zdravá pleť

Čím vnútorne podporiť zdravú pleť

Vzhľad a kvalita našej pleti nezáleží len na ošetrujúcich produktoch, ale aj na tom, ako ju ošetrujete zvnútra.
Čo robiť pre to, aby vaša pleť bola žiarivá a pevná bez ohľadu na váš vek?

Prečo ošetrujúca kozmetika nestačí

Všimli ste si napríklad to, že keď zjete väčšie množstvo čokolády, alebo ste v strese, na tvári sa vám začínajú robiť pupienky? Alebo že stačí na pár dní poľaviť v dodržiavaní pitného režimu a vaša pleť je razom povädnutá a unavená? Všetko totiž súvisí so všetkým. Telo musíte ošetrovať nielen zvonku, ale aj zvnútra. 

 

Veľa z nás si kupuje najrôznejšie ošetrujúce krémy a séra a následne sa čudujeme, že nefungujú tak, ako sme si predstavovali. Lenže ako by kozmetika mohla fungovať, keď zvonku má pleť síce tú najlepšiu možnú starostlivosť, ale zvnútra ju zanedbávame? Správna cesta ku krásnej pleti vedie cez komplexnú starostlivosť. Tá vo svojom základe zahŕňa:

  • Ošetrujúcu kozmetiku na mieru vašej pleti: Ako dobre poznáte svoju pleť? Urobte si dôkladnú diagnostiku pleti, vďaka ktorej zistíte, čo presne vaša pleť potrebuje.
  • Dostatočný pitný režim: 2 až 3 litre denne. Presne toľko by sme mali vypiť, aby naše telo bolo dostatočne hydratované. V letných dňoch by sa potom toto množstvo malo zvýšiť približne o 0,5 až 1 liter. Pitný režim pomáha nielen k sviežej pleti bez vrások, ale tiež znižuje únavu, pomáha od bolesti hlavy a zlepšuje sústredenosť. 
  • 7 až 8 hodín spánku denne: Počas spánku má naše telo čas na regeneráciu, ktorá je veľmi dôležitá ako pre fyzické, tak aj pre psychické zdravie. V miestnosti, kde spíte, by malo byť 18 – 20 °C a pred spaním nezabudnite vyvetrať. 4 hodiny pred spánkom sa vyhnite konzumácii ťažkých jedál (vyprážané a sladké) a rovnako vynechajte zelený čaj a kávu.
  • Zníženie stresu a umenie relaxovať: Okrem toho, že stres narúša náš metabolizmus, čo vedie k zhoršeniu spánku a rozhodenému zažívaniu, prejavuje sa aj na pleti. Tá má pri strese sklony k začervenaniu a tvorbe akné.
NIVEA Skin Guide

A hlavne: Základom krásnej a žiarivej pleti je vyvážená strava s dostatkom všetkých živín a vitamínov, ktoré naše telo potrebuje.

Aké vitamíny naša pleť potrebuje?

Existuje 13 základných typov vitamínov. Všetky sú pre naše telo nevyhnutné, ale čo sa týka pleti, mali by sme klásť dôraz najmä na dostatok vitamínu A, C, E a vitamínov skupiny B
Vitamín A

Vitamín A

Pomáha pri obnove kožných buniek, pomáha s odstránením odumretých buniek pleti a má protizápalové účinky. Možno už teda tušíte, že vitamín A je vďaka svojim vlastnostiam skvelý pomocník v boji proti akné. Nedostatok vitamínu A sa, naopak, môže prejavovať tvorbou stareckých škvŕn, šupinatou pokožkou a väčším sklonom k tvorbe akné a ekzémov. Vitamín A sa vo väčšej miere nachádza v mliečnych produktoch, v mrkve, petržlene, špenáte, ale aj marhuliach. Vitamín A je rozpustný v tukoch a jeho vstrebávanie tak podporíte napríklad tým, že jedlo bohaté na vitamín A pokvapkáte pár kvapkami olivového oleja.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B

Je vaša pleť unavená a podráždená? Možno vám chýbajú vitamíny zo skupiny, ktorú môžete poznať aj pod názvom „B komplex“. Vitamín B12 pomáha zjednocovať tón pleti, vitamín B3 dodáva pleti svieži vzhľad a vitamín B5 podporuje rýchlejšie hojenie rán a pomáha redukovať akné. Medzi potraviny bohaté na vitamíny zo skupiny B patria celozrnné obilniny, mliečne výrobky, hydinové mäso a listová zelenina. 

Vitamín C

Vitamín C

Ten eliminuje pigmentové škvrny a zjednocuje tón pleti. Tiež spomaľuje proces starnutia pleti a viditeľne redukuje vrásky. Takže je to ideálna voľba pre všetkých, ktorí túžia po mladistvej pleti bez ohľadu na vek. Nedostatok vitamínu C sa tiež prejavuje väčšou kazovosťou zubov, únavou, žalúdočnými problémami a zvýšenou tvorbou modrín. „Céčko“ nájdete najviac v citrusoch, rakytníku a šípkach. 

Vitamíny môžete pleti dopriať nielen vo forme potravín, ale aj v ošetrujúcich produktoch. Energizujúca micelárna voda obsahuje vitamín C a vitamín B3, a okrem toho, že jedným ťahom odstraňuje mejkap aj ostatné nečistoty z pleti, tak pleť revitalizuje a dodáva jej energiu.   

Vitamín E

Vitamín E

Keď ide o hydratáciu pleti a jej regeneráciu, do popredia sa dostáva vitamín E. Je to silný antioxidant, ktorý preniká do jednotlivých vrstiev pleti a intenzívne ju regeneruje a hydratuje. Najlepším zdrojom vitamínu E sú oriešky, pšeničné klíčky, mlieko a rastlinné oleje. 

Na ktoré potraviny sa zamerať a akým sa vyhnúť

Zdravie svojej pleti podporíte práve aj tým, že sa vyvarujete potravinám, pri ktorých sa vám prejavuje alergická reakcia. Podráždenie pleti a vyrážka totiž môžu viesť k vyššej citlivosti pleti. 

Vedeli ste, že až 60 % ľudí trpí nejakou potravinovou alergiou? Nenechajte sa zmiasť, nejde o potravinovú intoleranciu, tá má horšie následky. Potravinová alergia sa najčastejšie prejavuje červenými škvrnami po tele, svrbením rúk a očí, vyrážkou, ale aj hnačkou a kŕčmi v bruchu. Medzi najčastejšie alergény patria:

mlieko, 
vajce, 
čokoláda, 
kôrovce,
ryby,
pšenica,
paradajky,
jahody.

zdravá pleť

Svoju pleť by ste mali rešpektovať nielen pri výbere ošetrujúcich produktov, ale aj pri skladbe jedálneho lístka. A v ňom reflektovať aktuálne potreby, ktoré pleť má. Čo to znamená prakticky?

Keď je vaša pleť suchá, do jedálneho lístka zaraďte viac tukov: Napríklad v podobe avokáda, orechov, rastlinných panenských olejov, rýb. Mastná pleť zase potrebuje jedlá s čo najprirodzenejšou úpravou, takže žiadne vyprážané, mastné alebo extra sladké. A ak je vaša pleť citlivá, doprajte jej ochladenie v podobe mliečnych produktov, ovocia a zeleniny a nepreháňajte to so soľou.

otec