Trápi vás suchá pleť? Vieme, ako ju ošetrovať!

OBNOVTE PRIRODZENÚ ROVNOVÁHU POKOŽKY

Je vaša pleť často pokrytá šupinkami, drsná na dotyk a navyše ju ľahko podráždia vonkajšie vplyvy? Potom máte pravdepodobne suchú pokožkou. Túžite i vy po zamatovo hebkej pleti? Chce to len tú správnu starostlivosť, ktorá vašu pokožku hydratuje a posilňuje jej ochrannú vrstvu.

Suchá pokožka = citlivá pokožka

Suchá pokožka väčšinou prehnane reaguje na akékoľvek vonkajšie vplyvy. Môže to byť parfum, nová kozmetika alebo napr. slnečné lúče. Príčina tohto javu leží v štruktúre pleti a vo funkcii jej jednotlivých vrstiev. Vo výnimočných prípadoch však za suchú pleťou môže byť zodpovedné kožné ochorenie, ako je neurodermitída.

Hydratácia: pre pleť to najdôležitejšie

Suchá pleť potrebuje dávku hydratácie a výživných olejov každý deň.

Čo je pre suchú pokožku charakteristické?

Suchá drsná pokožka so šupinkami na povrchu je menej elastická, napnutá a veľmi citlivá. Presne toto sa stáva pri nízkej produkcii lipidov, teda tukov. Pri ich nedostatku je prirodzená bariéra pokožky náchylná na poškodenie, vyzerá škaredo, praská a nedokáže sa vyrovnať s výkyvmi teplôt alebo vetrom. Rovnako tak je zhoršená tiež jej schopnosť regenerácie. Aby sa suchá pokožka obnovila a jej stav sa nezhoršoval, je potrebné sa o ňu starať o niečo viac. Bohaté pleťové krémy s rastlinnými olejmi a hydrofilnými látkami posilňujú jej vonkajšiu bariéru. Tá potom dokáže udržať vlahu vo vnútri, a tak je znovu pevná a krásna.


Starnutie a suchá pleť – ako spolu súvisí?

Aj vek má významný vplyv na stav pleti. S každým ďalším rokom pracujú naše mazové a potné žľazy pomalšie a dodávajú pokožke menej oleja a vlhkosti. Pokožka preto stráca svoju vonkajšiu bariéru, a tým pádom aj odolnosť a postupne vysychá. Všeobecne teda môžeme povedať, že čím staršie sme, tým suchšia je naša koža. Zlou správou je, že mimické i hlboké vrásky sa rýchlejšie objavia práve na suchej pleti, ktorej chýba pevnosť a pružnosť. To je dôvod, prečo je také dôležité nečakať na prvé príznaky starnutia a ošetrovať pleť ešte pred 30. narodeninami. Po tridsiatke je pravidelné používanie denného a nočného krému už nutnosťou. Rovnako tak pleťová maska nanesená raz až dvakrát týždenne pomôže starnutie spomaliť. Aby všetko fungovalo tak, ako má, uistite sa, že krém i maska obsahujú látky proti starnutiu. Prečítajte si tiež, aké faktory môžu za vznik suchej pokožky, a zistite, prečo vás trápi šupinatá a podráždená koža.

Prečo je moja pokožka suchá?

Základná škola starostlivosti o suchú pleť

 • Časté kúpanie a sprchovanie v horúcej vode poškodzuje ochranný film pokožky. Suchá pokožka by nemala prísť do styku s vodou teplejšou ako 38 stupňov
 • Mydlá a pleťové tonikum s obsahom alkoholu z pleti zmývajú prirodzený mastný film. Čistite preto svoju pleť iba extra jemnými produktmi – napríklad čistiacim mliekom, ktoré udrží vonkajšiu bariéru pleti v rovnováhe.
 • Pleť má rada pravidelnú starostlivosť. Suchá pleť predovšetkým tú hydratačnú. Ak chcete vidieť výsledky rýchlo, nemali by ste vynechať ani deň.

Pozor na lieky:

Niektoré lieky majú nepríjemné vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí práve vysušenie pokožky. Ak trpíte suchou pokožkou, poraďte sa pred užívaním akýchkoľvek liekov s lekárom. Ten vám dokáže povedať, či daný liek ovplyvňuje stav pokožky.

Najčastejšie príčiny alebo Čo možno robíte zle

 • genetická predispozícia
 • vonkajšie vplyvy: teplo, zima, suchý vzduch 
 • nezdravé stravovanie
 • nadmerný pobyt na slnku
 • nevhodná kozmetika
 • stres


Čo ešte funguje?

Či chceme, alebo nie, náš životný štýl má veľký vplyv na kondíciu a zdravie našej pokožky. Starostlivosť o pokožku dokáže hory prenášať. A rovnako tak majú na pokožku priamy vplyv i stres a zlé stravovacie návyky.

Spoľahlivá ochrana proti slnečným lúčom

I slnenie môže pokožku tváre vysušovať. Preto je vhodné používať opaľovací prípravok pre suchú pokožku, ktorý obsahuje hydratačné zložky, rovnako ako ochranný faktor. Prečítajte si viac o tom, ako sa chrániť proti slnku.

Tipy pre zdravie a prirodzene krásny vzhľad

 • Vyživená pokožka = zdravý vzhľad. Dodajte svojej pleti živiny, nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny. Nedostatok akejkoľvek z týchto látok totiž spôsobuje nepekné šupinky na koži.
 • Hydratovať telo je potrebné nielen zvonku, ale aj zvnútra. Denné minimum pre dospelého človek je 1,5 litra vody. Po namáhavej fyzickej aktivite, pri ktorej sa zapotíme, by sme mali piť ešte viac.
 • Vyvarujte sa stresu. Stačí i trocha odpočinku a vaša pokožka chytí druhý dych. Ak si odpočinok spríjemníte ešte o pleťovú masku, pokožka vám poďakuje.
 • Plánujte! Jedine tak sa vyhnite nečakaným situáciám a už zmieňovanom stresu. Všetko si zaznamenajte do diára. Ak sa ukáže, že máte v diári niekoľkominútovú medzeru, využite ju pre seba!
 • Šálka kávy, chvíľka na slniečku, hodinka cvičenia alebo relaxačný kúpeľ dokážu zázraky. Aj balzamy na dušu pomôžu doplniť energiu a cítiť sa lepšie vám i vašej pokožke.


NIVEA Modré Tipy - Ako bez obáv nastaviť tvár mrazu?

Ste citlivá na zimný mráz? Nezúfajte. Pozrite sa na ďalší z NIVEA Modrých Tipov a zistite, ako vám náš modrý parťák môže pomôcť.