Alergia na kozmetiku

Čo nás trápi najčastejšie? Radujete sa z nových líčidiel alebo pleťovej starostlivosti, ale po jej použití sa vám na pokožke objavia červené fľaky alebo pupienky? Alergická reakcia na kozmetiku sa vyskytuje často. Stretne sa s ňou každá štvrtá žena. Ako sa jej vyhnúť a čo pomáha, keď už vás zaskočí?

Ako sa alergia na kozmetiku prejavuje?

Alergia začína začervenaním kože, ktoré sa buď zhoršuje alebo po chvíľke zmizne. Ak pretrváva, pravdepodobne sa k nemu pridá nepríjemné svrbenie. Často sa môže objaviť tiež ekzém, s ktorým sa spájajú pľuzgieriky. Pri použití nevhodného opaľovacieho krému môže dôjsť aj k pigmentácii kože, ktorá sa objavuje predovšetkým na očných viečkach alebo na rukách.


Ako sa vyvarovať podráždeniu pokožky

Pýtate sa, či existuje spôsob, ako sa vyhnúť alergii? Áno, a my vám ich poradíme hneď niekoľko:

  • Vyhľadávajte produkty, ktoré majú čo najkratšie zloženie. Tým výrazne znížite riziko výskytu alergénu.
  • Pred použitím výrobku ho vyskúšajte na vnútornej strane predlaktia a počkajte pár minút, aby ste videli reakciu svojej pokožky.
  • Tento tip vás možno prekvapí, ale parfumy vždy aplikujte na oblečenie, nie na pokožku.
  • Snažte sa používať jednu značku kozmetiky, ktorá vám vyhovuje. Kombinácia všetkých možných druhov môže viesť k väčšiemu riziku podráždenia pokožky. 

 

 


Dostavila sa alergická reakcia – čo teraz?

Natreli ste sa krémom a vaša pokožka začína červenieť? Čo najskôr krém odstráňte vlažnou vodou. Vyhnite sa odličovacím prostriedkom, ktoré by mohli vzniknutú situáciu ešte zhoršiť. Ak sa začervenanie nelepší, ale sa zhoršuje, radšej vyhľadajte lekársku pomoc. V lekárni sa dajú zakúpiť tiež najrôznejšie prípravky, ktoré vám pomôžu odstrániť svrbenie. Vždy sa o nich však poraďte s lekárnikom alebo so svojím lekárom.


Medzi najčastejšie alergény patria chemické UV faktory alebo farby

Dalo by sa povedať, že alergickú reakciu môžu spustiť všetky kozmetické produkty: opaľovacie krémy, laky na nechty, krémy na tvár, farby na vlasy, rúže, laky na vlasy, dezodoranty a tak ďalej. Prečítajte si najčastejšie alergény, ktorým je lepšie sa vyhnúť: 

  • Chemické UV faktory: Tie sa nachádzajú najmä v opaľovacích prípravkoch. Na rozdiel od fyzikálnych UV faktorov pokožku viac dráždia. 
  • Permanentné farby: Než sa pustíte do farbenia vlasov, kvapnite si farbu za ucho a počkajte pár minút na reakciu. Neobjavilo sa začervenanie? Tak smelo do farbenia!
  • Formaldehyd: Obsahujú ho laky na nechty a patrí medzi silné alergény. Alergiu spoznáte tak, že vám sčervenajú prsty, ale aj krk a oči. Pri výbere lakov preto dávajte prednosť tým bez formaldehydu.
  • Metakrylát: Ten je obsiahnutý najmä v lepidlách na umelé nechty. Preto sa ženám, ktoré ich nosia permanentne odporúča, aby si ich raz za tri mesiace nechali odstrániť a dali svojim nechtom priestor na regeneráciu.
  • Konzervačné látky a parfumové zložky: Bohužiaľ, obsahuje ich veľké množstvo kozmetických produktov. Nie vždy to musí byť na škodu, ale predsa len je lepšie, keď sa neobjavujú vo všetkej kozmetike, ktorú používate.

 


Citlivá starostlivosť pre citlivú pleť

Viete, aký typ pleti máte? Od toho by sa mala odvíjať vaša starostlivosť o ňu. Ak máte citlivú pokožku, je potrebné jej venovať citlivú starostlivosť. A čo to znamená v praxi? Starostlivý výber kozmetiky, ktorú na svoju pleť nanášate. Mala by byť bez parfumácie a upokojujúca. Existujú dokonca aj čistiace pleťové vody, pleťové mlieka a peelingy určené pre citlivú pleť, ktoré ju chránia pred podráždením.

Vieme, čo vaša pleť potrebuje

Vaša spokojnosť je pre nás na prvom mieste, preto sa na zloženie našich produktov starostlivo zameriavame a používame len to, o čom sme presvedčení, že je najlepšie. Často sa nechávame inšpirovať samotnou prírodou a pri výrobe produktov využívame napríklad mandľový olej, bambucké maslo alebo zelený čaj. Všetky naše výrobky pred uvedením na trh testujeme, ale nemusíte sa báť, žeby trpeli zvieratá, všetky naše testy prebiehajú v skúmavkách. Navyše sme autori postupu, ktorý umožňuje otestovať potenciálnu alergickú reakciu organizmu bez toho, aby bola látka testovaná na živom tvorovi.