Kokosový olej: Zázrak pre vaše vlasy

TAJOMSTVO KRÁSY, KTORÉ POCHÁDZA Z ÁZIE.

Vôňa kokosového oleja: to sú spomienky na slnko, pláž a dovolenku - a pre naše vlasy veľká porcia rozmaznávania.

Voňavý elixír krásy

Kokosový olej: Zázrak, ktorý vlasy ošetruje a chráni ich

Skúste niekedy otvoriť pohár s kokosovým olejom a zavrieť oči… Jeho vôňa vás okamžite vráti na dovolenku, na pláž, medzi palmy. Táto pripomienka prázdnin má pri izbovej teplote bielu farbu a pomerne tuhú konzistenciu. Už pri miernom zahriatí sa ale premieňa na transparentnú hustú kvapalinu s ešte intenzívnejšou vôňou. A práve v tej chvíli je ideálny na použitie. 

Mimochodom, v Ázii objavili zázračné účinky kokosového oleja už pred stáročiami. A my dnes už vieme, že tajomstvo oleja je ukryté v prítomnosti kyseliny laurovej a nasytených mastných kyselín. Práve tieto ingrediencie sú najdôležitejšími zložkami voňavého elixíru. 

V Ázii je olej lisovaný z kokosových orechov základom nielen v starostlivosti o telo, ale i neoddeliteľnou súčasťou mnohých pokrmov. Kokosový olej má nielen skvelú chuť, ale znižuje množstvo tuku v krvi a má antibakteriálne účinky. Čo sa týka starostlivosti o vlasy, olej vlasy obalí ochranným filmom a tie sú vďaka tomu zdravšie a na prvý pohľad i nádherne lesklé.

Kokosový olej

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje prírodné antioxidanty. Patrí medzi ne i vitamín E. Ten chráni pokožku hlavy i samotné vlasy pred škodlivými vplyvmi prostredia.

KOKOSOVÝ OLEJ NA VLASY: KEDY A AKO HO POUŽÍVAŤ?

Časté fénovanie, žehlenie, používanie stylingových prípravkov, ale i UV žiarenie – to všetko vaše vlasy zaťažuje. Vlasy sú krehšie, ľahko sa lámu, lesk je preč. Výživný olej im ale zdravie a vďaka tomu i hladkosť a lesk dokáže vrátiť. Okrem toho ho odborníci odporúčajú i v starostlivosti o citlivú alebo podráždenú pokožku. 

Kokosový olej ako kondicionér

Cesta k jemným, hladkým a lesklým vlasom na dotyk tak nemusí viesť cez drahé kondicionéry, ale i cez používanie kokosového oleja namiesto kondicionéra.

Stačí len nechať v dlaniach „povoliť“ množstvo oleja zodpovedajúce zhruba dvom polievkovým lyžiciam, vmasírovať ho do vlasov a okamžite ho vymyť. 

Používať kokosový olej ako kondicionér môžete pomerne často. Časom tiež zistíte, aké je optimálne množstvo práve pre vás – odvíja sa nielen od dĺžky, ale samozrejme i od hrúbky vlasov.

Na začiatku budete možno musieť máličko experimentovať, ale čaká vás odmena – krásne vlasy, ktoré sa budú lesknúť.

Starostlivosť o vlasové končeky

Starostlivosť o vlasové končeky

Ošetrujte vďaka kokosovému oleju suché a lámavé končeky. Stačí len naniesť malé množstvo oleja do končekov a tie budú zase hladké.
Prirodzená starostlivosť

Prirodzená starostlivosť

Vlasová maska s kokosovým olejom je prirodzená a zároveň účinná starostlivosť o vlasy.

