Športujete pravidelne? Tak svoje telo ošetrujte správne aj po cvičení!

Urobte pre svoje zdravie maximum: doprajte si po cvičení správnu starostlivosť aj výživu Chodíte pravidelne cvičiť? Výborne! Cvičenie prospieva vášmu zdraviu, postave, ale aj nálade. Viete, aké zmeny sa s vaším telom dejú, keď prídete unavená z fitnescentra? A viete, čo v takej chvíli vaše telo potrebuje? Ak ešte nie, poďme sa na to pozrieť spoločne.

Pravidlo č. 1: po cvičení ihneď do sprchy

Nejde len o pocit – sprchovanie po fyzickej námahe prospieva zdraviu vašej pokožky i tela.

Čo vaše telo po cvičení najviac potrebuje?

Dali ste si do tela pri náročnom tréningu a teraz máte pocit, že bod „pre zdravie“ už je pre dnešok splnený? V skutočnosti sa efektivita vášho cvičenia priamo odvíja od toho, aké aktivity zvolíte po ňom. Len čo docvičíte, mali by ste si starostlivo pretiahnuť svaly, uvoľniť sa a dopriať svojmu telu veľký pohár vody.

Čo najskôr by ste sa tiež mali osprchovať. Počas cvičenia vaše telo vyplavuje škodlivé látky a vy určite nechcete, aby zostali na pokožke. Sprcha vám tiež pomôže uvoľniť svalové napätie a otvorí póry v koži – vďaka tomu sa vaše telo rýchlejšie ochladí a upokojí.

Sprcha hneď po tréningu: aké má výhody?

  • Zbavíte sa všetkých baktérií, ktoré sa na vlhkej spotenej pokožke počas cvičenia množia.
  • Pokožka vďaka tomu nebude náchylná na vznik nepríjemných vyrážok alebo zápalov.
  • Vlažná sprcha výborne uvoľní vaše svaly – a vy si počas nej príjemne oddýchnete.
  • Pokožka ochladená potom sa počas sprchy príjemne prekrví a otvorí svoje póry na dýchanie.
Pohybom k zdravému srdcu
Ako naše telo reaguje, keď sa pravidelne hýbeme?

Pohybom k zdravému srdcu

Počas fyzickej námahy potrebujú svaly zvýšený príjem kyslíka a naše srdce preto tlčie rýchlejšie, aby k nim okysličenú krv čo najrýchlejšie dopravilo. Pravidelným cvičením tak naše srdce silnie, predlžuje svoju životnosť a stáva sa odolným proti srdcovým ochoreniam.
Silnejú tiež pľúca a zväčšujú svoj objem
Ako naše telo reaguje, keď sa pravidelne hýbeme?

Silnejú tiež pľúca a zväčšujú svoj objem

Zvýšená spotreba kyslíka vo svaloch aktivuje tiež pľúca a náš dych sa zrýchľuje. Ak športujeme pravidelne, naše pľúca postupom času zväčšia svoj objem, sú schopné prijať viac kyslíka a my fyzickú záťaž lepšie zvládame. Spoločne s pľúcami zosilňujú tiež svaly bránice a medzirebrové svaly.
Telo pružné ako lanka
Ako naše telo reaguje, keď sa pravidelne hýbeme?

Telo pružné ako lanka

Rozdiel spoznáte už za pár týždňov: tým, že svaly a kĺby počas cvičenia nútime k väčšej námahe, stávajú sa nielen silnejšie, ale tiež ohybnejšie. Telo je postupom času oveľa prispôsobivejšie a lepšie znáša akúkoľvek námahu.

Ako naše telo reaguje, keď sa pravidelne hýbeme?

Dokonca aj myseľ je jasnejšia

Čo robí cvičenie s naším mozgom? Zvýšená cirkulácia krvi má pozitívny vplyv na naše sústredenie, preto sa po športe dokážeme lepšie učiť alebo efektívnejšie pracovať.
Svalová hmota narastá
Ako naše telo reaguje, keď sa pravidelne hýbeme?

Svalová hmota narastá

Už sa nemôžete dočkať, keď budete mať pevný zadočekkrásne ploché bruško? Cesta za dokonalou postavou chvíľu trvá, postupne však vaše svaly zosilňujú a rysujú ladné krivky na vašom tele. Hľadáte rýchly spôsob, ako formovať svoje telo do plaviek? Vyskúšajte 10 účinných cvikov pre pevnú postavu.  

Sprcha ihneď po cvičení: zaslúžená vzpruha a regenerácia

Občas dá cvičenie nášmu telu naozaj zabrať a cítime sa po ňom vyčerpaní a slabí. Osviežujúca sprcha nie je len spôsobom, ako sa zbaviť potu, dáva nám tiež chvíľku na vydýchnutie a upokojenie mysle.

