Nevhodné účesy

Nevhodné účesy pre vaše vlasy: Čím si škodíme?

Zdá sa vám, že sú vaše vlasy suché a lámavé? Máte okolo tváre veľa „baby vláskov“? Možno za to môžu práve nešťastne zvolené účesy. Príliš utiahnutý chvost aj drdol dokážu narobiť poriadnu neplechu.

Pozor na výber gumičky

Iste si spomínate na detstvo, keď vám mamička či babičky zväzovali chvosty tenkými gumičkami. Rozpliesť ich potom bolo doslova utrpenie, ktoré sa veľakrát nezaobišlo bez sĺz. Tento materiál totiž nie je pre vlasy vôbec vhodný. Láme vlasové vlákno, nekĺže po vlasoch a môže vás dostať do začarovaného kolotoča polámaných krátkych vlasov.
gumičky
gumičky
gumička

Látkové gumičky síce vlasy neničia, ale zase po nich často kĺžu, a tak musíte chvost neustále uťahovať. Ideálnym riešením sú špirálové gumičky, ktoré vlasy perfektne držia a vďaka tomu, že na vlasy vytvárajú len minimálny tlak, vlasy nepoškodzujú. Ak máte vlnité vlasy, vyskúšajte gumičky z hodvábu, ktoré neporušujú štruktúru vĺn.


Čo spôsobujú utiahnuté účesy?

Všimli ste si niekedy, že baletky alebo modelky majú riedke vlasy, ktoré im postupne ustupujú z čela? To kvôli tomu, že nosia každý deň príliš utiahnuté chvosty alebo drdoly. Ťah a napnutie vlasov spôsobuje ich lámanie a vypadávanie.

Signálom, že je niečo zle, sú polámané „baby vlásky“ okolo hlavy a väčšie vypadávanie vlasov. Možno hľadáte príčinu vypadávania vlasov v strese, ale riešenie môže byť oveľa pragmatickejšie. Vymeňte gumičku párkrát do týždňa za rozpustený účes. Okrem rednutia vlasov môžu utiahnuté účesy spôsobovať tiež nepríjemné bolesti hlavy.

utiahnuté účesy
chvosty

Chvosty áno, ale nie veľmi často

Zapletené účesy síce krásne vyzerajú, ale ak si ich robíte príliš často, môžete to časom pekne oľutovať. Práve chvosty totiž bývajú spúšťačom trakčnej alopécie, čiže lokálneho vypadávania vlasov z mechanických dôvodov. 

Keď si zapletáte chvosty stále na rovnakom mieste, preťažujete stále tie isté vlasy, ktoré začnú slabnúť a neskôr aj vypadávať. Rozhodne to neznamená, že už si svoje vlasy nikdy nesmiete zapliesť. Len zapletené účesy striedajte a občas vlasom doprajte slobodu v podobe rozpustených kučier.

 

Mokré vlasy nechajte rozpustené

Vedeli ste, že mokré vlasy sú oveľa náchylnejšie na ničenie než suché? Voda ich oslabí, sú krehké a ľahko sa lámu. Preto sa odporúča nedávať vlasy do turbanu, nesušiť ich „zbesilo“ uterákom a už vôbec nie sťahovať ich do drdolu alebo chvosta. Na sušenie môžete použiť bavlnené tričko alebo detskú látkovú plienku, ktorá nasaje vlhkosť, ale nezničí vlasy. 

Po umytí vlasy nechajte chvíľku preschnúť na vzduchu. Potom ich rozčešte hrebeňom so širokými zubami, naneste stylingový primer a začnite s fénovaním. Vlasy fúkajte na strednom stupni teploty smerom od korienkov ku končekom.

mokré vlasy

Ako posilniť svoje vlasy?

Denne nám vypadne približne 80 až 100 vlasov. Po umytí sa toto číslo šplhá dokonca až k 300. Nedeste sa, je to úplne bežné. Vypadávanie vlasov je spôsobené postupným odumieraním vlasových cibuliek. Vypadávanie vlasov síce nejde zastaviť, ale môžete posilniť kvalitu svojich vlasov, čím zmiernite aj vypadávanie. 
micelárny šampón

Pri výbere vlasovej kozmetiky dbajte na to, aby bola bez silikónov, ktoré vlasy zaťažujú. Vlasy sú potom spľasnuté, rýchlejšie sa mastia a sú náchylnejšie na polámanie. NIVEA Upokojujúci micelárny šampón s výťažkami z lekna posilňuje vlasovú štruktúru a navracia vlasom pevnosť a pružnosť. Navyše vďaka micelám vlasy dôkladne vyčistí bez toho, aby narušil ich povrch, a zanechá ich príjemne voňavé.