Žena sa dotýka jej ramena

Ako odstrániť strie

Odborníci z NIVEA vám poradia, ako sa zbaviť strií

Ako sa zbaviť strií

Prečítajte si o príčinách vzniku strií, ich prevencii a liečbe

Strie – čiary alebo pruhy na pokožke – sú veľmi časté a postihujú 90 % populácie, a to ako mužov, tak žien.
Okrem toho, že zvyknú svrbieť, sú strie neškodné a úplne prirodzené. Predstavujú mapu vášho tela a znázorňujú spoločnú cestu, ktorú ste prešli, či už pri nosení dieťaťa, alebo raste a vývoji počas dospievania, alebo aj pri športe. Strie mávajú rôzne tvary, veľkosti, odtiene a hĺbku.
Zmiznú strie? Podobne ako jazvy môžu byť strie trvalé alebo môžu časom vyblednúť.
Na tom, že máte strie, nie je nič zlé, no ak vás trápia, existujú ošetrenia, ktoré pomôžu ich minimalizovať a zmierniť postihnuté miesta.

Čo sú strie a čo ich spôsobuje?

Strie sú typom jazvy, ktorá vzniká pri rýchlom natiahnutí kože alebo jej rýchlom zmenšení. Tieto náhle zmeny spôsobia, že kolagén a elastín, dva proteíny, ktoré dodávajú pokožke pružnosť, sa roztrhnú. Pri náhlom natiahnutí kože sa stredná vrstva kože (nazývaná dermis) miestami pretrhne. Keďže koža stráca svoju elasticitu, nemôže sa tak ľahko obnoviť a hlbšia vrstva zostáva odhalená. 

Ako vyzerajú strie?

Aby sme sa naučili, ako sa strií zbaviť, musíme sa najprv oboznámiť s ich tvarmi.
Strie môžu byť rovnako rozmanité ako osoby, na ktorých sa objavujú. Môžu sa objaviť ako úzke pásy cez pokožku alebo jamkovité, zvlnené stopy, prípadne ako fialové šmuhy alebo sivé nitky. Môžu byť ružové, červené, hnedé, čierne, sivé alebo fialové a zvyčajne sú na začiatku tmavšie a neskôr vyblednú.
To, ako vyzerajú, závisí najmä od toho, čo strie spôsobilo, ako dlho ich máte, ale tiež od farby a typu vašej pokožky či od miesta, na ktorom sa objavujú.
Žena Nanášanie Telového Oleja

KDE SA OBJAVUJÚ STRIE?

Strie sa najčastejšie vyskytujú na miestach, kde sa ukladá tuk, teda na bruchu, hrudníku, zadku alebo bokoch, no môžu sa objaviť prakticky kdekoľvek. Časté sú aj strie na chrbte, na stehnách alebo na rukách.

AKO VZNIKAJÚ STRIE?

Najčastejšou príčinou vzniku strií – ale zďaleka nie jedinou – je náhly rast alebo rýchle priberanie. Aj keď sa strie môžu objaviť u každého, existujú faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť ich vzniku, a to napríklad:

1. Tehotenstvo

Počas tehotenstva sa obyčajne objavujú strie na bruchu, ktoré rastie, aby sa prispôsobilo nosenému dieťaťu. Strie v tehotenstve môžu súvisieť aj s hormonálnymi zmenami, ktoré môžu ovplyvniť vašu pokožku a zvýšiť pravdepodobnosť vzniku strií. V tehotenstve sú bežné strie na stehnách a často sa objavujú aj na prsiach. 
Kedy sa strie zvyčajne objavujú?
To, ako vyzerajú a kedy sa objavia, býva u každej ženy iné. Často je prvým príznakom vzniku strií v tehotenstve pocit svrbenia v mieste, kde sa koža stenčila. Po narodení dieťaťa môžu strie postupne vyblednúť a stať sa menej viditeľnými. 
Ako dlho trvá, kým strie vyblednú? 
To závisí od typu pokožky. Zvyčajne je to 6 až 12 mesiacov, no strie pravdepodobne úplne nezmiznú nikdy – sú krásnou pripomienkou toho, aké úžasné je vaše telo a nový život, ktorý prinieslo.

2. Puberta

Rastové výkyvy počas dospievania môžu spôsobiť natiahnutie a roztrhnutie pokožky a zanechať za sebou strie, ktoré vás pravdepodobne budú sprevádzať aj po skončení dospievania. Dospievajúce dievčatá si ich môžu všimnúť na prsiach, stehnách, bokoch alebo zadku, zatiaľ čo u dospievajúcich chlapcov sa pravdepodobne objavia na spodnej časti chrbta alebo na bokoch.

3. Rýchle chudnutie alebo priberanie

Strie súvisia s náhlym prírastkom alebo úbytkom hmotnosti, pretože akékoľvek rýchle zmeny na tele zanechajú stopy – a to je úplne v poriadku!

4. Genetické poruchy

Vzácne genetické poruchy, ako je napríklad Cushingov syndróm, takisto môžu spôsobiť strie. Cushingov syndróm je stav spôsobený príliš veľkým množstvom hormónu kortizolu v tele. Pri zanedbaní liečby môžu byť následky závažné. Ak máte podozrenie, že by ste ho mohli mať, určite sa poraďte so svojím lekárom.

5. Ďalšie faktory

Ženy sú na strie náchylnejšie ako muži. Odhaduje sa, že ich má 50 % až 90 % žien. Môžu ich však mať aj muži, najmä v dôsledku priberania alebo úbytku hmotnosti, či už z dôvodu pribúdajúcich svalov alebo tuku.
Je pravdepodobnejšie, že budete mať strie, ak sa vyskytujú vo vašej rodine. Ak napríklad vaša matka mala strie na stehnách, keď vás čakala, je veľká pravdepodobnosť, že ich budete mať aj vy.

Zmiznú niekedy strie?

Je odstránenie strií možné?

Už vieme, čo sú strie a čo ich spôsobuje. Ďalšou otázkou teda je: ako zabrániť vzniku strií?
Žena nanáša telové mlieko na ruku

Aby bolo jasné, strií sa úplne nezbavíte nikdy, avšak dajú sa výrazne zredukovať.

Vyvážená strava, hydratácia, pravidelný pohyb a systematická starostlivosť o telo zanechajú vašu pokožku hydratovanú a pružnú, čím ju pripravia na možné zmeny spôsobené rýchlym nárastom alebo úbytkom hmotnosti, a to aj počas tehotenstva.  

 

Odstraňovanie strií:

Medzi spôsoby, ako účinnejšie redukovať strie s pomocou dermatológov patria:

  • svetelné alebo laserové ošetrenie
  • mikrodermabrázia, ktorá odstraňuje tenkú vrstvu kože
  • užívanie predpísaného roztoku alebo krému s retinolom (nepoužívajte počas tehotenstva) 

Prevencia vzniku strií:

Výživné telové mlieka hydratujú strie, čo môže pomôcť najmä vtedy, ak sú strie nové a majú tendenciu sa zapáliť a svrbieť.

Prírodné oleje môžu pomôcť znížiť výskyt strií na stehnách a iných oblastiach, zatiaľ čo krémy a gély poskytujú vynikajúcu hydratačnú a spevňujúcu silu, ktorá sa rýchlo vstrebáva – sú teda ideálne na denné použitie.

Ak máte suchú pokožku, vyskúšajte NIVEA Spevňujúce telové mlieko Q10 + vitamín C. Výrazne spevňuje pokožku a zlepšuje jej pružnosť už za 10 dní, pričom udržiava pokožku vyživenú až 48 hodín.    
                              

Žena v červených šatách