Uhlie, íly, minerály:

Aj tieto látky ošetrujú vašu pokožku a vlasy V modernej kozmetike sa objavujú látky, ktoré by ste možno ani v najmenšom neočakávali. Aktívne uhlie, íly alebo minerály, o ktorých existencii možno vôbec netušíte. Všetky spomínané zložky majú niečo do seba a môžu vám pomôcť, či už máte problémy, alebo len starostlivo a preventívne ošetrujete pleť a pokožku.

Aktívne uhlie účinne čistí a zbavuje mastnoty

Používanie aktívneho uhlia a ílov v najrôznejších oblastiach života nie je žiadna novinka. Napríklad práve aktívne uhlie najskôr poznáte ako živočíšne uhlie (dnes už vyrábané z dreva), ktoré často slúži ako prvá pomoc pri hnačkových ochoreniach a otravách. Íly zase majú úžasné detoxikačné schopnosti a pre udržanie krásy a mladistvého vzhľadu ich používali už starí Egypťania. Poďme sa na všetky tri prírodné suroviny pozrieť!

Aktívne uhlie funguje celkom jednoducho, a napriek tomu nad jeho šikovnosťou môžeme žasnúť. Vďaka svojmu pórovitému povrchu dokáže vstrebať ohromné množstvo látok, a to aj v objeme tisíckrát väčšom, než je ten jeho! Zatiaľ čo v zažívacej sústave uhlie vychytáva toxíny a všetko, čo nám robí zle, uhlie v kozmetike na seba efektívne viaže nečistoty a mastnotu

Konkrétne sa aktívne uhlie vo veľkej miere uplatňuje pri výrobe sprchovacích gélov hlavne pre mužov. Tí totiž často práve sprchou začínajú aj končia, a o svoju pokožku sa inak príliš nestarajú. Pri pravidelnom používaní sprchovacieho gélu s aktívnym uhlím ale odchádzajú z kúpeľne s pocitom dokonalej čistoty. Rovnako sú čím ďalej populárnejšie šampóny s pridaným uhlím, ktoré sa vôbec nemaznajú s prebytočným kožným mazom na pokožke hlavy i v samotných vlasoch. 

Výnimkou dnes nie sú ani prídavky aktívneho uhlia v čistiacich géloch, a to hlavne v tých, ktoré sú určené pre mastnejšiu a mladšiu pleť, ktorá je náchylnejšia na upchávanie pórov.

 

Íly nezaručia stálu mladosť. Mladistvo vyzerajúcu pleť a pokožku áno

Íly sú u nás predovšetkým v oblasti wellness už dlho obľúbené. Kúpele, zábaly a najrôznejšie masky obsahujúce íly akoby omladzovali na počkanie. V dnešnej kozmetike sa dnes používajú pre svoje detoxikačné a energizujúce účinky. Pravidelná starostlivosť zahŕňajúca íl môže vašu pleť aj pokožku vzhľadovo vynikajúco omladiť. O pocite, ktorý budete z takej procedúry mať, ani nehovoriac.

Íly sa v kozmetike najčastejšie objavujú ako súčasti sprchovacích gélov, ktoré vás po každom sprchovaní presvedčia o kúzle prírody. Budete sa cítiť sviežo a vaša pokožka bude nielen perfektne čistá, ale aj božsky jemná a vláčna. 

 

Rozdiely vo farbe: Na čo je dobrý biely, zelený a červený íl?

Keď sa budete o íly zaujímať pozornejšie, zistíte, že k tým najpoužívanejším patrí hlavne biely, zelený a červený. Farba však nie je to jediné, čo ich vzájomne odlišuje. 

  • Biely íl alebo tiež kaolín obsahuje celé spektrum minerálnych solí. Tie pleť a pokožku nádherne zvláčňujú a navracajú jej mladistvý vzhľad. Tento druh je zo všetkých najjemnejší a hodí sa pre ktorýkoľvek typ pokožky a pleti. Sprchovací gél s kaolínom zbaví pokožku nevzhľadných a nechcených šupiniek na jednotku.
  • Zelený íl obsahuje ešte o niečo viac minerálov ako ten biely, a preto sa používa hlavne na čistenie. Pri pravidelnom používaní si u vás čierne bodky alebo akné ani neškrtnú.
  • Červený íl je nabitý železom. Jeho hlavnou funkciou je upokojovanie a vyššie prekrvenie pokožky a pleti. Navyše navodzuje pocit hrejivosti, čo oceníte ako príjemnú procedúru najmä počas chladnejších dní.
 

Minerálna kozmetika stojí na sile prírody

Počiatky kozmetiky, ktorá mala predovšetkým chrániť pokožku pred nepriazňou počasia, pozná ľudstvo už od praveku. K jej rozmachu a rozvoju potom došlo hlavne v starovekom Egypte a kozmetika mala dlhú dobu veľmi blízko k prírode – spravidla obsahovala extrakty niektorých rastlín, ako je myrha, šafran alebo škorica.

Mimochodom, vďaka moderným technológiám je získavanie extraktov oveľa jednoduchšie ako predtým. Účinné a nám prospešné látky dokážeme z rastlín získať najrôznejšími metódami a následne ich aj skoncentrovať. Extrakcia najčastejšie prebieha za pomoci rozpúšťadiel. Tie sa ale v ďalšom procese odparia – a výsledkom je v takom prípade čistý extrakt.

Kozmetiku, ktorá obsahuje takéto látky (a zároveň spĺňa ďalšie prísne podmienky týkajúce sa zloženia), potom môžeme označiť za prírodnú.

 

Ďalším z druhov kozmetiky, ktorá so sebou nesie „prírodnú filozofiu“, je aj tá minerálna. Jej základom sú anorganické zložky, zlúčeniny, ktoré síce na prvý pohľad vzbudia dojem „chemického koktailu“, ale ich podstata je prírodná. K najpoužívanejším anorganickým minerálnym zlúčeninám patrí oxid zinočnatý, titaničitý alebo kremičitý.

Na výrobu kozmetických produktov sa tiež vo veľkej miere používajú kvapalné minerálne oleje alebo tuhé minerálne vosky. Ich použitie je bezpečné a výsledkom bývajú produkty, ktoré zanechávajú pokožku a pleť viditeľne zdravú, krásnu a hydratovanú. Obľúbené sú napríklad revitalizačné pleťové krémy, šampóny, vďaka ktorým sú vlasy silné a držia si krásny objem alebo antiperspiranty s morskými minerálmi. Vyskúšajte ich sami a uvidíte!