žena s dlhými zázvorovými vlasmi

Starecké škvrny: čo sú starecké škvrny, príčiny vzniku a ako sa ich zbaviť

Najdôležitejšie tipy na starostlivosť o starecké škvrny, s ktorými sa ich naučíte redukovať

Starecké škvrny na pokožke

Máte hnedé škvrny na rukách alebo malé tmavé sfarbenia na tvári? Nemajte obavy, tieto starecké škvrny sú prirodzené a neškodné reakcie pokožky. Ak však chcete znížiť ich výskyt, tento článok je určený práve vám. Zistite, čo sú starecké škvrny, ich príčiny a užitočné rady, ako im účinne predchádzať a redukovať ich.
 

Čo sú starecké škvrny na tvári, rukách a tele?

Škvrny spôsobené pribúdajúcim vekom sú viditeľné ako svetlohnedé až čierne sfarbenia pokožky. Keďže sa ich počet a intenzita v priebehu rokov zvyšuje, nazývajú sa "starecké škvrny". V zásade však ide o pigmentové škvrny, ktoré vznikajú v priebehu starnutia pokožky a kvôli dlhoročnému vystavovaniu sa slnečnému žiareniu.

žena drží Nivea Cellular Luminous630 krém na tvár
Škvrny spôsobené vekom na tvári:
Starecké škvrny na tvári sú veľmi časté, pretože ide o oblasť často vystavovanú slnku, ktoré je hlavným spúšťačom ich vzniku. Škvrny spôsobené vekom prítomné na tvári sú stmavnuté škvrny na pleti, ktoré sa zvyčajne objavujú v oblastiach, ako sú líca, čelo a nos.

Starecké škvrny na rukách:

Starecké škvrny sa zvyčajne vyskytujú na chrbte rúk a podobne ako starecké škvrny na tvári môžu rásť a splývať.

Starecké škvrny na rukách môžu byť ploché a s hnedastou farbou, vďaka čomu môžu vyzerať ako hnedé škvrny. Niekedy sa starecké škvrny na rukách môžu objaviť ako vyvýšené výrastky známe ako seboroická keratóza. 

Starecké škvrny na tele:
Škvrny spôsobené vekom sa môžu objaviť aj na iných častiach tela, zvyčajne na rukách, ramenách a nohách. Sú najčastejšou príčinou zmeny farby a rovnako ako na tvári, tieto pigmentácie vznikajú v dôsledku vystavenia sa slnečnému žiareniu, hormonálnych zmien, tehotenstva alebo užívania niektorých druhov liekov.

Či už ide o tvár, ruky alebo telo, starecké škvrny sa zvyčajne objavujú po 40. roku života a sú prirodzeným znakom starnutia. Koniec koncov, vaša pokožka toho za tie roky pre vás veľa vydržala. Môžu postihnúť ľudí so všetkými typmi pleti, ale častejšie sa vyskytujú u dospelých so svetlou pleťou.

Rôzne typy stareckých škvŕn

žena drží Nivea Luminous630 Spot Control

Senilné lentigíny: 
Senilné lentigíny sú starecké škvrny, ktoré sú výsledkom prirodzeného procesu starnutia a nie sú  dôsledkom vystavovania sa slnečnému žiareniu. V porovnaní so slnečnými  škvrnami bývajú menšie a početnejšie. Senilné lentigíny sa môžu objaviť na častiach tela, ktoré sú menej často vystavené slnku, ako je hrudník, brucho a chrbát.

Solárne lentigíny: 
Sú to najčastejšie starecké škvrny, ktoré vznikajú v dôsledku dlhodobého vystaveniu slnečnému UV žiareniu. Prejavujú sa ako ploché, oválne alebo ako škvrny s nepravidelnými tvarmi s rôznymi odtieňmi hnedej alebo čiernej farby. Tieto škvrny sa zvyčajne vyskytujú na miestach pokožky, ktoré sú často vystavené slnku, ako je tvár, ruky, ramená, paže a horná časť chrbta.

