MILUJTE SVOJE PEHY A NAUČTE SA O NE STARAŤ!

Ošetrujte svoju pleť a buďte neodolateľná – i s pehami. Patríte medzi ženy, ktorým príroda nadelila práve pehy na tvári? Premýšľate, ako sa ich zbaviť? Ošetrujte svoju pleť a majte ju rada takú, aká je. Bude neodolateľná – áno, i s pehami.

I pehatá pleť môže byť očarujúca a žiarivá

Ženám, ktoré sú zo svojich pieh zúfalé, sa to môže zdať nemožné – ale je to tak. Podľa prieskumov 3 zo 4 pehatých žien svoju pleť milujú. A niektoré celebrity sú dokonca ochotné zaplatiť za zákrok, ktorý na ich tvári túto ozdobu vykúzli. Patríte práve medzi zvyšnú štvrtinu? Máme pre vás dobrú správu – vaša pleť môže byť krásna i s pehami. 

Riešením pritom nemusí byť len dokonalý mejkap, chemický peeling alebo laserový zákrok. Správna starostlivosť a prevencia dokážu zázraky. Chce to len pevnú vôľu a pár minút navyše, predovšetkým počas slnečných dní. Je možné teda udržať pehy na uzde po celý rok? Áno, dokonca i v lete. Aby sme ale odhalili spôsoby, ktoré naozaj zaberajú, je potrebné najskôr zistiť, čo pehy spôsobuje.


Ako pehy vznikajú?

Majiteľky pieh iste tušia, že na vine nie je iba genetika, lebo práve tá býva hlavnou príčinou. Ak ste teda pehatá vy, je veľmi pravdepodobné, že s rovnakým údelom sa budú potýkať i vaše deti. Na druhú stranu nie všetci riešia pehy po celý život. Niekedy v dospelosti zmiznú a už sa nevrátia, inokedy sa objavia len na pár dní alebo týždňov po pobyte na slnku. 


Melanín: Ochranca i vinník

Svoj podiel na vzniku pieh majú slnečné lúče, ktoré v tele vyvolávajú reakciu, na ktorej konci stojí práve kobercový výsev nových pieh. A preto sa často stáva, že počas letných mesiacov sa pôvodne roztomilo pehatá pleť zmení na pole hrajúce všetkými odtieňmi hnedej alebo dokonca červenej farby.

Hlavným vinníkom je melanín. Ak je slnko príliš silné, irituje kožu do hĺbky a môže spôsobiť drobné zápaly. Aby pokožka tento nápor zvládla, dochádza v bunkách k vytváraniu enzýmu tyrosínu, ktorý sa premieňa na melanín alebo kožný pigment. Ten síce chráni pokožku pred UVA a UVB žiarením, vo výsledku sa ale na koži prejaví práve vznikom hnedých škvŕn.


Hormonálne zmeny a ďalšie príčiny

Podobný vplyv, ako má UVA a UVB žiarenie, môžu mať i látky, ktoré do tela dostávame zvonku. Niektorí ľudia sú citliví napr. na lieky, parfumy alebo krémy. Ak viete, že vaša pleť na pehy trpí, vyhnite sa aj ľubovníku a bergamotovému oleju. Tieto dve prírodné látky totiž zvyšujú citlivosť pleti na svetlo. Tvorbu melanínu môže zapríčiniť rovnako užívanie hormonálnej antikoncepcie, ale i hormonálne zmeny v tehotenstve alebo klimaktériu.


Držte pigment na uzde!

Našťastie na trhu existujú prípravky, ktoré výskyt pigmentových škvŕn kontrolujú. Medzi ne patria napr. tie, ktorých súčasťou je látka zvaná lumicinol. Ide o aktívnu zložku pôsobiacu v mieste, kde dochádza k produkcii melanínu. Po aplikácii na pokožku blokuje činnosť enzýmu tyrozináza, ktorý je nevyhnutný pre produkciu melanínu, a cielene tak obmedzuje jeho tvorbu. Pri pravidelnom používaní pigmentové škvrnky viditeľne zosvetejú. Vyzkúšajte napríklad NIVEA Remodelačné sérum proti pigmentovým škvrnám Cellular Elasticity.


Snažíte sa svoje pehy predsa len zakrývať mejkapom? Poradíme vám, ako na krásny mejkap po celý deň!


Vyhrajte nad pehami vďaka ochrane pred slnkom

Ako ochrániť pokožku pred slnkom by sme sa mohli učiť od Japoniek, ktoré bez slnečníka nevynesú ani kôš! Ak sa ale chcete pehám vyhnúť v našich zemepisných šírkach, nemusíte so sebou všade nosiť slnečník. Pleť možno pred slnkom chrániť i jednoduchšie, a to pomocou denného krému s ochranným faktorom.

UVA a UVB filtre v kréme zabraňujú slnečným lúčom spustiť proces, pri ktorom dochádza k vzniku pigmentových škvŕn. Pleť je intenzívne hydratovaná, a preto jemná a hebká. A čo je najdôležitejšie, drží pehy naozaj na uzde. Presvedčte sa!

Ochranný faktor 30? Pre pehatú pleť nevyhnutnosť

Samozrejmosťou by malo byť používanie krému s ochranným faktorom aspoň 15. Ideálny ochranný faktor pre tento typ pleti je ale 30. Príkladom takého krému je Spevňujúci denný krém proti vráskam Q10 plus od NIVEA. S ním zabijete hneď dve muchy jednou ranou. Okrem pieh a väčších pigmentových škvŕn totiž vďaka jeho použitiu predídete i vzniku vrások, ktoré má slnečné žiarenie tiež na svedomí.

Takýchto multifunkčných krémov nájdeme v slovenských obchodoch viac. Vzniku pigmentových škvŕn a vrások spoľahlivo zabráni aj Spevňujúci denný krém Hyaluron Cellular Filler s OF 30. Jemné, a pritom účinné zloženie s kyselinou hyalurónovou, extraktom z magnólie a kreatínom chráni proti predčasnému starnutiu.