žena používajúca bakuchiol

Čo je bakuchiol? Použitie a výhody pre pokožku

Objavte výhody bakuchiolu pre pleť vrátane toho, ako ho používať a kombinovať s inými zložkami.

Čo je bakuchiol?

O bakuchiole sa hovorí ako o prírodnej účinnej látke proti starnutiu, ktorá je rovnako účinná ako retinol, ale zároveň je k pokožke šetrnejšia. Získava sa zo semien rastliny babchi, nazývanej aj Psoralea Corylifolia. Má potenciál zvyšovať produkciu kolagénu* a stimulovať obnovu buniek, čím pomáha minimalizovať známky starnutia. 

Bakuchiolový olej sa tradične používal v indickej a čínskej medicíne, ale jeho obľuba rýchlo rastie, pretože ľudia po celom svete vo svojej starostlivosti o pleť čoraz častejšie uprednostňujú prípravky s rastlinnými zložkami. Nárast popularity bakuchiolu môže súvisieť tiež s nárastom popularity retinolu, pretože ponúka veľa rovnakých výhod bez rizika možného podráždenia, čím je vhodnejší pre použitie na citlivú pleť.

Bakuchiol sa často zaraďuje do rannej i večernej anti-age starostlivosti o pleť, zvyčajne v kombinácii s hydratačnými alebo vyplňujúcimi zložkami, ako je kyselina hyalurónová.

*testované v skúmavke (in vitro)


bakuchiol
Bakuchiol vs. Retinol

Aký je rozdiel medzi bakuchiolom a retinolom?

Bakuchiol a retinol sa bežne považujú za vzájomné náhrady vďaka ich podobným benefitom, medzi ktoré patria:

 

 1. Redukcia jemných liniek a vrások
 2. Môžu potenciálne pomôcť pri akné, hoci v tejto oblasti je potrebných viac štúdií
 3. Vyhladzovanie nerovnomerných tónov pleti
 4. Stimulácia tvorby kolagénu

Rozdiely medzi bakuchiolom a retinolom sú nasledovné:

1. Vegánska receptúra: 
Retinol môže občas pochádzať z vaječného žĺtka alebo oleja z rybej pečene, čo ho robí nevhodným pre vegánov. Keďže bakuchiol je rastlinného pôvodu, prípravky s jeho obsahom môžu byť vhodné pre vegánov (za predpokladu, že všetky ostatné zložky a spôsob výroby sú tiež vegánske).

 

2. Používanie počas tehotenstva: 
Odporúča sa vyhnúť sa používaniu retinolu a akýchkoľvek iných retinoidov počas tehotenstva z dôvodu možného vplyvu na vývoj dieťaťa. V súčasnosti sa riziko používania bakuchiolu počas tehotenstva považuje za zanedbateľné. Ak však plánujete používať bakuchiol počas tehotenstva, poraďte sa so svojím lekárom.

 

3. Lepšia znášanlivosť pri citlivej pokožke:
Retinol je známy tým, že potenciálne dráždi pokožku – spôsobuje jej vysušenie alebo začervenanie. Upokojujúce vlastnosti bakuchiolu znižujú riziká pri podráždení, takže je pre citlivú pleť vhodnejší ako retinol. Žiadna zložka však nikdy nie je úplne bez možnosti podráždenia. 


8 výhod bakuchiolu pre pokožku

Sila bakuchiolu spočíva najmä v jeho schopnosti pôsobiť proti starnutiu. Nižšie je uvedených niekoľko kľúčových výhod bakuchiolu pre tvár a pokožku:

 1. Zvyšuje produkciu kolagénu:
  Bakuchiol má potenciál zvyšovať produkciu kolagénu typu I a VII. Niektoré prípravky NIVEA majú tento potenciál už za 4 hodiny, hoci ich účinky sa môžu líšiť od produktu k produktu.

  *testované v skúmavke (in vitro) na kožných bunkách
 2. Stimuluje obnovu buniek:
  Bakuchiol pomáha zvyšovať obnovu buniek a podporuje žiarivejšiu pleť.
 3. Redukuje jemné linky a vrásky:
  Pravidelné používanie bakuchiolu môže pomôcť znížiť známky starnutia vrátane jemných liniek a vrások – dokonca aj hlbokých, čo pomáha pleti vyzerať mladšie.
 4. Zlepšuje pružnosť a pevnosť pokožky:
  S pribúdajúcim vekom pokožka prirodzene stráca schopnosť vrátiť sa na svoje miesto a môže začať ochabovať. Výrobky obsahujúce bakuchiol môžu pomôcť stimulovať kolagén, čím potenciálne zvyšujú pevnosť a nanovo definujú kontúry.
 5. Pôsobí proti starnutiu a začervenaniu pleti:
  „Photoaging“ je proces predčasného starnutia pokožky v dôsledku vystavenia sa slnečnému žiareniu. Štruktúra bakuchiolu pomáha znižovať dopady „photoagingu“ a môže tiež pomôcť upokojiť začervenanie.
 6. Zmierňuje tmavé škvrny a vyhladzuje tón pleti:
  Niektoré štúdie preukázali, že bakuchiol môže mať schopnosť zmierňovať tmavé škvrny a zlepšovať tón pleti.
 7. Antioxidačné vlastnosti:
  Bakuchiol vďaka antioxidačným účinkom pomáha neutralizovať voľné radikály – nestabilné zlúčeniny, ktoré môžu poškodzovať kožné bunky a zvýrazňovať známky predčasného starnutia.
 8. Pomáha redukovať škvrny na aknóznej pleti: 
  Obmedzené štúdie preukázali, že bakuchiolový olej svojimi antioxidačnými, antibakteriálnymi a začervenanie znižujúcimi vlastnosťami môže zmierniť a upokojiť niektoré príznaky mierneho akné, ako sú vyrážky.

Prehľad faktov

Bakuchiol

Výhody: Stimuluje tvorbu kolagénu, znižuje známky starnutia, vyhladzuje tón pleti, zlepšuje jej pružnosť a je antioxidantom

Aplikácia: Zameriava sa na príznaky starnutia vrátane vrások a straty pružnosti

Použitie: Séra, hydratačné prípravky a pleťové masky s obsahom bakuchiolu môžete pridať do rannej aj večernej starostlivosti o pleť

Špeciálne vlastnosti:Všeobecne známy ako rastlinná alternatíva retinolu s menším rizikom vzniku podráždenia

akým-spôsobom-bakuchiol-používať

Starostlivosť o pleť NIVEA s bakuchiolom a kyselinou hyalurónovou

Najjednoduchší spôsob, ako bakuchiol používať, je začleniť do svojej rutiny starostlivosti o pleť prípravky s jeho obsahom. Ako jemná zložka je vhodný pre každodenné použitie ráno i večer, pričom najčastejšie je využívaný v boji proti starnutiu. Dobre sa kombinuje so zložkami, ako je kyselina hyaluronová, s ktorou vytvára silné duo. Vyskúšajte nižšie uvedenú rutinnú starostlivosť s produktami z radu NIVEA Cellular Expert Lift, obsahujúcich čistý bakuchiol a mikro i makrokyselinu hyalurónovú, aby ste podporili produkciu kolagénu v pleti a nanovo definovali kontúry tváre: 

*testované v skúmavke (in vitro) 

žena používajúca krém NIVEA

1. Čistenie
Pri rutinnej starostlivosti je dôležité začať čistením tváre, aby ste odstránili všetok make-up, znečistenie alebo zvyšky kožného mazu, ktoré sa inak môžu hromadiť a spôsobovať nadmernú mastnotu. Čistenie tiež pripravuje tvár na ďalšie kroky vašej rutiny. 
Ideálny čistiaci prípravok pre vašu pleť nájdete v rade NIVEA Cleanser

 

2. Aplikácia séra
NIVEA Sérum Cellular Expert Lift OF 30 obsahuje najvyššiu koncentráciu čistého bakuchiolu zo všetkých produktov spoločnosti NIVEA. Sérum je určené pre použitie na tvár, krk a dekolt, preniká hlboko do pokožky a okamžite pôsobí liftingovým efektom, čím viditeľne redukuje vrásky a dvíha kontúry. Pravidelné používanie v priebehu času pomáha viditeľne zlepšovať pružnosť pleti a posilňovať jej štruktúru.

 

3. Hydratácia pleti 
Jedným z ďalších dôležitých krokov je i správna hydratácia. Zvlhčenie vašej pleti ľahko zvládnete pomocou produktov, kombinujúcich hydratáciu s účinkami proti starnutiu. To je dobrý spôsob, ako ju ochrániť pred vysušením a podporiť bunkovú výmenu. 

Aplikujte hydratačný krém, ktorý dodá vašej pleti maximálnu hydratáciu, a použite NIVEA Denný krém Cellular Expert Lift OF 30

V rámci večernej starostlivosti o pleť môžete namiesto neho použiť NIVEA Nočný krém Cellular Expert Lift

4. Použitie SPF
Na záver rannej starostlivosti o pleť vždy naneste na tvár textilnú kryomasku (SPF), aby ste jej poskytli plnú ochranu pred UV žiarením. 

 

5. Týždenné masky na tvár 
Tieto masky môžete zaradiť do svojej týždennej rutiny, aby ste svojej pleti poskytli cielené blahodarné účinky. Pleťová maska NIVEA Cellular Expert Lift textilná pleťová maska doplňuje vašu pokročilú rutinu v boji proti starnutiu s bakuchiolom a obsahuje účinné sérum, ktoré posilňuje účinky kolagénu, a ďalej pleť remodeluje, vypína a vyhladzuje. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je odporúčané použiť dvakrát do týždňa. 


Zhrnutie

Bakuchiol Zhrnutie

Bakuchiol, ktorý je často označovaný za jemnejšiu rastlinnú alternatívu retinolu, má na pleť v boji proti starnutiu celý rad pozitívnych účinkov. Najčastejšie sa pridáva do hydratačných prípravkov a sér a v spojení so zložkami, ako je kyselina hyalurónová, čo z neho robí skvelý doplnok v rámci každej rutiny starostlivosti o pleť. 

Ak teda hľadáte novú sviežu zložku, ktorú by ste mohli do svojej starostlivosti o omladenie pleti zaradiť, bakuchiol môže byť odpoveďou. V produktoch NIVEA Cellular Expert Lift je bakuchiol účinnou anti-age látkou v zloženiach starostlivo vytvorených tak, aby stimulovali tvorbu kolagénu a zároveň viditeľne redukovali vrásky, vypínali a reštrukturalizovali pleť. 

Často kladené otázky

O: Čo je bakuchiol a ako sa líši od retinolu?

Bakuchiol je prírodná rastlinná alternatíva retinolu, která je známa svojou šetrnosťou k citlivej pleti. Pochádza z rastliny Babchi a má podobné účinky proti starnutiu ako retinol, ale s menším rizikom nežiaducich účinkov. 

O: Je možné bakuchiol používať s retinolom?

Bakuchiol a retinol môžu pôsobiť spoločne, pretože bakuchiol má upokojujúce a stabilizačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zvýšiť toleranciu pleti voči retinolu. Spoločne by mohli byť použité na zmiernenie známok starnutia. 

O: Je možné bakuchiol používať s kyselinou hyalurónovou?

Áno, bakuchiol sa výnimočne dobre kombinuje s ďalšími zložkami proti starnutiu, ako je kyselina hyalurónová. Kyselina hyalurónová pomáha uzamknúť vlhkosť a vypnúť pleť, zatiaľ čo bakuchiol pôsobí ako účinná látka proti starnutiu a pomáha zvyšovať produkciu kolagénu. Ich kombinácia môže posilniť jej účinky proti starnutiu, čo pomáha pleti vyzerať viditeľne mladšie a byť pružnejšia. 

O: Môžem zmiešať bakuchiol s vitamínom C?

Bakuchiol a vitamín C je možné s určitými opatreniami používať spoločne. Keď kombinujete dve rôzne prípravky obsahujúce tieto zložky, počkajte medzi jednotlivými aplikáciami niekoľko minút, aby mal prípravok čas preniknúť do pokožky a zabránilo sa možnej rušivej interakcii medzi oboma výrobkami. 

Pri správnom používaní môžu tieto zložky pomôcť redukovať jemné linky, vrásky a hyperpigmentáciu a zároveň zlepšiť štruktúru a tón pleti. 

O: Aké sú výhody bakuchiolu v starostlivosti o pleť?

Bakuchiol má celý rad účinkov proti starnutiu pleti a pomáha vyhladzovať jej tón. Je tiež silným antioxidantom a bojovníkom proti začervenaniu, ktorý chráni pleť pred voľnými radikálmi. 

O: Je možné bakuchiol používať každý deň?

Áno, bakuchiol je možné používať každý deň ráno i večer. Pri zavádzaní akejkoľvek novej zložky do rutinnej starostlivosti o pleť však vždy sledujte, ako vaša pleť reaguje. Bakuchiol je síce všeobecne veľmi šetrná zložka, ale ak predsa dôjde k podráždeniu, obráťte sa na odborníka, ktorý vám poskytne ďalšie rady. Znášanlivosť bakuchiolu vo výrobkoch NIVEA bola testovaná pod dermatologickým dohľadom a je možné ho použiť pre všetky typy pleti. 

O: Môžem bakuchiol používať počas tehotenstva?

V súčasnosti nebol negatívny vplyv bakuchiolu na priebeh tehotenstva preukázaný, ale pretože dáta z laboratórneho testovania týkajúceho sa ľudí zatiaľ nie sú k dispozícii, je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Keď si bakuchiol prajete používať počas tehotenstva, vždy požiadajte o radu svojho lekára, ktorý zváži riziká a prínosy. 

Akým spôsobom je možné bakuchiol začleniť do rutinnej starostlivosti o pleť?

Najjednoduchší spôsob, ako používať bakuchiol, je pridať do svojej rutinnej starostlivosti o pleť produkty s jeho obsahom ako sú séra, oleje, pleťové masky a hydratačné krémy. Aplikujte ich po čistení pleti (najlepšie ráno a večer), aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.