Je dôležité poznamenať, že starecké škvrny sú vo všeobecnosti neškodné a nie sú dôvodom na lekárske vyšetrenie. Je však nevyhnutné sledovať akékoľvek zmeny vo výskyte škvŕn na pokožke a v prípade nejasností o ich povahe alebo ak vykazujú známky nepravidelnosti sa poradiť s dermatológom.

4 príčiny vzniku stareckých škvŕn

Čo spôsobuje starecké škvrny?

Starecké škvrny sú spôsobené predovšetkým dlhodobým vystavením pokožky škodlivému slnečnému ultrafialovému (UV) žiareniu. Prečítajte si 4 hlavné faktory, ktoré prispievajú k ich vzniku:

Vystavenie sa slnečnému žiareniu: 
Hlavnou príčinou vzniku stareckých škvŕn je nadmerné a dlhoročné vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu. UV žiarenie spúšťa tvorbu melanínu, ktorý spôsobuje stmavnutie pokožky, čo má za následok vznik škvŕn. 

Vek: 
S pribúdajúcim vekom je pokožka náchylnejšia na vznik stareckých škvŕn. Jej schopnosť regenerovať a obnovovať sa znižuje, čo uľahčuje hromadenie melanínu v určitých oblastiach. 

Genetika: 
Pri vzniku stareckých škvŕn môže zohrávať úlohu aj genetika. Ak sa u vašich rodičov alebo blízkych príbuzných vyskytli pigmentové škvrny spôsobené vekom, môžete byť náchylnejší na ich vznik aj vy. 

Hormonálne zmeny: 
Hormonálne výkyvy, napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy, môžu vyvolať vznik stareckých škvŕn.

Ako sa zbaviť stareckých škvŕn?

Zbaviť sa stareckých škvŕn môže byť dosť náročné, existujú však určité prístupy, ktoré vám ich pomôžu redukovať. Prečítajte si niekoľko účinných tipov na minimalizáciu ich výskytu (majte na pamäti, že niektoré z týchto riešení môžu byť invazívne, preto sa v prípade potreby poraďte so svojím dermatológom):
 
Starostlivosť o pleť: 
V rámci starostlivosti o pleť sa zamerajte na tento problém a použite prípravky na čistenie pleti, séra, hydratačné prípravky a opaľovací krém, ktoré môžu pomôcť zmierniť a znížiť výskyt stareckých škvŕn. Ide o jedno z najbezpečnejších a najjednoduchších riešení problémov s pleťou, a preto patrí medzi najviac odporúčané.

Laserová terapia: 
Laserové ošetrenia, ako napríklad intenzívne pulzné svetlo (IPL) alebo frakčná laserová terapia, sa môžu zamerať na prítomnosť melanínu v stareckých škvrnách a rozložiť ho. Vďaka tomu budú pigmentové škvrny menej výrazné. Tieto typy ošetrení zvyčajne vykonávajú dermatológovia alebo vyškolení odborníci.

Chemický peeling: 
Chemický peeling zahŕňa aplikáciu chemického roztoku na pokožku s cieľom odstrániť vrchné vrstvy, podporiť rast novej pokožky a znížiť výskyt stareckých škvŕn. 

Kryoterapia: 
Pri tomto zákroku sa na pokožku aplikuje tekutý dusík, ktorý zmrazí a zničí prebytočný melanín v stareckých škvrnách, čo vedie k ich prípadnému vyblednutiu.

Mikrodermabrázia: 
Pri tomto ošetrení sa mechanicky odstraňujú vrchné vrstvy pokožky. Využívajú sa pri tom jemné kryštáliky, ktoré sa vysokou rýchlosťou vrhajú na pokožku a potom sa opäť odsajú. Výsledkom je odstránenie hlbokých zafarbení a regenerácia pokožky.

Domáce metódy: 
Prírodná starostlivosť ako citrónová šťava, aloe vera, jablčný ocot a extrakt zo zeleného čaju, môžu pri lokálnej aplikácii pomôcť zosvetliť starecké škvrny. Je však nevyhnutné používať ich opatrene a pred použitím vykonať test na malej časti pokožky, aby ste predišli podráždeniu.


