Mikrobióm: Naučte sa rozumieť potrebám pokožky

Mikrobióm: Naučte sa rozumieť potrebám svojej pokožky

Koža je najväčší orgán nášho tela. V priemere zaberá 2 metre štvorcové plochy. A práve na koži mnohokrát pri starostlivosti o seba zabúdame. Dbáme na vyváženú stravu, ale zloženie umývacích prípravkov ide mimo nás. Možno sa váš pohľad na kožu zmení, keď sa dozviete o tom, ako veľmi je pre nás takzvaný mikrobióm pokožky dôležitý.

Čo je mikrobióm pokožky?

Pojem mikrobióm označuje súhrn všetkých mikroorganizmov žijúcich vo vnútri i na povrchu nášho tela, teda vírusov a baktérií. Každý človek má v sebe odhadom 10 –100 miliárd symbiotických mikrobiálnych buniek, čo desaťkrát prevyšuje počet našich vlastných buniek. Práve mikrobióm má vplyv na naše trávenie, imunitný systém, ale i psychiku alebo práve stav pokožky

 

Mikrobióm pokožky sa vyvíja bezprostredne po narodení, pretože vtedy prichádza naša pokožka prvýkrát do styku s okolitým svetom a začínajú sa na nej množiť najrôznejšie baktérie. Od toho sa potom odvíja imunita bábätka.

 

Prečo je mikrobióm pokožky taký dôležitý?

Mikrobióm pokožky si môžete predstaviť ako takého svojho životného partnera. Naša pokožka dodáva baktériám živiny a ony ju za to chránia. To znie ako férová dohoda, že? Mikrobióm na pokožke vytvára kyslé prostredie, ktoré telo chráni pred patogénmi (pôvodcami najrôznejších chorôb). Toto naše kyslé prostredie je ale narušované napríklad zmenou pH pokožky, UV žiarením, alebo tiež starnutím

mikrobióm pokožky


Zamerajte sa na ZAMERAJTE SA NA SPRCHOVACIE GÉLY

Ako sme si už vysvetlili, mikrobióm pokožky môže negatívne ovplyvňovať zmena pH. K takejto zmene môže dôjsť napríklad pri používaní nevhodných umývacích prípravkov. Pri zdravej pokožke sa pH pohybuje v rozmedzí
4,4 – 5,5.
Používanie sprchovacích gélov, ktoré obsahujú vysoké množstvo látok odmasťujúcich pokožku alebo alkalické (kyslé) zložky, sa pH pokožky značne narúša. 
gely fresh blends

NIVEA Sprchovacie gély Fresh Blends obsahujú 90 % ingrediencií prírodného pôvodu a zachovávajú tak prirodzené pH pokožky. Navyše prevoňajú vašu pokožku vôňou čerstvého ovocia a majú biologicky ľahko rozložiteľné zloženie, takže nezaťažujú prírodu.


Starostlivosť v súlade s vašou pokožkou
i pleťou

Schválne sa skúste zamyslieť nad tým, koľko prípravkov počas jedného dňa na svoju pleť alebo pokožku použijete. Sú to jednotky, alebo snáď desiatky? Tak či onak, pre mikrobióm pokožky je to skutočná nálož, s ktorou sa musí vysporiadať. Len si to spočítajte: denný krém, nočný krém, pleťové sérum, podkladová báza pod mejkap, mejkap, korektor, lícenka, púder, micelárna voda, pleťové masky a takto by sme mohli pokračovať. Dobrá správa je, že vy mu s tým vysporiadaním môžete pomôcť. Ako? Práve výberom prípravkov šetrných k pokožke a pleti.
Nie je to totiž len o sprchovacích géloch. 
odličovanie

Odličovanie:

Zbaviť pleť na konci dňa všetkých nečistôt a predovšetkým mejkapu je veľmi dôležité.
Predchádzate tak nielen akné, ale tiež predčasnému starnutiu pleti. NIVEA Osviežujúca čistiaca pleťová voda 
alebo NIVEA Osviežujúce pleťové mlieko vašu pleť v priebehu pár sekúnd odlíči a zároveň pomôže udržať jej prirodzenú rovnováhu.
Navyše obsahujú vitamín E, takže vaša pleť bude po odlíčení svieža a hebká.   

NIVEA Hydratačné mlieko na opaľovanie OF 50+

Ochrana pred slnkom:

Slnečné lúče našu pleť i pokožku vysúšajú a pri dlhšom pobyte môžu spôsobovať dokonca alergické reakcie, začervenanie
alebo riziko vzniku rakoviny kože. NIVEA Hydratačné mlieko na opaľovanie OF 50+ vás chráni pred UVA i UVB lúčmi, chráni pokožku
pred predčasným starnutím a zachováva jej prirodzenú rovnováhu
.

NIVEA Krémové telové mlieko Smooth Sensation

Výživa pokožky:

Chcete svoju pokožku rozmaznávať? Doprajte jej poriadnu dávku hydratácie a výživy.
NIVEA Krémové telové mlieko Smooth Sensation hydratuje pokožku až 48 hodín vďaka komplexu
hĺbkovo hydratačných látok DEEP MOISTURE SERUM, ktoré uzamyká vlhkosť v pokožke.
A, samozrejme, nenarušuje mikrobiálnu vrstvu pokožky


Ako ošetrovať mikrobióm pokožky?

Nezáleží len na tom, aké ošetrujúce prípravky na svoju pokožku
a pleť používate. Mikrobióm pokožky má vplyv na váš životný štýl. Trápi vás akné, ekzémy alebo alergie? Kľúč môže byť práve v mikrobióme pokožky, ktorý je niečím narušený, a oslabuje tak vašu obranyschopnosť a imunitu. Čo negatívne ovplyvňuje mikrobióm pokožky?

  • Fajčenie, alkohol, stres, nedostatok spánku, zlé stravovanie, nedostatočný pitný režim, a ako sme už spomínali, výber ošetrujúcich prípravkov.
 

 

Práve v týchto nezdravých návykoch môže byť ukrytý dôvod vašich (nielen) kožných problémov. Samozrejme, môžete so sebazaprením zmeniť životný štýl zo dňa na deň. Ale aj malými krôčikmi sa môžete vydať v ústrety zdravému telu, a tým aj mikrobiómu pokožky. 

Pri strave napríklad skúste zaradiť viac probiotík. To sú prospešné baktérie, ktoré prispievajú k rovnováhe mikrobiómu. Probiotiká sa nachádzajú v jogurtoch, kefíroch, kvasených výrobkoch (napríklad kvasené kapusta, karfiol, kimchi) alebo napríklad v cmare. 

 

produkty