kruhy pod očami

Ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami

ZÍSKAJTE SVIEŽI VZHĽAD A ŽIARIVÝ POHĽAD.

Či už za to môžu genetické predpoklady, alebo udalosti včerajšej noci, občas sa musíme s nevzhľadnými polmesiacmi pod očami jednoducho zmieriť. Alebo nie? Prečítajte si, ako sa tmavých kruhov vyvarovať a čo robiť, keď sa objavia.

Ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami

Všetci sa s nimi z času na čas stretávame: tmavé kruhy pod očami. Tmavé kruhy pod očami majú rôzny pôvod – od prebdených nocí až po genetické príčiny. V tomto článku sa dočítate o tom, čo spôsobuje tmavé kruhy pod očami, ale samozrejme aj o tom, ako môžete tmavé kruhy pod očami odstrániť.

Čo sú to tmavé kruhy pod očami?

Tmavé kruhy pod očami sú v skutočnosti viditeľným prejavom krvných ciev, ktoré tmavnú, keď telo nemá dostatok kyslíka alebo vlhkosti. Nie je prekvapivé, že oči sú postihnuté ako prvé: koža pod očami je veľmi tenká, pretože neobsahuje tukové tkanivo. Namiesto toho tu nájdete mnoho krvných ciev a lymfatických uzlín. Ak telo nemá dostatok kyslíka alebo tekutín, krv prúdi pomalšie a má tmavšiu farbu. Tieto cievy sú viditeľné cez jemnú, takmer priehľadnú kožu pod očami. V závislosti od typu vašej pleti budú tiene pod očami hnedasté alebo namodravé. V niektorých rodinách sú tmavé kruhy geneticky podmienené – to znamená, že veľmi tenká koža okolo očí je dedičná.
 
Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami a o liečbe tmavých kruhov pod očami.
Tmavé kruhy - úsmev
Príčiny tmavých kruhov

ČIERNE KRUHY POD OČAMI MAJÚ SVOJE PRÍČINY

Čo spôsobuje tmavé kruhy pod očami?

Príčiny tmavých kruhov pod očami sa u jednotlivých ľudí líšia. Často sa objavujú, keď ste málo spali, ale existuje množstvo ďalších príčin tmavých kruhov okolo očí.

Tmavé kruhy pod očami sa vyskytujú najmä u týchto skupín ľudí:

– Ľudia s tmavším odtieňom pleti sú náchylnejší na hyperpigmentáciu.
– Starší ľudia s tenšou pokožkou, ktorá sa stáva náchylnejšou na vznik tmavých kruhov pod očami.
– Ľudia s niektorými zdravotnými problémami, napríklad problémami so štítnou žľazou.

Niektorí ľudia síce k tmavým kruhov pod očami môžu byť náchylnejší ako iní, ale ich príčin je celý rad a väčšina z nás niekedy tmavými kruhmi pod očami bude trpieť.

Poďme sa pozrieť, čo spôsobuje tmavé kruhy pod očami:

1. Životný štýl
Náš spôsob života je často jednou z najväčších príčin tmavých kruhov pod očami. Nočný spánok, nadmerné pitie vína alebo fajčenie spôsobujú, že sa do krvi dostáva príliš málo kyslíka, čo môže viesť k tmavým kruhom pod očami.
 

2. Strava
Vaša strava môže byť tiež jednou z príčin tmavých kruhov pod očami. Pokiaľ sa stravujete nezdravo, budete mať často nedostatok vitamínov a minerálov – a prvým príznakom nedostatku vitamínu C a zinku môžu byť tmavé kruhy pod očami. Anémia z nedostatku železa, čo je stav, keď v krvi chýbajú červené krvinky, môže tiež spôsobiť tmavé kruhy pod očami.

Zmeny v jedálničku môžu výskyt tmavých kruhov pod očami zmierniť. Potraviny bohaté na vitamín K (čučoriedky, karfiol, granátové jablko a paradajky) môžu prispieť k odstráneniu tmavých kruhov pod očami. Potraviny bohaté na vitamín E, ako sú mandle, arašidy a slnečnicové semienka, tiež pomôžu redukovať tmavé kruhy pod očami, a konzumácia potravín bohatých na železo, ako je červené mäso, strukoviny, špenát a kôrovce, môže tiež zabrániť anémii.

3. Zdravotné príčiny
Tmavé kruhy pod očami sú často neškodné, ale môžu mať aj zdravotnú príčinu, čo by ste mali vždy prebrať so svojím lekárom.

Medzi zdravotné príčiny tmavých kruhov pod očami patria napr.:
Anémia (nedostatok železa) – nízka hladina železa v tele, ktorá vedie k nedostatočnému zásobovaniu kože (vrátane tej pod očami) okysličenou krvou.
Problémy so štítnou žľazou – ochorenie štítnej žľazy môže spôsobiť zadržiavanie tekutín, najmä v okolí očí, a toto opuchnutie môže viesť k tmavým kruhom pod očami.
Lupienka alebo ekzém na tvári – tieto ochorenia spôsobujú zápal a podráždenie kože, čo môže viesť k jej začervenaniu alebo stmavnutiu. Majú tiež tendenciu svrbieť, ale trením tejto oblasti sa tmavé kruhy pod očami ešte zhoršujú

4. Alergia
Trpíte sennou nádchou a často si triete oči? Časté trenie spôsobuje podráždenie citlivej pokožky a môže zhoršiť tmavé tiene pod očami.