Pred zvážením akejkoľvek invazívnej liečby (laserová terapia, chemický peeling, kryoterapia alebo mikrodermabrázia) sa poraďte s dermatológom, aby ste určili najvhodnejší postup pre váš typ pleti a pre konkrétny druh škvŕn. Nezabudnite, že kľúčom k prevencii vzniku nových pigmentových škvŕn a k udržaniu celkového zdravia pokožky je dôsledná ochrana pred slnkom.

Ako znížiť výskyt stareckých škvŕn?

Zavedenie NIVEA Luminous 630 do rutinnej starostlivosti o pleť

Rutina v čistení pleti:

Čistenie a tonizácia: Začnite starostlivosť o pleť dôkladným čistením a tonizáciou, aby ste odstránili nečistoty a pripravili pleť na vstrebávanie výživných zložiek vašej starostlivosti.
 
muž s použitím NIVEA MEN Anti-Age séra Power 2v1

Postup starostlivosti:

Sérum: 
Vyberte si sérum, ktoré by mohlo pomôcť rozjasniť vašu pleť a znížiť viditeľnosť tmavých škvŕn, vrátane tých stareckých. Výrobky, ako je napríklad NIVEA Omladzujúce sérum proti pigmentovým škvrnám Cellular Luminous630, obsahujú zložky podporujúce výskyt kolagénu a kyseliny hyalurónovej, ktorá dodáva pleti vlhkosť. Sérum je vyvinuté tak, aby pomáhalo pôsobiť na starecké škvrny, vyrovnávať tón pleti a redukovať vrásky. Je dermatologicky schválené, šetrné k pleti a vhodné pre všetky typy pleti.

NIVEA Posilňujúce Power sérum 2v1 v pre mužov je zamerané na známky starnutia pleti. Zloženie s látkou Luminous630 a kyselinou hyalurónovou, ktoré hydratuje, bojuje proti vráskam a redukuje výskyt stareckých škvŕn, ponúka vhodné riešenie pre mužov, ktorí hľadajú účinnú starostlivosť proti starnutiu.  

Denný krém:
Denný krém poskytuje pleti potrebnú vlhkosť a hydratáciu počas celého dňa, pomáha obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru a chráni ju pred vplyvmi prostredia, ako sú UV žiarenie, znečistenie a iné stresové faktory, ktoré môžu prispieť k tvorbe stareckých škvŕn a ďalších nedokonalostí. NIVEA Denný krém proti pigmentových škvrnám NIVEA Cellular Luminous630 je ľahký hydratačný krém, ktorý nielenže poskytuje intenzívnu hydratáciu, ale zároveň pomáha časom redukovať výskyt stareckých škvŕn. Vďaka výkonnej látke Luminous630 a je vhodný a účinný pre všetky typy pleti.
 
Nočný krém:
NIVEA Nočný krém Cellular Luminous630 obsahuje kyselinu hyalurónovú aktivujúcu bunky vo vnútorných vrstvách kože, ktorá pomáha omladzovať pleť, a obsahuje látku Luminous630, vďaka ktorej je možná redukcia výskytu stareckých škvŕn.

Ochrana proti slnečnému žiareniu:
Počas dňa nezabudnite chrániť svoju pokožku pred ďalším poškodením slnkom a chráňte ju pred škodlivým UV žiarením použitím opaľovacieho krému s vysokým ochranným faktorom. NIVEA Pleťový krém na opaľovanie Luminous630 s OF 50+ pomáha predchádzať a viditeľne redukovať škvrny spôsobené slnkom tým, že chráni jemnú pokožku tváre pred UV žiarením. Toto ľahké a nemastné zloženie fluidu obohatené o kyselinu hyalurónovú a vitamín E ponúka osviežujúci účinok a pocit hladkej pokožky. Je tiež vyrobený s obsahom látky Luminous630, ktorá viditeľne redukuje starecké škvrny spôsobené slnkom už v priebehu 4 týždňov.
 
žena používajúca rozjasňujúcu masku NIVEA Q10 Power Anti-Age

Ako pomáha látka Luminous630 pri výskyte stareckých škvŕn?

