Čo všetko by ste nečakali, že pokožka dokáže?

Naša pokožka je veľký bojovník. 24 hodín denne ju vystavujeme situáciám, ktoré ju ovplyvňujú nielen zvonku, ale aj zvnútra. V mnohých prípadoch dostáva poriadne zabrať. Ona ale zatiaľ bezpečne obklopuje naše
telo, chráni ho a dokonca odráža naše vnútorné pocity.

Aké dôležité funkcie koža vlastne plní?

Vedeli ste, že koža tvorí takmer 16 % vašej hmotnosti? Je totiž najväčším orgánom ľudského tela. Reguluje našu telesnú teplotu a ukladá potrebnú energiu. Čo je ale najdôležitejšie, plní úlohu nášho chrabrého ochrancu.

Slnečné lúče, tabak, alkohol aj stres pre našu pokožku predstavujú vonkajšie nebezpečenstvo. Podporujú tvorbu voľných
radikálov, ktoré na ňu neustále útočia. Nie sú však jedinými hrozbami. Priamy vplyv na stav našej pokožky a nášho zdravia majú aj vlastnosti prostredia, v ktorom žijeme – chlad, teplo, vlhkosť alebo škodlivé látky. Medzi interné faktory určujúce kondíciu našej pleti potom patria genetické predispozície a úplne normálny proces starnutia.

Vzhľadom na to, od  čoho všetkého zdravie a vzhľad našej pokožky závisí, je jasné, že ju neochránime pred všetkými záťažovými situáciami. So správnou starostlivosťou ale pleti dodáme potrebnú silu. Aspoň trochu jej tak pomôžeme
v každodennom boji
a udržíme ju sviežu a krásnu.

Ako správne ošetrovať vašu pleť, aby bola krásna? Začnite tým, že zistíte, aký typ pleti máte.

Pokožka je oknom do našej duše

Okrem očí, uší a nosa patrí medzi naše zmyslové orgány ešte jeden veľmi dôležitý. Tým je naša koža. Neexistuje žiadny iný orgán, prostredníctvom ktorého by sme v takej miere komunikovali so svojím okolím.

Pomocou pokožky cítime, dotýkame sa a dávame najavo naše pocity. Vďaka senzorickým vláknam v pokožke informácie prijímame, ale komunikujeme pomocou nich aj smerom von.

Nech už sa zrovna cítime akokoľvek, na našej pokožke je to vidieť. Keď sa hanbíme, červenáme sa. Pri strachu zase zbledneme. Podobne pleť reaguje, aj keď sme v strese. Naša tvár má zrazu bledý odtieň a pod očami sa nám objavia tmavé kruhy.

Naša koža teda odráža, ako vnímame svet okolo seba a ako naň reagujeme. Dokážte preto svojej pokožke, že k nej máte rešpekt. Prečítajte si o tipoch, ktoré vám pomôžu zbaviť sa napätia.


V čom tkvie tajomstvo krásnej pleti?

Vzhľad našej pokožky ovplyvňujú nielen genetické predispozície, ale aj vonkajšie vplyvy a náš vek. Existuje ale rad vecí, ktoré môžeme podniknúť my samy, aby sme pleť urobili krásnou. Staňte sa chrabrým rytierom pre svoju pokožku aj vy! Objavte svoju prirodzenú krásu!

A ako znejú naše tipy pre krásnu pleť?

• Vždy používajte produkty určené pre starostlivosť o váš typ pleti. Len tak vám bude starostlivosť skutočne prospievať.

Do postele NIKDY nechoďte bez odlíčenia. Pleti tým zbytočne ubližujete. Obetujte každý večer hygiene pár minút navyše a rozdiel vás prekvapí. Vďaka jemnému umývaciemu gélu a čistiacemu toneru vás pleť ráno odmení žiarivým sviežim vzhľadom.

Buďte na svoju pokožku dobrí: Po umytí ju jemne osušte. Nikdy ju nedrhnite uterákom. Porušili by ste tak jej prirodzenú ochrannú bariéru.

• Keď vás v dôsledku stresu trápia suché pery, použite balzam s vitamínmi a ošetrujúcimi látkami. Balzam na pery Original je napríklad obohatený o vyživujúce bambucké maslo a mandľový olej. Stačí tak pery len párkrát pretrieť a za okamih budú vyzerať zase skvele.

Raz týždenne doprajte svojej pleti jemný, ale dôkladný peeling. Vďaka tomu zostane hebká a svieža bez viditeľných pórov.

