Joga v tehotenstve


JEDNODUCHÁ POZÍCIA, KTORÚ ZVLÁDNETE I S RASTÚCIM BRUŠKOM.

6 krokov, s ktorými dosiahnete tú najúčinnejšiu a napriek tomu jednoduchú pozíciu.

Joga v tehotenstve krok za krokom

Nasledujúci sprievodca vás krok za krokom povedie k „jednoduchej pozícii“ (Sukhasana), ktorá je ideálna práve pre tehotné mamičky. Nenechajte sa ale zmiasť názvom. Ak ste zvyknutá sedávať celé dni v pohodlnom kresle, môže pre vás byť Sukhasana pekne tvrdý oriešok!
hýbejte se, ale opatrně
I počas tehotenstva potrebuje vaše telo pohyb. Hýbte sa! Ale opatrne

Krok 1: Jogu vykonávajte na pevnej podložke

Zložte jednu alebo dve prikrývky, aby ste si pripravili pevnú podložku hrubú cca 15 cm. Posaďte sa vzpriamene na kraj zloženej prikrývky a nohy natiahnite na podlahu rovno pred seba (základná pozícia Dandasana). 


Krok 2: Do tureckého sedu

Prekrížte nohy nad členkami a roztiahnite kolená. Posaďte sa do voľného tureckého sedu.

Krok 3: Jogínska pozícia Sukhasana pre tehotné

Hrany chodidiel nechajte voľne položené na podlahe, vnútorné klenby nôh pohodlne zasuňte pod lýtka. Správnu polohu nôh pri pozícii Sukhasana spoznáte podľa toho, že obe stehná a prekrížené lýtka tvoria trojuholník. 
Nepleťte si túto polohu s klasickým tureckým sedom, keď sú nohy prekrížené veľmi blízko pri tele. V pozícii Sukhasana by mal vzniknúť pohodlný priestor medzi prekríženými nohami a panvou.


Krok 4: Uvoľnite panvu

Vaša panva by mala pri tomto sede byť v tzv. neutrálnej polohe. Aby ste sa uistili, že sedíte správne, vzoprite sa na rukách a zdvihnite zadok z podložky. Počkajte niekoľko nádychov, až sa dolná časť chrbtice a panvy uvoľní a potom sa pomaly posaďte späť na podložku. Snažte sa udržať lonovú kosť a kostrč v rovnakej výške od podložky. 

 

sukhasana
dlaně vzhůru
Pravidelné cvičenie počas tehotenstva vám pomôže udržať sa vo forme a cvičenie po pôrode potom pre vás bude oveľa ľahšie.

Krok 5: Dlane nahor!

Ruky zložte voľne do lona dlaňami nahor, alebo ich položte na kolená dlaňami nadol. Kostrč majte čo najbližšie k podlahe, chrbát rovný a plecia uvoľnené. 


Krok 6: Striedajte nohy

Ak budete v tejto pozícii zotrvávať dlhšie, nezabudnite striedať prekrížené nohy. Cvičenie si rozdeľte na polovicu a prekrížené nohy vymeňte v polovici cvičenia.