žena nanáša sérum na tvár

Na čo slúži retinol?

Všetko, čo potrebujete vedieť o tom, čo robí retinol a ako používať retinol v starostlivosti o pleť

Čo je retinol sérum a na čo slúži?

Retinol je hrdina v boji proti starnutiu. Ide o derivát vitamínu A, ktorý je preslávený svojou schopnosťou vypínať, vyhladzovať a omladzovať pleť.
  
Táto aktívna zložka starostlivosti o pleť sa pre mnohých stala základným prostriedkom proti starnutiu, ale pokiaľ s retinolom ešte len začínate, môže pre vás byť ťažké pochopiť, ako ho (ne)používať, s čím ho kombinovať a s čím naopak nie.
  
Retinol je najlepšie zavádzať do rutinnej starostlivosti pomaly a postupne, ale ani tak nie je vhodný pre všetky typy pleti.
  
Teraz sa pozrieme na to, ako retinol funguje, ako ho používať, a tiež na jeho účinky na pleť a jeho alternatívy.

Čo je retinol a aký je jeho význam?

Retinoidy sú deriváty vitamínu A – najbežnejším z nich je retinol. Existujú v mnohých koncentráciách a silách, pričom silnejšie prípravky sú zvyčajne dostupné iba na lekársky predpis. Voľnopredajný retinol vyhľadáva väčšina ľudí z toho dôvodu, aby si zlepšila nerovnomerný tón pleti, pigmentáciu a textúru. Nachádza sa v mnohých produktoch, od sér po nočné krémy.

Ako retinol toner pôsobí?

Až do tridsiatky vytvára vaše telo každých 28 dní nové kožné bunky. Po dosiahnutí 30. roku života však regenerácia kožných buniek viazne a postupom času sa spomaľuje, až sa nakoniec bunky obnovujú iba každých 50, 60 alebo 70 dní. A pretože staršie bunky pretrvávajú dlhšie, môže sa pleť javiť suchá, matná a dehydrovaná.
  
Retinol stimuluje bunkovú výmenu v pokožke. Zvyšuje frekvenciu, s akou sa obnovujú čerstvé kožné bunky, a zanecháva tak vašu pokožku „bábätkovsky“ jemnú.

Retinoid vs. retinol

Retinoidy sú chemické zlúčeniny a deriváty vitamínu A. Ide o široký pojem, ktorý zahŕňa ako voľnopredajné retinoly (napríklad tie, ktoré sa používajú v prípravkoch na starostlivosť o pleť), tak retinové kyseliny na predpis, ako sú tretinoín a tazarotén.
 
Retinoidy sú silnejšie a koncentrovanejšie ako retinol, a preto rýchlejšie premieňajú kožné bunky. Retinoidy sa najčastejšie používajú v lekárstve na reguláciu rastu epitelových buniek.


Ako používať retinol

Ak s retinolom začínate, mali by ste k nemu pristupovať pomaly a postupne. Príliš časté používanie alebo príliš vysoká koncentrácia môžu pokožku podráždiť – zanechať ju začervenanú, zapálenú a v niektorých prípadoch aj olupujúcu sa. Tento stav je bežný pre mnohých ľudí, ale pri citlivej pleti môže byť reakcia intenzívnejšia.
brunetka s úsmevom
Nie je nezvyčajné, že nováčikovia pociťujú pri prvom použití retinolu nadmerné vysušenie a určité podráždenie, a pokiaľ to nie je bolestivé, odporúčajú odborníci túto fázu očisty pretrpieť. Najlepšie je aplikovať retinol raz až dvakrát týždenne a s rastúcou toleranciou frekvenciu zvyšovať. Používanie hydratačných sér a upokojujúcich hydratačných prípravkov ako súčasti rutinnej starostlivosti o pleť pomôže upokojiť podráždenú pleť.
  
Zavedenie retinolu do rutinnej starostlivosti si vyžaduje trpezlivosť. Neočakávajte výsledky cez noc. Môže trvať dva až tri mesiace sústavného používania, kým si všimnete jasnejšiu a pevnejšiu pleť.