5. Obrazovky
Dlhé sedenie pred počítačom veľmi namáha oči a môže spôsobiť rozšírenie ciev v ich okolí, čo niekedy spôsobuje tmavé kruhy pod očami.

6. Stres alebo úzkosť
Skryté psychologické príčiny? Stres v práci alebo v osobnom živote či celková úzkosť môžu byť aj príčinou tmavých kruhov pod očami.

7. Únava
Pre mnohých z nás je to najčastejšia príčina tmavých kruhov pod očami.

Nedostatok spánku môže spôsobiť, že je pokožka matná a bledá, takže je vidieť tmavé tkanivá a cievy pod kožou. Nedostatok spánku môže spôsobiť aj hromadenie tekutiny pod očami, takže oči vyzerajú opuchnuté. Niekedy môže byť to, čo sa javí ako tmavé kruhy pod očami, tieň, ktorý vrhajú opuchnuté viečka. Na druhej strane môže tmavé kruhy pod očami spôsobiť aj príliš veľa spánku.

8. Starnutie
Tmavé kruhy pod očami sú častejšie s pribúdajúcim vekom, pretože koža sa stenčuje, stráca tukové tkanivo a s ním aj pružnosť a elasticitu. Tenšia koža okolo očí umožňuje, aby boli cievy pod kožou viditeľnejšie a oblasť vyzerala tmavšie.

S pribúdajúcim vekom sa objavujú aj opuchnuté oči. To, čo vidíme ako tmavé kruhy pod očami, môže byť tieň, ktorý vrhajú opuchnuté viečka, alebo priehlbiny pod očami, ktoré vznikajú ako bežná súčasť starnutia.

9. Dehydratácia
Keď vášmu telu chýba voda, môže byť pokožka okolo očí matná a vaše oči môžu vyzerať zvädnuté a zapadnuté kvôli tesnej blízkosti kostí okolo očí.

10. Genetika
Tmavé kruhy pod očami môžu byť dedičné. Štúdie zistili, že pokiaľ má niekto tmavé kruhy pod očami, je pravdepodobné, že sa objavia aj u ďalších členov rodiny.

11. Slnko
Koža na očných viečkach je najtenšia na tele, a preto je obzvlášť náchylná na poškodenie slnkom a hyperpigmentáciu – čo sa môže prejaviť tmavými kruhmi pod očami. Nezabudnite na citlivú oblasť očí nanášať opaľovací krém, aby ste sa vyhli tmavým kruhom pod očami.

Keď už teraz vieme, čo spôsobuje tmavé kruhy pod očami – ako sa ich zbaviť?

Ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami

Zaujíma vás, ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami? Nebojte sa, tmavým kruhom môžete predísť pomocou niekoľkých jednoduchých trikov. Začnite tým, že budete dostatočne spať a piť veľa vody. Domáce liečebné prostriedky a špeciálne očné krémy na tmavé kruhy vám tiež môžu pomôcť zbaviť sa tmavých kruhov pod očami alebo ich zamaskovať. Špecializované prípravky, ktoré obsahujú zložky určené na ošetrenie tmavých kruhov pod očami, tiež prispejú k oživeniu pokožky okolo očí.

Ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami:
– Spite dlhšie a lepšie. Niektorí odborníci sa domnievajú, že spánok na chrbte s mierne zdvihnutou hlavou pomôže zmierniť tmavé kruhy pod očami.
– Pite veľa vody. Suchá pokožka je významnou príčinou tmavých kruhov pod očami.
– Obmedzte prísun kofeínu. Najmä káva môže pôsobiť dehydratačne a vysávať žiarivosť z pokožky okolo očí.
– Cvičte. Cvičenie stimuluje prietok krvi, čo pomáha udržovať zdravý vzhľad pleti.
– Počas slnečných dní noste slnečné okuliare, pretože znižujú hyperpigmentáciu a pomáhajú predchádzať vzniku tmavých kruhov pod očami.
– Prestaňte fajčiť. Fajčenie cigariet a vdychovanie pasívneho dymu zhoršuje tmavé kruhy pod očami.
– Snažte sa znížiť hladinu stresu. Zdravý životný štýl môže pomôcť znížiť výskyt tmavých kruhov pod očami. To zahŕňa zníženie príjmu alkoholu a zvýšenie množstva ovocia a zeleniny, ktoré jete.

Liečba tmavých kruhov pod očami – očné krémy

Liečba tmavých kruhov pod očami zahŕňa očné krémy,  ktoré môžu pomôcť znížiť ich výskyt. Dodávajú pleti dôležité zložky, ktoré majú pozitívny vplyv na tenké tkanivo pod očami. Chcete dosiahnuť mladší vzhľad? Potom používajte Energizujúcu očnú starostlivosť proti vráskam Q10. Tento prípravok obsahuje rovnaké účinné látky, aké sa nachádzajú v pleti, a pomáha tak redukovať vrásky a tmavé kruhy pod očami alebo okolo nich.
 
Očný krém proti tmavým kruhom Luminous630 ošetruje tri hlavné príčiny tmavých kruhov: pigmentáciu, dehydratovanú pleť a opuchnutú a mdlú pleť, čím viditeľne redukuje tmavé kruhy pod očami.

Ako očný krém používať? Očný krém jemne vklepte do pleti a pokožku netrite: Použite špičku prsta a vklepávajte od vnútorného kútika oka smerom von.
Mandľový olej
 Energia Q10