávkovačom. 

earth

Odkiaľ pochádza recyklovaný plast, ktorý používame?

My v NIVEA vyberáme na výrobu obalov tzv. postspotrebiteľský plast (s označením PCR), ktorý ľudia bežne triedia do žltých košov a kontajnerov, a ďalej potom plast, ktorý slúžil v nápojovom priemysle. Použitie týchto druhotných surovín šetrí planétu nielen od ďalšej ťažby fosílnych zdrojov, ktoré slúžia na výrobu nových plastov, ale tiež od väčšej produkcie CO2.

Nahrádzame plasty prijateľnejšími materiálmi

Denný krém Naturally good

Pri niektorých produktoch skúšame nahradiť plasty takými materiálmi, ktoré sú priateľskejšie k prírode.

Ďalším príkladom, ako vymeniť konvenčný plast za udržateľnejšie alternatívy, je rad starostlivosti o pleť Naturally Good, respektíve jeho obaly. Ich výroba je prelomová - využívame pri nej vstupné materiály na rastlinnej báze a fosílne materiály. Postaviť celú výrobu len na rastlinných materiáloch sa nám zatiaľ ešte nepodarilo. Ale do celej výroby sme zahrnuli také množstvo, ktoré zodpovedá práve objemu potrebného pre vznik obalov. Čo potvrdzuje a garantuje aj nezávislá certifikácia ISCC Plus.

 

V obaloch, na ktorých výrobu sme použili aj materiály na rastlinnej báze, nájdete tieto produkty:

JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANÉTA. JEDNA STAROSTLIVOSŤ.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku ohľadom NIVEA produktov v súvislosti s udržateľnosťou, alebo pre vás boli nájdené informácie nedostatočné? Viac ich nájdete prehľadne na webe Beiersdorf v sekcii Udržateľnosť. Navštívte nás tam!