Znakovanie s bábätkom

Slová nestačia

Porozprávajte sa s bábätkom pomocou gest a "znakovej reči".

I keď vaše bábätko ešte nehovorí, chce sa s vami podeliť o svoje potreby. Ako mu môžete porozumieť? Vyskúšajte znakovú reč! Užijete si veľa zábavy.

Gestá a mimika môžu byť rovnako účinné ako slová

Nemusíte čakať až na prvé slovo

Ovládať hovoridlá je pre bábätká veľmi ťažké a vývoj reči preto vyžaduje čas. To, že vaše bábätko ešte nehovorí, ale neznamená, že vám nemá čo povedať. I nemluvňatá sa s nami chcú podeliť o to, čo chcú, čo ich teší alebo bolí. Pohyby celého tela, rúk a nôh sú pre nich ľahké a pomocou znakov nám tak môžu dať vedieť svoje potreby. 

Keď si budete všímať, uvidíte, že vaše bábätko s vami pomocou znakov komunikuje už teraz. Chcete mu rozumieť? Nájdite si spoločné znaky. I váš najmenší si dokáže znak rýchlo spojiť s prebiehajúcim dejom a nabudúce si ho zapamätá.


Znaková reč nebrzdí, práve naopak

Veľa rodičov je spočiatku skeptických a len málokomu sa podarí dorozumieť hneď na prvýkrát. „Znakovanie” ale môže byť zábava pre vás i pre vaše bábätko. Navyše je dokázané, že deti, ktoré znakujú, začnú rýchlejšie hovoriť. Nemusíte sa preto báť, žeby znaková reč nejako ovplyvnila vývoj tej normálnej. Keď sa bábätko rozhovorí, znaky z jeho komunikácie prirodzene vymiznú.

Začnite pomocou základných znakov

základné znaky

Kedy je vhodné so znakovaním začať? Ideálna doba pre prvé znaky je medzi 8. mesiacom a jedným rokom. A keď po vás bábätko hneď neopakuje, nevzdávajte to. Odozva na vašu snahu môže prísť i o niekoľko mesiacov. O to rýchlejšie sa bude váš chrobáčik učiť. 


Vyskúšajte základné znaky:

JESŤ“: Pohybujte rukou k ústam a späť, akoby ste si dávali jedlo do pusy.

EŠTE“: Dajte dieťaťu sušienku alebo inú dobrotu. Keď to zje, spojte niekoľkokrát za sebou špičky prstov jednej ruky na úrovni hrudníka a potom bábätku ponúknite ďalšiu.

BOLÍ“: Spojte brušká oboch ukazovákov.

 

Bábätká milujú vašu pozornosť a dotyky! Chcete svojmu najmenšiemu dopriať nežnú starostlivosť? Venujte mu masáž pre bábätká.Vymyslite si vlastnú „reč“ – len vy a vaše bábätko

šťastne dieťatko

Nie vždy urobí vaše nemluvniatko znak presne ako vy, každá snaha sa ale počíta. Deti si niektoré znaky upravujú podľa toho, ako je im to pohodlné. Komunikácia a dorozumievanie je veľmi individuálny proces a možno si budete chcieť vymyslieť svoju vlastnú znakovú reč. Ako na to?

Jednoducho pozorujte, čo upúta pozornosť vášho dieťatka. Môžete mávať rukami alebo ukazovať prsty – čokoľvek dáva zmysel vám obidvom. Keď však začnete používať určité gesto alebo znak, nemeňte ho, aby ste bábätko zbytočne nemiatli.

Vďaka znakovaniu s vaším bábätkom čoskoro zistíte, že nie je nič krajšie, ako porozprávať sa bez jediného slovka.

len vy a vaše bábätko