Naozaj hĺbková starostlivosť

Kokosový olej výborne poslúži ako základ hydratačnej masky. Za studena lisovaný a nijako chemicky upravovaný kokosový olej dnes zoženiete v každej dobre zásobenej lekárni alebo drogérii. Už sme spomínali, že pri izbovej teplote má kokosový olej pevné skupenstvo. Pri kontakte s pokožkou sa ale začína „topiť“. Rovnako rýchlo ale tuhne.
„Kokosák“ nemusíte uchovávať v chladničke. Postačí, keď ho uložíte na temné a skôr chladnejšie miesto. Takto uchovaný vám potom v perfektnej kondícii vydrží ďalšie dva až tri roky.

Ako kokosový olej používať? Nech už sa rozhodnete pre vlasovú masku alebo pre priamu aplikáciu, vlasy si najskôr umyte a nechajte ich mierne preschnúť. Ak nanášate „čistý“ kokosový olej, nie masku, s množstvom oleja šetrite. Olej zľahka vmasírujte do pokožky hlavy a pokračujte až ku končekom. Potom už stačí len vlasy zabaliť do uteráku a nechať olej aspoň hodinu účinkovať. V prípade, že sú vaše vlasy naozaj veľmi poškodené, môžete olej vo vlasoch nechať i cez noc. 
Potom už „len“ stačí vlasy naozaj dôkladne opláchnuť. Prebytočný olej sa vymyje, ale hydratačný ochranný film na každom jednotlivom vlase zostane.

MASKA NA VLASY Z KOKOSOVÉHO OLEJA

Máte chvíľku čas a chcete sebe i svojim vlasom dopriať relax? Rozmaznávajte svoju hrivu domácou maskou na vlasy z kokosového oleja a medu. Zatiaľ čo kokosový olej dodá vlasom hydratáciu, med sa postará o jemnosť a lesk. Výroba domácej masky na vlasy je jednoduchá a zaberie vám len pár sekúnd. Budete potrebovať:

  • polievkovú lyžicu rozpusteného kokosového oleja,
  • polievkovú lyžicu medu.

Tieto dve ingrediencie starostlivo premiešajte a naneste po celej dĺžke vlasov (pokožku hlavy vynechajte). Nechajte masku pôsobiť dvadsať minút, opláchnite teplou vodou a vlasy nechajte uschnúť.

KVALITA KOKOSOVÉHO OLEJA JE DÔLEŽITÁ!

Až budete vyberať kokosový olej, nepodceňujte jeho kvalitu. Tie najlepšie oleje sú lisované za studena, nerafinované, nebielené, teda 100 % prírodné. Len v takom oleji sú uchované všetky dôležité živiny, vitamíny a minerály.

KOKOSOVÝ OLEJ NA TELO: VYSKÚŠAJTE KÁVOVÝ PEELING

Kokosový olej je skvelý nielen na vlasy, ale aj na pokožku a na pleť. Patríte medzi milovníkov kávy? Vyskúšajte kávový peeling, ktorý vašu pokožku zjemní a zahalí ju do omamnej kávovej vône. Budete potrebovať:

  • 3 lyžice rozpusteného kokosového oleja,
  • 2 lyžice kávovej usadeniny.

Kávu premiešajte s kokosovým olejom a naneste na navlhčenú pokožku. Krúživými pohybmi pokožku masírujte a potom peeling opláchnite. Po usušení bude vaša pokožka krásne hydratovaná a hebká na dotyk. 

Nechajte odpočinúť i ďalšie zmysly

Nostalgicky spomínate na leto a dovolenkovú pohodu? Nasajte vôňu kokosového oleja a čarovná atmosféra exotických krajín sa vráti. 

Už malé množstvo kokosového oleja intenzívne vonia. Stačí len zavrieť oči a vychutnať si ho všetkými zmyslami. Nielen čuchom. Veď i taká masáž kokosovým olejom je skvelým únikom od každodenných starostí. Pokožka tela po nej navyše bude hebká a bude jemne voňať po kokose.

Kokosová voda

Ako na domácu vlasovú masku

ADP002_PRODUCTSTAGE