ženy používajúce produkty Nivea Cellular Luminous630
Po 10 rokoch výskumu a testovania predstavila značka NIVEA revolučné riešenie liečby tmavých škvŕn prostredníctvom patentovanej zložky Luminous630, ktorá pomáha riešiť produkciu melanínu na bunkovej úrovni. 

Luminous630 je prelomová patentovaná látka značky NIVEA, ktorá pomáha blednúť a predchádzať tmavým a stareckým škvrnám, vyvinutá tímom odborníkov na starostlivosť o pleť. Luminous630 pôsobí ako zložka, ktorá bezpečne zosvetlí tmavé škvrny a pomáha predchádzať budúcej pigmentácii.

Rad je obohatený aj o účinné zložky, ako je kyselina hyalurónová, ktorú nájdete v zdokonalenom ošetrujúcom sére na rozjasnenie pleti. V sére proti starnutiu a škvrnám je tiež obsiahnutý kolagénový booster na vyplnenie hlbokých vrások.  
 

Ako sa zbaviť stareckých škvŕn na rukách

Ak chcete minimalizovať starecké škvrny na rukách, mali by ste na ich zadnú stranu aplikovať opaľovací krém. Pravidelné používanie opaľovacieho krému môže pomôcť zabrániť ďalšiemu rozvoju stareckých škvŕn.

NIVEA Krém na ruky proti pigmentovým škvrnám Luminous 630 je obohatený o prelomovú zložku NIVEA Luminous630 a kyselinu hyalurónovú, ktorá vyživuje suché ruky. Krém obsahuje ochranný faktor 15, ktorý pomáha chrániť ruky pred stmavnutím spôsobeným slnkom, čo by mohlo pomôcť pri redukcii výskytu stareckých škvŕn. Okrem toho tento krém na ruky znižuje výskyt jemných liniek a vrások na pokožke.

Ako predchádzať vzniku stareckých škvŕn?

Prevencia stareckých škvŕn spočíva v prijatí ochranných opatrení na minimalizáciu vystavenia škodlivému UV žiareniu a v dobrej starostlivosti o pokožku. Prečítajte si niekoľko užitočných tipov, ktoré pomáhajú predchádzať stareckým škvrnám:

Opaľovacie krémy: 
Denne používajte širokospektrálny opaľovací krém s OF 30 alebo vyšším, a to aj počas dní, keď nie je slnečno. Nanášajte ho na pokožku každé dve hodiny aj po plávaní alebo potení. Opaľovací krém vytvára bariéru, ktorá pomáha chrániť pokožku pred škodlivými účinkami UV žiarenia. 
 
žena stojaca na slnku
Vyhľadajte tieň: 
Obmedzte čas strávený na priamom slnku, najmä v čase najväčšieho slnečného žiarenia (zvyčajne medzi 10. a 16. hodinou). Vyhľadávajte tieň pod stromami, slnečníkmi alebo noste ochranné oblečenie. 

Ochranné oblečenie: 
Noste klobúky so širokou strieškou, slnečné okuliare, tričká s dlhými rukávmi a nohavice z pevne tkaných látok, ktoré chránia vašu pokožku pred slnkom. Prijatím týchto preventívnych opatrení a zaradením ochrany pred slnkom medzi priority, môžete výrazne znížiť riziko vzniku stareckých škvŕn a udržať si zdravší a mladistvejší vzhľad pokožky.

Myslite na hydratáciu:
Hydratácia pomáha udržiavať hydratačnú bariéru pokožky, ktorá pôsobí ako ochranný štít proti vonkajším vplyvom, ako napríklad UV žiarenie, znečistenie a voľné radikály. Silná hydratačná bariéra môže pomôcť predchádzať poškodeniu, ktoré môže viesť k vzniku stareckých škvŕn. Na udržanie hydratácie sa odporúča vypiť minimálne 1,2 litra vody denne.
 

Starecké škvrny - čo si zapamätať?