Ako začať používať retinol:

Rad produktov Nivea Expert Lift Cellular
 – Začnite používať retinol dvakrát až trikrát týždenne a potom prejdite na používanie každý večer.
 – Nepoužívajte prípravok vo väčšom množstve, než je veľkosť hrášku.
 – Po večernom nanesení retinolového prípravku na pleť použite hydratačný krém.
 – Pred použitím prípravku obsahujúceho retinol použite hydratačné sérum.
 – Prípravky používajte iba na noc a cez deň používajte opaľovací krém, pretože retinoidy môžu zvýšiť citlivosť pokožky na slnko.
 – Vyhnite sa používaniu kyselín pred alebo po použití prípravku s retinolom, pretože to môže pokožku podráždiť.
 – Pokiaľ je vaša pleť na retinol obzvlášť citlivá, odporúčajú niektorí odborníci pred nanesením retinolu použiť ľahký hydratačný krém, ktorý pleť zvláčni.
 – Nezavádzajte prípravky s retinolom do svojej pravidelnej starostlivosti, pokiaľ vás čaká veľká udalosť, napríklad svadba alebo dovolenka, aby ste dali pleti čas sa adaptovať.
  
Retinol sa vyrába v niekoľkých koncentráciách a nemusíte voliť plnú silu, aby ste využili jeho účinky proti starnutiu. Štúdie preukázali, že retinol s nízkou koncentráciou má stále rovnako dobré výsledky ako silnejšie koncentrácie, takže nemusíte neustále zvyšovať jeho dávku.
 
Zloženie radu NIVEA Bakuchiol posilňuje kolagén a dodáva pleti silu – je hydratačnou alternatívou retinolu s rovnakými účinkami proti starnutiu. Pravidelné používanie môže premeniť vzhľad pleti - vyhladiť vrásky a rozjasniť ju.
 
Náš rad NIVEA Pure Bakuchiol ponúka dennú alternatívu retinolu, ktorá vypína, vyhladzuje a hydratuje pleť a obsahuje ochranný faktor SPF30. Bakuchiol stimuluje bunkovú aktivitu kožných buniek a pomáha osviežiť unavenú pleť.

Aké výhody prináša retinolová starostlivosť o pleť tvári?

Vďaka tomu, že retinol vytláča čerstvé kožné bunky na povrch a štartuje proces obnovy pleti, môže redukovať jemné vrásky, tmavé škvrny a akné. Tieto čerstvé kožné bunky zanechajú vašu pleť jasnejšiu, vypnutejšiu a čistejšiu.

 Medzi výhody retinolu patria:

 – Zníženie známok starnutia tým, že sa zmenší výskyt jemných liniek a vrások.
 – Liečba akné.
 – Vyrovnáva tón pleti a redukuje tmavé škvrny a výskyt jaziev vrátane jaziev po akné.

 

S akými produktami by sme nemali retinol kombinovať?

Retinol je silná účinná látka a jeho vrstvenie s inými zložkami môže – v tom lepšom prípade – znížiť prínos oboch zložiek. V horšom prípade môže spôsobiť podráždenie a bolestivosť.
  
 Skontrolujte zloženie výrobkov, ktoré pravidelne používate, a vyhnite sa vrstveniu s retinolom u tých, ktoré obsahujú nižšie uvedené látky:
 – vitamín C,
 – benzoylperoxid (BPO),
 – alfa hydroxykyselina (AHA),
 – beta hydroxykyselina (BHA) – známa tiež ako kyselina salicylová.

žena kontroluje jej kožu

Skúsenosti s retinolom a akné

Retinol môže byť prínosom pre pleť so sklonom k akné a je užitočnou zložkou v boji proti akné, pretože reguluje mastnú pleť a zabraňuje upchávaniu pórov. Pravidelné používanie môže viesť k zníženiu počtu čiernych bodiek, cýst a škvŕn a môže upokojiť zapálenú pleť.
 
Pokiaľ je však vaša pleť citlivá a akné už liečite špecializovanými prípravkami, pristupujte k retinolu opatrne. Ak používate prípravky obsahujúce účinné látky, ako sú benzoylperoxidy alebo kyselina salicylová, striedajte ich s prípravkom s retinolom – nepoužívajte ich v ten istý večer, pretože by ste mohli pleť ešte viac podráždiť.