dve ženy, ktoré sa vyhýbajú akné na chrbte

Ako predísť tvorbe vyrážok na chrbte a ako ich ošetrovať

Podobne ako vyrážky na tvári môžu byť aj vyrážky na chrbte bolestivé a obťažujúce. Prevedieme vás prevenciou aj starostlivosťou o pleť postihnutú akné.

ČO SÚ VYRÁŽKY NA CHRBTE?

Aj na chrbte sa tvorí akné. Môže vyzerať podobne ako vyrážky vyskytujúce sa na iných častiach tela, napríklad na tvári, a typicky sa tvoria v zhlukoch. Hoci sú tieto pupienky úplne prirodzené, môžu vyvolávať nepríjemné pocity. Našťastie existuje celý rad domácich postupov i dermatologických ošetrení, ktoré vám môžu pomôcť.
 
Keďže je koža na chrbte silnejšia ako na iných častiach tela, je na vznik vyrážok obzvlášť náchylná. Aké typy vyrážok sa na chrbte môžu tvoriť?


AKÉ TYPY VYRÁŽOK SA NA CHRBTE MÔŽU TVORIŤ?

Pupienky na chrbte môžu vyzerať rôzne, ale obvykle spadajú do jednej z týchto štyroch kategórií:
 
1. Čierne bodky: Folikul upchatý kožným mazom, ktorého vonkajšia časť je otvorená a oxiduje s okolitým vzduchom, takže sa vytvorí čierna zátka.
 
2. Biele bodky: Podobné čiernym bodkám, ale zátka je uzavretá a nie je vystavená pôsobeniu vzduchu, takže zostáva biela.
 
3. Cysty: Tvoria sa hlboko pod povrchom pokožky a vyzerajú ako hnisom naplnené hrčky. Príčinou ich vzniku sú baktérie nahromadené vo vlasovom folikule.
 
4. Červené pupienky: Môžu byť citlivé na dotyk a sú dôsledkom toho, že sa vlasový folikul zapálil.


ČO SPÔSOBUJE TVORBU VYRÁŽOK NA CHRBTE?

Rovnako ako na iných častiach tela sa pupienky na chrbte tvoria tým, že sa póry upchajú nečistotami, potom a odumretými kožnými bunkami. Ak máte navyše k tvorbe vyrážok sklony, je pravdepodobné, že póry všeobecne produkujú nadmerné množstvo kožného mazu, čo môže viesť k jeho hromadeniu a upchávaniu pórov práve aj na chrbte. K vzniku vyrážok na chrbte môžu prispievať aj ďalšie skryté faktory:

1. Trenie oblečenia o kožu: Tesné oblečenie alebo ťažké batohy môžu podráždiť pokožku, čo môže viesť k vzniku vyrážok.
 
2. Hormóny: Nadmerná produkcia kožného mazu môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami. Práve preto je akné časté v období puberty, ale aj počas menštruácie.
 
3. Nedostatočná hygiena: Nečisté posteľné obliečky a oblečenie môžu spôsobiť nahromadenie baktérií, ktoré sa potom môžu zachytiť v póroch a spôsobiť zápal, ktorého dôsledkom sú pupienky.
 
4. Strava: Niektorí ľudia môžu zaznamenať výskyt akné na chrbte, ak v strave prijímajú vyššie množstvo mliečnych výrobkov alebo sacharidov. Práve konzumácia nadmerného množstva sacharidov môže zvýšiť hladinu cukru a inzulínu v krvi, čo následne môže prispieť k vzniku vyrážok.

 
žena vyhýbajúca sa akné na chrbte
žena s pehami na chrbte

5. Rodinná anamnéza: Ak sa s akné stretávali obaja vaši rodičia, je pravdepodobné, že sa vyskytne aj u vás. Jeden z rodičov môže mať napríklad dedičné ochorenie, ktoré spôsobuje hormonálnu nerovnováhu s tým prispievať k výskytu akné.
 
6. Produkty starajúce sa o pleť: Niektoré produkty pre starostlivosť o pleť ju môžu aktívne vysušovať, čo môže paradoxne zhoršiť nadprodukciu kožného mazu, a aktivovať výskyt pupienkov.
 
7. Stres a úzkosť: Stres a úzkostné stavy môžu vyvolať produkciu cytokínových proteínov. Tieto bielkoviny môžu spôsobiť zápal mazových žliaz, ktoré následne začnú vytvárať nadmerné množstvo kožného mazu a v konečnom dôsledku prispievať k vzniku vyrážok.
 
8. Komedogénne čistiace produkty: Produkty obsahujúce komedogénne zložky môžu upchávať póry. Medzi tieto výrobky patria napríklad parfumované pleťové prípravky, laurylsulfát sodný (penidlo obsiahnuté v niektorých mydlách) a niektoré z olejov, menovite napríklad kokosový olej.


