Starostlivosť o tetovanie

Starostlivosť o tetovanie: Čo robiť, aby sa dobre zahojilo?

Vedeli ste, že každý tretí Američan má aspoň jedno tetovanie? U nás na Slovensku to síce bude trochu nižší počet, ale aj tak trend tetovania neustále stúpa. Zatiaľ čo kedysi bolo tetovanie vnímané ako symbol zločincov, dnes ide o umelecké diela. Nechali ste si urobiť svoje prvé? Poradíme vám, ako ho správne ošetrovať, aby bolo krásne aj po rokoch.

Prečo je dôležité tetovanie ošetrovať?

Tetovanie je pre našu kožu veľký zásah a chvíľku trvá, než ho prijme. Rovnako je to v prípade zodretého kolena, keď sa na danom mieste vytvorí chrasta, ktorá sa po čase zlúpne a až pod ňou je nová koža. Takto je to aj s čerstvým tetovaním. Koža si musí prejsť celým procesom hojenia, ktoré je dôležité na to, aby vaše nové tetovanie zostalo krásne a nevznikali na ňom napríklad jazvy. 

 

Najdôležitejšia je hydratácia. Chrasty by nemali zostať suché, ale na druhej strane im nepristane ani nános krému. Aj keď sa môže zdať, že je starostlivosť o tetovanie náročná, nie je tomu tak. Stačí zistiť čo a ako, a zaradiť tento malý rituál do svojej ošetrujúcej rutiny. A ako by teda starostlivosť o čerstvé tetovanie mala vyzerať?

 

Prvé hodiny: Nechajte tetovanie odpočívať pod obväzom

Vpichy ihlou vytvoria na povrchu kože ranky, do ktorých by sa mohla ľahko zaniesť infekcia. Preto vám tatér po dokončení tetovania miesto zalepí špeciálnou páskou na tetovanie alebo fóliou. Ako dlho si tento „obväz“ máte na tetovaní nechať, vám povie sám tatér. 

 

Záleží to na veľkosti tetovania, jeho umiestnenia aj na tom, či ide len o obrys, alebo je tetovanie vyfarbené. Najmenej sú to dve hodiny a najdlhšie dva dni. Dôležité je obväz neskladať ani neodkrývať, aby sa tetovanie nedostalo na vzduch a do kontaktu s baktériami.
Aj keď vás premáha zvedavosť a chcete si svoje tetovanie čo najskôr prezrieť, počkajte, kým si zložíte obväz.

 

Čo robiť po zložení obväzu?

Zatiaľ čo pri skladaní náplasti platí pravidlo – „hlavne rýchlo“, pri odstraňovaní obväzu na tetovanie je to presne naopak. Je potrebné byť opatrný, aby ste tetovanie nijako nenarušili. Ako teda postupovať pri skladaní obväzu?

  1. Obväz namočte teplou vodou, aby sa dal lepšie odstrániť.
  2. Opatrne ho zložte a vyhoďte.
  3. Tetovanie umyte vlažnou vodou (nie tečúcim prúdom, ale len rukou).
  4. Ak vám dal tatér špeciálne dezinfekčné mydlo, môžete ho pri umývaní použiť, ale stačí aj čistá voda.
  5. Nechajte tetovanie oschnúť (vyvarujte sa nešetrného sušenia uterákom).
 

Ako často tetovanie natierať a aký krém zvoliť

Natieranie tetovania je na celom procese hojenia veľmi dôležité.
Pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a urýchľuje hojenie. 

 

Krém by mal mať ľahké zloženie, napríklad vazelína by mohla upchať póry a tetovanie by začalo mokvať. To by malo za následok vyblednutie tetovania ešte skôr, než sa zahojí. Použiť môžete buď krém určený priamo na tetovanie, alebo napríklad NIVEA Creme, ktorý obsahuje Eucerit a udržuje pokožku hydratovanú a vláčnu bez toho, aby upchával jej póry. Tiež napomáha regenerácii, takže sa tetovanie bude hojiť lepšie a rýchlejšie. 

 

Krém nanášajte na tetovanie v tenkej vrstve a s pravidelnosťou to nepreháňajte. Stačí krém použiť vtedy, keď je koža na mieste tetovania suchá a napnutá. To môže byť napríklad po vykúpaní. 

 
NIVEA Creme

Ako tetovanie ošetrovať po zahojení

avokádo

Len čo sa zlúpnu chrasty, je tetovanie zahojené, nie je potrebné ho nejako špeciálne ošetrovať. Stačí do svojej ošetrujúcej rutiny zaradiť pravidelné krémovanie pokožky, ktoré ju bude udržiavať hydratovanú. NIVEA Telové mlieko Naturally Good Avokádo obsahuje 98 % prírodných ingrediencií, medzi ktorými nájdete aj 100 % prírodné avokádo, ktoré bojuje proti predčasnému starnutiu pokožky a zanecháva ju hebkú. 

 

 

Starostlivosť o tetovanie v lete

Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať tetovaniu v lete, alebo kedykoľvek pri pobyte na slniečku. Tetovanie je totiž náchylné na UV žiarenie, ľahko dôjde k jeho začervenaniu a pri dlhodobom vystavení slnečnému žiareniu môže tetovanie aj vyblednúť. V lete tak nezabúdajte používať NIVEA Hydratačné mlieko na opaľovanie OF 50, ktoré chráni pokožku pred UVA aj UVB žiarením a zároveň pokožku hydratuje.

Čomu sa s čerstvým tetovaním vyhnúť

Nielen správna starostlivosť, ale tiež opatrnosť je pre zahojenie tetovania potrebná. Aby sa do tetovania nezaniesla infekcia, do úplného zahojenia vynechajte kúpanie vo vani, návštevy bazénov alebo mora.

Tiež by ste minimálne dva dni nemali danú časť tela fyzicky namáhať.

To znamená žiadne fitnescentrum ani beh. Naplánujte si odpočinkový deň a skúste si napríklad vyrobiť domácu kozmetiku

tetování