Starecké škvrny sú bežným stavom pokožky, s ktorým sa s pribúdajúcim vekom stretáva mnoho ľudí. Škvrny spôsobené starnutím sú prirodzené a bežne sa objavujú na miestach vystavených slnku, ako je tvár, ruky a nohy. Napriek tomu, že sú prirodzenou a neškodnou reakciou pokožky, môžu byť pre niektorých jedincov, ktorí ich chcú odstrániť, nepríjemnou nedokonalosťou pokožky. 

Dobrou správou je, že stareckým škvrnám môžete predchádzať a starať sa o ne s pravidelným používaním opaľovacieho krému a vyhýbaním sa soláriám. K dispozícii sú aj rôzne spôsoby špeciálnej starostlivosti vrátane krémov, sér, chemického peelingu, mikrodermabrázie, laserovej terapie a domácich metód.

Hoci starecké škvrny vo všeobecnosti nie sú nebezpečné, dôrazne sa odporúča nechať si akékoľvek sfarbenie pokožky vyšetriť dermatológom, aby sa vylúčili vážne kožné ochorenia

Často kladené otázky

U koho je najväčšia pravdepodobnosť vzniku stareckých škvŕn?

Starecké škvrny môžu postihnúť každého, ale častejšie sa vyskytujú u osôb starších ako 50 rokov. Ľudia so svetlou pokožkou, ktorí strávili veľa času na slnku bez primeranej ochrany, sú náchylnejší na vznik týchto škvŕn.
 

Sú starecké škvrny nebezpečné?

Starecké škvrny sú vo všeobecnosti neškodné a nepredstavujú zdravotné riziko. Je však nevyhnutné sledovať akékoľvek zmeny vzhľadu škvŕn, pretože niektoré zmeny na koži môžu vyžadovať lekársku pomoc na vylúčenie iných ochorení

Dá sa stareckým škvrnám predchádzať?

Hoci stareckým škvrnám nemožno úplne zabrániť, môžete prijať opatrenia na zníženie ich výskytu. Pravidelné používanie opaľovacieho krému, nosenie zahaľujúceho oblečenia a vyhľadávanie tieňa počas najintenzívnejšieho slnečného žiarenia môže pomôcť minimalizovať riziko ich vzniku.

Sú voľnopredajné výrobky účinné pri liečbe stareckých škvŕn?

Voľnopredajné výrobky, ako sú rozjasňujúce séra a krémy obsahujúce zložky, ako sú Luminous630, niacínamid alebo retinoidy, môžu byť účinné pri znižovaní výskytu stareckých škvŕn. Výsledky sa však môžu líšiť v závislosti od závažnosti škvŕn a jednotlivých typov pleti.

Ako dlho trvá, kým začne pôsobiť starostlivosť o starecké škvrny?

Časový harmonogram viditeľných výsledkov ošetrenia stareckých škvŕn sa u jednotlivých osôb líši. Niektorí môžu zaznamenať zlepšenie v priebehu niekoľkých týždňov, zatiaľ čo iní môžu na výrazné zmeny čakať niekoľko mesiacov dôsledného používania. Pri použití séra Luminous630 od spoločnosti NIVEA budete môcť vidieť viditeľné výsledky do 2 týždňov. Vyblednutie starších pigmentových škvŕn môže trvať dlhšie.

Existujú nejaké domáce metódy na starostlivosť o starecké škvrny?

Pri hľadaní spôsobu, ako prirodzene odstrániť starecké škvrny, môžete naraziť na niektoré prírodné prostriedky, ako napríklad citrónová šťava, jablčný ocot alebo aloe vera, ktoré by mohli pomôcť zosvetliť starecké škvrny. Tieto metódy však nemusia byť také účinné ako klinicky overené spôsoby liečby a ak chcete odstrániť starecké škvrny podomácky, treba byť opatrný, aby ste sa vyhli podráždeniu pokožky.

Je možné starecké škvrny odstrániť natrvalo?

Tmavé starecké škvrny sa dajú zosvetliť alebo zmenšiť pomocou rôznych ošetrení, ale úplné trvalé odstránenie nemusí byť možné. Dôsledná starostlivosť o pleť a ochrana pokožky pred ďalším poškodením slnkom môžu pomôcť zabrániť vzniku nových škvŕn