Slovníček ingrediencií

Vaša dôvera v naše výrobky a ich zloženie je pre nás zásadná. Preto sme pre vás pripravili zoznam ingrediencií, s ktorými sa môžete v našich prípravkoch stretnúť. Spísali sme pre vás to, ako vznikajú, ale aj ich účinky a teda dôvody, prečo sa s nimi v kozmetike značky NIVEA stretávate.

A-E

 

1,2-HEXANEDIOL

1,2-hexanediol je hydratačná zložka a rozpúšťadlo. Dochádza vďaka nemu k zjemneniu pokožky a nachádza uplatnenie pri výrobe prípravkov pre starostlivosť o pleť a vlasy, parfumov, hygienických potrieb, mejkapu a ďalšíc

Acrylamide/Ammonium Acrylate Copolymer

Akrylátové kopolyméry sú syntetické polyméry, ktoré sa zvyčajne používajú ako spojivo a zahusťovadlo. Nájdeme ich napríklad v rôznych krémoch alebo pleťových vodách. Väčšinou sa používajú súčasne s UV filtrom, minerálmi alebo soľou.

Acrylates/Ammonium Methacrylate Copolymer

Tento kopolymér radíme do skupiny syntetických polymérov. V kozmetike sa používa na výrobu vodoodolných výrobkov a ako filmotvorné činidlo. Na tele vytvára jemný elastický film, ktorý zabraňuje zmytiu produktu vodou.

Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer

Ide o syntetické polyméry, ktoré sa najčastejšie používajú na zahustenie prípravkov na vodnej báze (napríklad sprchovacie gély) alebo ako spevňovače emulzií (napríklad krémov alebo pleťových vôd). Používajú sa predovšetkým súčasne s UV filtrom, minerálmi alebo soľou. Akryláty vo vode vytvárajú priehľadný gél.

Acrylates/Hydroxyesters Acrylates Copolymer

Tento kopolymér pomáha k tomu, aby vaše vlasy držali v účese, ktorý ste tak prácne vytvorili. Potlačí totiž ich schopnosť vstrebávania vlhkosti a zabráni ich elektrostatickému nabíjaniu. Na vlasoch, pokožke alebo nechtoch vytvára jemný film.

Acrylates/Octylacrylamide Copolymer

Tento kopolymér pomáha k tomu, aby vaše vlasy držali v účese, ktorý ste tak prácne vytvorili. Potlačí totiž ich schopnosť vstrebávania vlhkosti a zabráni ich elektrostatickému nabíjaniu. Na vlasoch, pokožke alebo nechtoch vytvára jemný film.

Acrylates/Steareth-20 Methacrylate Crosspolymer

Syntetický polymér pre výrobky na vodnej báze. Vďaka jeho hydrofóbnej (tuky zbožňujúcej) modifikácii je tento kopolymér veľmi účinný zahusťovač a stabilizátor, ktorý vo vode vytvára gélovú štruktúru.

Acrylic Acid/VP Crosspolymer

Tento syntetický polymér sa používa na zahustenie výrobkov na vodnej báze a stabilizáciu emulzií, medzi ktoré patria napríklad krémy alebo pleťová voda. Kopolymér vám dodá pocit jemnej, nelepivej pokožky. Používa sa tiež ako náhrada pigmentov v mejkape a v produktoch určených na ochranu pred slnkom.

Alkohol používame na rozpustenie ďalších zložiek. Zvyšuje pocit sviežosti v mnohých výrobkoch, akými sú napríklad pleťové krémy, peny na holenie alebo krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu.

Etanol (inak nazývaný tiež etylalkohol), ktorý v našich výrobkoch používame, je látka rastlinného pôvodu. Už po desaťročia je bežnou prísadou mnohých kozmetických a skrášľujúcich produktov. V krémoch a pleťových vodách pôsobí ako rozpúšťadlo a zaisťuje, že sa ich zložky nebudú oddeľovať. Prívlastok „Denat“ potom označuje denaturovaný alkohol. Takýto etanol obsahuje aditíva, ktoré majú nepriaznivý vplyv na jeho chuť. Pýtate sa prečo? Alkohol nájdeme v alkoholických nápojoch, napríklad vo víne alebo pive, a v mnohých krajinách je alkohol zaťažený vysokou daňou. Aby sme sa vyhli vysokým daniam za alkohol, ktorý nie je určený na konzumáciu (ale na výrobu kozmetických a ďalších produktov), musí byť taký alkohol denaturovaný.

Pravá alebo liečivá aloe (aloe vera), známa tiež ako aloe barbadoská, je rastlinný druh z rodu aloe. Rastlina aloe vera sa v lekárstve používa na ochranu, hojenie a upokojenie pokožky už tisíce rokov. Vlhkosť vnútri listov aloe vera dosahuje 95 % a chráni ju vonkajší voskový plát. Štúdie preukazujú, že tento gél z rastliny aloe vera môže pokožke dodať potrebnú hydratáciu a chráni ju pred vysušením. Listy aloe vera vylučujú číry gél. Ak list odlomíte od zvyšku rastliny, môžete gél, ktorý sa vo vnútri skrýva, aplikovať na suchú, spálenú alebo zranenú pokožku.

Ide o syntetickú bezfarebnú kvapalinu používanú hlavne ako parfumová zložka. Je to ingrediencia ikonickej vône s kvetinovými tónmi fialky a kosatca, vzdialene pripomínajúca tiež arómu červených plodov.

Ide o modifikovaný škrob, ktorý odpudzuje vodu, a naopak, vyznačuje sa vysokou zlúčivosťou s olejom alebo mazom.

Ide o hlinitú soľ mastných kyselín, ktorá sa používa v kozmetických prípravkoch. Zvyšuje súdržnosť a konzistenciu emulzií, ako sú krémy alebo pleťové vody. Stearan hlinitý slúži ako spojivo, ktoré viaže vodu. Vytvára oleogely na báze oleja.

Táto zložka patrí medzi silikóny. Tie sú syntetické a dodávajú sa vo forme olejov a gélov s viac-menej pevnou textúrou. Silikóny sú syntetizované z kremíka, minerálnej zlúčeniny, ktorú v prírode nájdeme v hojnom množstve ako oxid kremičitý, teda hlavná zložka piesku. Kľúčovou vlastnosťou silikónových olejov v kozmetických výrobkoch je jednoznačne ich schopnosť vyhladzovania. Krémom, mejkapu a ďalším produktom poskytujú hodvábnu, roztierateľnú a jednoducho luxusnú konzistenciu, a rovnako tak dodávajú lesk a jemnosť šampónom a ďalším výrobkom z oblasti starostlivosti o vlasy.

*Chcete vedieť, ktoré naše výrobky obsahujú silikóny? Pozrite sa na zoznam jednotlivých ingrediencií na ich obaloch. Nájdete ich pod názvami ako „dimethicone“, „dimethiniconol“ a „amodimethicone“. 

Syntetické polyméry sa obvykle používajú na zahusťovanie výrobkov na báze vody alebo na stabilizáciu emulzií, ako sú krémy alebo pleťové vody, a to najmä v prípade, že neobsahujú emulgátory. Kopolymér vo vode vytvára číry gél s rôznymi vlastnosťami.

Silikóny sú syntetické prísady, ktoré nájdeme vo forme olejov a gélov s viac-menej pevnou textúrou. Silikóny sú syntetizované z kremíka, minerálnej zlúčeniny, ktorú v prírode nájdeme v hojnom množstve ako oxid kremičitý, čo je hlavná zložka piesku. Kľúčovou vlastnosťou silikónových olejov v kozmetických výrobkoch je jednoznačne ich schopnosť vyhladzovania. Krémom, mejkapu a ďalším produktom poskytujú hodvábnu, roztierateľnú a jednoducho luxusnú konzistenciu, a rovnako tak dodávajú lesk a jemnosť šampónom a ďalším výrobkom z oblasti starostlivosti o vlasy.

*Chcete vedieť, ktoré naše výrobky obsahujú silikóny? Pozrite sa na zoznam jednotlivých ingrediencií na ich obaloch. Nájdete ich pod názvami ako „dimethicone“, „dimethiniconol“ a „amodimethicone“. 

Voda je číra, takmer bezfarebná látka bez chuti a zápachu. Táto hlavná zložka zemských potokov, jazier a oceánov je životne dôležitá pre všetky známe formy života, hoci neobsahuje žiadne kalórie ani organické živiny. Voda sa používa takmer vo všetkých krémoch, pleťových vodách aj čistiacich prostriedkoch..

Kyselina arachidinová je nasýtená mastná kyselina, ktorá vytvára dlhé reťazce. Nájdeme ju v arašidovom masle a anaeróbnych hubách. Výrobky obsahujúce kyselinu arachidonovú používame pri výrobe mydiel a kozmetiky.

Arganový olej (nazývaný tiež argania spinosa kernel oil) je za studena lisovaný olej, extrahovaný z jadier argánie tŕnistej. Arganový olej obsahuje dôležité omega mastné kyseliny (napríklad kyselina olejová a linolová) a fenoly (tokoferol a vitamín E).

Arginine HCL

Arginín, ktorý nájdeme aj v pohánke, v kozmetike používame ako neutralizačné činidlo. Pomáha neutralizovať rôzne kyseliny a zvyšuje tak účinnosť našich výrobkov. V neutrálnych receptúrach sa často používa ako soľ kyseliny chlorovodíkovej (arginínový hydrochlorid). Arginín prispieva k hydratácii pokožky.

Ascorbic Acid

Vitamín C je známy tiež pod názvom kyselina askorbová. V ľudskom tele sa podieľa na mnohých procesoch a je preň preto zásadný. Najdôležitejšími dodávateľmi vitamínu C sú ovocie a zelenina, predovšetkým potom bobule aceroly, citrusové plody, petržlen, paprika, kivi, šípky, brokolica a žerucha.

Avena Sativa Kernel Flour

V preklade ide o ovsenú múku. Ovos (avena) je rastlina, ktorá dorastá do výšky až jedného metra a okrem trópov ju nájdeme po celom svete. Používame ju predovšetkým preto, že obsahuje uhľohydráty, bielkoviny, tuky a flavonoidy.

Bambusa Vulgaris Shoot Extract

Extrakt z bambusových výhonkov je zložka rastlinného pôvodu. Pomáha udržiavať pokožku v dobrom stave, používame ju preto predovšetkým vo výrobkoch určených pre starostlivosť o pleť.

Behenyl Alcohol

Behenyl alkohol často získavame z rastlinných tukov alebo olejov, preto ho nazývame mastný alkohol. Behenyl alkohol sa používa v mnohých kozmetických prípravkoch, pretože prispieva k stabilite emulzií a konzistencii zloženia rozličných krémov a pleťových vôd. Behenyl alkohol je pevná biela hmota, ktorá viaže vodu a slúži ako zložka udržujúca konzistenciu.

Benzethonium Chloride

Tento chlorid patrí do skupiny konzervačných látok, ktoré sú súčasťou „pozitívneho zoznamu“ (príloha 5 nariadenia o kozmetických výrobkoch EÚ) a je povolené používať ho v kozmetických výrobkoch. Konzervačné látky vrátane tejto sú navrhnuté tak, aby kozmetické prípravky chránili. Hrajú totiž zásadnú úlohu pri ochrane kozmetických výrobkov proti ich znehodnoteniu a kontaminácii mikroorganizmami počas ich skladovania a ďalšieho používania. Bezpečnosť výrobkov je pre kozmetický priemysel na prvom mieste, a preto naše výrobky vytvárame tak, aby sme zabránili ich kontaminácii mikroorganizmami. Baktérie, kvasinky a plesne sú neustále prítomné na našej koži, vo vzduchu okolo nás, a dokonca aj vo vode, ktorú pijeme. Ľahko sa tak môžu dostať aj do používaných produktov. Ich kontaminácia môže spôsobiť značné problémy – predovšetkým pri tých produktoch, ktoré používame priamo na pokožku, pleť a očné okolie. Konzervačné látky pomáhajú takýmto problémom zabrániť tým, že zastavia množenie mikroorganizmov vo výrobku. Konzervačnými látkami, ktoré v našich výrobkoch používame najčastejšie, sú fenoxetanol a parabény.

Benzophenone-3

Benzofenón patrí do skupiny UV (ultrafialových) filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch a sú uvedené na zozname povolených UV filtrov EÚ (príloha 6 nariadenia o kozmetických výrobkoch). UV filtre sú zásadnou zložkou, ktorá chráni pokožku pred slnkom, a zabraňujú tak rizikám rakoviny kože, popáleniu, predčasnému starnutiu pokožky alebo výskytu škvŕn na pokožke. Všeobecne rozlišujeme dva typy UV filtrov. Organické filtre absorbujú UVA a UVB lúče a premieňajú energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré na pokožke vytvárajú akýsi štít a odrážajú predovšetkým UVB žiarenie, menej potom UVA. Oba typy UV filtrov poskytujú špecifický typ ochrany pred UV žiarením, a preto krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu a ďalšie výrobky pre každodennú starostlivosť o pleť s OF zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych filtrov. Iba tak nám môžu zabezpečiť naozaj širokospektrálnu ochranu.

Benzophenone-4

Benzofenón patrí do skupiny UV (ultrafialových) filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch a sú uvedené na zozname povolených UV filtrov EÚ (príloha 6 nariadenia o kozmetických výrobkoch). UV filtre sú zásadnou zložkou, ktorá chráni pokožku pred slnkom, a zabraňujú tak rizikám rakoviny kože, popáleniu, predčasnému starnutiu pokožky alebo výskytu škvŕn na pokožke. Všeobecne rozlišujeme dva typy UV filtrov. Organické filtre absorbujú UVA a UVB lúče a premieňajú energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré na pokožke vytvárajú akýsi štít a odrážajú predovšetkým UVB žiarenie, menej potom UVA. Oba typy UV filtrov poskytujú špecifický typ ochrany pred UV žiarením, a preto krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu a ďalšie výrobky pre každodennú starostlivosť o pleť s OF zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych filtrov. Iba tak nám môžu zabezpečiť naozaj širokospektrálnu ochranu.

Benzyl Alcohol

Benzyl alkohol sám o sebe nevonia, avšak v niektorých výrobkoch sa používa ako rozpúšťadlo pre rôzne zložky vôní. Nájdeme ho preto vo väčšine vonných látok na trhu. Preto môžeme vytvárať výrobky úplne bez pridaných aróm.

Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine

Táto zložka patrí do skupiny UV (ultrafialových) filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch a sú uvedené na zozname povolených UV filtrov EÚ (príloha 6 nariadenia o kozmetických výrobkoch). UV filtre sú zásadnou zložkou, ktorá chráni pokožku pred slnkom, a zabraňujú tak rizikám rakoviny kože, popáleniu, predčasnému starnutiu pokožky alebo výskytu škvŕn na pokožke. Všeobecne rozlišujeme dva typy UV filtrov. Organické filtre absorbujú UVA a UVB lúče a premieňajú energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré na pokožke vytvárajú akýsi štít a odrážajú predovšetkým UVB žiarenie, menej potom UVA. Oba typy UV filtrov poskytujú špecifický typ ochrany pred UV žiarením, a preto krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu a ďalšie výrobky pre každodennú starostlivosť o pleť s OF zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych filtrov. Iba tak nám môžu zabezpečiť naozaj širokospektrálnu ochranu.

Bis-(Isostearoyl/Oleoyl Isopropyl) Dimonium Methosulfate

Dimonum metosulfát je výkonný kondicionér, vďaka ktorému sa budú dať vaše vlasy ľahšie rozčesať. Prispieva tiež k tomu, aby boli krásne hladké a lesklé.

Butyl Methoxydibenzoylmethane

Butyl methoxydibenzoylmethan je jedným z účinných UV filtrov, ktoré by mali byť obsiahnuté v dennej kozmetike, zvlášť v tej na opaľovanie. UV filtre chránia našu pokožku pred popálením od slnka, a tým zabraňujú jej predčasnému starnutiu. Zároveň predchádza riziku vzniku pigmentových škvŕn a rakoviny kože. UV filtre sa všeobecne delia na UVA a UVB, každý pritom chráni pokožku a pleť iným spôsobom. Ideálna je preto kozmetika, ktorá oba typy filtrov kombinuje.

Butylene Glycol

Butylénglykol je jeden zo známych druhov alkoholu, obsahuje však aj dve hydroxylové skupiny. Práve vďaka nim kozmetika s touto zložkou dokáže pleť a pokožku hydratovať. Zároveň ide o látku, ktorá zabraňuje tvorbe mastného filmu. Preto býva súčasťou produktov, ktoré sa majú ľahko nanášať a nevytvárať mastný dojem. Existujú dva druhy butylénglykolu – z prírodných olejov a syntetické.

Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate

Ide o zlúčeninu butylénglykolu a kyseliny kaprylovej či kaprinovej. Jeho hlavnou súčasťou je kokosový olej. Často sa s ním stretávame v kozmetických produktoch, ktoré sú ľahké, vstrebateľné a nie sú mastné. Uplatnenie nachádza aj v kozmetike na opaľovanie, pretože slúži ako potrebné rozpúšťadlo pre UV filtre.

Butyrospermum Parki Butter / Sheabutter

Bambucké maslo je krémovým výťažkom z bambuckých orechov, ktoré rastú predovšetkým v Afrike. Miestni využívajú jeho blahodarné vlastnosti najmä pre silnejšie a lesklejšie vlasy a podporujú ním aj zdravie pokožky. Bambucké maslo je zásobárňou vitamínov A a E, celého radu lipidov, esenciálnych mastných kyselín a živín, ktoré podporujú tvorbu kolagénu. Jeho obľuba pramení aj z toho, že sa menia na kvapalinu pri telesnej teplote – je teda nádherne roztierateľné na pokožke, ktorú krásne zjemňuje.

C12-15 Alkyl Benzoate

C12-15 alkylbenzoát často slúži ako kvalitné rozpúšťadlo pre celý rad kozmetických prísad. Táto látka je síce syntetická, ale k pokožke je šetrná. Ide o mierne mastnú zložku produktov, ktorá sa na pokožke veľmi ľahko roztiera.

C12-15 Pareth-3

C12-15 Pareth-3 je povrchovo aktívna látka a emulgátor. Vďaka nemu môžeme v kozmetickom produkte miešať olej a vodu a vytvoriť tak vyhovujúcu formulu.

C15-19 Alkane

C15-19 ALKAN je zmäkčovadlo s 15 až 19 atómami uhlíka. Kozmetika s obsahom tejto látky zanechá pokožku sviežu, jemnú a príjemne hladkú.

Camellia Sinensis Leaf Extract / Black Tea Extract

Čierny čaj sa vyrába z valcovaných čajových listov. Následne dôjde k fermentácii (kvaseniu) a z takto upravených listov vznikne extrakt. Cieľom je vždy zachovať čo najväčšie percento prírodných zložiek. Extrakt z čierneho čaju obsahuje kofeín, a preto povzbudzuje pokožku a dodáva jej pocit sviežosti.

Camellia Sinensis Leaf Extract / Green Tea Extract

Zelený čaj je prirodzene bohatý na antioxidanty, ktoré nám pomáhajú bojovať s voľnými radikálmi a zároveň chráni bunky pred predčasným starnutím. Práve tieto vlastnosti sú dôvodom, prečo sa v celom rade kozmetických produktov objavuje extrakt zo zeleného čaju.

Candelilla Cera

Kandelilový vosk je čistený rastlinný vosk z rastliny zvanej Candelilla. Jeho úlohou je spájať látky (pôsobí teda ako emulgátor) a stabilizovať ich (stabilizátor). Navyše prípravkom dodáva príjemnú textúru a dokáže vytvoriť ochrannú vrstvu pokožky, aby nedochádzalo k jej vysúšaniu.

Caprylic/Capric Triglyceride

Triglycerid kaprylový/kaprinový je prírodne získaná zmes z kokosového oleja a glycerínu. Jeho najväčšou výhodou je jeho odolnosť voči procesu oxidácie (nespája sa s kyslíkom). Môže teda poslúžiť ako skvelý kondicionér pokožky, zmäkčuje ju a vyhladzuje. Poskytuje príjemný pocit na pokožke, a preto sa táto látka často využíva aj ako zložka klasických aj opaľovacích krémov, pleťových vôd alebo balzamov na pery.

Caprylyl/Capryl Glucoside

Tento glucosid vzniká reakciou alkoholu s glukózou. Výsledkom je aktívna látka, ktorú využívame predovšetkým v kozmetike pre deti, na čistenie pleti a v sprchovacích géloch. Povrchovo aktívne látky majú mnoho funkcií, napríklad dokážu efektívne rozpúšťať nečistoty, posilňujú peny a ako emulgátor umožňuje miešanie oleja a vody.

Caprylyl Glycol

Kaprylylglykol je multifunkčná zložka, ktorá okrem iného ponúka antimikrobiálne vlastnosti a nachádza sa napríklad v opaľovacích produktoch a rôznych emulziách. Aj jeho vplyvom zanecháva konkrétny kozmetický výrobok pokožku jemnú a vláčnu.

Carbomer

Ako karbomér označujeme rôzne syntetické polyméry založené na kyseline akrylovej. Výsledkom ich práce je zhustenie, súdržnosť a stabilizácia emulzií na báze vody, zvlášť krémov a pleťových vôd.

Cellulose Gum

Celulózová guma je vo vode rozpustný polymér na báze modifikovanej prírodnej celulózy a slúži ako zahusťovadlo. Využíva sa hlavne tam, kde je potrebné vytvoriť gélovú alebo jej podobnú konzistenciu. Okrem širokého využitia v kozmetike ju nájdeme aj v potravinárstve alebo farmácii.

Cera Microcristallina

Ide o ingredienciu* na báze minerálnych olejov. Tieto vysoko čistené zložky využívame zvyčajne vo forme olejov a gélov, ktoré nemajú žiadne sfarbenie ani zápach. Najznámejším takýmto olejom je parafín.

Existujú dva typy týchto voskov: minerálne syntetické oleje a minerálne oleje získavané z petrochemikálií.

Hlavnou vlastnosťou tejto zložky je ochrana pleti a pokožky pred dehydratáciou. Navyše tieto zložky zlepšujú kvalitu textúr a účinne čistia pleť a odstraňujú mejkap.

*Ingrediencie na báze minerálneho oleja na našich produktoch ľahko spoznáte podľa označenia „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ a „synthetic wax“.Ceramide NP

Ceteareth-20 je povrchovo aktívna látka a emulgátor (zabezpečuje, aby sa látky držali pohromade). Jeho využitie je veľmi široké – môžete ho preto nájsť v kondicionéroch, prípravkoch proti starnutiu pleti, najrôznejších krémoch vrátane tých opaľovacích alebo napríklad v produktoch určených na čistenie pleti a pokožky, prípadne v produktoch, ktoré pomáhajú bojovať proti akné.

Cetearyl Alcohol

Cetearylalkohol je zmesou cetylalkoholu a stearylalkoholu, získavaných z rastlinných tukov alebo olejov, preto sa nazýva mastný alkohol. Najčastejšie slúži ako emulgátor a stabilizátor (teda zabezpečuje, aby sa látky držali pri sebe, a stabilizuje ich). Jednoducho si ho môžeme predstaviť ako bielu hmotu, ktorá na seba viaže vodu, čím určuje výslednú konzistenciu produktu.

Cetyl Alcohol

Cetylalkohol je mastný alkohol (alkohol získavaný z rastlinných tukov a olejov, prípadne rozložením voskov za pomoci vody), ktorý sa stará o to, aby látky v kozmetickom produkte zostávali stabilné a má vplyv aj na ich výslednú textúru. Často ho nájdeme v najrôznejších krémoch a pleťových mliekach. Ide o pevnú bielu hmotu, ktorá na seba dokáže viazať vodu.

Cetyl Palmitate

Cetylpalmitát je zlúčenina cetylalkoholu a kyseliny palmitovej. Táto biela voskovitá látka dodáva prostredníctvom kozmetiky pokožke jemný a hladký vzhľad. Používa sa ako zahusťovadlo alebo zmäkčovadlo kozmetických prípravkov.

Chamomilla Recutita Flower Extract / Chamomile

Blahodarné účinky harmančeka na zdravie poznajú ľudia už odpradávna. Ako liečivá rastlina bol dokonca využívaný už v starom Egypte. Extrakt z harmančekového kvetu vzniká maximálne šetrným procesom, aby došlo k zachovaniu čo najväčšej miery prospešných látok, zvlášť tých protizápalových. Tie potom pomáhajú pokožke napríklad s hojením menších i väčších rán. Pri zdravej pokožke potom pomáhajú s udržaním jej normálneho stavu.

CI 10316

Skratka CI znamená „color index“, teda index farby. Ide o jedinečné označenie konkrétneho odtieňa farby, ktorú v kozmetike môžete nájsť. V tomto prípade ide o žltú farbu. Farby sa všeobecne v kozmetike využívajú v dekoratívnych a ošetrujúcich produktoch.

CI 11680

Skratka CI označuje „color index“, teda index farby. Každý odtieň farby má v kozmetike svoje nezameniteľné číslo. S farbami sa stretávame predovšetkým v dekoratívnej kozmetike. V tomto prípade ide o žltú.

CI 12490

Pod skratkou CI sa ukrýva spojenie „color index“, teda index farby. Ide o špecifické označenie konkrétneho odtieňa farby. V tomto prípade ide o červenú. S farbami sa stretávame v dekoratívnej kozmetike, ale napríklad aj pri ošetrujúcich výrobkoch.

CI 14720

Pod skratkou CI sa ukrýva spojenie „color index“, teda index farby. Ide o špecifické označenie konkrétneho odtieňa farby. V tomto prípade ide o odtieň červenej farby. S farbami sa stretávame v dekoratívnej kozmetike, ale napríklad aj pri ošetrujúcich výrobkoch.

CI 15850

Pod skratkou CI sa ukrýva spojenie „color index“, teda index farby. CI 15850 je jedinečné označenie pre červené farbivo s purpurovým odtieňom. Farby nie sú v kozmetike ničím neobvyklým. Najčastejšie nachádzajú využitie v dekoratívnych produktoch, ale môžeme ich nájsť aj v ošetrujúcich výrobkoch.

CI 15985

Pod skratkou CI sa ukrýva spojenie „color index“, teda index farby. Pod označením CI 15985 sa ukrýva jedinečný odtieň žltého farbiva. To nájdeme najčastejšie v dekoratívnej a v ošetrujúcej kozmetike.

CI 16035

Pod skratkou CI sa ukrýva spojenie „color index“, teda index farby. Tento index označuje odtieň farbiva. V tomto prípade ide o odtieň červenej farby, ktorá nachádza svoje uplatnenie predovšetkým v dekoratívnej kozmetike, prípadne v ošetrujúcich krémoch.

CI 17200

Pod skratkou CI sa ukrýva spojenie „color index“, teda index farby. CI 17200 je označenie pre index farby, konkrétne ide o odtieň farby červenej. Farbivá všeobecne nachádzajú využitie v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 19140

Pod skratkou CI sa ukrýva spojenie „color index“, teda index farby. CI 19140 je označenie pre konkrétny odtieň žltej farby. Farbivá sa nachádzajú hlavne v dekoratívnej kozmetike, nájdeme ich ale aj v tej ošetrujúcej.

CI 28440

CI je skratka spojenia „color index“, ide teda o index farby, označuje konkrétny odtieň. V tomto prípade hovoríme o odtieni čiernej. Farbivá sa vyskytujú hlavne v dekoratívnej kozmetike a v niektorých ošetrujúcich krémoch.

CI 40800

CI je skratka spojenia „color index“, ide teda o index farby, označuje konkrétny odtieň. CI 40800 je označenie pre farbivo, ktoré pravdepodobne poznáte ako betakarotén. Ide o prírodné žlté farbivo. Farbivá sa vyskytujú hlavne v dekoratívnej kozmetike a v niektorých ošetrujúcich krémoch.