• Životne dôležitá obnova pleťových buniek prebieha hlavne v noci. Pomôžte svojej pokožke v tejto namáhavej nočnej úlohe a doprajte jej výdatnú hydratáciu napríklad v podobe antioxidačného nočného krému.

• Okrem čistenia pleti nezabúdajte tiež na čistenie pomôcok na nanášanie mejkapu. Práve v nich sa totiž množia baktérie, ktoré si pri každodennom používaní zanášate späť na svoju pleť.
 

Udržujte svoju pleť mladistvú a krásnu

Vieme o množstve faktorov, kvôli ktorým naša pleť starne skôr, než musí. Jedným z najdôležitejších je životný štýl. Nevyvážená strava, konzumácia alkoholu, fajčenie aj stres pôsobia na našu pokožku ako krutý jed. Žite radšej zdravo a raz za čas si urobte aj chvíľku pre seba. Uvidíte, ako mladistvo a krásne potom bude vaša pokožka vyzerať.

Starnutie pleti výrazne urýchľujú tiež účinky slnečného žiarenia. Hlavne v lete preto odporúčame používať prostriedky, ktoré vašu pleť spoľahlivo ochránia. Schválne, viete aj vy, ako sa správne chrániť pred slnkom?

Nemusíte ale zúfať, ani keď nejaké tie vrásky na tvári už máte. 
So správnou pravidelnou starostlivosťou dnes máte šancu zmierniť aj prvé príznaky starnutia. Napríklad Energizujúci denný krém proti vráskam Q10 obsahuje špeciálne UVA filtre, ktoré vašu tvár okrem vrások ochránia navyše aj pred slnkom.

Zrelaxujte masážou i svoju dušu

Viete, že kvalitne vykonaná tvárová masáž dokáže výrazne zmierniť stres? Skúste jednoduchý trik samy na sebe. Zatvorte oči. Priložte ukazovák a prostredník medzi obočie na koreň nosa. S miernym tlakom a prstami pomaly sa vzďaľujúcimi od seba si prejdite po čele smerom nahor až k vlasom.

Pravá krása vychádza zvnútra

Krásne vyzerajúcu pleť získate predovšetkým zdravou stravou, pohybom a relaxáciou. Doprajte si preto z času na čas chvíľu pre seba a venujte svojmu telu pozornosť, ktorú si zaslúži.

Čím svoju pleť naozaj podporíte?

Endurance Sports

Vyskúšajte niektorý z osvedčených vytrvalostných športov

Behanie, jazda na bicykli alebo nordic walking. Vďaka vytrvalostným športom na čerstvom vzduchu dodáte svojmu telu kyslík a vaše líčka dostanú sviežu ružovú farbu.
Relaxation

Okrem pleti si nezabúdajte pravidelne čistiť tiež hlavu

V práci denne zažívame veľa stresu. K úľave od vypätia pomáha nielen fyzická, ale aj psychická aktivita. Existuje niečo, čo ste vždy túžili skúsiť alebo sa naučiť? Prihláste sa na kurz cudzieho jazyka, upečte lahodnú tortu alebo namaľujte obraz. Záleží len na vás, akou formou si oddýchnete.
Drink Water

Hydratujte

Inými slovami, pite dostatočné množstvo vody. Poskytnete tým svojej koži blahodarné osvieženie. Voda pomáha stavať bunky, prepravuje všade po tele potrebné živiny a podporuje koncentráciu. Snažte sa jej preto vypiť aspoň 2 litre za deň.
Nature

So silou prírody ku krásnej pleti

Hľadáte prírodnú cestu, ako svoju pleť potešiť? Vyskúšajte napríklad hydratačnú masku z olivového oleja, jogurtu a avokáda. Svieža a hebká po nej vaša pleť zostane ešte dlho potom.
Healthy Sleep

Krásna a svieža vďaka spánku

Silu kvalitného spánku väčšina z nás podceňuje. Optimálnu regeneráciu vašej pleti však dosiahnete hlavne dostatkom spánku. Jeho potrebná dĺžka sa síce u každého z nás líši, ideálne by ste však mali spať aspoň 7 – 8 hodín denne. Pleti tiež dodáte silu navyše, ak použijete výživný nočný krém.
Bath

Zahrejte sa relaxáciou

Teplý kúpeľ dokáže príjemne zrelaxovať vaše telo i myseľ. Vašu pokožku ošetria hydratačné kúpeľové prísady, para otvára póry a zvlhčujúce masky vďaka tomu majú oveľa väčší efekt. Aby mal kúpeľ blahodarné účinky, nezabudnite, že by teplota vody nemala presiahnuť 38 stupňov.