žena s dlhými tmavými vlasmi

Spoznajte kolagén a jeho benefity v starostlivosti o pleť

"Objavte silu kolagénu pre vašu pleť so značkou NIVEA. Zistite, ako ho používať a aké má účinky proti starnutiu pleti. "

Spoznajte kolagén a jeho benefity v starostlivosti o pleť

Čo je kolagén a na čo slúži?

Kolagén je bielkovina, ktorú naše telo prirodzene produkuje. Je to naša najrozšírenejšia štrukturálna bielkovina, ktorá tvorí tretinu bielkovín v našom tele. V podstate to znamená, že je hlavným rámcom pre naše bunky a tkanivá, ktorým poskytuje štruktúru, pevnosť a podporu v celom našom organizme - podobne ako lepidlo, kolagén, drží všetko pohromade.
 
Kolagén zohráva kľúčovú úlohu v mnohých našich hlavných štruktúrach vrátane kože, vlasov, kostí, šliach, väzov, ciev, chrupaviek a spojivových tkanív.   
 
Kolagén obsahuje množstvo aminokyselín, ktoré sú dôležité pre normálne fungovanie nášho tela. Správna hladina kolagénu udržiava naše kĺby zdravé, chráni naše obličky, zabezpečuje, aby náš kardiovaskulárny systém fungoval tak, ako má a pomáha aj pri zrážaní krvi. 

Rôzne typy kolagénu

Neexistuje len jeden typ kolagénu - naše telo v skutočnosti vytvára približne 28 rôznych druhov. Väčšina z nich sa skladá z dlhých, tenkých štruktúr nazývaných fibrily, ktoré sú silné a pružné. 
 

Rozdiel medzi rôznymi typmi kolagénu spočíva v zoskupení molekúl a buniek, v ktorých sa kolagén používa. Rozlišujeme päť hlavných typov kolagénu zoskupených podľa ich charakteristických funkcií:
 
Typ I
Tvorí 90 % kolagénu v našom tele a dáva štruktúru našej pokožke, kostiam, šľachám a väzom.

Typ II
Nachádza sa v elastických chrupavkách a podporuje naše kĺby.

Typ III
Nachádza sa v svaloch, tepnách a orgánoch.

Typ IV
Nachádza sa v rohovke, niektorých vrstvách kože, vlasoch a placente. 

Typ VI
Nachádza sa v našich kĺboch a kostiach.

Typ I a typ III sú dva hlavné druhy kolagénu, ktorý sa nachádza v koži a všeobecne sa predpokladá, že sú to najlepšie formy kolagény, ktoré pomáhajú v boji proti vráskam.

usmievavá žena

Aké má kolagén účinky na pokožku?

Kolagén tvorí približne 80 % našej pokožky. Spolu s elastínom (ďalšou bielkovinou) dodáva našej pokožke pevnosť a je nevyhnutný na udržanie pružnosti. Kolagén, ktorý sa vo veľkej miere nachádza v strednej vrstve kože (dermis), má pre našu pokožku mnoho výhod, pretože ju udržiava pevnú, pružnú a vláčnu. Je tiež nevyhnutný pre prirodzený proces obnovy pokožky, keď sa zbavuje starých kožných buniek a vytvára priestor pre nové.

Výhody kolagénu pre pleť

žena drží Nivea krém na tvár

Kolagén zohráva hlavnú úlohu pri udržiavaní mladého vzhľadu pokožky tváre. Poskytuje pevnosť, pružnosť a hydratáciu, ktoré sa starajú o viditeľne mladistvý vzhľad pleti. Pomáha tak vašej pokožke, aby vyzerala:

1.     Sviežo a plne
2.     Pevne a hladko
3.     Zdravo a žiarivo
4.     Pružne
5.     S rozžiareným očným okolím 
 
Hladina kolagénu je najvyššia v mladom veku, preto majú deti takú hladkú pokožku. Ako však dozrievame, produkcia kolagénu sa prirodzene spomaľuje. Už po dvadsiatke sa naša hladina kolagénu každý rok zníži približne o 1 %. S pribúdajúcim vekom nie je naše telo  schopné nahradiť kolagén, ktorý strácame, tak rýchlo, ako sa rozkladá. Kolagénové vlákna sa tiež stávajú tenšími a slabšími. 