CI 42053

Skratka CI označuje „color index“, teda index farby. Číslo 42053 je potom jedinečným označením pre konkrétny odtieň zelenej. S farbivami sa najčastejšie stretnete v dekoratívnej kozmetike a niektorých ošetrujúcich výrobkoch.

CI 42090

CI 42090 je označenie pre odtieň modrej farby. CI je skratka pre „color index“, teda index farby. Číslo 42090 potom ukrýva konkrétny odtieň – brilantná modrá. Farbivá sa pridávajú do dekoratívnej i ošetrujúcej kozmetiky.

CI 45100

CI je skratka spojenia „color index“, ide teda o index farby, označuje konkrétny odtieň. CI 45100 je špecifické označenie pre konkrétny odtieň červeného farbiva. S tým sa nezriedka stretnete predovšetkým v dekoratívnej kozmetike a ošetrujúcich krémoch.

CI 47005

CI je skratka spojenia „color index“, ide teda o index farby, označuje konkrétny odtieň. Color Index 47005 je označenie pre chinolínovú žltú. Farbivá sa využívajú predovšetkým v dekoratívnej kozmetike a ošetrujúcich výrobkoch.

CI 60725

Pod skratkou CI sa skrýva spojenie „color index“, teda index farby. Ide o špecifické označenie konkrétneho odtieňa farbiva, v tomto prípade ide o odtieň fialovej. Farbivá sa využívajú predovšetkým v dekoratívnej kozmetike a ošetrujúcich výrobkoch.

CI 61570

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. Označuje konkrétny odtieň farby, v tomto prípade ide o zelenú. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 73360

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. Označuje konkrétny odtieň farby, v tomto prípade ide o odtieň červenej. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 74160

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. Označuje konkrétny odtieň farby, v tomto prípade ide o špecifický odtieň modrého farbiva. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 75470

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. CI 75470 je označenie pre karmín – sýty odtieň červenej. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 77007

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. CI 77007 vám pravdepodobne veľa nepovie, keď ale budeme hovoriť o ultramarínovej modrej, už budete určite vedieť. Ide o špecifický odtieň modrého farbiva. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 77288

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 77289

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. CI 77289 je označenie pre konkrétny odtieň zeleného farbiva prírodného pôvodu. Farbivá sa používajú predovšetkým  v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 77491

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. CI 77491 je jedným z oxidov železa. Ide o odtieň červenohnedého farbiva. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 77492

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. CI 77492 je označenie pre jeden z oxidov železa. Ide o odtieň žltého farbiva. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 77499

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. CI 77499 je označenie pre jeden z oxidov železa. Ide o konkrétny odtieň čierneho farbiva. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

CI 77891

CI je skratka pre spojenie „color index“, teda index farby. CI 77891 je označenie pre oxid titaničitý, ktorý je typický svojou bielobou. Farbivá sa používajú predovšetkým v dekoratívnej, ale aj v ošetrujúcej kozmetike.

Citric Acid

Kyselina citrónová, rovnako ako mliečna a ďalšie kyseliny zo skupiny alfa hydroxykyselín, sa vyskytuje predovšetkým v ovocí, ako sú citróny alebo hroznové víno. V kozmetike nachádza využitie v produktoch, ktoré nám pomáhajú zbaviť sa starých, odumretých buniek. Výsledkom je potom krajší vzhľad pokožky a lepší pocit z nej.

Citronellol - Floral Rose Citrus

Citronellol býva súčasťou kozmetiky pre ženy, ktorá ponúka i vôňu ruží, ale nájdeme ju aj v kozmetike pre mužov. Je nepostrádateľná pre svoj svieži nádych a často patrí k zložkám, ktoré sa pridávajú do srdca kvetinových vôní.

Cocamide DEA

Táto žltá viskózna kvapalina sa v kozmetike používa hlavne ako penidlo, a to ako v šampónoch, tak vo výrobkoch do kúpeľa.

Cocamidopropyl Betaine

Táto zložka je povrchovo aktívne činidlo a v kozmetike sa využíva ako penidlo. Najčastejšie sa vyskytuje v šampónoch a sprchovacích géloch. Jeho nezanedbateľnou vlastnosťou je schopnosť rozpúšťať nečistoty. Funguje zároveň ako emulgátor, udržuje teda vodu a olej v jednej stálej konzistencii.

Coco-Betaine

Táto látka je povrchovo aktívne činidlo a v kozmetike sa najčastejšie vyskytuje v šampónoch a sprchovacích géloch. Jeho nezanedbateľnou vlastnosťou je schopnosť rozpúšťať nečistoty. Funguje zároveň ako emulgátor, udržuje teda vodu a olej v jednej stálej konzistencii.

Coco-Caprylate/Caprate

Kokosový kaprylát je prírodná neparfumovaná látka, ktorá vzniká zmiešaním kokosového alkoholu a mastných kyselín rastlinného pôvodu. V kozmetike sa využíva ako emulgátor a zmäkčovadlo. Kokosové kapryláty nezanechávajú mastný pocit. Vďaka nim sa kozmetika dobre rozotiera a pokožka je jemná a vláčna. Preto sú vhodné pre všetky druhy kozmetiky, vrátane tej detskej.

Coco-Glucoside

Kokosové glucosidy vznikajú reakciou mastných kyselín kokosového oleja a glukózy. Výsledkom je jemná povrchovo aktívna látka využívaná v kozmetike predovšetkým na čistenie pleti, v sprchovacích géloch a v detskej kozmetike. Povrchovo aktívne látky sa do kozmetiky pridávajú, pretože rozpúšťajú nečistoty, zabraňujú oddeľovaniu pevných častíc od kvapaliny, vytvárajú penu a ako emulgátor umožňujú miešanie oleja a vody.

Coconut Acid

Kyselina kokosová je prírodná zmes zložená z mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom a získava sa z kokosového oleja. Uplatnenie nachádza predovšetkým v produktoch ošetrujúcich pleť ako povrchovo aktívna látka s čistiacimi účinkami. Zároveň tiež pôsobí ako emulgátor a zmäkčujúca zložka. Pomaly sa vstrebáva, a zanechá tak pokožku dlhšie hebkú a vláčnu.

Colloidal Oatmeal

Koloidná ovsená múka je jemne zomletá z ovsených vločiek. Je známa svojimi upokojujúcimi účinkami, preto je vhodná pri miernom podráždení pleti a pokožky. V kozmetických produktoch pre osobnú starostlivosť sa tiež nazýva „Avena Sativa“.

Copernicia Cerifera Cera

Ide o vyčistený rastlinný vosk získavaný z mladých listov palmy, ktorá rastie predovšetkým v Brazílii. V kozmetických prípravkoch zvyšuje viskozitu, funguje ako emulgátor, dodáva tuhosť, pružnosť a lesk. Na pokožke vytvára film, ktorý chráni pred vonkajšími vplyvmi a vďaka jeho odolnosti predlžuje trvanlivosť líčenia. Tento vosk je hypoalergénny, a tak je vhodný aj pre tú najcitlivejšiu pokožku.

Creatine

Kreatín je vlastný aminokyselinový derivát tela, ktorý hrá zásadnú úlohu v zásobovaní buniek energiou. Hrá kľúčovú úlohu v dodávkach energie v našom tele, pretože funguje ako batéria, ktorá tlmí, prenáša a uvoľňuje energiu, pretože zhromažďuje, poskytuje a uvoľňuje energiu tam, kde ju telo potrebuje.

Decyl Glucoside

Decyl glukosid vzniká chemickou reakciou alkoholu a glukózy. Výsledkom je jemná povrchovo aktívna látka využívaná v kozmetike predovšetkým na čistenie pleti, v sprchovacích géloch a v detskej kozmetike. Povrchovo aktívne látky sa do kozmetiky pridávajú, pretože rozpúšťajú nečistoty, zabraňujú oddeľovaniu pevných častíc od kvapaliny, vytvárajú penu a ako emulgátor umožňujú miešanie oleja a vody.

Decylene Glycol

Ide o látku s hydratačnými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Zvláčňuje a zjemňuje pokožku.

Diazolidinyl Urea

Diazolidinyl urea patrí do skupiny konzervačných látok a je povolený na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás totiž tou najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch. Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

Dicaprylyl Carbonate

Ide o kombináciu kaprylyl alkoholu (získaného prírodne z palmového oleja alebo oleja z palmových jadier) a kyseliny uhličitej (získanej z petrochemických surovín). Ide o dobre roztierateľné, nemastné, suché zmäkčovadlo. Tento olej sa využíva hlavne v kozmetike pre starostlivosť o telo a pleť, dezodorantoch a antiperspirantoch, v detskej a slnečnej kozmetike.

Dicaprylyl Ether

Túto látku možno získať z prírodných zdrojov, konkrétne z palmového oleja alebo oleja z palmových jadier, ale aj z petrochemických surovín. Používa sa napríklad v hydratačných mliekach, opaľovacích krémoch, kúrach proti vráskam a krémoch na očné okolie, a tiež v dezodorantoch.

Dichlorobenzyl Alcohol

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch. Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate

Táto látka sa radí medzi UV (ultrafialové) filtre a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 6 nariadenia o kozmetike EÚ). UV filtre sú základnou ingredienciou kozmetických produktov, ktoré majú chrániť pokožku pred poškodením slnkom. Znižujú riziko vzniku rakoviny kože, popálenia alebo predčasného starnutia kože a vzniku pigmentových škvŕn. V základnom rozdelení rozlišujeme dva základné UV filtre. Organické filtre, ktoré absorbujú UVA a UVB lúče, a prevádzajú energiu na teplo. A minerálne filtre, skladajúce sa z drobných častíc, ktoré vytvárajú na pokožke niečo ako štít, a chránia ju tak predovšetkým pred UVB žiarením. Pred UVA žiarením dokážu minerálne filtre pokožku ochrániť v oveľa menšej miere. Každý UV filter teda poskytuje rôznu ochranu pred rôznymi typmi lúčov, a preto je vhodné v kozmetike používať ich kombináciu.

Diethylhexyl Butamido Triazone

Táto látka sa radí medzi UV (ultrafialové) filtre a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 6 nariadenia o kozmetike EÚ). UV filtre sú základnou ingredienciou kozmetických produktov, ktoré majú chrániť pokožku pred poškodením slnkom. Znižujú riziko vzniku rakoviny kože, popálenia alebo predčasného starnutia kože a vzniku pigmentových škvŕn. V základnom rozdelení rozlišujeme dva základné UV filtre. Organické filtre, ktoré absorbujú UVA a UVB lúče, a prevádzajú energiu na teplo. A minerálne filtre, skladajúce sa z drobných častíc, ktoré vytvárajú na pokožke niečo ako štít, a chránia ju tak predovšetkým pred UVB žiarením. Pred UVA žiarením dokážu minerálne filtre pokožku ochrániť v oveľa menšej miere. Každý UV filter teda poskytuje rôznu ochranu pred rôznymi typmi lúčov, a preto je vhodné v kozmetike používať ich kombináciu.

Diethylhexyl Syringylidenemalonate

Ide o antioxidant, ktorý pomáha chrániť kozmetické výrobky pred chemickými zmenami spôsobenými svetlom.

Dimethicone

Silikóny sú syntetické prísady, ktoré nájdeme vo forme olejov a gélov s viac-menej pevnou textúrou. Silikóny sú syntetizované z kremíka, minerálnej zlúčeniny, ktorú v prírode nájdeme v hojnom množstve ako oxid kremičitý, čo je hlavná zložka piesku. Kľúčovou vlastnosťou silikónových olejov v kozmetických výrobkoch je jednoznačne ich schopnosť vyhladzovania. Krémom, mejkapu a ďalším produktom poskytujú hodvábnu, roztierateľnú a jednoducho luxusnú konzistenciu. Rovnako tak dodávajú lesk a jemnosť šampónom a ďalším výrobkom z oblasti starostlivosti o vlasy.

* Chcete vedieť, ktoré naše výrobky obsahujú silikóny? Pozrite sa na zoznam jednotlivých ingrediencií na ich obaloch. Nájdete ich pod názvami ako „dimethicone“, „cyclomethicone“, „dimethiconol“ a „amodimethicone“. 

Dimethicone Crosspolymer

Silikóny sú syntetické prísady, ktoré nájdeme vo forme olejov a gélov s viac-menej pevnou textúrou. Silikóny sú syntetizované z kremíka, minerálnej zlúčeniny, ktorú v prírode nájdeme v hojnom množstve ako oxid kremičitý, čo je hlavná zložka piesku. Kľúčovou vlastnosťou silikónových olejov v kozmetických výrobkoch je jednoznačne ich schopnosť vyhladzovania. Krémom, mejkapu a ďalším produktom poskytujú hodvábnu, roztierateľnú a jednoducho luxusnú konzistenciu. Rovnako tak dodávajú lesk a jemnosť šampónom a ďalším výrobkom z oblasti starostlivosti o vlasy.

* Chcete vedieť, ktoré naše výrobky obsahujú silikóny? Pozrite sa na zoznam jednotlivých ingrediencií na ich obaloch. Nájdete ich pod názvami ako „dimethicone“, „cyclomethicone“, „dimethiconol“ a „amodimethicone“. 

Dimethiconol

Silikóny sú syntetické prísady, ktoré nájdeme vo forme olejov a gélov s viac-menej pevnou textúrou. Silikóny sú syntetizované z kremíka, minerálnej zlúčeniny, ktorú v prírode nájdeme v hojnom množstve ako oxid kremičitý, čo je hlavná zložka piesku. Kľúčovou vlastnosťou silikónových olejov v kozmetických výrobkoch je jednoznačne ich schopnosť vyhladzovania. Krémom, mejkapu a ďalším produktom poskytujú hodvábnu, roztierateľnú a jednoducho luxusnú konzistenciu. Rovnako tak dodávajú lesk a jemnosť šampónom a ďalším výrobkom z oblasti starostlivosti o vlasy.

