DEZODORANTY A ANTIPERSPIRANTY

DEZODORANTY A ANTIPERSPIRANTY

Aký je medzi nimi rozdiel? Výraz dezodorant sa dnes bežne používa pre dva rôzne druhy výrobkov starostlivosti o telo. V skutočnosti je však potrebné medzi dezodorantmi a antiperspirantmi rozlišovať. V čom je teda presne ten rozdiel?

VOŇAVÉ LIKVIDÁTORY BAKTÉRIÍ VERZUS BLOKÁTORY POTU

Existujú v podobe sprejov, guľôčky, tyčinky, krému alebo rozprašovačov. Všetky dezodoranty i antiperspiranty majú spoločné to, že majú zaistiť čo najdlhšiu ochranu pred nepríjemným telesným pachom a s tým spojenú fyzickú i duševnú pohodu. Avšak v čom presne spočívajú rozdiely medzi týmito dvoma výrobkami? NIVEA spoločne s Dr. Heinerem Maxom, expertom z Oddelenia výskumu a vývoja spoločnosti Beiersdorf, vysvetľuje, čo sa skrýva za výrazmi dezodorant a antiperspirant, v čom sa tieto dva typy líšia a ako pôsobia látky, ktoré obsahujú.

PREČO SA POTÍME?

article_image_deo-anti_01
Potné žľazy patria k prídavným orgánom kože a nájdeme ich na mnohých miestach ľudského tela. Pot slúži predovšetkým na podpornú termoreguláciu organizmu, ale okrem toho sa potné žľazy podieľajú i na tvorbe antibakteriálneho hydrolipidového filmu našej kože a podporujú tak ochranný plášť pokožky. Ich ďalšou dôležitou funkciou je produkcia látok pre látkovú výmenu a produkciu elektrolytov, ktoré sú inak detoxikované najmä cez ľadviny.

ČO JE DEZODORANT?

Nepríjemné potenie a telesný zápach je možné odstrániť dezodorantmi alebo antiperspirantmi. Tieto výrobky sa však líšia v tom, ako účinkujú. Dezodoranty bez hliníkových (alumíniových) solí obsahujú vonné látky alebo antibakteriálne prísady, ktoré blokujú nežiaduce telesné pachy vznikajúce z množiacich sa baktérií na pokožke. Dezodoranty preto spôsobujú predovšetkým to, že pot zostáva bez zápachu, ale neredukujú jeho tvorbu. Slovo dezodorant pochádza z latiny a samo vysvetľuje úlohu tohto výrobku: možno ho preložiť ako „pach preč“ (de = preč a odor = pach).


 

Dezodoranty neobsahujú spravidla žiadne hliníkové soli, ktoré bránia produkcii potu. Naopak: vonnými látkami len prekrývajú nežiaduce telesné pachy, ktoré vznikajú z baktérií na pokožke. Prísady ako strieborný citrát, kyselina butyloktánová alebo oktenidin-dihydrochlorid bránia rastu baktérií spôsobujúcich zápach, a tým zabraňujú prenikavému telesnému zápachu. Títo voňaví zabijaci baktérií však vzhľadom na chýbajúce hliníkové soli nemajú žiadny antiperspiračný účinok. To znamená, že sa človek potí rovnako silno, ale príjemne pri tom vonia.

 

ČO JE ANTIPERSPIRANT?

Antiperspiranty sú oproti tomu o krôčik ďalej – priamo regulujú vlhkosť v podpazuší. Obsiahnuté hliníkové (alumíniové) soli ako chlorohydrát hliníku (ACH) zamedzujú tvorbu potu v podpazuší tým, že zužujú hornú časť vyústenia potnej žľazy. Tým je baktériám odobraný základ ich potravy, ktorú rozkladajú, a nepríjemné pachy a vlhké škvrny na oblečení teda nemôžu v plnej miere vznikať. Navyše majú antiperspiranty tiež priamy vplyv na redukciu tvorby baktérií a obsahujú väčšinou i parfum prekrývajúci pach.
article_image_deo-anti_02

DEZODORANT, ČI ANTIPERSPIRANT?

O TO TU IDE...

Odpoveď na otázku či dezodorant alebo antiperspirant je nakoniec vždy výsledkom osobnej preferencie. „Naše obsiahle štúdie ukázali, že rad ľudí sa jednoducho cíti bezpečnejšie, ak sú chránení nielen proti nepríjemnému telesnému zápachu, ale dodatočne tiež pred vlhkosťou v podpazuší. Čisté dezodoranty nepredstavujú plnohodnotnú alternatívu antiperspirantov,“ hovorí Dr. Heiner Max, vedúci Oddelenia výskumu starostlivosti o telo NIVEA. „Aby sme aktívne znížili tvorbu potu, používame u nás v spoločnosti Beiersdorf pre všetky antiperspiranty zdravotne vyhovujúce hliníkové soli. Okrem hliníkových solí neexistuje žiadna iná skupina účinných látok, ktoré by spoľahlivo a zároveň bez podráždenia pôsobili proti tvorbe potu.“

KTORÝ SI VYBRAŤ?

Dezodoranty sa hodia predovšetkým pre tých, ktorí sa toľko nepotia, zato ale potrebujú bojovať s nepríjemným zápachom potu. Pre dlhotrvajúci pocit sviežosti a starostlivosti s ochranou proti pachu potu odporúčame dámam dezodoranty z radu NIVEA Fresh: NIVEA Fresh Natural s vôňou a sviežosťou morských minerálov alebo novinky NIVEA Fresh Comfort s osviežujúcou ľahkou vôňou a NIVEA Fresh Flower so sviežou kvetinovou vôňou. Pre ich náprotivky ponúkame pánske dezodoranty NIVEA MEN Fresh Active s mužnou sviežou vôňou. 

Všetkým, ktorí uprednostňujú dezodoranty bez hliníku, odporúčame takisto rad NIVEA Fresh & Pure. Tieto dezodoranty s obsahom prírodne identickej antibakteriálnej zložky Bio-florine zabezpečia dlhodobú ochranu proti telesnému zápachu so sviežou jazmínovou vôňou. Neupchávajú póry, a umožňujú tak pokožke voľne dýchať. 

U dezodorantov a antiperspirantov NIVEA nemusíte zložito skúmať zoznam obsiahnutých látok – všetky výrobky sortimentu NIVEA označené ako „dezodoranty“ zaručene neobsahujú hliníkové soli. Všetky výrobky označené ako „antiperspirant“ hliníkové soli naopak obsahujú.


REGISTRUJTE SA DO NIVEA KLUBU A BUĎTE PRI VŠETKOM DÔLEŽITOM AKO PRVÍ

Pre členov NIVEA klubu toho máme oveľa viac a chceme si ich rozmaznávať

Čo pre vás máme nachystané?

  • Klubové súťaže o balíčky rozmaznávajúcej kozmetiky a darčeky NIVEA.
  • Testovanie najnovších produktov NIVEA.
  • Súťaže o balíčky plné vzoriek.
  • A oveľa viac...