Vitamín C je dôležitý

Vitamín C: Prečo je pre nás taký dôležitý?

Denne by sme mali prijať približne 80 – 100 mg vitamínu C. Má vplyv nielen na správny priebeh fyziologických procesov v našom tele, ale aj na kvalitu našej pleti, pokožky, vlasov, ale aj nechtov alebo rias. Aké sú zdroje vitamínu C a ako spoznáte, že vášmu telu chýba?

Prečo sa naše telo nezaobíde bez vitamínu C?

Slovo vitamin/vitamín vzniklo zo slovného spojenia vital (život) a amine (amíny) = životne dôležité látky. Nepreháňame teda, keď povieme, že sú vitamíny pre naše telo nevyhnutné. Vitamín C je najviac spájaný s imunitou. Má ale aj veľa ďalších účinkov:

  • Pomáha chrániť naše bunky pred oxidatívnym stresom.
  • Znižuje únavu a vyčerpanie.
  • Pomáha k správnemu fungovaniu nášho metabolizmu.
  • Prispieva k našej psychickej pohode.
  • Prispieva k tvorbe kolagénu.

Kvôli chýbajúcemu enzýmu si naše telo nevie vytvoriť vitamín C samo, a tak ho musíme dopĺňať. A vďaka tomu, že je rozpustný vo vode, sa nemusíte báť predávkovania. Ak vaše telo prijme väčšie množstvo vitamínu C, ako je schopné spracovať, jednoducho ho vylúči v moči

účinky vitaminu C
Zdroje vitamínu C

Zdroje vitamínu C

Prírodné zdroje vitamínu C sa nachádzajú predovšetkým v ovocí a zelenine. V zime siahnite po šípkach a rakytníku. Môžete si z nich pripraviť čerstvý čaj, alebo si plody nasušiť a variť si z nich čaj počas celého roka. A aké ďalšie potraviny sú bohaté na vitamín C?

 

Zelenina: Brokolica (87 mg), kel (80 mg), petržlen (80 mg), ružičkový kel (48 mg), karfiol (46 mg), hrach (23 mg), paradajky (23 mg).

Ovocie: Čierne ríbezle (203 mg), citrón (45 mg), kivi (164 mg), jahody (89 mg), papája (87 mg), mango (46 mg), ananás (79 mg), pomaranč (98 mg).


Vplyv vitamínu C na našu pleť a pokožku

Okrem toho, že vitamín C posilňuje našu imunitu, má tiež blahodarný vplyv na našu pokožku a pleť. Ide totiž o silný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály, a tým zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky a pleti

Vitamín C je pre našu pokožku tiež nevyhnutný pri tvorbe kolagénu. Ten je jednou z prirodzených látok v pleti, kĺboch, väzivových tkanivách, kostiach a zuboch. Vďaka kolagénu je naša pleť a pokožka pružná a pevná. S pribúdajúcim vekom ale množstvo kolagénu klesá, a tak dochádza k tvorbe vrások a jemných liniek. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, a tým udržuje pleť a pokožku pevnú a pružnú aj v pokročilom veku.

Vyskúšajte NIVEA Rad Q10 Energy s vitamínmi C, E a koenzýmom Q10, ktorý vďaka tejto kombinácii redukuje príznaky únavy pleti a navracia jej žiarivý a svieži vzhľad. 

Vplyv vitamínu C na našu pleť
ako dopĺňať vitamín C

Kedy a ako dopĺňať vitamín C?

Vedeli ste, že odporúčaná denná dávka vitamínu C u dospelého človeka je 80 – 100 mg? U detí je potom denná dávka vitamínu C 50 mg pre dojčatá a 60 – 70 mg pre predškolákov.

Napríklad 250 ml jahôd obsahuje 89 mg vitamínu C, 250 ml čiernych ríbezlí obsahuje dokonca 203 mg vitamínu C. Takže nie je zas také ťažké túto dennú dávku splniť. Ak však nie ste priaznivci ovocia a zeleniny, môže to byť pre vás výzva. 

 

V niektorých situáciách sa množstvo vitamínu C, ktoré naše telo potrebuje, zvyšuje. Pri fajčení napríklad rastie potreba vitamínu C o 50 – 100 %, pri dojčení je to o 60 % a pri užívaní antibiotík o celých 100 %. 

 

Nedostatok vitamínu C spoznáte zvýšenou únavou, slabosťou, bolesťou svalov a zníženou imunitou. Ak na sebe niektorý z týchto príznakov pozorujete, je na čase začať vitamín C cielene dopĺňať. Využiť môžete niektoré z prírodných zdrojov, o ktorých sme si už povedali, alebo tabletky s vitamínom C, ktoré zoženiete napríklad v lekárňach. 

Prečítajte si viac o vitamínoch: