Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

Minimalizmus u vás doma

ZBAVTE SA
NEPORIADKU

Jednoduché tipy na očistu domova

Ako často si domov prinesiete niečo nové? A čo takto zbaviť sa rovno toho starého?

#MINIMALIZMUS S NIVEA

Zbaviť sa starých a nepotrebných vecí nie je také zložité, ako sa môže zdať.

Obohaťte svoj život poriadkom a priestorom

Z roka na rok máme vo svojich domácnostiach čoraz väčší počet predmetov, ktoré si buď sami kúpime, alebo ich dostaneme. Hrnčeky, tácky, gýčové suveníry z ciest a iné veci. Uchovávame ich, pretože je nám ľúto ich vyhodiť. Čo keby sme ich raz potrebovali? Medzi nami – pravdepodobne sa tak nikdy nestane.

Bez nadmiery vecí by pritom naše domácnosti „vynikli“ a pôsobili by vzdušnejšie a čistejšie. Kto raz očistu vyskúša, už na ňu nedá dopustiť.

NALAĎTE SA NA TRIEDENIE VECÍ A ICH VYHADZOVANIE

Nemusíte zvládnuť všetko naraz

Minimalizmus u vás doma

Neponáhľajte sa. Nalaďte sa na to, že sa budete zbavovať starých a nepotrebných vecí. Obrňte sa voči spomienkam, ktoré vám budú hovoriť, aby ste si album svojich skúšobných a nepotrebných fotografií, a ďalších podobných propriet nechali. Pritom ich nevyužijete.

Pýtajte sa sama seba a dajte na svoje pocity

Minimalizmus u vás doma

Neradi sa zbavujeme darčekov, hoci sú gýčové, alebo starých šiat, pretože sa môžu hodiť, keď sa s tými novými niečo stane. Kedykoľvek budete mať pochyby, spýtajte sa sama seba, či konkrétna vec prispieva k vášmu šťastiu. Neprispieva? Preč s ňou!

KDE A AKO ZAČAŤ S HĹBKOVOU OČISTOU DOMOVA

Začnite tým, nad čím nebudete dlho premýšľať

Minimalizmus u vás doma

Úplne najlepšie bude začať oblečením. K nemu prevažne citový vzťah nemáme, preto si stačí odpovedať na otázku, či ste daný kúsok mali na sebe počas posledného polroka. Nie? Zbavte sa ho. Tým sa na dokonalé upratovanie naladíte.

Praktické tipy, ako zvládnuť upratovanie za víkend

 • Spíšte si na papier všetky miestnosti vo svojom byte alebo dome a odhadnite, ako dlho by vám mohlo upratovanie konkrétnych izieb trvať. To vás bude poháňať, aby ste sa „nezasekli“ pri každej veci, ktorú objavíte. Zostáva len nastaviť budík!
 • Pripravte si veľké vrece na odpadky a tiež krabice na veci, ktoré naozaj vyhodiť nechcete. Môže ísť napríklad o rodinné fotografie, ktoré ale nemusíte mať denne na očiach.
 • Všetko pôjde na dve kopy. Jedna bude predstavovať, čo si necháte, druhá, čo vyhodíte. Smelo do toho!
 • Ak budete chcieť urobiť aj dobrý skutok, veci na vyhodenie znova pretrieďte. Niektoré môžete darovať alebo predať.
 • A je hotovo. Váš domov pôsobí sviežo, pretože v ňom nie je toľko nahromadených vecí. Úľava, však?

ĎALŠIE TIPY PRE DOKONALÝ MINIMALIZMUS

Jeden kúsok dovnútra, druhý von

Minimalizmus u vás doma

Nadčasové pravidlo, ktoré by malo platiť vždy pre všetko. Jednoducho sa ním môžete riadiť napríklad pri nakupovaní ďalších nových hrnčekov, tanierikov, pohárov... Jeden kúsok do skrinky a iný kúsok von.

Stavte na japonský trend Wabi Sabi

Minimalizmus u vás doma

Nemá nič spoločné s ostrým wasabi. Naopak, vás a vaše bývanie príjemne upokojí. Tento trend je založený nielen na myšlienke minimalizmu, ale tiež na vyzdvihnutí nedokonalosti a na využití dekorácií na praktické účely. 

ZBAVTE SKRIŇU NENOSENÝCH KÚSKOV

Tipy, s ktorými svoj šatník vytriedime a budeme spokojní

 • Všetko oblečenie vyhádžte na jednu hromadu. Až potom si uvedomíte, ako veľa ho vlastne máte.
 • Nalaďte sa na upratovanie a sľúbte si, že sa nenecháte ničím rozptyľovať.
 • Začnite ponožkami, ktoré ste do práčky dali v páre, ale vrátili sa vám single. Pridajte k nim tie obnosené a vyhoďte ich.
 • Položte si dôležitú otázku: „Nosila som tento sveter/túto blúzku/tieto džínsy v priebehu posledných šiestich mesiacov?“ Len čo odpoviete nie, vyhoďte to.
 • Ak vám to bude viac vyhovovať, môžete sa sama seba opýtať: „Keby som teraz bola v obchode, kúpila by som si to?“ Ak nie, už viete, čo máte robiť...
 • Vybrané veci potom uložte  späť. V ideálnom prípade budete mať slávnostný a spoločenský odev vzadu, pretože ho zrejme nenosíte veľmi často. Naopak, vpredu nechajte to, čo nosíte pravidelne.

Prečo sa náš šatník neustále zväčšuje?

Minimalizmus u vás doma

Keď príde na triedenie vecí v skrini, máme tendenciu nechávať si nielen to, čo naozaj nosíme, ale tiež veci o veľkosť väčšie, keby sme pribrali, o veľkosť menšie, keby sme schudli, kúsky obnosené alebo úplne nové, ktoré sme si síce radostne zaobstarali, ale nikdy sme ich nemali na sebe.

Jedno oblečenie do práce aj na voľný čas

MINIMALIZMUS VO VAŠOM ŽIVOTE

Postavte svoj šatník na nadčasovom oblečení

Minimalizmus u vás doma

Po očiste šatníka máte v skrini len to, čo nosíte a čo vám robí radosť, prípadne by ste si to pokojne kúpili znova. Nabudúce, keď pôjdete nakupovať, na to myslite. Vyberajte si nadčasové kúsky, ktoré s ostatnými vo vašej skrini vytvoria pekný komplet.

Minimalizmus v starostlivosti o pleť

Minimalizmus u vás doma

Svoj domov a možno aj život teraz máte nastavený v duchu upokojujúceho minimalizmu. Skúste to s nami praktizovať aj čo sa týka kozmetiky a starostlivosti o pleť! Je to jednoduché a pravdepodobne to bude rovnaké ako s oblečením – kopa nepotrebných propriet vám len zaberá miesto na poličke alebo v skrinke.