skupina mladých žien

Ako sa zbaviť strií: Príčiny vzniku, ich druhy a prevencia

Čo sú strie a čo ich spôsobuje? Prečítajte si viac o starostlivosti, ktorú môžete vynaložiť na zníženie ich výskytu.

ČO SÚ STRIE?

Strie sa objavujú vtedy, keď sa pokožka v rýchlom slede za sebou natiahne alebo stiahne a sú úplne bežné a neškodné. Toto rýchle rozťahovanie alebo sťahovanie kože vedie k narušeniu kolagénových a elastínových vlákien, ktoré udržiavajú jej celistvosť. Strie sa začnú tvoriť, keď sa pokožka po týchto náhlych zmenách začne hojiť. 
Strie, niekedy označované ako striae, sa môžu objaviť na miestach, ako sú brucho, prsia, boky, zadok a stehná. Tak ako každá iná jazva, aj strie sú trvalé, ale existujú spôsoby, ako minimalizovať ich vzhľad pomocou rôznych ošetrení, krémov či olejov.

ČO SPÔSOBUJE STRIE?

Hlavnou príčinou vzniku strií je rýchle rozťahovanie alebo sťahovanie kože. Ich výskyt môže byť častejší v obdobiach rýchleho telesného rastu, s ktorým pokožka nedokáže udržať krok. Prečítajte si najčastejšie faktory, ktoré môžu spôsobiť alebo prispieť k vzniku strií:
žena používajúca Nivea Luminous Body Oil Serum
  1. Nízke hladiny alebo štrukturálne problémy kolagénu
    Kolagén pomáha udržiavať elasticitu pokožky a podporuje hojenie - jeho nedostatok alebo anomália v jeho štruktúre môže viesť k tvorbe viditeľných strií pri natiahnutí pokožky.
  2. Rýchly rast počas puberty 
    Strie sa môžu objaviť v období puberty, pretože ide o obdobie rýchleho rastu tela a pokožka s ním nedokáže udržať krok. Je to normálny proces a tieto strie môžu vekom vyblednúť.
  3. Počas tehotenstva 
    Zmeny v tele a vplyv hormónov spôsobujú, že sa vaša pokožka rozťahuje a oslabujú sa jej vlákna. Napriek tomu, že po pôrode schudnete môžu strie zostať stále viditeľné.
  4. Rýchly rast svalov
    Náruživí návštevníci posilňovne, športovci alebo kulturisti môžu zaznamenať výskyt strií, ak príliš rýchlo naberú svalovú hmotu, pretože koža ndokáže na tieto zmeny reagovať.
  5. Genetika
    Hoci neexistuje špecifický gén, ktorý by spôsoboval vznik strií, kombinácia génov, ktorá riadi kolagén, elasticitu kože a ďalšie aspekty zdravia kože, môže v prípade ich anomálie viesť k vzniku strií.
  6. Rýchle zmeny hmotnosti
    Rýchle zmeny hmotnosti vyvíjajú tlak na kožné vlákna, čo spôsobuje vznik strií.
  7. Šport a životný štýl
    Intenzívny pohyb pri športe môže niekedy prispieť k vzniku strií. Je to spôsobené stresom, ktorý je počas aktivity vyvíjaný na pokožku, pričom dochádza k rýchlemu rozťahovaniu a zmršťovaniu kožných vlákien.

 

DVA HLAVNÉ TYPY STRIÍ

1. Nezrelé strie

Tieto strie sa nazývajú "nezrelé", pretože sa objavujú na začiatku procesu tvorby. U ľudí so svetlou pokožkou majú zvyčajne ružovú, červenú alebo purpurovú farbu (Striae Rubrae), ale u ľudí s tmavou pokožkou môžu nadobudnúť tmavší odtieň alebo až čierny vzhľad (Striae Nigra). 

Ich červená alebo tmavá farba je výsledkom zápalu, ktorý je spôsobený poškodením elastických vlákien pri rozširovaní kože. Toto štádium vzniku strií je vo všeobecnosti najvhodnejším obdobím na ich ošetrenie, pretože sa jedná ešte len o začiatok celého procesu tvorenia jaziev.
Farba čiernych alebo tmavých strií (Striae Nigra) súvisí s prítomnosťou vyššej koncentrácie melanínu. Hoci ich farba môže časom vyblednúť, použitie cielených kozmetických ošetrení môže tiež zjemniť ich vzhľad.

2. Zrelé strie

Biele strie alebo strie svetlejšie ako koža (Striae Albae) sú staršie, vyblednuté verzie červených alebo tmavých strií a ich výskyt je veľmi častý. 