Pre našu pokožku to znamená, že začíname strácať mladistvý lesk a pozorujeme charakteristické známky starnutia:
 
1. Suchá pleť
2. Tenšia pokožka na tvári
3. Strata elasticity 
4. Ovisnutá pleť
5. Jemné linky a vrásky
 

Kolagén proti vráskam

S pribúdajúcim vekom naše telo starne a produkuje menej kolagénu a naša pokožka sa stáva tenšou, suchšou a menej pružnou. To vedie k tvorbe vrások a jemných liniek na povrchu pleti. Značka NIVEA je veľkým zástancom prijatia krásy zrelej pleti, vrátane vrások, ale tiež chápe, že je dôležité cítiť sa vo svojej koži dobre a sebaisto. Ak teda chcete redukovať vrásky, zvýšenie hladiny kolagénu je jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť.

Ako obnoviť kolagén v tvári

žena držiaca nočný krém NIVEA Cellular Expert Lift Anti-Age
Máme pre vás dobrú správu - existuje niekoľko spôsobov, ako môžeme pomôcť stimulovať tvorbu kolagénu v našej pleti, a to dokonca aj v prípade zrelej pleti. 

Dobrým začiatkom je zaradiť do svojej rutinnej starostlivosti o pleť produkty podporujúce tvorbu kolagénu: 

Denný krém Cellular Expert Lift s OF 30 má inovatívne zloženie so starostlivo vybraným čistým bakuchiolom, ktorý pomáha zvyšovať obsah kolagénu a nanovo zvýrazniť kontúry tváre. Kyselina makro a mikrohyalurónová intenzívne hydratuje a vyhladzuje povrch pleti a zároveň preniká do hlbších vrstiev, čím zabezpečuje dlhotrvajúci efekt redukcie vrások a vypnutia pleti. 

Na noc vyskúšajte náš nočný krém Cellular Expert Lift. Spolu s čistým bakuchiolom a makro- a mikrokyselinou hyalurónovou má aj účinné zloženie nočného balzamu, ktorého cieľom je pomôcť zvýšiť účinky kolagénu a posilniť pleť počas spánku. Oba krémy sú vhodné pre všetky typy pleti, vrátane citlivej. 
 

Výber správnych produktov starostlivosti o pleť nie je jediným spôsobom, ako doplniť hladinu kolagénu. Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov a trikov, ktoré môžete pridať do svojho každodenného života, aby ste naštartovali tvorbu kolagénu: 


1. Masáž tváre 
Masírovanie tváre môže pomôcť stimulovať tvorbu kolagénu a posilniť svalovú pamäť. Ak budú svaly na tvári viac napnuté, budú lepšie udržiavať pevnosť pokožky a okolo pokožky bude cirkulovať viac krvi, výsledkom čoho môže byť žiarivejšia pleť. 

2. Zostaňte hydratovaní 
Pitie veľkého množstva vody je vždy dobrým nápadom - odplavíte toxíny a budete mať sviežu pleť. Udržanie hydratovanej pleti pomáha aj v posilnení kožnej bariéry proti strate vody. Kolagén je schopný viazať sa na vodu a dokáže prirodzene upravovať pokožku, aby pomohol udržať hladinu vlhkosti, vďaka čomu budete mať jasnejšiu a rovnomernejšiu pleť.

3. Dobre sa stravujte 
Dostatok správnych živín zo stravy nielenže vyživuje naše telo, ale pomáha produkovať viac kolagénu. Potraviny bohaté na bielkoviny, ako je vývar z kostí, losos, bravčové mäso, kuracie mäso a vaječné žĺtky, sú skvelou voľbou. Dôležité je aj zvýšiť príjem vitamínu C. Bez vitamínu C naše telo nedokáže tvoriť, ukladať ani syntetizovať kolagén, ktorý je zodpovedný za udržiavanie buniek pohromade počas tvorby kolagénu. Potraviny ako brokolica, ružičkový kel, jahody a ananás majú vysoký obsah vitamínu C. 

4. Zlepšite svoj životný štýl 
Dávajte si pozor na veci, ktoré brzdia tvorbu kolagénu a urýchľujú starnutie pleti. Veľkým problémom je fajčenie, pretože obmedzuje prekrvenie tváre, ktoré udržuje pleť pružnú a zdravú. Ďalším faktorom, ktorému sa treba vyhnúť, je nadmerné vystavovanie pokožky slnku. UVA lúče prenikajú hlboko do dermis a môžu poškodiť kolagénové vlákna. Nadmerné množstvo cukru a alkoholu môže tiež znižovať hladinu kolagénu a mali by ste sa im vyhýbať.