* Chcete vedieť, ktoré naše výrobky obsahujú silikóny? Pozrite sa na zoznam jednotlivých ingrediencií na ich obaloch. Nájdete ich pod názvami ako „dimethicone“, „cyclomethicone“, „dimethiconol“ a „amodimethicone“. 

Disodium EDTA

EDTA sa vyrába synteticky. Patria k nej aj jej soli, vďaka ktorým sa lepšie rozpúšťa. Táto ingrediencia sa pridáva do kozmetických prípravkov kvôli tomu, že na seba dokáže viazať kovové ióny. Tým sa zabraňuje možnej zmene farby či vône produktu a jeho prípadnému znehodnoteniu.

Disodium Cocoyl Glutamate

Ide o povrchovo aktívnu látku, vďaka nej sa zloženie premení na jemnú penu a má dobré čistiace vlastnosti, preto sa pridáva najmä do šampónov či sprchovacích gélov.

Disodium Laureth Sulfosuccinate

Táto látka zvaná tiež DLS je povrchovo aktívna látka, s ktorou sa môžete stretnúť napríklad v šampónoch. V tých má na starosť rozpúšťanie nečistôt, vytváranie peny a umožňuje miešanie oleja a vody.

Disodium Lauryl Sulfosuccinate

Disodium Lauryl Sulfosuccinate je povrchovo aktívna látka, ktorá sa pridáva najmä do šampónov a vlasovej kozmetiky. Nielenže odstraňuje z vlasov nečistoty, ale tiež ich ošetruje, aby boli hladké a lesklé. Zároveň umožňuje miešanie oleja a vody.

Disodium PEG-5 Laurylcitrate Sulfosuccinate

Ide o aniónovú povrchovo aktívnu látku. Najčastejšie sa pridáva do šampónov či sprchovacích gélov. Povrchovo aktívne látky sa do kozmetických produktov pridávajú najmä kvôli svojim čistiacim schopnostiam. Zároveň umožňuje miešanie oleja a vody.

Distarch Phosphate

Ide o modifikovaný prírodný škrob a je častou alternatívou kukuričného škrobu. Škrobový prášok má veľkosť mikrometrov a dokáže absorbovať veľké množstvo olejov. Najčastejšie sa pridáva do krémov či pleťovej vody. Vďaka nemu nie je pleť mastná, ale hebká a hladká. Zároveň napomáha pri matovaní kozmetických výrobkov.

Disteardimonium Hectorite

Disteardimonium Hectorite je modifikovaný íl. Táto surovina zahusťuje oleje a používa sa v aerosólových dezodorantoch a antiperspirantoch, tuhých mydlách či mejkapoch. Zároveň vďaka svojim zahusťovacím vlastnostiam stabilizuje emulzie.

DMDM Hydantoin

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch. Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

EDTA

EDTA sa vyrába synteticky. Patria k nej aj jej soli, vďaka ktorým sa lepšie rozpúšťa. Táto ingrediencia sa pridáva do kozmetických prípravkov kvôli tomu, že na seba dokáže viazať kovové ióny. Tým sa zabraňuje možnej zmene farby či vône produktu a jeho prípadnému znehodnoteniu.

Ethylhexyl Methoxycinnamate

Táto ingrediencia patrí do skupiny UV filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch v EÚ a sú uvedené v zozname UV filtrov (príloha 6 nariadenia o kozmetike EÚ). Tieto filtre sú základnou ingredienciou kozmetických produktov. Chránia pokožku pred slnečnými lúčmi, eliminujú riziko rakoviny kože a zabraňujú popáleniu. Tiež spomaľujú predčasné starnutie či výskyt pigmentových škvŕn. Existujú dva typy UV filtrov: Organické filtre absorbujú UVA lúče a premieňajú ich energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré z pokožky odrážajú UVB, ale aj UVA žiarenie. Každý UV filter poskytuje telu iný typ ochrany, preto sú vo väčšine prípravkov na ochranu proti slnečnému žiareniu a kozmetických prípravkov použité kombinácie rôznych filtrov. Vďaka tomu sú pokožka a pleť chránené presne tak, ako majú byť.

Ethylhexyl Salicylate

Táto ingrediencia patrí do skupiny UV filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch v EÚ a sú uvedené v zozname UV filtrov (príloha 6 nariadenia o kozmetike EÚ). Tieto filtre sú základnou ingredienciou kozmetických produktov. Chránia pokožku pred slnečnými lúčmi, eliminujú riziko rakoviny kože a zabraňujú popáleniu. Tiež spomaľujú predčasné starnutie či výskyt pigmentových škvŕn. Existujú dva typy UV filtrov: Organické filtre absorbujú UVA lúče a premieňajú ich energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré z pokožky odrážajú UVB, ale aj UVA žiarenie. Každý UV filter poskytuje telu iný typ ochrany, preto sú vo väčšine prípravkov na ochranu proti slnečnému žiareniu a kozmetických prípravkov použité kombinácie rôznych filtrov. Vďaka tomu sú pokožka a pleť chránené presne tak, ako majú byť.

Ethylhexyl Triazone

Táto ingrediencia patrí do skupiny UV filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch v EÚ a sú uvedené v zozname UV filtrov (príloha 6 nariadenia o kozmetike EÚ). Tieto filtre sú základnou ingredienciou kozmetických produktov. Chránia pokožku pred slnečnými lúčmi, eliminujú riziko rakoviny kože a zabraňujú popáleniu. Tiež spomaľujú predčasné starnutie či výskyt pigmentových škvŕn. Existujú dva typy UV filtrov: Organické filtre absorbujú UVA lúče a premieňajú ich energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré z pokožky odrážajú UVB, ale aj UVA žiarenie. Každý UV filter poskytuje telu iný typ ochrany, preto sú vo väčšine prípravkov na ochranu proti slnečnému žiareniu a kozmetických prípravkov použité kombinácie rôznych filtrov. Vďaka tomu sú pokožka a pleť chránené presne tak, ako majú byť.

Ethylhexylglycerin

Práve táto ingrediencia môže za to, že vaša pokožka zostane po použití výrobku hebká a jemná. Ide o zmäkčovadlo a zvlhčovač, ktorý však tiež zvyšuje účinnosť konzervačných látok. Ethylhexylglycerin môže byť použitý aj ako stabilizátor. Je to skrátka univerzálna a multifunkčná prísada, ktorá je celosvetovo schválená. Zároveň je to veľmi účinný deodorizér, pretože spoľahlivo zamedzuje rast a množenie baktérií, ktoré spôsobujú zápach.

Ethylparaben

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch. Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

BHT

BHT je antioxidant, ktorý sa používa v potravinárskom priemysle a v kozmetike. Jeho hlavnou výhodou je, že mnoho ingrediencií (napríklad prírodné oleje alebo tuky) chráni pred oxidačným žltnutím. BHT pomáha tieto zložky chrániť pred oxidáciou, a vďaka tomu predlžuje aj ich životnosť.


F-J

Fucus Vesiculosus Extract

Extrakt z chaluhy bublinatej sa získava z riasy, ktorá je jedlá. Do kozmetických prípravkov sa pridáva najmä kvôli nezvyčajne vysokej koncentrácii minerálov, vrátane sodíka a draslíka.

Geraniol - Floral Rose Geranium

Ide o extrakt z ruže. Extrakty z rastlín sa ako ingrediencie do kozmetiky pridávajú veľmi často, či už je to práve ruža, levanduľa, pelargónia alebo napríklad citronela. Kvetinová vôňa v nás evokuje rozkvitnutú záhradu a vďaka kozmetickým výrobkom si môžeme užívať veľmi príjemný kvetinový pocit.

Ginkgo Biloba Leaf Extract

Ginko dvojlaločné, známe tiež ako ginkgo biloba alebo zázračný strom, bol do Európy privezený pred 200 rokmi z Japonska. Extrakt z listov tohto zázračného stromu sa vyrába jemnou extrakciou, ktorá je ideálna pre zachovanie všetkých živín a zložiek. V extrakte z listov ginkgo biloba sa vyskytujú flavonoidy, bilobalidy a ginkgolidy. Práve vďaka týmto zložkám je extrakt z ginka dvojlaločného známy svojimi ošetrujúcimi účinkami.

Glycerin

Ginko dvojlaločné, známe tiež ako ginkgo biloba alebo zázračný strom, bol do Európy privezený pred 200 rokmi z Japonska. Extrakt z listov tohto zázračného stromu sa vyrába jemnou extrakciou, ktorá je ideálna pre zachovanie všetkých živín a zložiek. V extrakte z listov ginkgo biloba sa vyskytujú flavonoidy, bilobalidy a ginkgolidy. Práve vďaka týmto zložkám je extrakt z ginka dvojlaločného známy svojimi ošetrujúcimi účinkami.

Glyceryl Oleate

Glyceryl oleát je látka rastlinného pôvodu. Pre svoje dobré emulgačné vlastnosti sa využíva pri miešaní vody a oleja. Zanecháva pružnú a vláčnu pokožku.

Glyceryl Caprate

Ide o prírodnú látku na rastlinnej báze a účinne bojuje proti baktériám a kvasinkám. Posilňuje účinok organických kyselín a rôznych konzervačných látok. Je to tzv. zmáčadlo, teda látka, ktorá znižuje povrchové napätie. Pri jeho použití sa tvoria menšie kvapôčky, a preto sú emulzie stabilnejšie a nedochádza k oddeľovaniu jednotlivých zložiek kozmetiky. Pri vyšších koncentráciách môže znižovať hustotu danej emulzie.

Glyceryl Caprylate

Ide o prírodnú látku rastlinného pôvodu, ktorá zabraňuje šíreniu baktérií a kvasiniek. Posilňuje účinok organických kyselín a rôznych konzervačných látok. Je to tzv. zmáčadlo, teda látka, ktorá znižuje povrchové napätie. Pri jeho použití sa tvoria menšie kvapôčky, a preto sú emulzie stabilnejšie a nedochádza k oddeľovaniu jednotlivých zložiek kozmetiky. Pri vyšších koncentráciách môže znižovať hustotu danej emulzie.

Glyceryl Stearate Citrate

Táto látka sa získava z glycerínu a mastných kyselín rastlinných olejov. Táto ingrediencia s hydrofilnými vlastnosťami funguje ako emulgátor a zmäkčovadlo bez obsahu PEG zlúčenín. Najčastejšie sa používa v krémoch, telových mliekach, v kozmetike pre starostlivosť o detskú pokožku, opaľovacích prípravkoch a prípravkoch po opaľovaní.

Glyceryl Stearate SE

Glyceryl stearát SE je prírodné zmäkčovadlo a emulgátor. Pomáha pri miešaní vody a oleja, stabilizuje emulzie, čím zaisťuje vynikajúcu textúru. Na povrchu pokožky pôsobí tiež ako zvlhčovacia látka a dodáva jej jemný a hladký vzhľad. Vytvorením tenkej vrstvy zabraňuje strate vody z povrchu pokožky.

Glycine Soja Oil

Sójový olej sa získava zo sójových bôbov lisovaním alebo extrakciou, potom zvyčajne nasleduje rafinácia. Sójové bôby pochádzajú z Číny, ale v 19. storočí sa sója začala hojne pestovať aj v Amerike. V Ázii však bola sója, vďaka vysokému obsahu tuku a bielkovín, obľúbená už od staroveku.

Sójový olej je číry, má svetložltú farbu a charakteristickú vôňu. Jeho použitie je veľmi všestranné. 55 až 65 % sójového oleja obsahuje nenasýtené mastné kyseliny a v kozmetických prípravkoch sa používa ako zmäkčovadlo. 

 

Glycol Distearate

Glykol distearát je biela až krémovo sfarbená látka s voskovou konzistenciou. Najčastejšie sa používa pre produkty ošetrujúce vlasy a telo alebo do kúpeľa.

Glycyrrhiza Glabra Root Extract

Tento extrakt má sladkú chuť a získava sa z koreňa sladkého drievka, ktorý rastie v južnej Európe a niektorých častiach Ázie. Hoci majú podobnú arómu, nejde o botanicky príbuznú rastlinu anízu, badiánu ani feniklu. Sladké drievko pleť vyživuje, posilňuje, upokojuje a zvlhčuje (vhodné aj pre suchú a citlivú pleť). Pôsobí proti začervenaniu aj akné. Nájdeme ho v rade pleťových a telových výrobkov.

Glycyrrhiza Inflata Root Extract

Extrakt z koreňa čínskej rastliny sladkého drievka inflata, tiež nazývaný licochalcon A, má antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové účinky. Môže zlepšiť stav citlivej a podráždenej pleti a zároveň ju chráni pred pôsobením voľných radikálov spôsobených UV žiarením.

Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride

Táto látka sa získava z guarových bôbov. Najčastejšie sa používa ako zahusťovadlo v sprchovacích géloch a šampónoch. Vo vlasoch aj na tele zanecháva príjemný pocit.

Helianthus Annuus Seed Cera

Ide o slnečnicový olej. Slnečnica ročná (Helianthus Annuus) bola prvýkrát domestikovaná v Amerike. V súčasnej dobe sa pestuje pre semená, ktoré sú jedlé a tiež sa z nich získava slnečnicový olej, ktorý obsahuje vitamín E. V kozmetike sa používa ako zmäkčovadlo a na pokožke zanecháva príjemný hladký pocit.

Homosalate

Táto ingrediencia patrí do skupiny UV filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch v EÚ a sú uvedené v zozname UV filtrov (príloha 6 nariadenia o kozmetike EÚ). Tieto filtre sú základnou ingredienciou kozmetických produktov. Chránia pokožku pred slnečnými lúčmi, eliminujú riziko rakoviny kože a zabraňujú popáleniu. Tiež spomaľujú predčasné starnutie či výskyt pigmentových škvŕn. Existujú dva typy UV filtrov: Organické filtre absorbujú UVA lúče a premieňajú ich energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré z pokožky odrážajú UVB, ale aj UVA žiarenie. Každý UV filter poskytuje telu iný typ ochrany, preto sú vo väčšine prípravkov na ochranu proti slnečnému žiareniu a kozmetických prípravkov použité kombinácie rôznych filtrov. Vďaka tomu sú pokožka a pleť chránené presne tak, ako majú byť.

