Biologicky odbúrateľná starostlivosť o pleť

Biologická rozložiteľnosť produktov NIVEA

JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANÉTA. JEDNA STAROSTLIVOSŤ.

Biologický rozklad je prirodzený proces, vďaka ktorému v prírode úplne prirodzene kolujú mnohé materiály. Vidieť to môžete na vlastné oči napríklad na jeseň: Zo stromov padá lístie, ktoré počas zimných mesiacov poskytne pôde nevyhnutne dôležité živiny. A na jar sa aj vďaka tomu strom opäť zazelená. Tento prirodzený proces však narušujú moderné materiály, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné.

Práve biologická rozložiteľnosť sa tak stala jednou z našich priorít pri vývoji receptúr ošetrujúcej kozmetiky NIVEA. Použitím biologicky odbúrateľných ingrediencií zabezpečujeme, že sa tieto látky môžu vrátiť späť do prírody bez toho, aby po sebe zanechali stopy, s ktorými si životné prostredie neporadí. 

Na vyhodnotenie biologickej rozložiteľnosti zloženia produktov NIVEA používame analytické metódy OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), prípadne iné relevantné zdroje.

Prečo záleží na tom, či je zloženie produktu biologicky rozložiteľné?

Premýšľate nad tým, aký dopad môže mať biologicky odbúrateľné zloženie na prírodu? Vezmite si napríklad sprchovanie. Schválne sa zamyslite nad tým, aké množstvo sprchovacieho gélu odtečie po každom vašom sprchovaní do odpadových vôd. Ak má váš obľúbený sprchovací gél zloženie, ktoré je biologicky odbúrateľné, do kanalizácie vstupujú len neškodné látky a čistička odpadových vôd má výrazne jednoduchšiu prácu. 

Aby sme zlepšili biologickú odbúrateľnosť našich produktov, zaviazala sa spoločnosť NIVEA už v roku 2013 k tomu, že vyradí exfoliačné častice z polyetylénu. Tie sa v kozmetike často označujú ako mikroguľôčky. Od roku 2015 sú teda všetky naše peelingy bez mikroguľôčok. Od roku 2020 sú potom bez mikroplastov aj všetky naše sprchovacie gély a šampóny, a to podľa Programu OSN pre životné prostredie (UNEP). Namiesto toho používame alternatívy, ktoré sú rovnako účinné, ale šetrnejšie k prírode. 

A teraz to hlavné: Do konca roka 2021 budú podľa definície UNEP bez mikroplastov všetky naše produkty NIVEA

A ako je to s polymérmi?

Rozsiahle diskusie o mikroplastoch sa pomaly rozšírili aj na ďalšie látky, ktoré majú iné zloženie, ale niekedy sa im hovorí „tekuté mikroplasty“. Ide o polyméry, ktoré sú rozpustné vo vode a látky potom majú vďaka nim štruktúru podobnú gélu. 

Polyméry sa používajú ako zahusťovadlá, stabilizátory alebo filmotvorné látky. Produkty sú vďaka nim aj viac odolné voči vode, čo sa hodí napríklad pri opaľovacích krémoch. Do šampónov sa zase pridávajú kvôli schopnosti uhládzať vlasy. Podľa Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) však nejde o mikroplasty.

Bez ohľadu na to, aký je ich správny názov alebo slangové označenie, musia všetky polyméry používané spoločnosťou NIVEA spĺňať prísne bezpečnostné podmienky. Vďaka tomu sú naše výrobky tak dobre tolerované pokožkou. Navyše sa ako NIVEA zaväzujeme k tomu, že do konca roku 2025 budú všetky polyméry používané v našich produktoch biologicky odbúrateľné

Sister2Sister

 

NIVEA sprchovacie gély s biologicky odbúrateľným zložením

Sprchovacie gély sú našou hlavnou pýchou, čo sa biologicky odbúrateľného zloženia týka. Väčšina vašich obľúbených sprchovacích gélov, vrátane tých z radov NATURALLY GOOD a Fresh Blends, má zloženie, ktoré je z viac ako 95 % biologicky odbúrateľné. Ktoré sprchovacie gély to presne sú? To vám prezradí práve tento symbol, ktorý značí to, že je produkt šetrný nielen k vašej pokožke, ale aj k životnému prostrediu.  

Prezrite si sprchovacie gély s biologicky odbúrateľným zložením

 

NIVEA čistiace pleťové obrúsky s biologicky odbúrateľným zložením

Ďalším krásnym príkladom biologicky odbúrateľného zloženia sú naše pleťové čistiace obrúsky z radu NATURALLY GOOD. Obrúsky sú z viskóznych vlákien, ktoré sú 100 % prírodné a biologicky odbúrateľné. Aj tak sú ale pre pleť šetrné, zároveň účinné a dokážu odstrániť mejkap jedným ťahom. 

Ingrediencie použité na výrobu obrúskov sú z 97 % prírodného pôvodu a bez mikroplastov. A posvietili sme si aj na samotný výber viskózy, ktorú môžeme označiť ako udržateľne vyrobenú. To znamená, že pri jej výrobe bola spotreba vody a emisie o 50 % nižšia oproti generickej viskóze.  

Mrknite na čistiace pleťové obrúsky šetrné aj k prírode

JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANÉTA. JEDNA STAROSTLIVOSŤ.

Chceme byť stopercentne transparentní a zodpovedať vám všetky vaše otázky týkajúce sa nielen biologicky odbúrateľného zloženia našich produktov, ale celkovo udržateľnosti. Nenašli ste v tomto článku odpovede na to, čo vás zaujíma? Navštívte web Beiersdorf sekcii Udržateľnosť.