AKO MÔŽETE ZABRÁNIŤ VZNIKU VYRÁŽOK NA CHRBTE?

Nie je síce možné úplne zabrániť vzniku akné na chrbte, ale existuje celý rad opatrení, vďaka ktorým ho môžete minimalizovať. Pozrite sa na našich deväť tipov zameraných na prevenciu:

1. HYGIENA:

Udržujte pokožku čo najčistejšiu tým, že sa budete pravidelne sprchovať a používať jemné čistiace prípravky. Pokiaľ je to možné, voľte nekomedogénne čistiace prípravky, pretože tie sú špeciálne určené pre pokožku náchylnú na tvorbu vyrážok. Tiež sa nezabudnite umyť po cvičení, aby sa vám v póroch nezachytil pot.

2. NOSTE VOĽNÉ OBLEČENIE:

Tesnejšie oblečenie a syntetické tkaniny môžu zadržiavať pot a baktérie, čo môže prispieť k tvorbe vyrážok. Pokiaľ je to možné, zvoľte voľné, priedušné oblečenie z prírodných materiálov, ako je bavlna.

3. ČASTO OBLEČENIE PERTE:

V špinavom oblečení sa môžu hromadiť pot a nečistoty, ktoré prispievajú k vzniku vyrážok. Pravidelne oblečenie perte, aby ste zabránili tomuto hromadeniu. Tiež sa ihneď po cvičení prezlečte z prepoteného tréningového oblečenia.

4. BUĎTE HYDRATOVANÍ:

Dehydratovaná alebo suchá pokožka je častou príčinou nadmernej produkcie kožného mazu. Môžete to minimalizovať tým, že budete piť veľa vody, aby bola vaša pokožka hydratovaná.

5. NAUČTE SA ZVLÁDAŤ STRES:

Stres je častou príčinou vzniku vyrážok. Meditácie a cvičenia sú skvelými spôsobmi, ako uvoľniť myseľ, pokiaľ na si ne urobíte čas. Stres môže tiež pomôcť minimalizovať 7-8 hodín spánku denne.

6. NEDOTÝKAJTE SA SVOJHO CHRBTA:

Na pokožku sa môžu preniesť nečistoty a baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekciu alebo akné na chrbte inak zhoršiť.

7. EXFOLIÁCIA:

Jemná exfoliácia odumretých kožných buniek na chrbte môže pomôcť, ale určite sa vyhnite drsným peelingom, ktoré môžu pokožku podráždiť a výskyt pupienkov ešte zhoršiť.

8. Nenoste ťažké batohy:

Niekedy to môže byť nemožné alebo nepraktické, ale keď sa vám podarí odľahčiť batoh alebo zvolíte tašku cez rameno, zmiernite tým tlak na chrbát.

9. JEDZTE ZDRAVÚ A VYVÁŽENÚ STRAVU:

Strava bohatá na živiny a plná ovocia a zeleniny vám môže pomôcť udržať pleť zdravú a čistú. Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii nezdravých potravín a sladkých jedál. Ak si všimnete, že sa vaše príznaky objavujú alebo zhoršujú potom, čo zjete nadmerné množstvo mliečnych výrobkov alebo spracovaných obilnín, zvážte, že si budete príjem potravín zapisovať a tieto skupiny vyradíte z jedálnička.


AKO MÔŽETE ZABRÁNIŤ VZNIKU VYRÁŽOK NA CHRBTE?

1. Udržujte pleť čistú: vyčistená pleť nielen prevencia vzniku vyrážok na chrbte, ale aj dobrý spôsob, ako sa s nimi vysporiadať. Dbajte však na to, aby ste intenzívnou starostlivosťou svoju pleť nezbavili vrchnej vrstvy pokožky viac, než je žiaduce.
 
2. Pravidelne perte posteľnú bielizeň a uteráky: Zabránite tak hromadeniu baktérií.
 
3. Pleť neškriabte a nevytláčajte si pupienky: Nielenže tým zhoršíte výskyt pupienkov, ale navyše môžete pupienok infikovať baktériami, ktoré budú mať za následky jazvičky na pleti.
 
4. Voľte ľahký, zmatňujúci opaľovací krém: Hutnejšie opaľovacie krémy na telo môžu ďalej upchávať póry, používaním ľahšieho opaľovacieho krému môžete toto riziko minimalizovať.

NIVEA SUN Sprej Na Opaľovanie Sensitive Of 50+ je v tomto prípade ideálnou voľbou, pretože jeho ľahké zloženie ponúka účinnú a okamžitú ochranu pred UV žiarením a zároveň absorbuje prebytočnú mastnotu z povrchu pokožky.

žena sediaca na slnku
dve ženy, ktoré si užívajú slnko

5. Použitie prípravku na lokálne ošetrenie: Ak ošetrujete malé množstvo pupienkov, môžete použiť prípravok na lokálne ošetrenie, ktorý obsahuje benzoylperoxid alebo kyselinu salicylovú. Tie môžu pomôcť zmierniť zápal a udržať póry čisté.
 