Hydrogenated Polyisobutene

Ide o synteticky vyrábaný polymér, ktorý sa používa na zvýšenie hustoty výrobkov. V kozmetike pôsobí ako zvlhčovacia látka na povrchu pokožky, ktorá jej dodá jemný a hladký vzhľad

Hydrogenated Castor Oil

Hydrogenovaný ricínový olej, známy tiež ako ricínový vosk, je voskovitá látka s vysokou teplotou topenia, ktorá v kozmetike pôsobí ako zmäkčovadlo a zahusťovadlo. Zvyšuje viskozitu pleťových krémov, mastí a telových mliek. Hydrogenovaný ricínový olej vzniká hydrogenizáciou prírodného oleja získavaného zo semien Castor Communis. Vďaka tejto úprave zostáva olej stabilnejší a dlhšie vydrží.

Hydrogenated Coco-Glycerides

Hydrogenizované kokosové glyceridy (alebo tiež hydrogenovaný kokosový olej) sú lipidy prírodného rastlinného pôvodu. Tento olej sa v kozmetike používa ako vyplňovač pleti a zlepšuje konzistenciu kozmetických výrobkov.

Hydrogenated Rapeseed Oil

Hydrogenovaný repkový olej je produkt repkového oleja na prírodnej báze, ktorý vzniká riadenou hydrogenizáciou prírodného oleja. Oleje bývajú hydrogenované už po mnoho desaťročí, aby sa predĺžila ich skladovateľnosť. Vďaka tejto úprave sú tiež oleje všeobecne stabilnejšie a dlhšie vydržia. Na pokožke vytvára bariéru, takže nedochádza k jej vysúšaniu a k strate elasticity. Nájdete ho preto napríklad vo vlasových a pleťových maskách alebo v dekoratívnej kozmetike.

Hydroxyethylcellulose

Hydroxyetylcelulóza je neiónový, vo vode rozpustný polymér na báze modifikovanej prírodnej celulózy. Produkty, v ktorých sa nachádza, zahusťuje a zaisťuje ich správnu konzistenciu. V kombinácii s rôznymi látkami vytvára priezračný gél, ktorý sa uplatňuje napríklad v produktoch na čistenie pleti.

Hydroxypropyl Starch Phosphate

Hydroxypropylový škrobový fosfát je modifikovaný polymér na báze kukuričného škrobu. Používa sa obvykle pre zahusťovanie a stabilizáciu emulzií, ako sú krémy alebo pleťové vody, a to najmä pri tých, ktoré obsahujú minerály alebo soli. Emulzia s touto ingredienciou zanecháva pokožku krásne jemnú a hladkú.

Imidazolidinyl Urea

Táto konzervačná látka zaisťuje dlhšiu životnosť a možnosť použitia kozmetických produktov. Nemusíte sa jej báť, je súčasťou „pozitívneho zoznamu“, ktorý k svojmu nariadeniu o kozmetických prostriedkoch zostavila EÚ. Vďaka konzervačným látkam, ako je táto, nedochádza ku kontaminácii a znehodnoteniu kozmetických produktov mikroorganizmami počas používania a skladovania. To je dôležité na zachovanie bezpečnosti výrobku.

Bezpečnosť našich výrobkov je pre nás prioritou číslo jedna, a preto ponúkame také výrobky, aby zabránili kontaminácii mikroorganizmami.

Bez toho, aby sme o tom vedeli, máme na pokožke baktérie, kvasinky alebo plesne. Opakovaným používaním napríklad krému sa tieto mikroorganizmy ľahko dostanú do krému a môžu ho znehodnotiť. Konzervačné látky majú za úlohu zabrániť ich šíreniu, a udržať tak skvelé vlastnosti krému, vrátane jeho pozitívneho pôsobenia na pleť či pokožku. Najčastejšie používanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú fenoxetanol a parabény. 

Ako je NIVEA prepojená s prirodou?

Iodopropynyl Butylcarbamate

Táto konzervačná látka zaisťuje dlhšiu životnosť a možnosť použitia kozmetických produktov. Nemusíte sa jej báť, je súčasťou „pozitívneho zoznamu“, ktorý k svojmu nariadeniu o kozmetických prostriedkoch zostavila EÚ. Vďaka konzervačným látkam, ako je táto, nedochádza ku kontaminácii a znehodnoteniu kozmetických produktov mikroorganizmami počas používania a skladovania. To je dôležité na zachovanie bezpečnosti výrobku.

Bezpečnosť našich výrobkov je pre nás prioritou číslo jedna, a preto ponúkame také výrobky, aby zabránili kontaminácii mikroorganizmami.

Bez toho, aby sme o tom vedeli, máme na pokožke baktérie, kvasinky alebo plesne. Opakovaným používaním napríklad krému sa tieto mikroorganizmy ľahko dostanú do krému a môžu ho znehodnotiť. Konzervačné látky majú za úlohu zabrániť ich šíreniu, a udržať tak skvelé vlastnosti krému, vrátane jeho pozitívneho pôsobenia na pleť či pokožku. Najčastejšie používanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú fenoxetanol a parabény. 

Ako je NIVEA prepojená s prirodou?

Isoceteth-20

Táto látka je synteticky vyrábaná a v kozmetike obvykle pôsobí ako emulgátor a solubilizátor, teda ako rozpúšťadlo, vďaka ktorému sa vo vode rozpustia esenciálne a vonné oleje alebo konzervanty. Bez takéhoto rozpúšťadla by vo vode, ktorá je základom kozmetiky, plávali len mastné časti a konzistencia prípravku by nebola jednotná.

Isohexadecane

Isohexadekan je vysoko čistý uhľovodík. Vďaka tejto látke je pokožka svieža a hladká a tiež chránená pred dehydratáciou.

Isopropyl Myristate

Ide o ester kyseliny stearovej a isopropylalkoholu. Hlavná časť tejto látky je založená na obnoviteľnom rastlinnom zdroji (palmový olej alebo olej z palmových jadier) a malá časť je získavaná prostredníctvom petrochemickej suroviny. Slúži ako zvlhčovač a dodá pokožke jemný a hladký vzhľad.

Isopropyl Palmitate

Ide o ester kyseliny palmitovej a isopropylalkoholu. Hlavná časť tejto látky je založená na obnoviteľnom rastlinnom zdroji (palmový olej alebo olej z palmových jadier) a malá časť je získavaná z petrochemickej suroviny. Slúži ako zmäkčovač a je šetrný k pokožke a má revitalizačné účinky. Pokožka je po ich použití jemná a pružná.

Isopropyl Stearate

Isopropylmyristát je olejovitá kvapalina bez zápachu a bez sfarbenia. Je založená sčasti na prírodných mastných kyselinách a malá časť je syntetická. Jej úlohou je pokožku a pleť dokonale vyhladzovať a spružňovať.


K-O

Lactic Acid

Kyselina mliečna je alfa-hydroxykyselina, ktorá patrí do skupiny prírodných zvlhčovačov. Jej najdôležitejšou vlastnosťou je schopnosť hydratácie pokožky a pleti, obzvlášť sa hodí do kozmetických produktov určených pre suchú pokožku. Vyrovnáva tiež hodnotu pH pokožky. Zabraňuje vzniku komedónov, neupcháva póry, a preto bojuje proti akné. Alfa-hydroxykyseliny sa prirodzene vyskytujú v mlieku, cukrovej trstine a v ovocí (napríklad v hrozne alebo citrónoch). Často sa nazývajú ovocné kyseliny. Používajú sa v nízkych koncentráciách, aby jemne urýchlili normálne odlupovanie pokožky. Výsledkom je odstránenie odumretých buniek a zlepšenie vzhľadu a pocitu pokožky.

Lanolin

Lanolín je prírodná látka, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní vlny, a to z ovčieho sekrétu. Vo farmácii a kozmetike sa využíva už veľmi dlho. Obľúbený je pre svoje hydratačné, zmäkčujúce a hojivé účinky najmä pri popraskanej alebo suchej a šupinatej pokožke.

Lauramidopropyl Betaine

Toto povrchovo aktívne činidlo sa v kozmetických výrobkoch stará napríklad o rozpúšťanie nečistôt a pôsobí ako penidlo. Ako emulgátor umožňuje, aby sa olej a voda pri príprave výrobku zmiešali. Najčastejšie sa vyskytuje v šampónoch a produktoch na čistenie pleti.

Lauryl Glucoside

Lauryl glucosid vzniká reakciou alkoholu a glukózy. Výsledkom je povrchovo aktívna látka, ktorá nachádza využitie hlavne v kozmetike pre deti a pre produkty na čistenie pleti i pokožky tela. Povrchovo aktívne látky majú mnoho funkcií – dokážu rozpúšťať nečistoty, posilňujú peny a pôsobí ako emulgátor, takže sa v produkte môže zmiešať voda s olejom.

Lauryl Hydroxysultaine

Táto ingrediencia sa radí medzi mierne povrchovo aktívne látky. Povrchovo aktívne látky majú mnoho funkcií – dokážu rozpúšťať nečistoty, posilňujú peny a pôsobí ako emulgátor, takže sa v produkte môže zmiešať voda s olejom.

Levulinic Acid

Kyselina levulinová môže byť pripravená z prírodného zdroja sacharózy. Používa sa v produktoch osobnej starostlivosti a tiež v certifikovanej kozmetike. Na pleti a pokožke pôsobí ako kondicionér a udržuje pleť a pokožku zdravú.

Limonene - Citrus Fresh Herbal

Limonén sa vyskytuje ako súčasť éterických olejov od veľkých pomerov (pomaranč, citrón, limeta atď.), po tie nižšie (kôpor, tymián, rasca atď.) Limonén možno nájsť doslova všade, vrátane nápojov (pomarančový džús, Coca-Cola atď.) Má iskrivý citrusový vzhľad, ktorý dáva svieži a čistý pocit.

Linalool - Floral Fresh Lavendar

Linalool je prírodná surovina, ktorá sa nachádza vo veľkom množstve éterických olejov, a to v rôznych pomeroch, od veľkého (levanduľa, bazalka, bergamot atď.) až po nízke (ruža, pelargónia, pomarančový kvet, rôzna zelenina alebo syry, mäta atď. ) Táto zložka sa vďaka svojmu všestrannému kvetinovému charakteru hojne využíva v kozmetických produktoch s kvetinovým srdcom.

Macadamia Integrifolia Seed Oil

Olej z makadamiových orechov sa v kozmetike používa hlavne ako základný mastný olej. Na získanie oleja sa využívajú najmä plody alebo semená. Obsahuje veľké množstvo tuku (mono- a polynenasýtené mastné kyseliny) a vitamín B. Makadamiovým orechom sa darí len v niektorých oblastiach Austrálie.

Magnolia Officinalis Bark Extract

Extrakt z magnólie obsahuje predovšetkým magnolol a honokiol, látky, ktoré dokážu stimulovať kožné bunky k nadobudnutiu väčšieho objemu. Nájdeme ho preto hlavne v kozmetických výrobkoch, ktoré majú navrátiť pokožke a pleti prirodzenú štruktúru, ktorá sa mení vekom. Okrem toho majú tieto látky antioxidačné a antimikrobiálne účinky.

Malpighia Glabra Fruit Juice

Acerola (čerešňa acerola) je ker aj malý strom, ktorému sa najviac darí na severe Južnej Ameriky a v Strednej Amerike. Toto ovocie pripomína naše čerešne a zrelé plody majú tmavočervenú farbu. Ich šťava sa v kozmetických výrobkoch využíva predovšetkým pre bohatý zdroj vitamínu C.

Maltodextrin

Tento polysacharid možno poznáte z oblasti výživy ako alternatívu cukru. Maltodextrín je ľahko stráviteľný, zvyčajne sa vyskytuje ako biely hygroskopický prášok a vyrába sa z rastlinného škrobu čiastočnou hydrolýzou. V kozmetike sa využíva ako stabilizátor – zaisťuje stálu štruktúru a konzistenciu produktov.

Mentha Aquatica Extract

Extrakt z vodnej mäty získavaný šetrným procesom, ktorý je optimálny pre zachovanie prírodných látok. Výrobky s vodnou mätou majú mierne osviežujúce účinky.

Methylchloroisothiazolinone

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch.

Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

Methylisothiazolinone

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch.

Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

Methylparaben

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch.

Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

Methylpropanediol

Methylpropanediol je synteticky získavaný organický glykol, ktorý v kozmetických produktoch zabezpečuje lepšie vstrebávanie látok do pleti a pokožky. Má tiež silné hydratačné vlastnosti, ktoré zanechajú pleť a pokožku príjemne hladkú a hydratovanú.

MIPA-Laureth Sulfate

Ide o povrchovo aktívnu látku, ktorá sa používa najmä v šampónoch a sprchovacích géloch. Povrchovo aktívne látky sa využívajú vďaka svojim schopnostiam rozpúšťať nečistoty, zabraňujú oddeľovaniu pevných častíc od kvapaliny, vytvárajú penu a ako emulgátor umožňujú miešanie oleja a vody.

Myristic Acid

Kyselina myristová je nasýtená mastná kyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách, ako je muškátový oriešok, kokosový a palmový olej alebo maslo. Čistá kyselina myristová je tvrdá, biela alebo svetložltá kryštalická pevná látka. V kozmetických produktoch má funkciu emulgátora a čistiacej látky.

Myristyl Alcohol

Táto látka je mastný alkohol získavaný z rastlinných tukov alebo olejov. Používa sa v mnohých kozmetických výrobkoch, pretože zvyšuje stabilitu emulzií a štruktúru produktov, ako sú krémy a telové mlieka. Tvorí pevnú bielu hmotu, ktorá slúži ako zložka viažuca vodu a dodá produktu požadovanú konzistenciu.

n-Butylparaben

Táto látka je mastný alkohol získavaný z rastlinných tukov alebo olejov. Používa sa v mnohých kozmetických výrobkoch, pretože zvyšuje stabilitu emulzií a štruktúru produktov, ako sú krémy a telové mlieka. Tvorí pevnú bielu hmotu, ktorá slúži ako zložka viažuca vodu a dodá produktu požadovanú konzistenciu.