Biele alebo svetlé strie je náročnejšie redukovať ako červené alebo tmavé strie, pretože proces zjazvenia už pokročil. Hoci môžu byť trvalé, ich vzhľad je možné časom a správnou a dôslednou starostlivosťou o pokožku zjemniť.

Existujú aj ďalšie klasifikácie strií, ktoré nie sú v tomto článku podrobne opísané.

KTO MÁ STRIE?

mladá žena používa Nivea Luminous Anti Stretch Marks

Hoci sa strie často spájajú s tehotenstvom, môžu postihnúť každého v období rýchleho rastu alebo zmeny hmotnosti. Patria sem:

  • Tínedžeri: Počas puberty v dôsledku rýchleho rastu a vývoja.

  • Muži: Počas puberty, priberania na váhe alebo intenzívneho rastu svalov pri kulturistike.

  • Ženy: Počas puberty, priberania, praktikovania kulturistiky a najčastejšie počas tehotenstva (strie sa týkajú až 50 - 90 % žien).

 

TEHOTENSKÉ STRIE

Počas tehotenstva je výskyt strií veľmi častý. Zvyčajne sa tvoria na bruchu, hrudníku, stehnách a bokoch. Je to z dvoch hlavných dôvodov:

  • Rýchle rozťahovanie: Koža sa výrazne rozťahuje, aby sa prispôsobila rastúcemu brušku, hrudníku a iným oblastiam, v ktorých sa pribúda na váhe.

  • Hormóny ako estrogén a relaxín môžu oslabiť kolagénové a elastínové vlákna v koži, čím sa stávajú náchylnejšími na roztrhnutie, kvôli čomu dochádza k vzniku strií.

Hoci neexistuje spôsob, ako striám úplne predchádzať, máme pre vás niekoľko tipov, ako zamedziť ich vzniku.


AKO ZABRÁNIŤ VZNIKU STRIÍ?

Vzniku strií je náročné zabrániť. Hoci väčšina metód prevencie nebola vedecky dokázaná, môžu vám pomôcť udržať pokožku v dobrom stave.
  1. Pitie dostatočného množstva vody
    Ľudia, ktorým chýba dostatočná hydratácia, sú náchylnejšie na vznik strií v porovnaní s tými, ktorí si strážia pitný režim. Dostatočný príjem vody pomáha udržať elasticitu pokožky, čím sa znižuje pravdepodobnosť vzniku strií.
  2. Stravujte sa zdravo
    Doprajte svojmu telu zdravú stravu, aby ste si udržali pružnosť pokožky. Je to obzvlášť dôležité na dosiahnutie postupného, zdravého priberania na váhe počas tehotenstva. Dbajte na to, aby ste jedli potraviny bohaté na zinok a vitamíny D, A, C a E - všetky tieto vitamíny zohrávajú dôležitú úlohu v zdraví pokožky.
  3. Pokožku pravidelne hydratujte
    Hoci sa často diskutuje o účinnosti hydratačných produktov, ako sú krémy, pleťové vody a oleje, na zníženie rizika vzniku strií, práve tieto prípravky však dokážu podporiť pružnosť pokožky . 

    Počas tehotenstva sa zamerajte na produkty s obsahom bambuckéha masla, vitamínu E či kyseliny hyalurónovej, ktoré sú považované za bezpečné a vyhýbajte sa retinolu. Ak máte akékoľvek obavy, vždy si pred použitím skontrolujte inštrukcie na obale alebo požiadajte o radu svojho lekára či lekárnika.
  4. Vyhnite sa nadmerným a rýchlym výkyvom hmotnosti
    Aj keď to nie je možné za všetkých okolností, napríklad v puberte a v tehotenstve, môžete mať nad svojou hmotnosťou kontrolu, vďaka vyváženému životnému štýlu. Ak ste sa rozhodli pribrať alebo schudnúť, mali by ste na to ísť postupne.
fľaša vody

STRIE A ŠPORT

Intenzívne pohyby pri športoch, ako je vzpieranie a gymnastika, môžu niekedy spôsobiť vznik strií. Pri týchto aktivitách dochádza k namáhaniu pokožky, rýchlemu rozťahovaniu a sťahovaniu kožných vlákien.

K vzniku strií prispievajú aj aktivity s veľkým nárazom, ako je beh a skákanie. Aj keď je to menej časté ako pri aktivitách, ako je vzpieranie, intenzívne svalové kontrakcie a opakované pohyby môžu stále spôsobovať napätie na pokožke, z ktorého sa môžu obajviť strie.

