dievča s krátkymi vlasmi, usmieva sa

Vitamín E a jeho účinky na plet

V našom sprievodcovi nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o vitamíne E, ako ho používať a prečo je pre vašu pleť prospešný.

Vitamín E a jeho účinky na plet

Vitamín E je kľúčovou zložkou starostlivosti o pleť. Prečo by ste ho však mali používať? A čo presne vitamín E robí? Preberieme výhody tejto obľúbenej zložky starostlivosti o pleť, povieme si o spôsoboch, ako ju môžete čo najlepšie využiť, a prezradíme vám, ako pri používaní vitamínu E dosiahnuť čo najlepšie výsledky.
žena

Predstavujeme hrdinu starostlivosti o pleť: vitamín E

Vitamín E je často dostupný v krémoch a vo forme olejov. Pridáva sa aj do mnohých výrobkov, o ktorých to možno ani netušíte vrátane krémov proti starnutiu, očných sér, opaľovacích krémov a mejkapu. Prečo je teda vitamín E taký obľúbený a aké sú jeho výhody pri starostlivosti o pleť?

Čo je vitamín E?

 

Pojem „vitamín E“ zahŕňa skupinu zlúčenín, ktoré sa zvyčajne vstrebávajú z potravy a ktoré prispievajú k normálnemu fungovaniu ľudského tela. Vitamín E je však nesmierne prospešný aj pri starostlivosti o pleť. 


Čo robí vitamín E pre vašu pokožku?

dievča so zavretými očami, usmieva sa

Vitamín E pomáha chrániť jemnú pokožku pred poškodením vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam. Je tiež mimoriadne hydratačný – pôsobí ako „zvlhčovadlo“ aj „zmäkčovadlo“ – takže pomáha pokožke absorbovať vodu a zachytávať ju. Dokonca sa ukázalo, že niektorým ľuďom pomáha zmierňovať ekzémy.

Používanie vitamínu E má pre vašu pleť toľko výhod! Niektoré z nich sú skutočne výnimočné...


Výhody vitamínu E pre pokožku

Vitamín E pomáha chrániť jemnú pokožku pred poškodením vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam. Je tiež mimoriadne hydratačný – pôsobí ako „zvlhčovadlo“ aj „zmäkčovadlo“ – takže pomáha pokožke absorbovať vodu a zachytávať ju. Dokonca sa ukázalo, že niektorým ľuďom pomáha zmierňovať ekzémy.

Používanie vitamínu E má pre vašu pleť toľko výhod! Niektoré z nich sú skutočne výnimočné...

1) Posilňuje kožnú bariéru

Silná kožná bariéra umožňuje vašej pokožke zadržiavať vodu a udržať si hydratáciu. Môže dokonca pomôcť minimalizovať citlivosť pokožky.

 

2) Super hydratuje

Keď je vaša kožná bariéra silnejšia, vaša pokožka dokáže zadržať viac vlhkosti. Práve preto je vitamín E skvelým doplnkom každej starostlivosti – najmä pre ľudí, ktorí majú veľmi suchú pleť, a hlavne počas chladnejších a suchších mesiacov. Pomôže vám zabrániť vzniku suchých miest, takže sa môžete tešiť z hladkej a hydratovanej pokožky po celý rok.

 

3) Silné antioxidačné vlastnosti

Produkty s vitamínom E poskytujú veľkú dávku antioxidantov, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi (nečistotami, ktoré sa prichytávajú na tvár a spôsobujú poškodenie pokožky). 

Antioxidanty tiež pomáhajú zvýšiť lesk vašej pleti – zabraňujú oxidácii oleja na tvári, čo môže pomôcť minimalizovať čierne bodky. Produkty s vitamínom E môžu vašu pleť chrániť a dokonca pomôcť vyhladiť jemné vrásky, ktoré boli spôsobené voľnými radikálmi.  

4) Lieči hyperpigmentáciu

Vitamín E sa často používa na pomoc pri blednutí oblastí s hyperpigmentáciou. Ak je práve toto váš problém, pre lepšie účinky odporúčame kombináciu s vitamínom C.

 

5) Chráni pred UV žiarením

Vitamín E absorbuje UVB žiarenie, čo je druh svetla, ktorý spôsobuje poškodenie pokožky a vrásky. Môže vás však ochrániť len do určitej miery a rozhodne nepredstavuje dôvod vzdať sa opaľovacieho krému. Opaľovacie krémy NIVEA sa našťastie prispôsobujú rôznym typom pokožky a jej potrebám, takže je ľahké nájsť ten najlepší opaľovací krém pre konkrétnu pokožku.

 

6) Zmierňuje jazvy po akné

Vďaka svojim hydratačným vlastnostiam a schopnosti obnovovať a chrániť kožnú bariéru sa výrobky s vitamínom E často používajú na zmierňovanie jaziev po akné. Vitamín E je účinnejší pri ľahkých jazvách, ale jeho dôsledné používanie môže pomôcť aj pri prevencii vzniku jaziev. 