Nelumbium Speciosum Flower Extract

Extrakt z lotosového kvetu je vyrábaný šetrným extrakčným procesom, ktorý je optimálny pre zachovanie prírodných ingrediencií. Lotosový kvet je považovaný za symbol čistoty, nedotknutej prírody, plodnosti a lásky. V kozmetike sa hojne využíva extrakt z tejto rastliny, a to hlavne v čistiacich produktoch – táto látka na seba totiž dokáže viazať nečistoty a prebytočnú vodu a zanecháva pleť príjemne upokojenú.

Octocrylene

Octokrylen patrí do skupiny UV (ultrafialových) filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch a sú uvedené na zozname povolených UV filtrov EÚ (príloha 6 nariadenia o kozmetických výrobkoch). UV filtre sú zásadnou zložkou, ktorá chráni pokožku pred slnkom, a zabraňujú tak rizikám rakoviny kože, popáleniu, predčasnému starnutiu pokožky alebo výskytu škvŕn na pokožke. Všeobecne rozlišujeme dva typy UV filtrov. Organické filtre absorbujú UVA a UVB lúče a premieňajú energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré na pokožke vytvárajú akýsi štít a odrážajú predovšetkým UVB žiarenie, menej potom UVA. Oba typy UV filtra poskytujú špecifický typ ochrany pred UV žiarením, a preto krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu a ďalšie výrobky pre každodennú starostlivosť o pleť s OF zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych filtrov. Iba tak nám môžu zabezpečiť naozaj širokospektrálnu ochranu.

Octylacrylamide/Acrylates/Butylaminoethyl Methacrylate Copolymer

Táto zložka sa pridáva do vlasovej kozmetiky. Pomáha vlasom udržať svoj štýl tým, že absorbuje prebytočnú vodu a zabraňuje elektrostatickému nabíjaniu vlasov. Vytvára na nich tenkú vrstvu a vlasy potom neelektrizujú.

Octyldodecanol

Octyldodecanol je mastný alkohol, ktorý sa získava z rastlinných olejov. Táto ingrediencia sa do prípravkov používa ako zmäkčovadlo, dobre sa v nej rozpúšťajú UV filtre a pigmenty, preto je vhodná do pleťovej a telovej kozmetiky, dezodorantov a mejkapov. Vďaka tejto látke je pleť a pokožka po použití prípravku hebká a pružná.

Oenothera Biennis Oil

Pupalkový olej je jedným z prírodných rastlinných olejov, ktoré možno považovať za zdroj omega-6 mastných kyselín. Posilňuje bariéru pleti doplnením esenciálnymi mastnými kyselinami a lipidmi, hydratuje a upokojuje suchú pleť a pokožku hlavy.

Oleic Acid

Kyselina olejová je mononasýtená mastná kyselina a je hlavnou zložkou membránových fosfolipidov v ľudskej pokožke. Ide o obnoviteľnú mastnú kyselinu na rastlinnom základe, ktorá pôsobí ako zmäkčovadlo a pridáva sa do mydiel, krémov a telových mliek.

Ozokerite

Ide o ingredienciu* na báze minerálnych olejov. Tieto vysoko čistené zložky využívame zvyčajne vo forme olejov a gélov, ktoré nemajú žiadne sfarbenie ani zápach. Najznámejším takýmto olejom je parafín.

Existujú dva typy týchto voskov: minerálne syntetické oleje a minerálne oleje získavané z petrochemických.

Hlavnou vlastnosťou tejto zložky je ochrana pleti a pokožky pred dehydratáciou. Navyše tieto zložky zlepšujú kvalitu textúr a účinne čistia pleť a odstraňujú mejkap.

*Ingrediencie na báze minerálneho oleja na našich produktoch ľahko spoznáte podľa označenia „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ a „synthetic wax“. 

 


P-T

Palmitamidopropyltrimonium Chloride

Ide o amóniovú soľ. Táto ingrediencia sa nachádza vo vlasovej kozmetike, najmä v kondicionéroch. Zabraňuje hromadeniu statickej elektriny a vlasy zostanú po umytí hebké a hladké.

p-Anisic Acid

Kyselina p-anisová je biela kryštalická pevná látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v aníze. Aníz je stredomorská rastlina pestovaná pre svoje aromatické semená, ktoré sa používajú pri varení a v bylinnej medicíne. Táto ingrediencia je známa svojimi antiseptickými vlastnosťami.

Paraffin

Ide o ingredienciu* na báze minerálnych olejov. Tieto vysoko čistené zložky využívame zvyčajne vo forme olejov a gélov, ktoré nemajú žiadne sfarbenie ani zápach. Najznámejším takýmto olejom je parafín.

Existujú dva typy týchto voskov: minerálne syntetické oleje a minerálne oleje získavané z petrochemických.

Hlavnou vlastnosťou tejto zložky je ochrana pleti a pokožky pred dehydratáciou. Navyše tieto zložky zlepšujú kvalitu textúr a účinne čistia pleť a odstraňujú mejkap.

*Ingrediencie na báze minerálneho oleja na našich produktoch ľahko spoznáte podľa označenia „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ a „synthetic wax“. 

Paraffinum Liquidum

Ide o ingredienciu* na báze minerálnych olejov. Tieto vysoko čistené zložky využívame zvyčajne vo forme olejov a gélov, ktoré nemajú žiadne sfarbenie ani zápach. Najznámejším takýmto olejom je parafín.

Existujú dva typy týchto voskov: minerálne syntetické oleje a minerálne oleje získavané z petrochemických.

Hlavnou vlastnosťou tejto zložky je ochrana pleti a pokožky pred dehydratáciou. Navyše tieto zložky zlepšujú kvalitu textúr a účinne čistia pleť a odstraňujú mejkap.

*Ingrediencie na báze minerálneho oleja na našich produktoch ľahko spoznáte podľa označenia „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ a „synthetic wax“. 

PEG-12 Dimethicone

Silikóny* sú syntetické prísady, ktoré nájdeme vo forme olejov a gélov s viac-menej pevnou textúrou. Silikóny sú syntetizované z kremíka, minerálnej zlúčeniny, ktorú v prírode nájdeme v hojnom množstve ako oxid kremičitý, čo je hlavná zložka piesku. Kľúčovou vlastnosťou silikónových olejov v kozmetických výrobkoch je jednoznačne ich schopnosť vyhladzovania. Krémom, mejkapu a ďalším produktom poskytujú hodvábnu, roztierateľnú a jednoducho luxusnú konzistenciu. Rovnako tak dodávajú lesk a jemnosť šampónom a ďalším výrobkom z oblasti starostlivosti o vlasy.

*Chcete vedieť, ktoré naše výrobky obsahujú silikóny? Pozrite sa na zoznam jednotlivých ingrediencií na ich obaloch. Nájdete ich pod názvami ako „dimethicone“, „cyclomethicone“, „dimethiconol“ a „amodimethicone“.

PEG-2 Hydrogenated Castor Oil

Ide o kombináciu syntetického polyetylénglykolu (PEG) a prírodného ricínového oleja, ktorý sa získava lisovaním semien rastliny Ricinus communis. Táto ingrediencia funguje ako emulgátor, povrchovo aktívna látka a vonná zložka. Do kozmetických prípravkov sa pridáva hydrogenovaný ricínový olej PEG-40, ktorý zlepšuje konzistenciu a vďaka tomu sa pri aplikácii prípravku jednotlivé kvapôčky rozptýlia rovnomerne.

PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate

Táto ingrediencia je čiastočne prírodného pôvodu (z palmového oleja) a čiastočne syntetická. Je to veľmi jemný emulgátor a zvyčajne sa používa na zvýšenie hustoty v sprchovacích géloch alebo šampónoch.

PEG-3 Distearate

Táto ingrediencia pomáha vytvárať emulzie a funguje aj ako rozpúšťadlo. Okrem toho sa používa v sprchovacích géloch a šampónoch, kde chceme dosiahnuť perleťový vzhľad.

PEG-40 Castor Oil

Ide o kombináciu syntetického polyetylénglykolu (PEG) a prírodného ricínového oleja, ktorý sa získava lisovaním semien rastliny Ricinus communis. Táto ingrediencia funguje ako emulgátor, povrchovo aktívna látka a vonná zložka. Do kozmetických prípravkov sa pridáva hydrogenovaný ricínový olej PEG-40, ktorý zlepšuje konzistenciu a vďaka tomu sa pri aplikácii prípravku jednotlivé kvapôčky rozptýlia rovnomerne.

PEG-45/Dodecyl Glycol Copolymer

Ide o syntetický kopolymér, ktorý sa používa ako stabilizátor emulzií a zmäkčovadlo. Chráni pokožku pred dehydratáciou.

PEG-7 Hydrogenated Castor Oil

Hydrogenovaný ricínový olej je synteticky vyrábaný derivát ricínového oleja, ktorý sa v prípravkoch používa ako vonná látka, zmäkčovadlo a emulgačné činidlo. Všetky minerálne oleje, ktoré do našich výrobkov pridávame, sú farmaceutickej kvality a sú veľmi čisté.

PEG/PPG-17/18 Dimethicone

Táto látka patrí do triedy silikónových polymérov, ktoré sa vyrábajú synteticky. Silikóny sú odolné voči chemickej, fyzikálnej, biologickej i mikrobiologickej degradácii, preto sa používajú v celom rade kozmetických výrobkov. PEG/PPG-17/18 Dimethicone je emulgátor, ktorý podporuje tvorbu stabilných zmesí medzi nemiešateľnými tekutinami, ako je olej a voda.

Pentylene Glycol

Ide o syntetický zvlhčujúci prostriedok, ktorý sa v kozmetických výrobkoch používa ako rozpúšťadlo a konzervačné činidlo. Je rozpustný vo vode aj v oleji a má antimikrobiálne vlastnosti.

Persea Gratissima Oil

V preklade ide o avokádový olej. Tento lisovaný jedlý olej sa používa na varenie, ale aj do kozmetických výrobkov. Avokádový olej sa využíva už od čias Aztékov a dodnes sa v kozmetických výrobkoch stále používa pre jeho vyplňujúce a hydratačné vlastnosti. Rýchlo sa vstrebáva a zanecháva pokožku jemnú a pružnú. Avokádo je odporúčané odborníkmi na výživu a starostlivosť o pleť, pretože obsahuje veľa vitamínov, výživných látok, bielkovín, antioxidantov a zdravých tukov.

Phenoxyethanol

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch.

Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid

Táto ingrediencia patrí do skupiny UV (ultrafialových) filtrov, ktoré sú povolené na použitie v kozmetických výrobkoch a sú uvedené na zozname povolených UV filtrov EÚ (príloha 6 nariadenia o kozmetických výrobkoch). UV filtre sú zásadnou zložkou, ktorá chráni pokožku pred slnkom, a zabraňujú tak rizikám rakoviny kože, popáleniu, predčasnému starnutiu pokožky alebo výskytu škvŕn na pokožke. Všeobecne rozlišujeme dva typy UV filtrov. Organické filtre absorbujú UVA a UVB lúče a premieňajú energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré na pokožke vytvárajú akýsi štít a odrážajú predovšetkým UVB žiarenie, menej potom UVA. Oba typy UV filtrov poskytujú špecifický typ ochrany pred UV žiarením, a preto krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu a ďalšie výrobky pre každodennú starostlivosť o pleť s OF zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych filtrov. Iba tak nám môžu zabezpečiť naozaj širokospektrálnu ochranu.

Polyglyceryl-2 Caprate

Táto ingrediencia sa používa ako jemný emulgátor na rastlinnej báze, ktorý zanechá pokožku jemnú a pružnú.

Polyglyceryl-3 Diisostearate

Táto látka získaná zo zeleniny je účinným zmäkčovadlom a emulgátorom pre emulzie typu voda v oleji. Polyglyceryl-3 Diisostearát je veľmi jemný, čo z neho robí ideálnu zložku do výrobkov zameraných na citlivú pleť a pokožku. Táto ingrediencia sa najčastejšie pridáva do vlasových výrobkov a krémov na pleť i pokožku.

Polyglyceryl-3 Distearate

Táto látka pôsobí ako emulgátor pre emulzie typu olej vo vode. Používa sa v slnečnej, telovej, pleťovej a detskej kozmetike s vysokou koncentráciou prírodných olejov a UV filtrov.

Polyglyceryl-4 Diisostearate/Polyhydroxystearate/Sebacate

Táto látka je vyrábaná synteticky. V kozmetike sa používa ako emulgačné činidlo, emulzný stabilizátor a povrchovo aktívna látka. Najčastejšie ju môžete nájsť v krémoch, pleťových mliekach a slnečnej a dekoratívnej kozmetike. Zanecháva pleť zamatovo hebkú a zabraňuje mastnému filtru. Poskytuje ľahký, príjemný a nemastný pocit na pokožke a pleti.

Polyquaternium-10

Polyquaternium-10 je polymér na báze celulózy. Pri jeho použití vo výrobkoch určených pre starostlivosť o vlasy pomáha znižovať statickú elektrinu. Zlepšuje pružnosť, lesk a štruktúru vlasov, ktoré boli poškodené fyzickým alebo chemickým zásahom.

Polyquaternium-4

Polyquaternium-4 je polymér na báze celulózy. Pri jeho použití vo výrobkoch určených pre starostlivosť o vlasy pomáha znižovať statickú elektrinu. Zlepšuje pružnosť, lesk a štruktúru vlasov, ktoré boli poškodené fyzickým alebo chemickým zásahom.

Polyquaternium-47

Polyquaternium-47 je syntetický polymér, ktorý sa používa v stylingových výrobkoch na vytvorenie a fixáciu účesu.

Polyquaternium-68

Polyquaternium-68 je syntetický polymér, ktorý sa používa v stylingových výrobkoch na vytvorenie a fixáciu účesu.

