Sila zeleného čaju

Antioxidant, ktorý je živou vodou pre pleť i vlasy Život v meste nie vždy robí nášmu zdraviu dobre. Zrýchlený životný štýl často negatívne ovplyvňuje psychiku, znečistený vzduch spôsobuje predčasné starnutie pleti a zhoršuje kvalitu zdravia. Tak doprajte vášmu telu i mysli detox! A využite pri ňom úžasné vlastnosti zeleného čaju.

Doprajte si šálku chutného zeleného čaju

Zelený čaj je silný antioxidant. Zbavuje telo škodlivých látok a podporuje jeho prirodzenú regeneráciu. Je výnimočný nielen ako nápoj, ale aj ako surovina pre výrobu mnohých kozmetických prípravkov.

Dajte zbohom príznakom stresu a únavy! Doprajte vášmu telu šálku chutného zeleného čaju a objavte jeho blahodarné účinky v kozmetických prípravkoch značky NIVEA.

Mimochodom, v kozmetike NIVEA používame i ďalšie dary prírody. Mrknite sa na článok o sile byliniek v kozmetike.

Už pred viac ako 5000 rokmi pripisovali obyvatelia Číny zelenému čaju veľa liečivých účinkov. Považovali ho za elixír dlhovekosti a zázračnú bylinu, ktorá povzbudzuje telo, myseľ a zaháňa starosti. A rovnako na tento zázrak v šálke pozeráme aj dnes.

Moderné výskumy potvrdzujú, že správne pripravený (a to je dôležité!) zelený čaj posilňuje obranyschopnosť, má pozitívne vlastnosti na srdce i cievy, pomáha s chudnutím a je prevenciou mnohých chorôb. Okrem toho zlepšuje koncentráciu aj kvalitu spánku a zaháňa chmáry a depresiu. Popíjanie zeleného čaju tiež znižuje riziko vzniku zubného kazu a hovorí sa o ňom aj ako o malom, ale pozitívnym bojovníkovi v preventívnom boji s rakovinou, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.


Ako správne pripraviť zelený čaj

Určite sa vám už stalo, že ste v kaviarni dostali zelený čaj, ktorý bol... povedzme, nie príliš chutný. To, že je zelený čaj horký tak, že pri jeho pití zviera hrdlo, spôsobuje jeho nesprávna príprava. Tým, že zelený čaj zalejete vriacou vodou, zničíte nielen jeho vôňu a chuť, ale aj drvivú väčšinu všetkých telu prospešných látok.
Zelený čaj

Aký je teda správny postup?

 • Najskôr si pripravte správne množstvo čaju. Základný pomer je 1 zarovnaná čajová lyžička na malú šálku čaju
 • Uvarte vodu a nechajte ju odstáť. Teplota vody na zelený čaj by nikdy nemala byť vyššia než 80 stupňov Celzia.
 • Zalejte čaj v šálke alebo v kanvici a prikryte ho, aby „neutiekla“ vôňa.
 • Nechajte ho lúhovať zhruba minútu. Po dlhšom lúhovaní čaj zhorkne.
 • Prelejte nálev cez sitko. Ideálne bambusové.
 • Čajové lístky nevyhadzujte, ale uchovajte pre druhý nálev. Ten môžete zaliať teplejšou vodou ako prvý. A pokojne nechať o chvíľku dlhšie lúhovať.

Zelený čaj je elixír mladosti pre vaše telo

Zelený čaj je takmer zázračnou prísadou mnohých kozmetických produktov, ktoré sú vhodné pre všetky typy pleti. Jeho výťažky nájdete v denných i nočných pleťových krémoch, v maskách na tvár aj v čistiacich vodách.

Ako silný antioxidant ruší pôsobenie voľných radikálov, zvyšuje pružnosť pokožky a spomaľuje proces starnutia. Pleť upokojí, osvieži a zjemní. Pomáha zmierniť vrásky, eliminovať pigmentové škvrny, redukovať jazvy a je tiež účinným bojovníkom proti akné. Ostatne, nie je divu, že ho v Číne označujú za „zelený poklad“, „elixír mladosti“ a „nápoj dlhovekosti“.

Zelený čaj

Výťažky zeleného čaju tiež bývajú prísadou šampónov a vlasových masiek. Prečo? Skrátka preto, že vlasy posilňuje, podporuje ich rast a dodáva im lesk. Ak vás trápi svrbiaca a podráždená pokožka hlavy, zelený čaj pomôže s obnovou jej rovnováhy a upokojením. Je prirodzenou bariérou, ktorá vlasy chráni pred nečistotami z ovzdušia. Ak vás trápia suché vlasy, zelený čaj a jeho výťažky im dodajú vlahu.Domáca kozmetika zo zeleného čaju

Nemáte práve po ruke obľúbený krém alebo pleťovú masku? Nevadí. Nespornou výhodou zeleného čaju je to, že si z neho kozmetické zázraky môžete prípadne vyrobiť aj doma. Je ale nevyhnutné postrážiť si jeho kvalitu a správnu prípravu.

Čistý zelený čaj (teda bez ďalších pridaných aromatických látok) môžete použiť na záverečné rozjasnenie pleti po celodennom hektickom dni. Pleť očistíte tak, ako ste zvyknuté, a potom ju „len“ prejdete tampónom namočeným v kvalitnom zelenom čaji. Dlhodobé používanie čaju pomáha aj v boji s akné a prispieva k spevneniu pleti.

Vylúhované vrecúška nevyhadzujte. Sú skvelou prvou pomocou pre unavené, opuchnuté a podráždené oči. S „vačkami“ pod očami si hravo poradí upokojujúci obklad z čajových vrecúšok už počas 15 minút. Mimochodom, zelený čaj naporciovaný vo vreckách zvyčajne nebýva príliš kvalitný. V drogériách sú ale dostupné papierové čajové vrecúška, do ktorých môžete použiť kvalitný sypaný čaj.

Zelený čaj ako základ masiek a peelingov

Raz za týždeň potom môžete vašej pleti dopriať aj jemný peeling, ktorý si ľahko pripravíte z:

 • 1 polievkovej lyžice mletých vločiek,
 • 3 lyžíc medu,
 • 3 lyžíc odvaru zo zeleného čaju.

Účinná je aj pleťová vyhladzujúca maska z:

 • 1 vaječného bielka,
 • 2 lyžíc odvaru zo zeleného čaju,
 • 1 lyžice tvarohu.

Zo surovín stačí iba vyšľahať penu a aplikovať na pleť.

A zabudnúť by ste nemali ani na vlasy. Už samotné opláchnutie odvarom z kvalitného zeleného čaju dodá vlasom neuveriteľný lesk. Dlhodobé a pravidelné používanie pomôže v boji proti padaniu vlasov, obnoví ich rast a zacelí rozštiepené končeky. Vždy však pamätajte na to, že trvanlivosť domácich kozmetických výrobkov je podstatne kratšia, než je trvanlivosť bežných kozmetických produktov, ktoré zakúpite v obchode.

Pleťová maska