Sprchové gély, ktoré vás po cvičení zaručene povzbudia

Večer pred spaním sa možno radi upokojujete sprchovým gélom s bylinkovou vôňou, po tom, čo ste ale v posilňovni takmer vypustili dušu, určite hľadáte niečo povzbudzujúce. NIVEA Osviežujúci sprchový gél Lemongrass & Oil je to pravé! Svieža vôňa citrónovej trávy prebudí vaše zmysly, ošetrujúci olej sa zase dôkladne postará o hydratáciu vašej pokožky.

Máte radšej jemnejšie kvetinové vône? Vyskúšajte NIVEA Osviežujúci sprchový gél Waterlily & Oil alebo NIVEA Osviežujúci sprchovací gél Hawaii Flower & Oil. O chvíľu sa budete cítiť ako znovuzrodená!

A čo povzbudzujúca starostlivosť pre mužov? NIVEA Sprchový gél pre mužov Energy vás osvieži tak, že budete zo sprchy odchádzať nabití energiou. Špeciálne zloženie s mentolom a povzbudzujúcou vôňou mäty uvoľní natiahnuté telo a zjemní pokožku. Navyše ho môžete použiť aj na tvár a vlasy.     


Výživa pre vaše svaly: čo jesť po cvičení?

Bez správneho stravovania môže byť cvičenie kontraproduktívne. Ako zabezpečiť, aby vaše telo po fyzickej námahe netrpelo a prijalo dostatok živín pre tvorbu svalov?
Sendvič neustále pri sebe
Ako na ľahkú a výživnú stravu? Jednoducho!

Sendvič neustále pri sebe

Nie vždy máme čas zájsť si na obed alebo uvariť, naše telo by ale ani tak nemalo trpieť. Jednoduchým a sýtym riešením sú sendviče – môžete si ich pripraviť napríklad z ražného chleba, naplniť ich množstvom zeleniny a navrch pridať kúsky kuracieho mäsa alebo údeného lososa.

Najlepšie ráno začína omeletou
Ako na ľahkú a výživnú stravu? Jednoducho!

Najlepšie ráno začína omeletou

Rýchle, sýte a také dobré! Vajíčka sú skvelým zdrojom bielkovín a dajú sa pripraviť rôznymi spôsobmi – napríklad ako lahodná omeleta. Navyše do nej môžete pridať napríklad varenú zeleninu alebo zemiaky a voilà! Výživné raňajky sú na svete.
Nevynechajte výživné rybie mäso
Ako na ľahkú a výživnú stravu? Jednoducho!

Nevynechajte výživné rybie mäso

Len ťažko budete hľadať vyváženejšiu stravu – ryby sú jedinečným zdrojom bielkovín, nenasýtených tukov a vitamínov. Doprajte si aspoň jednu rybu týždenne a naservírujte si k nej poriadnu porciu zeleniny. Budete sa potom cítiť skvele!

Obilniny môžu chutiť výborne
Ako na ľahkú a výživnú stravu? Jednoducho!

Obilniny môžu chutiť výborne

Prenasleduje vás chuť, ale nie práve na ovsenú kašu? A čo takto si ju trochu vylepšiť? Čerstvým ovocím, čokoládovými lupienkami, orieškami a javorovým sirupom. Už vám to znie lepšie? Pamätajte, že každé jedlo – aj to z celozrnných obilnín – môže byť skvelé, keď ho dobre ochutíte.
Ľahké a lahodné: restované kuracie
Ako na ľahkú a výživnú stravu? Jednoducho!

Ľahké a lahodné: restované kuracie

Biele mäso, ako je to kuracie alebo morčacie, vám po náročnom tréningu zaistí okamžitý zdroj bielkovín a pomôže vám vybudovať svalovú hmotu. Pripraviť ho môžete takmer s čímkoľvek – napríklad porcia cestovín alebo ryže vám poslúži ako rýchla a ľahká príloha.

Prečo je výber správneho jedla taký dôležitý?

Možno si hovoríte, že je pravidelné cvičenie priama cesta k zdraviu – máte pravdu, ale len z polovice. Bez potrebných živín nemôže naše telo správne fungovať a namáhavé cvičenie mu môže dokonca ublížiť. Ak pravidelne cvičíme, ale po cvičení neprijmeme dostatok kvalitnej stravy, cítime sa väčšinu času unavení a naše svaly nie sú schopné naberať na hmote. Správna výživa nám naopak zaistí dobrú fyzickú formu a pomôže nám získať vysnívanú postavu.

Čo presne ale telo potrebuje? Možno máte po náročnom tréningu chuť na naozaj sýte jedlo – nebráňte sa. Po cvičení si telo zaslúži dostatok bielkovín, tukov i sacharidov, to ale ešte neznamená, že musíte zjesť dva hamburgery. Najlepšie urobíte, keď do svojho jedálneho lístka zaradíte veľa zeleniny, bieleho mäsa, obilnín a tiež strukovín.

Nezabudnite tiež na dostatočný príjem tekutín! Ak naozaj poctivo cvičíte, zaslúži si vaše telo aspoň 3 litre vody denne.