Ak posilňujete a obávate sa strií, ich výyskyt môžete znížiť tým, že nebudete tlačiť na nárast svalovej hmoty. Zamerajte sa na postupný pokrok a intenzitu tréningov voľte tak, aby ste sa vyhli preťaženiu tela.

Ako sa zbaviť strií

JE MOŽNÉ ODSTRÁNIŤ STRIE?

Úplné odstránenie strií bohužiaľ nie je možné. Existujú však určité metódy a postupy, ktoré dokážu znížiť ich výskyt.
Prečítajte si o nich.
žena používa Nivea Luminous Body Oil
  1. Ošetrenie svetlom alebo laserom
    Cieľom týchto ošetrení je podporiť rast kolagénu a elastínu, čo by mohlo zjemniť vzhľad strií. Tieto metódy sú zvyčajne zamerané na novší typ strií.

  2. Mikrodermabrázia
    Tento proces zahŕňa drhnutie pokožky pomocou drobných kryštálikov, čím sa odstráni vrchná časť a odhalia sa nové vrstvy kože pod striami. Táto metóda dokáže zlepšiť vzhľad starších strií.

  3. Starostlivosti o pokožku
    Pravidelné používanie špeciálnych krémov dokáže zjemniť vzhľad strií. Rutinná starostlivosť o pokožku môže tiež pomôcť udržať hladinu kolagénu a elastínu, vďaka čomu sa zachová jej pružnosť.

  4. Samoopaľovacie krémy
    Hoci tieto krémy samotný výskyt a vzhľad strií veľmi neovplyvnia, použitie samoopaľovacieho prípravku môže pomôcť dočasne minimalizovať farebný rozdiel medzi striami a tónom vašej pokožky. To by mohlo prispieť k tomu, aby boli menej viditeľné.
Prehľad faktov

STRIE

Príčiny: Strie vznikajú, keď sa pokožka rýchlo natiahne alebo stiahne, čím sa narušia kolagénové a elastínové vlákna, ako aj integrita kože.

Časté oblasti: Strie sa bežne objavujú na bruchu, prsiach, bokoch, zadku, stehnách, ramenách a chrbte.

Faktory, ktoré k tomu prispievajú: K vzniku strií môže prispieť rýchle priberanie, pubertálny rast, tehotenstvo, kulturistika, genetika a niektoré lekárske zákroky.

Prevencia a liečba: Hydratácia, vyvážená strava, postupné cvičenie a používanie hydratačných prípravkov pomáhajú znižovať výskyt strií. 

NIVEA RUTINA, KTORÁ POMÁHA REDUKOVAŤ STRIE

Ako už bolo spomenuté, strie sa nedajú úplne odstrániť, existujú však spôsoby, ako ich vzhľad zmierniť. Jedným z najdostupnejších krokov je zamerať sa na špecializovanú starostlivosť o pokožku:
mladá ázijská žena používa Nivea Luminous Body Oil

1. Čistenie pokožky

Na začiatok si telo umyte jemným a výživným sprchovým gélom alebo šampónom. Prednostne používajte výrobok s neutrálnym pH, aby ste chránili pokožku pred vysušením.

Ošetrujúci sprchový gél NIVEA Creme Care je ideálnou voľbou, pretože jeho zloženie je obohatené o vitamín C a E a špeciálne oleje, ktoré vytvárajú bohatú penu, vďaka čomu je pokožka vyživovaná a gél zároveň udržiava normálnu rovnováhu pH.

2. Starostlivosť

Používajte prípravky na starostlivosť o pleť alebo séra, ktoré môžu pomôcť zlepšiť elasticitu pokožky alebo časom znížiť výskyt strií. Ak chcete viditeľne znížiť ich výskyt, vyskúšajte NIVEA telové olejové  sérum  Luminous630. Sérum poskytuje pokožke 48-hodinovú hydratáciu a prvé viditeľné výsledky sa dostavia už za 2 týždne. Pravidelným používaním  môže pomôcť zabrániť vzniku nových strií.

Ak dávate prednosť krémovejšej konzistencii, NIVEA telový krém Luminous630 je vhodný pre všetky typy pleti. Jeho zloženie pomáha redukovať strie, slnečné či pigmentové škvrny a zároveň poskytuje 48-hodinovú hydratáciu.*

Či už si vyberiete olejové sérum alebo krém, stačí jedna aplikácia denne na cielenú oblasť a na telo. Používajte vždy len jeden výrobok s obsahom LUMINOUS630® denne.**

* Produktový test, 33 účastníkov, 48 hodín po jednorazovej aplikácii.
** Spotrebiteľský test, 89 účastníkov

3. Moisturise

In addition to targeted skin care, use products such as nourishing body lotions to moisturise the skin of the body and stretch marks, which is particularly useful if they are recent, inflamed or itchy.