Polyquaternium-7

Polyquaternium-7 je syntetický polymér, často sa používa v sprchovacích géloch na zlepšenie senzorických vlastností pri použití. V šampónoch potom pomáha docieliť lepší pocit vlasov po ich umytí a prispieva k ich ľahšiemu rozčesávaniu.

Polysilicone-15

Polysilicon-15 patrí do skupiny UV (ultrafialových) filtrov, ktoré sú povolené na použitie v kozmetických výrobkoch a sú uvedené na zozname povolených UV filtrov EÚ (príloha 6 nariadenia o kozmetických výrobkoch). UV filtre sú zásadnou zložkou, ktorá chráni pokožku pred slnkom, a zabraňujú tak rizikám rakoviny kože, popáleniu, predčasnému starnutiu pokožky alebo výskytu škvŕn na pokožke. Všeobecne rozlišujeme dva typy UV filtrov. Organické filtre absorbujú UVA a UVB lúče a premieňajú energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré na pokožke vytvárajú akýsi štít a odrážajú predovšetkým UVB žiarenie, menej potom UVA. Oba typy UV filtrov poskytujú špecifický typ ochrany pred UV žiarením, a preto krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu a ďalšie výrobky pre každodennú starostlivosť o pleť s OF zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych filtrov. Iba tak nám môžu zabezpečiť naozaj širokospektrálnu ochranu.

PPG-14 Butyl Ether

Ide o syntetickú látku, ktorá udržuje pokožku v dobrom stave a dodáva jej hladký pocit. PPG je skratka pre derivát polypropylénglykolu. Suroviny na báze PPG majú v kozmetickom a farmaceutickom priemysle dlhú históriu. Vyznačujú sa dobrou znášanlivosťou s pokožkou, ale nie sú biologicky rozložiteľné.

Propylene Glycol

Propylénglykol zvyčajne získavame z minerálneho oleja alebo rastlinných minerálov. V kozmetike sa používa ako zmäkčovač a zvlhčovač v šampónoch, pleťových krémoch a telových mliekach.

Prunus Amygdalus Dulcis Oil / Almond Oil

Mandľový olej sa lisuje za studena zo zrelých madľových jadier – sladkého lúpaného plodu mandľovníku – a potom sa rafinuje. Výsledkom je zlatistý olej s jemnou, sladko orechovou vôňou, ktorý sa v lekárstve a pre starostlivosť o pokožku používa už po stáročia. Mandle sú nielen lahodné a výživné, ale môžu vám poslúžiť ako zdravá desiata. Mandľový olej je vhodný pre všetky typy pleti, ocení ho najmä suchá a citlivá pokožka. Tento olej má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín (90 %). Okrem toho tiež obsahuje 20 až 30 % kyseliny linolovej, čo je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskej koži.

Psidium Guajava Fruit Extract

Extrakt z kvajavy sa vyrába šetrným procesom, ktorý je optimálny pre zachovanie prírodných zložiek. Kvajava je exotické ovocie, ktoré sa pestuje v tropických a subtropických oblastiach. Patrí do skupiny starovekých ovocných stromov a je známou superpotravinou. Kvajava je bohatým zdrojom vitamínu C, železa a vápnika. Vitamín C sa tiež bežne nazýva kyselina askorbová. Tá sa vo veľkom množstve kozmetických prípravkov používa ako antioxidant a na úpravu pH.

Ricinus Communis Seed Oil

Ricínový olej je získavaný zo semien Ricinus communis s vysokým podielom polynenasýtených mastných kyselín, ktoré poskytujú oleju kvapalnú konzistenciu. Používa sa ako účinné zmäkčovadlo, udržuje pokožku v dobrom stave, a tiež ako nekomedogénna zvlhčovacia látka v rôznych krémoch, pleťových mliekach a výrobkoch proti pigmentovým škvrnám.

Silica

Silika čiže oxid kremičitý je jemný prášok prírodného pôvodu. Používa sa v kozmetických výrobkoch ako zahusťovadlo v olejoch alebo emulziách. Okrem toho má silika zmatňujúci účinok na pokožke, ak je používaná pre svoju schopnosť absorbovať olej. Táto látka sa tiež používa ako peeling.

Silica Dimethyl Silylate

Táto látka je modifikovaná silika. Ide o syntetickú surovinu, ktorá odpudzuje vodu a môže tak znížiť lepivosť hutných emulzií. Poskytuje pocit menej mastnej pokožky a môžeme ju použiť na zahustenie výrobkov na báze oleja.

Simethicone

Silikóny* sú syntetické látky s olejovou alebo gélovitou textúrou a rôznou hustotou. Získavajú sa z kremíka, ktorý sa v prírode hojne vyskytuje ako súčasť oxidu kremičitého a je hlavnou zložkou piesku. V kozmetike sa silikóny využívajú predovšetkým kvôli svojim vyhladzujúcim vlastnostiam. Krémy, mejkapy a ďalšie podobné produkty sa vďaka nim ľahšie rozotierajú a majú príjemne hladkú textúru. Vlasy sú vďaka nim lesklé a hebké, ak sú obsiahnuté v šampónoch a ďalších produktoch pre starostlivosť o vlasy.

*Silikóny nájdete tiež pod názvami „dimethicone“, „dimethiconol“ a „amodimethicone“.

Sodium Hyaluronate

Ide o sodnú soľ polysacharidovej kyseliny hyalurónovej. Rozpadá sa na kyselinu hyalurónovú, ktorá v závislosti od veľkosti vlastných molekúl, plní špecifické úlohy v biológii pokožky. Kyselina hyalurónová v nízkomolekulárnej forme aktivuje syntézu kyseliny hyalurónovej v hlbších epidermálnych vrstvách kože. Tým dochádza k redukcii už vzniknutých vrások a spomaľovaní tvorby tých nových. Vysokomolekulárna forma kyseliny hyalurónovej môže svoj objem navýšiť až 1000-krát a má hydratačné účinky.

Sodium Starch Octenylsuccinate

Tento modifikovaný škrob je veľmi podobný oleju alebo kožnému mazu. Jeho prírodným zdrojom je zvyčajne kukuričný škrob. Rozpúšťa sa aj v studenej vode a stabilizuje emulzie.

Sodium Xylene Sulfonate

Táto látka funguje ako aniónová povrchovo aktívna látka, ktorá sa používa v šampónoch a sprchovacích géloch. Povrchovo aktívne látky majú mnoho funkcií, napríklad dokážu efektívne rozpúšťať nečistoty, posilňujú peny a ako emulgátor umožňuje miešanie oleja a vody.

Sodium Cetearyl Sulfate

Cetearyl sulfát sodný je povrchovo aktívna látka. Zaraďujeme ju do skupiny alkylsulfátov, ktoré používame v kozmetických výrobkoch a prípravkoch pre osobnú starostlivosť. Cetearyl sulfát je sodná soľ – vyzerá ako biely až žltkastý prášok. Používa sa v starostlivosti o vlasy (vrátane šampónov), sprchovacích géloch a ďalších produktoch starostlivosti o pleť a pokožku.

SODIUM CHLORIDE

Chlorid sodný je jedným z najdôležitejších minerálov pre človeka i pre zvieratá. Je známy tiež pod názvom kuchynská soľ, je súčasťou ľudskej výživy. Telo dospelého človeka obsahuje približne 150 až 300 g chloridu sodného. Vytvára bezfarebné kryštály v tvare kociek a v kozmetike sa používa pre svoju schopnosť regulovať hustotu výrobku. Chlorid sodný je známy aj vďaka svojim schopnostiam zmierňovať opuchy.

Sodium Cocoamphoacetate

Ide o povrchovo aktívnu látku. Čistí pokožku a vlasy tým, že pomáha zmiešať vodu s olejom a nečistotami, takže ich môžete ľahko opláchnuť. Zvyšuje penivosť a stabilizuje peny.

Sodium Cocoate

Sodium cocoate je soľ kokosovej mastnej kyseliny. Prevažne sa používa na výrobu mydiel.

Sodium Cocoyl Isethionate

Táto soľ je odvodená z kokosového oleja a pôsobí ako povrchovo aktívna látka. Čistí pokožku a vlasy tým, že pomáha zmiešať vodu s olejom a nečistotami, takže ich môžete ľahko opláchnuť. Zvyšuje penivosť a stabilizuje peny.

Sodium Lactate

Laktát sodný patrí do skupiny prírodných zvlhčujúcich látok, ktoré majú hydratačné vlastnosti. Znižuje šupinatenie pokožky a vyrovnáva hodnotu pH. Okrem toho tiež bojuje proti príznakom suchej pleti a pokožky. Laktát sodný zabraňuje upchávaniu pórov a následnému vzniku komedónov.

Sodium Laureth Sulfate

Táto látka funguje ako aniónová povrchovo aktívna látka. Vďaka svojim čistiacim, penivým a zahusťovacím vlastnostiam sa používa predovšetkým v kozmetických výrobkoch, ako sú peny do kúpeľa, sprchovacie gély alebo šampóny.

Sodium Methyl Cocoyl Taurate

Ide o povrchovo aktívnu látku, ktorá sa používa predovšetkým na výrobu mydiel.

Sodium Palm Kernelate

Základom tejto látky je olej z palmových jadier a často sa používa na výrobu mydiel. Má dobré penivé a emulgačné vlastnosti.

Sodium Salicylate

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok, ktoré sú súčasťou tzv. pozitívneho listu a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch. Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

Sodium Stearate

Stearanové soli sa používajú pre ich zvlhčujúce vlastnosti. Pomáhajú tiež brániť emulziám v oddelení na olejové a kvapalné zložky. Tieto soli zvyšujú hustotu olejových zložiek kozmetických výrobkov.

Sodium Stearoyl Glutamate

Táto látka je hypoalergénny emulgátor, ktorý sa vyrába na báze aminokyseliny. Má čistiace a ošetrujúce vlastnosti a pomáha tak udržiavať dobrý stav pokožky. PH je podobné pH pokožky, preto na ňu pôsobí veľmi jemne. Ide o prírodnú zložku šetrnú k životnému prostrediu.

Sodium Tallowate

Ide o soľ získanú z ovčieho alebo hovädzieho tkaniva. Táto zložka sa môže tiež využívať ako mydlo.

Squalane

Skvalén je transparentný olej bez zápachu, často sa využíva ako ošetrujúci komponent v emulziách alebo pastách. Hlavná časť molekuly sa získava z olivového oleja. Skvalén bol predstavený ako zmäkčovadlo v 50. rokoch 20. storočia. Prirodzene sa vyskytuje v našej koži a je to hlavná zložka kožného mazu (tvorí ho približne z 15 %). Kožný maz chráni pokožku pred vysušením tak, že vytvára hydrolipidový film. Skvalén chráni pokožku pred stratou vlhkosti, a tým pomáha jej hydratácii, pokožku tiež zjemňuje. Keďže je skvalén neoddeliteľnou súčasťou kože, má s pleťou a pokožkou veľmi dobrú znášanlivosť.

Steareth-2

Steareth-2 sa vyrába synteticky z kyseliny stearovej a ide o zmes voskov. V kozmetických výrobkoch sa používa pri príprave produktov pre starostlivosť o pleť a čistenie pleti, rovnako ako v dezodorantoch a vlasových produktoch. Znižuje povrchové napätie medzi jednotlivými tekutinami a tým vytvára emulzie. Bez tejto zložky by sa zložky v produkte oddelili.

Steareth-20

Steareth-20 je zmes voskov. V kozmetických výrobkoch sa používa v opaľovacích krémoch, v pleťovej starostlivosti a očných krémoch, vo vlasových produktoch. Znižuje povrchové napätie medzi jednotlivými tekutinami, a tým vytvára emulzie. Bez tejto zložky by sa zložky v produkte oddelili.

Steareth-21

Steareth-21 je syntetická vosková zlúčenina. V kozmetických výrobkoch sa používa v širokej škále výrobkov, napríklad v mejkapoch, v telových mliekach, dezodorantoch, pleťových a očných krémoch, vo vlasovej kozmetike.

Stearic Acid

Kyselina stearová je vosková bezfarebná nasýtená mastná kyselina s dlhým reťazcom. Látka môže mať prírodný pôvod, čo je ideálne pre použitie v prírodnej kozmetike. Stabilizuje, zahusťuje a zmäkčuje emulzie, čo má vplyv na bohatú textúru finálneho prípravku. Pomáha vytvárať zamatovú penu, preto sa často využíva v penách na holenie. V čistiacich výrobkoch a šampónoch funguje ako zahusťovadlo, v mydlách je možné dosiahnuť pevné zloženie. V šampónoch zanechá kyselina stearová vlasy ľahké, mäkké a lesklé.

Stearyl Alcohol

Stearyl alkohol, niekedy označovaný aj ako mastný alkohol, sa zvyčajne získava z rastlinných tukov alebo olejov. Alternatívou je jeho získanie hydrolýzou voskov. Používa sa v mnohých kozmetických výrobkoch, pretože zvyšuje stabilitu emulzií a štruktúru výrobkov, ako sú krémy, pleťové a telové mlieka. Tvorí pevnú bielu hmotu, ktorá slúži ako zložka viažuca vodu a zaisťujúca konzistenciu.

Sucrose Polystearate

Táto látka sa skladá zo sacharózy, známej ako stolový cukor, a kyseliny stearovej, čo je mastná kyselina, ktorá sa získava z rastlinných tukov a olejov. V kozmetike sa táto látka používa ako zvláčňovadlo pokožky a emulgátor. Ako emulgátor pôsobí na báze olej vo vode a stará sa o nielen o hydratáciu, ale aj o zamatovú textúru.

Tapioca Starch

Tapiokový škrob je granulovaný prírodný škrob získavaný z koreňov rastliny kasava. Jeho čiastočky majú veľkosť mikrometrov a dokážu absorbovať veľké množstvo olejov. Vďaka tomu poskytuje menej mastný, ľahký a hladký pocit na pokožke vo výrobkoch, ako sú pleťové krémy alebo telové mlieka. Tapiokový škrob je zvlášť vhodný do zmatňujúcich výrobkov.

