Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

home office

Home office:

Aby (nielen) pri práci z domova vaše telo netrpelo.

Práca z domu má svoje výhody. Dlhé raňajky, celý deň v pyžame, nemusíte sa maľovať. Ale nesie so sebou aj isté nástrahy, a to najmä pre naše telo, ktoré môže byť po pár dňoch poriadne boľavé. Ako na home office, aby sa z neho nestalo utrpenie?

Strážte si „pracovný čas“

Vedeli ste, že v Európe ľudia na home office pracujú priemerne o dve hodiny dlhšie, ako keď sú v kancelárii? Vyhnite sa prepracovaniu a jasne si stanovte svoj pracovný čas. Výhodou pre home office je, že ak to vaša pozícia dovoľuje, môžete si pracovný čas nastaviť priamo na mieru

Ste produktívni skoro ráno? Privstaňte si a užite si potom voľné popoludnie. Naopak, ak dávate prednosť práci do neskorých večerných hodín, iste uvítate dlhé raňajky a čas pre seba počas dopoludnia. 

Pracovný čas si však môžete prispôsobiť aj podľa potrieb rodiny. Viete, že vás dopoludnia čakajú úlohy do školy s deťmi? Odložte prácu do druhej časti dňa a nestresujte sa odbiehaním od úloh k pracovným povinnostiam. 

Ako skĺbiť prácu a domácnosť

Balansovať prácu a domácnosť môže byť mnohokrát náročné. Hlavne potom udržať pozornosť a sústrediť sa na prácu, keď vás z jednej strany volajú deti a na druhej vás čaká varenie obeda. Zahrajte sa na krotiteľa dravej zveri a nastavte doma pravidlá. 

 

 1. Pokúste sa deťom vysvetliť, že pri práci potrebujete pokoj: Samozrejme, že táto predstava je trochu naivná, ale možno budete milo prekvapení. V čase, keď potrebujete pracovať, môžete využiť tipy na to, ako zabaviť deti.
 2. Snažte sa od práce neodbiehať: Skúste dodržiavať vami stanovený pracovný čas a neodbiehať od práce. Nielenže budete produktívnejší, ale tiež budete mať viac času pre seba.
 3. Rozdeľte si doma úlohy: Deti, varenie, upratovanie, práca. Je toho jednoducho veľa. Skúste si úlohy rozdeliť medzi členov domácnosti a hneď vám všetko bude pripadať o niečo ľahšie.
 4. Myslite na seba: Nesnažte sa byť superwoman. Nemusíte všetko zvládať na 200 %, a dokonca ani na 100 %. Preto nezabúdajte na seba a zbavte sa stresu.

Spíšte si to-do list

Udržať v hlave plán na celý deň môže byť vážne „fuška“. Uľahčite si prácu a spíšte si každé ráno, čo vás počas dňa čaká a majte všetky úlohy na jedno mieste. To-do list vám pomôže nielen v produktivite, ale tiež budete mať radosť, keď si danú úlohu budete môcť odškrtnúť. 

 

Pri plnení úloh postupujte od tých najťažších po tie najjednoduchšie, prípadne si skúste k jednotlivým to-do rozpísať, v akej časti dňa sa im chcete venovať. Určite tu platí pravidlo „Zjedzte žabu hneď ráno“.

Hýbte sa

Predsa pri bežnom pracovnom režime máme viac pohybu. Cesta do práce, z práce, pochôdzky po kancelárii a než mrkneme okom, dáte 10 000 krokov. Doma sa tento počet rapídne znižuje, a tak je potrebné, dohnať pohyb inak. Koniec koncov aj krátkym pretiahnutím uľavíte presedeným svalom, prekrvíte mozog a budete sa cítiť lepšie. 

 

Dávate prednosť silovému cvičeniu? Vyskúšajte 10 účinných cvikov pre pevnú postavu. Naopak, ak potrebujete upokojiť unavenú myseľ a oddýchnuť si, zvoľte relaxačné cvičenie, ktoré vytvorí harmóniu vo vašej duši. 

 

Nezabudnite, že medzi cvičenie sa počíta aj prechádzka. Vyrazte na pár minút do prírody mimo ľudí a nadýchnite sa čerstvého vzduchu. 

Naťahujte sa a myslite na správne držanie tela

Dlhé sedenie za počítačom má svoje následky. Či už pracujete v kancelárii, alebo doma, dbajte na správne držanie tela pri práci a pravidelné preťahovanie sa. A ako taký správny posed vyzerá?

 

 • Chodidlá majte rovno na zemi.
 • Podoprite si bedrá.
 • Monitor by mal byť v úrovni očí, alebo tak, aby ste len veľmi ľahko pozerali dolu.
 • Predlaktie a zápästie držte v jednej rovine.
 • Stehná majte horizontálne.
 • Uvoľnite ramená a narovnajte chrbát.
 • Monitor by mal byť od očí zhruba 45 až 70 cm.

 

Ako pretiahnutie môžete zvoliť ľahký strečing či kratšiu jogu. Stačí pár cvikov, stuhnuté svaly sa opäť uvoľnia, a vy tak predídete možným kŕčom a bolestiam.

Doprajte si večer kúpeľ aj masáž

Celý deň váš mozog pracuje na 100 %, a tak si večer zaslúži vypnúť. Pripravte si domáce kúpele, napustite si horúcu vaňu, nalejte si pohár vína a uvoľnite sa. K odreagovaniu sa môžete využiť aj rôzne kreatívne činnosti. Vrhnite sa na maľovanie obrazu, pletenie svetra alebo napríklad výrobu šperkovnice

Odkladáte veci, na ktoré sa dlhú dobu chystáte? Možno je práve teraz ten správny čas. Pretrieďte svoj šatník, kozmetiku, tisíce fotiek, čo máte v mobile, alebo sa vrhnite do učenia nových jazykov.

 

Náš tip: To-do listy môžete používať pre celú rodinu. Skúste ich začať spisovať aj s deťmi. Nastavíte tak určitý poriadok a deti budú vedieť, čo musia počas dňa stihnúť.