AKO POMÁHA NIVEA LUMINOUS630 PRI STAROSTLIVOSTI O STRIE?

Patentovaná zložka Luminous630, vyvinutá počas desaťročného rozsiahleho výskumu a testovaná na približne 50 000 molekuáchl, pôsobí proti striám na bunkovej úrovni tým, že vyrovnáva produkciu melanínu. 

Vďaka svojmu pôsobeniu na melanín a schopnosti podporovať rovnomerný tón pleti pomáha Luminous630 nielen znižovať výskyt strií, ale prispieva aj k jasnejšej a rovnomernejšej pleti.

Zhrnutie

Strie sú prirodzeným dôsledkom rýchlych zmien pokožky, ktoré sú často spôsobené faktormi, ako napríklad výkyvy hmotnosti, rastové skoky alebo tehotenstvo. Tieto zmeny môžu spôsobiť poškodenie kolagénových a elastínových vlákien, ktoré dodávajú pokožke pružnosť.

Hoci sú strie trvalé, existujú spôsoby, ako ich minimalizovať alebo pomôcť znížiť ich výskyt. Patrí medzi ne zámerné postupné priberanie na váhe, pitie veľkého množstva vody, strava bohatá na dôležité vitamíny a špecializovaná starostlivosť o pleť, ktorá pomáha zlepšiť tonus a pružnosť pokožky alebo pomáha vyrovnať jej farbu.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

KDE SA STRIE OBJAVUJÚ?

Strie sa môžu objaviť na rôznych častiach tela najčastejšie na zadku, stehnách, bokoch, prsiach, bruchu, ramenách, pažiach či chrbte.

MÔŽU SA STRIE OBJAVIŤ AJ U STARŠÍCH ĽUDÍ?

Áno, hoci sa strie bežne spájajú s obdobím rýchleho rastu alebo priberania na váhe u mladších ľudí, môžu sa vytvoriť aj u starších dospelých v dôsledku faktorov, ako sú výkyvy hmotnosti, hormonálne zmeny alebo určité zdravotné ťažkosti.

SÚ STRIE PRÍZNAKOM SKRYTÉHO ZDRAVOTNÉHO PROBLÉMU?

Vo väčšine prípadov sú strie neškodné a predstavujú predovšetkým kozmetický problém. V niektorých prípadoch však môžu súvisieť so základnými zdravotnými problémami. Ak vás strie znepokojujú alebo si všimnete náhle a nevysvetliteľné zmeny, je vhodné poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.

MÔŽU STRIE ZMIZNÚŤ BEZ STAROSTLIVOSTI?

Nie, strie úplne nezmiznú, ale v mnohých prípadoch môžu časom vyblednúť a stať sa menej viditeľnými, najmä ak sa zameriate na starostlivosť ešte v začiatkoch ich výskytu. Rozsah blednutia sa však u jednotlivých ľudí líši a niektoré strie môžu zostať výrazné, niektoré vyblednutú a často zostávajú trvalé.

EXISTUJÚ NEJAKÉ PRÍRODNÉ SPÔSOBY STAROSTLIVOSTI NA ZNÍŽENIE VÝSKYTU STRIÍ?

Hoci vedecké dôkazy potvrdzujúce účinnosť prírodných metód proti striám sú obmedzené, niektoré zložky, ako napríklad aloe vera, kokosový olej alebo bambucké maslo, sa často používajú na hydratáciu pokožky a zlepšenie jej vzhľadu. Je ale dôležité si uvedomiť, že výsledky sa môžu líšiť.

MÔŽU STRIE SPÔSOBIŤ SVRBENIE ALEBO NEPRÍJEMNÉ POCITY?

Áno, niektorí ľudia môžu pociťovať svrbenie, citlivosť alebo nepohodlie v oblasti postihnutej striami, najmä ak sú novo vzniknuté alebo prechádzajú zmenami. Používanie hydratačných krémov alebo pleťových mliek môže pomôcť zmierniť príznaky a udržať pokožku hydratovanú.

MÔŽU NEJAKÉ ZMENY ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU POMÔCŤ PREDÍSŤ VZNIKU STRIÍ?

Dbanie na zdravú stravu, hydratáciu, postupný pokrok v cvičení a dajte pozor na rýchle výkyvy hmotnosti. Znížiť riziko vzniku strií môže aj nosenie podporného oblečenia počas fyzických aktivít.