Tetrasodium EDTA

EDTA sa vyrába synteticky. Patria k nej aj jej soli, vďaka ktorým sa lepšie rozpúšťa. Táto ingrediencia sa pridáva do kozmetických prípravkov kvôli tomu, že na seba dokáže viazať kovové ióny. Tým sa zabraňuje možnej zmene farby či vône produktu a jeho prípadnému znehodnoteniu.

Theobroma Cacao Seed Butter

Kakaové maslo je krémovo sfarbený tuk, ktorý sa získava z kakaových bôbov, väčšinou zo západnej Afriky, Malajzie, Brazílie, Strednej Ameriky, Indie a Srí Lanky. Kakaové maslo je základnou ingredienciou nielen pre výrobu čokolády, ale uplatnenie nachádza aj v kozmetike. Ide o jeden z najstabilnejších prírodných tukov. Topí a rozpúšťa sa pri izbovej teplote a v kozmetike sa používa na hydratáciu pokožky, dodá jej hebkosť, mäkkosť a pružnosť.

Tilia Tomentosa Extract

Extrakt z lipy striebornej (občas sa môžete stretnúť s označením výťažok z lipových kvetov) vzniká niekoľkostupňovým extrakčným procesom. Vďaka tomu sa zachovajú všetky prírodné látky. Výrobky, ktoré obsahujú kvet lipy, majú mierne upokojujúce účinky na suchú a citlivú pokožku.

Titanium Dioxide (nano)

Oxid titaničitý (NANO) patrí do skupiny UV (ultrafialových) filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch a sú uvedené na zozname povolených UV filtrov EÚ (príloha 6 nariadenia o kozmetických výrobkoch). UV filtre sú zásadnou zložkou, ktorá chráni pokožku pred slnkom, a zabraňujú tak rizikám rakoviny kože, popáleniu, predčasnému starnutiu pokožky alebo výskytu škvŕn na pokožke. Všeobecne rozlišujeme dva typy UV filtrov. Organické filtre absorbujú UVA a UVB lúče a premieňajú energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré na pokožke vytvárajú akýsi štít a odrážajú predovšetkým UVB žiarenie, menej potom UVA. Oba typy UV filtrov poskytujú špecifický typ ochrany pred UV žiarením, a preto krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu a ďalšie výrobky pre každodennú starostlivosť o pleť s OF zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych filtrov. Iba tak nám môžu zabezpečiť naozaj širokospektrálnu ochranu.

Tocopherol Acetate

Tokoferol acetát, je známy tiež pod názvom syntetický vitamín E. Vitamín E má antioxidačné a vyhladzujúce účinky. V kozmetike sa tiež používa ako látka, ktorá pokožku chráni pred poškodením z UV žiarenia a zabraňuje jej predčasnému starnutiu.
Vitamín E sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách. Do tela ho môžete dopraviť aj ako doplnok stravy. „Vitamín E“ je súhrnný názov pre skupinu zlúčenín, ktoré sú rozpustné v tukoch a majú výrazné antioxidačné účinky.
Prirodzene sa vyskytujúci vitamín E má hneď 8 chemických foriem (alfa-, beta-, gama-, delta- tokofenol a alfa-, beta-, gama-, delta- tokotrienol). Alfatokofenol je jediná forma, ktorá spĺňa požiadavky na použitie pre človeka. Samotný tokofenol acetát je potom syntetický derivát prírodného vitamínu E.

Tocopherol / Vitamin E

Vitamín E sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách. Do tela ho môžete dopraviť aj ako doplnok stravy. „Vitamín E“ je súhrnný názov pre skupinu zlúčenín, ktoré sú rozpustné v tukoch a majú výrazné antioxidačné účinky.
Prirodzene sa vyskytujúci vitamín E má hneď 8 chemických foriem (alfa-, beta-, gama-, delta- tokofenol a alfa-, beta-, gama-, delta- tokotrienol). Alfatokofenol je jediná forma, ktorá spĺňa požiadavky na použitie pre človeka. Samotný tokofenol acetát je potom syntetický derivát prírodného vitamínu E.

Trideceth-12

Trideceth pôsobí ako emulgátor a stabilizuje zmesi olejov a vody.

Trideceth-15

Trideceth pôsobí ako emulgátor a stabilizuje zmesi olejov a vody.

Trideceth-3

Trideceth pôsobí ako emulgátor a stabilizuje zmesi olejov a vody.

Trideceth-6

Trideceth pôsobí ako emulgátor a stabilizuje zmesi olejov a vody.

Trisodium EDTA

EDTA sa vyrába synteticky. Patria k nej aj jej soli, vďaka ktorým sa lepšie rozpúšťa. Táto ingrediencia sa pridáva do kozmetických prípravkov kvôli tomu, že na seba dokáže viazať kovové ióny. Tým sa zabraňuje možnej zmene farby či vône produktu a jeho prípadnému znehodnoteniu.

Sodium Levulinate

Kyselina levulinová rovnako ako zodpovedajúci levulinát sodný (sodná soľ kyseliny levulinovej) sa používajú v kozmetických produktoch a v certifikovanej kozmetike. Táto kyselina sa získava z prírodného zdroja sacharózy. Používa sa ako kondicionér na udržanie zdravej pokožky.

Sodium Methylparaben

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok, ktoré sú súčasťou tzv. pozitívneho listu a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch. Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.

Sodium Myreth Sulfate

Táto látka funguje ako aniónová povrchovo aktívna látka, ktorá sa používa v šampónoch a sprchovacích géloch. Povrchovo aktívne látky majú mnoho funkcií, napríklad dokážu efektívne rozpúšťať nečistoty, posilňujú peny a ako emulgátor umožňujú miešanie oleja a vody.

Sorbitol

Sorbitol je prirodzene sa vyskytujúci cukrový alkohol. Je známy tým, že chráni pokožku pred stratou hydratácie. Ďalej pomáha zahusťovať výrobky a zároveň zaisťuje požadovanú textúru výrobku.

Synthetic Beeswax

Syntetický včelí vosk tvorí zmes syntetických esterových a parafínových olejov a voskov. Jeho vlastnosti (fyzikálne i kozmetické) sú veľmi podobné prírodnému včeliemu vosku a môže to byť jeho „vegánska“ náhrada. Používa sa ako zvláčňovadlo v rôznych kozmetických výrobkoch, vrátane krémov, pleťových vôd, slnečnej kozmetike, mejkape, výrobkoch starostlivosti o vlasy a v stylingových produktoch.

Synthetic Wax

Ide o ingredienciu* na báze minerálnych olejov. Tieto vysoko čistené zložky využívame zvyčajne vo forme olejov a gélov, ktoré nemajú žiadne sfarbenie ani zápach. Najznámejším takýmto olejom je parafín.

Existujú dva typy týchto voskov: minerálne syntetické oleje a minerálne oleje získavané z petrochemických.

Hlavnou vlastnosťou tejto zložky je ochrana pleti a pokožky pred dehydratáciou. Navyše tieto zložky zlepšujú kvalitu textúr a účinne čistia pleť a odstraňujú mejkap.

*Ingrediencie na báze minerálneho oleja na našich produktoch ľahko spoznáte podľa označenia „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ a „synthetic wax“.

Talc

Mastenec je surovina minerálneho pôvodu. Tento jemný biely prášok poskytuje suchej pokožke pocit zamatovej hebkosti. Dokáže absorbovať olej a mastnotu, odpudzuje vodu. Aj preto sa používa napríklad do detských zásypov.

Propylheptyl Caprylate

Táto ingrediencia patrí do skupiny konzervačných látok a je povolená na použitie v kozmetike (príloha 5 nariadenia o kozmetike EÚ). Konzervačné látky chránia kozmetiku pred kontamináciou mikroorganizmami počas jej skladovania aj následného používania. Bezpečnosť výrobkov a našich zákazníkov je pre nás najvyššou prioritou. Baktérie, kvasinky a plesne sú neoddeliteľnou súčasťou našej kože, sú vo vzduchu okolo nás i vo vode, ktorú pijeme. Tieto nežiaduce látky sa tak môžu do kozmetiky dostať počas bežného používania. Prítomnosť mikroorganizmov v kozmetike môže spôsobiť značné problémy. Tým horšie, čím vyššie je ich množstvo, a to predovšetkým pri produktoch určených na použitie na očné okolie, ale aj na pleť tváre. Konzervačné látky zabraňujú množeniu týchto nežiaducich organizmov v produktoch.

Najviac využívanými konzervačnými látkami v našich výrobkoch sú phenoxetanol a parabény.


U-Z

Ubiquinone

Ubiquinon, známy ako koenzým Q10, je molekula, ktorú produkuje každá bunka v našom tele. Pomáha prevádzať živiny a kyslík na energiu, ktorú naše bunky následne používajú a pôsobí tiež ako antioxidant. Bez koenzýmu Q10 žiadna bunka nedokáže prežiť. Samotný názov Q10 je odvodený od molekulárnej štruktúry tejto látky, ktorá je štrukturálne príbuzná vitamínom K a E. Súčasné technológie dnes dokážu (prostredníctvom kvasných procesov) vyrobiť telu identický koenzým Q10. A my ho používame ako významnú zložku v našich produktoch starostlivosti o pleť.

Undecylenamidopropyl Betaine

Ide o povrchovo aktívnu látku, ktorá je amfotérna (to znamená, že pri reakcii s kyselinami reaguje ako zásada a naopak). Povrchovo aktívne látky majú mnoho funkcií, napríklad dokážu efektívne rozpúšťať nečistoty, posilňujú peny a ako emulgátor umožňujú miešanie oleja a vody. Táto látka má navyše antimikrobiálne vlastnosti a pomáha v boji proti lupinám.

Vegetable Oil

Rastlinný olej, je číre, veľmi stabilné, 100 % prírodné zmäkčovadlo, ktoré je rastlinnou alternatívou minerálneho oleja. Je to vysoko kvalitná zmes prírodných triglyceridov získaných z repkového oleja. Zvyčajne sa používa ako zmäkčovadlo, ktoré dodáva pokožke bohatý, intenzívny a dlhodobý pocit.

Vitis Vinifera Seed Oil

Olej z hroznových jadier je jedným z rastlinných olejov, ktoré možno v potravinách považovať za zdroj omega-6 mastných kyselín a obsahuje tiež vitamín E. Pochádza z hroznových jadierok, ktoré sú vedľajším produktom potravinárskeho a nápojového priemyslu (šťava, víno). Pokožke poskytuje hydratáciu a prispieva k jej hebkosti. Okrem toho hrá dôležitú úlohu pri posilňovaní a obnovovaní ochrannej funkcie pokožky, a to vďaka tomu, že pokožke poskytuje esenciálne mastné kyseliny a lipidy.

VP/Eicosene Copolymer

Táto látka pomáha vlasom udržať si svoj štýl tým, že zabraňuje vlasom v tom, aby vstrebávali vlhkosť z okolitého prostredia. Vytvára na vlasoch tenkú vrstvu, rovnako ako na pokožke alebo nechtoch. Používa sa tiež na to, aby kozmetické prípravky, ktoré majú napríklad podobu tabliet alebo tuhých blokov, držali pohromade. Táto látka vzniká spojením takzvaných monomérov do veľmi veľkej molekuly, ktorá má odlišné vlastnosti.

VP/Hexadecene Copolymer

Táto látka pomáha vlasom udržať si svoj štýl tým, že zabraňuje vlasom v tom, aby vstrebávali vlhkosť z okolitého prostredia. Vytvára na vlasoch tenkú vrstvu, rovnako ako na pokožke alebo nechtoch. Používa sa tiež na to, aby kozmetické prípravky, ktoré majú napríklad podobu tabliet alebo tuhých blokov, držali pohromade. Táto látka vzniká spojením takzvaných monomérov do veľmi veľkej molekuly, ktorá má odlišné vlastnosti.

VP/VA Copolymer

Táto látka pomáha vlasom udržať si svoj štýl tým, že zabraňuje vlasom v tom, aby vstrebávali vlhkosť z okolitého prostredia. Vytvára na vlasoch tenkú vrstvu, rovnako ako na pokožke alebo nechtoch. Používa sa tiež na to, aby kozmetické prípravky, ktoré majú napríklad podobu tabliet alebo tuhých blokov, držali pohromade. Táto látka vzniká spojením takzvaných monomérov do veľmi veľkej molekuly, ktorá má odlišné vlastnosti.

Xanthan Gum

Xantanová guma je biopolymér alebo tiež polysacharid. Ide o látku prírodného pôvodu, ktorá sa vyrába bakteriálnou fermentáciou. Vo vodných roztokoch napučí a zvyšuje hustotu. Vytvára priesvitné gély a v emulziách, ako sú krémy alebo telové mlieka, sa xantanová guma používa na zlepšenie stability.

Zinc Oxide (nano)

Oxid zinočnatý (NANO) patrí do skupiny UV (ultrafialových) filtrov, ktoré sú povolené pre použitie v kozmetických výrobkoch a sú uvedené na zozname povolených UV filtrov EÚ (príloha 6 nariadenia o kozmetických výrobkoch). UV filtre sú zásadnou zložkou, ktorá chráni pokožku pred slnkom, a zabraňujú tak rizikám rakoviny kože, popáleniu, predčasnému starnutiu pokožky alebo výskytu škvŕn na pokožke. Všeobecne rozlišujeme dva typy UV filtrov. Organické filtre absorbujú UVA a UVB lúče a premieňajú energiu na teplo. Minerálne filtre sa, naopak, skladajú z drobných častíc, ktoré na pokožke vytvárajú akýsi štít a odrážajú predovšetkým UVB žiarenie, menej potom UVA. Oba typy UV filtra poskytujú špecifický typ ochrany pred UV žiarením, a preto krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu a ďalšie výrobky pre každodennú starostlivosť o pleť s OF zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych filtrov. Iba tak nám môžu zabezpečiť naozaj širokospektrálnu ochranu.