6. Lokálna liečba: V závislosti od množstva vyrážok je cestou aj použitie voľnopredajných prípravkov na lokálnu liečbu. Tie zvyčajne obsahujú vyššie uvedené zložky spolu s AHA kyselinami, ktoré môžu byť účinné pri liečbe príznakov akné na chrbte.
 
7. Perorálna liečba: Perorálna liečba môže byť ekonomicky výhodnejšia, ak je akné zasiahnutá väčšia plocha kože. Ak zvažujete túto možnosť, je najlepšie sa poradiť s dermatológom, aby na základe symptómov predpísal najvhodnejšiu liečbu.
 
8. Poraďte sa s dermatológom: Ak u vás vyrážky pretrvávajú a máte obavy zo zjazvenia kože, navštívte dermatológa, ktorý bude schopný posúdiť, či netrpíte nejakým ochorením a môže prípadne nasadiť liečbu.


VYSKYTUJÚ SA PUPIENKY NA CHRBTE ČASTEJŠIE U MUŽOV?

Akné na chrbte postihuje mužov aj ženy, ale muži sú na výskyt náchylnejší. Jednou z hlavných príčin je vyššia hladina testosterónu u mužov, teda hormónu, ktorý okrem iného môže viesť k zvýšenej produkcii kožného mazu, ktorý následne upcháva póry.

SÚ PUPIENKY NA CHRBTE PRÍZNAKOM NIEČOHO INÉHO?

Pupienky na chrbte obvykle nie sú príznakom iného, skrytého ochorenia. V niektorých prípadoch však môžu byť príznakom hormonálnej nerovnováhy alebo iného zdravotného problému. Môžu sa napríklad objaviť u žien s diagnózou syndrómu polycystických vaječníkov, čo je hormonálna porucha, ktorá môže spôsobovať akné.

Ďalším spúšťačom môžu byť aj lieky, často lieky používané na liečbu depresie. Ak si po nasadení nového lieku začnete všímať vyrážky, je najlepšie situáciu sledovať, a v prípade pretrvávania problémov sa poradiť s lekárom.


SÚ PUPIENKY NA CHRBTE VŽDY AKNÉ?

Pupienky na chrbte nie sú nutne príznakom akné. Môžu sa objaviť v dôsledku iných, bežných kožných problémov a ochorení, akými môžu byť:
 
1. Kožné reakcie na teplo: Tá sa objavuje, keď pot uviazne v potných kanálikoch, čo spôsobí vznik malých pupienkov alebo červených hrbolčekov. Tieto vyrážky však obvykle zmiznú hneď, keď má pokožka možnosť ochladenia.
 
2. Alergické reakcie: Potravinové intolerancie môžu spôsobiť vyrážky vo forme pupienkov. Medzi ďalšie potravinové faktory môže patriť nadbytok cukru, soli, konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom a jedla typu fast food.
 
3. Folikulitída: Zápal vlasových folikulov, ktorého výsledkom môžu byť zhluky malých červených hrbolčekov, ktoré sa tvoria okolo vlasového folikulu.

usmievavá žena so sivými vlasmi

AKO SA LÍŠIA PUPIENKY NA CHRBTE OD PUPIENKOV NA TVÁRI?

Aj keď môžu pupienky na chrbte vyzerať podobne ako tie na tvári, existujú medzi nimi tri zásadné rozdiely:

1. Veľkosť: Póry pokožky na chrbte sú väčšie ako na tvári, takže sa môžu ľahšie upchať prebytočným kožným mazom, odumretými kožnými bunkami a baktériami.

2. Závažnosť: Pupienky na chrbte môžu byť bolestivejšie ako pupienky na iných miestach, pretože koža na chrbte je oveľa silnejšia. To znamená, že sa pupienky môžu tvoriť hlbšie pod povrchom.

3. Spôsoby ošetrenia a liečby: Koža na chrbte môže byť kvôli svojej hrúbke menej citlivá na lokálnu liečbu akné. Príkladom je benzoylperoxid, ktorý môže pomôcť regulovať baktérie, ktoré prispievajú k vzniku niektorých foriem vyrážok. Navyše môže byť používanie lokálnej liečby vzhľadom na veľkú plochu chrbta nákladné, takže voľba perorálnej liečby sa môže zdať vhodnejšou voľbou.

Aj keď nie sú určené na ošetrenie vyrážok na chrbte, ponúka NIVEA rad prípravkov špeciálne vyvinutých na ošetrenie príznakov akné na tvári. Rad NIVEA Derma Skin Clear využíva účinné aktívne zložky – kyselinu salicylovú, niacínamid a kyselinu glykolovú – na hĺbkové čistenie pleti a prejasnenie pórov, čo môže pomôcť pupienky na tvári regulovať.