Kolagén a kyselina hyalurónová

NIVEA Cellular Luminous630 2-v-1 sérum proti starnutiu a tmavým škvrnám
O kyseline hyalurónovej sa často hovorí popri kolagéne, ale ako spolu súvisia? Kyselina hyalurónová vlastne nie je kyselina, ale podobne ako kolagén sa prirodzene vytvára v tele a často sa replikuje v prípravkoch starostlivosti o pleť. Kyselina hyalurónová je humektant, čo znamená, že má schopnosť udržiavať vlhkosť a zohráva kľúčovú úlohu pri hydratácii pokožky. Ide o podobný princíp ako v prípade kolagénu, pretože s pribúdajúcim vekom produkujeme menej kyseliny hyalurónovej, čo spôsobuje, že naša pleť je napätá, vyzerá sucho a mdlo a sú na nej viditeľné vrásky. 
 
Kyselina hyalurónová pomáha viazať vodu na kolagén, zachytáva ju v pokožke, vďaka čomu sa zdá byť pleť plnšia, svieža a hydratovaná. Keďže zrelá pleť môže byť suchá, je ešte dôležitejšie hľadať produkty starostlivosti o pleť s obsahom kolagénu a kyseliny hyalurónovej, ktoré dokážu pleť hĺbkovo hydratovať a zároveň pomáhajú bojovať proti známkam starnutia.

Kolagén posilňujúce sérum s kyselinou hyalurónovou môže byť veľmi účinné proti známkam starnutia pleti. Toto duo má potenciál vyhladiť hlboké vrásky, zvýšiť pevnosť pleti a viditeľne znížiť výskyt tmavých škvŕn. Omladzujúce sérum proti pigmentovým škvrnám Cellular Luminous630  s kolagénom je posilňujúce sérum na pleť, ktoré využíva kyselinu hyalurónovú a patentované zloženie Luminous630, ktoré spoločne redukujúce známky starnutia pleti.

Ako používať kolagén na pleť

žena drží Nivea Cellular krém na tvár

Zmena rutinnej starostlivosti o pleť je jednoduchý spôsob, ako stimulovať tvorbu kolagénu. Pri zavádzaní nového režimu starostlivosti o pleť je dôležité postupovať pomaly. Na začiatok začnite s jedným cieleným produktom a od neho sa odvíjajte. Inšpirujte sa našimi jednoduchými tipmi a radami týkajúcich sa starostlivosti o pleť. 
Všetky výrobky značky NIVEA sú dermatologicky certifikované a bezpečné pre vašu pleť. Pri prvom použití výrobku by ste mali vždy skontrolovať obal, kde nájdete pokyny na správnu aplikáciu.

Rad prípravkov NIVEA Cellular bol starostlivo vytvorený s použitím zložiek známych svojou schopnosťou obnoviť pružnosť pokožky. Krémy Cellular Expert Lift účinne riešia nedokonalosti pleti tým, že zvyšujú odolnosť kožnej bariéry, postupne omladzujú základ pleti a zdokonaľujú kontúry tváre. Zatiaľ čo krémy Cellular Expert Filler obnovujú objem pleti a dodávajú jej dodatočnú pevnosť, pričom vypĺňajú vrásky a stopy po nedostatku spánku.