 

7) Zvyšuje výmenu a regeneráciu buniek

Vitamín E prináša nové bunky rýchlejšie na povrch, čo urýchľuje hojenie, bunkovú obmenu a regeneráciu. Vďaka tomu je úžasný nielen ako súčasť krémov a sér, ale je tiež fantastickým doplnkom produktov na starostlivosť o pery pre jeho schopnosť rýchlo obnovovať a chrániť popraskané pery.

Je vitamín E prospešný pre pokožku?

Odpoveď je jednoznačne áno! A existuje veľa produktov NIVEA, ktoré vám pomôžu v starostlivosti o pleť naplno využiť vitamín E.
Je vitamín E prospešný pre pokožku?

Starostlivosť o telo a tvár

NIVEA obsahuje vitamín E v celom rade produktov vďaka širokej škále výhod, ktorými sa vitamín E vyznačuje.

Možno ste si všimli, že sladký mandľový olej sa často uvádza ako kľúčová zložka hydratačných výrobkov starostlivosti o pleť. Je to preto, že ide o prírodnú zložku s veľmi vysokým obsahom vitamínu E.

Vitamín E však nie je určený len pre vašu tvár, ale intenzívne hydratuje pokožku celého tela.

NIVEA ponúka intenzívne hydratačné a vyživujúce telové mlieka, ako je napríklad naše NIVEA Výživné telové mlieko, ktoré obsahuje tiež sérum NIVEA Deep Moisture. Tento inovatívny spôsob starostlivosti o pokožku je pre intenzívnu hydratáciu obohatený o prírodný mandľový olej a vitamín E. Preniká dokonca aj do hlbších vrstiev pokožky, aby bola hydratácia skutočne dlhodobá.

Vitamín E je súčasťou mnohých produktov starostlivosti o pleť, od olejov na pery až po pleťový krém. Dokonca aj náš Osviežujúci denný krém pre normálnu pleť NIVEA je obohatený o vitamín E, ktorý pomáha pleti udržať rovnomernú vlhkosť, posilňuje ochrannú bariéru a poskytuje extra hydratáciu a ochranu citlivej pleti. 

Je vitamín E prospešný pre pokožku?

Najlepší typ vitamínu E pre vašu tvár

Existujú rôzne druhy vitamínu E, ale len jeden je pre ľudský organizmus prospešný. V zložení výrobkov sa najčastejšie uvádza „tokoferol“, ktorého blahodarné účinky na pleť a celé telo sú zaručené.

Ak vás teda zaujíma, či vaša starostlivosť o pleť obsahuje vitamín E (ak nie je už uvedený na etikete), pozrite sa na zloženie.
dievča s kučeravými vlasmi
Zdroje vitamínu E

Ako doplniť vitamín E

Ako už bolo spomenuté, vitamín E je základným vitamínom a prispieva k normálnemu fungovaniu ľudského tela. Je nesmierne prospešný pri starostlivosti o pleť, ale pre využitie všetkých jeho výhod naplno by ste mali vitamín E aj konzumovať. Kde ho však môžete nájsť?

Zdroje vitamínu E

Čo jesť

Dobrým zdrojom vitamínu E sú rastlinné oleje, napríklad repkový, slnečnicový, kukuričný alebo olivový. Výborným zdrojom sú aj orechy a semiačka. K zvýšeniu hladiny vitamínu E prispievajú aj pšeničné klíčky, ktoré sa nachádzajú v obilninách.

Zdroje vitamínu E

Výživové doplnky s vitamínom E

Používanie starostlivosti o pleť s obsahom vitamínu E je skvelé. Ale prospech z neho môže mať celé vaše telo. Ak si myslíte, že máte tohto dôležitého vitamínu málo, skúste doplnok užívať a čoskoro by ste na svojej pokožke, vlasoch a dokonca aj na očiach mali vidieť jeho prínos. Posilňuje tiež imunitný systém, čo je v zimných mesiacoch vždy dobré. 

Dbajte však na to, aby ste to nepreháňali, pretože vysoké dávky vitamínu E môžu byť škodlivé – ak máte obavy, radšej sa poraďte so svojím lekárom. 

Prebytočný vitamín E, ktorý vaše telo nevyužije okamžite, sa ukladá na budúce použitie, takže ho pravdepodobne nemusíte dopĺňať každý deň (najmä ak je aj vaša strava bohatá na vitamín E).

Starostlivosť o pokožku

Výrobky NIVEA obsahujú celý rad prírodných zložiek starostlivosti o pleť, aby sme sa uistili, že všetko efektívne funguje a prispieva k udržaniu zdravej pleti.

Ak hľadáte radu v oblasti starostlivosti o pleť, stačí vyhľadať webovú stránku NIVEA, kde určite nájdete informácie potrebné na vytvorenie dokonalej starostlivosti o pleť.