Starostlivosť o pleť, ktorá posilní vznik kolagénu

  1. Čistenie: Začnite svoj deň čistením tváre jemným prípravkom na čistenie pleti vhodným pre váš typ pleti. Odstránite tak všetky nečistoty alebo zvyšky z predchádzajúceho večera.
  2. Tonikum: Naneste tonikum, vďaka ktorému vyrovnáte hladinu pH pleti a pripravíte ju na ďalšie kroky.
  3. Sérum: Vyhľadajte séra, ktoré obsahujú zložky ako bakuchiol, kyselinu hyalurónovú, vitamín C alebo peptidy, pretože tieto látky môžu podporiť tvorbu kolagénu a zlepšiť celkové zdravie pleti. Sérum Cellular Expert Lift  je vhodné pre všetky typy pleti a jeho cieľom je pracovať na definovanejších kontúrach tváre a pružnosti pleti.
  4. Cielené ošetrenie: Tento krok sa zameriava na špecifické problémy pleti, ktoré môžu viesť k jej ucelenejšiemu vzhľadu. Krém na vyplnenie vrások Q10 je cielená starostlivosť, ktorej cieľom je v priebehu 2 týždňov zredukovať známky vrások na čele, v oblasti očí a pier a nosových záhybov.
  5. Očný krém: Naneste očný krém na citlivé očné okolie. Pomôže to rozjasniť a oživiť kontúry očí, čím sa na tvári zníži výskyt jemných liniek a vrások.
  6. Denný krém na posilnenie účinkov kolagénu: Denné krémy sú prospešné, pretože poskytujú nevyhnutnú dennú hydratáciu a často obsahujú špecifické zložky na riešenie každodenných potrieb v starostlivosti o pleť. Denný krém Cellular Expert Lift OF 30 obsahuje kolagénové aminokyseliny, ktoré dokážu preniknúť do pokožky a stimulovať tvorbu kolagénu. Obsahuje aj čistý bakuchiol, ktorého ďalším cieľom je podporiť tvorbu kolagénu a nanovo zvýrazniť kontúry tváre. Naneste krém na pleť a vmasírujte.
  7. Ochranný faktor: Ráno na tvár a krk naneste širokospektrálny opaľovací krém alebo hydratačný krém s SPF 30+. Tento krok je nevyhnutný na ochranu pokožky pred poškodením UV žiarením a na prevenciu predčasného starnutia. Ak je ochranný faktor súčasťou krému s kolagénom, aplikácia ďalšieho prípravku s SPF nie je potrebná.
  8. Nočný krém: Nočný krém Cellular Expert Lift je nočný krém, ktorý je obohatený o čistý bakuchiol na podporu tvorby kolagénu počas spánku. Účinné zloženie nočného balzamu má za cieľ posilniť pleť a podporiť jej prirodzený proces regenerácie počas spánku.

Kolagén na pleť - čo si z toho vziať?

Kolagén je dôležitým proteínom pre zdravie a vitalitu pokožky, ktorý jej dodáva pevnosť a pružnosť. S pribúdajúcim vekom produkcia kolagénu klesá, čo spôsobuje viditeľné známky starnutia pleti, ako nepríklad vznik vrások. Zaradenie produktov, ako je rad krémov značky NIVEA Cellular Expert Lift, do rutinnej starostlivosti o pleť pomôže stimulovať tvorbu kolagénu. Dobrú kondíciu pleti podporujú aj zmeny životného štýlu, ako sú masáže tváre a strava bohatá na kolagén. Využite kolagén na obnovenie a udržanie mladistvého vzhľadu vašej pleti.

Kolagén na pleť - často kladené otázky

Čo je to kolagén a prečo je dôležitý pre našu pleť?

Kolagén je proteín, ktorý sa prirodzene vytvára v našom tele a poskytuje našej pokožke a tkanivám štruktúru a pevnosť. Je nevyhnutný na udržanie pevnosti, pružnosti a celkového mladistvého vzhľadu pokožky.
 

Ako sa mení produkcia kolagénu s vekom?

S pribúdajúcim vekom sa produkcia kolagénu prirodzene znižuje, čo vedie k viditeľným známkam starnutia, ako sú vrásky, ovisnutá pokožka a strata jej pružnosti.

Môže byť kolagén prospešný pre všetky vekové kategórie?

Áno, kolagén je prospešný pre osoby všetkých vekových kategórií. Hoci je nevyhnutné starať sa o pleť už od raného veku, zaradenie kolagénu do starostlivosti o pleť môže byť prospešné pre udržiavanie mladistvého vzhľadu pleti počas celého života.

Pomáha kolagén pri tmavých škvrnách na pokožke?

Kolagén sám o sebe priamo nepomáha s minimalizáciou tmavých škvŕn, ale dokáže nepriamo zlepšiť zdravie a elasticitu pokožky, čo môže časom znížiť výskyt tmavých škvŕn. Ak chcete zvýšiť produkciu kolagénu a zároveň sa zamerať na tmavé škvrny na pleti, môžete použiť krém s dvojitým účinkom, napríklad  sérum proti pigmentovým škvrnám Cellular Luminous630.

Je bezpečné používať kolagén aj na citlivú pleť?

Áno, výrobky starostlivosti o pleť na báze kolagénu, ako je napríklad rad produktov NIVEA Cellular Expert Lift , sú vhodné pre všetky typy pleti vrátane citlivej. Pred vyskúšaním nových produktov, najmä pre citlivú pleť, sa však vždy odporúča vykonať test znášanlivosti na malom kúsku pokožky, aby sa predišlo možnému podráždeniu alebo sa poradiť s dermatológom.