Slová nestačia


POROZPRÁVAJTE SA S BÁBÄTKOM POMOCOU GEST A "ZNAKOVEJ REČI".

I keď vaše bábätko ešte nehovorí, chce sa s vami podeliť o svoje potreby. Ako mu môžete porozumieť? Vyskúšajte znakovú reč! Užijete si veľa zábavy.

Gestá a mimika môžu byť rovnako účinné ako slová

Nemusíte čakať až na prvé slovo

Ovládať hovoridlá je pre bábätká veľmi ťažké a vývoj reči preto vyžaduje čas. To, že vaše bábätko ešte nehovorí, ale neznamená, že vám nemá čo povedať. I nemluvňatá sa s nami chcú podeliť o to, čo chcú, čo ich teší alebo bolí. Pohyby celého tela, rúk a nôh sú pre nich ľahké a pomocou znakov nám tak môžu dať vedieť svoje potreby. 

Keď si budete všímať, uvidíte, že vaše bábätko s vami pomocou znakov komunikuje už teraz. Chcete mu rozumieť? Nájdite si spoločné znaky. I váš najmenší si dokáže znak rýchlo spojiť s prebiehajúcim dejom a nabudúce si ho zapamätá.


Znaková reč nebrzdí, práve naopak

Veľa rodičov je spočiatku skeptických a len málokomu sa podarí dorozumieť hneď na prvýkrát. „Znakovanie” ale môže byť zábava pre vás i pre vaše bábätko. Navyše je dokázané, že deti, ktoré znakujú, začnú rýchlejšie hovoriť. Nemusíte sa preto báť, žeby znaková reč nejako ovplyvnila vývoj tej normálnej. Keď sa bábätko rozhovorí, znaky z jeho komunikácie prirodzene vymiznú.

Buďte pozorní a zistíte, že vaše bábätko komunikuje prostredníctvom prirodzených gest už teraz. Dajte svojmu bábätku príležitosť zdieľať s vami svoj jedinečný svet pomocou znakovania.


Začnite pomocou základných znakov

Kedy je vhodné so znakovaním začať? Ideálna doba pre prvé znaky je medzi 8. mesiacom a jedným rokom. A keď po vás bábätko hneď neopakuje, nevzdávajte to. Odozva na vašu snahu môže prísť i o niekoľko mesiacov. O to rýchlejšie sa bude váš chrobáčik učiť. 


Vyskúšajte základné znaky:

JESŤ“: Pohybujte rukou k ústam a späť, akoby ste si dávali jedlo do pusy.

EŠTE“: Dajte dieťaťu sušienku alebo inú dobrotu. Keď to zje, spojte niekoľkokrát za sebou špičky prstov jednej ruky na úrovni hrudníka a potom bábätku ponúknite ďalšiu.

BOLÍ“: Spojte brušká oboch ukazovákov.

 

Bábätká milujú vašu pozornosť a dotyky! Chcete svojmu najmenšiemu dopriať nežnú starostlivosť? Venujte mu masáž pre bábätká.
Vymyslite si vlastnú „reč“ – len vy a vaše bábätko

Nie vždy urobí vaše nemluvniatko znak presne ako vy, každá snaha sa ale počíta. Deti si niektoré znaky upravujú podľa toho, ako je im to pohodlné. Komunikácia a dorozumievanie je veľmi individuálny proces a možno si budete chcieť vymyslieť svoju vlastnú znakovú reč. Ako na to?

Jednoducho pozorujte, čo upúta pozornosť vášho dieťatka. Môžete mávať rukami alebo ukazovať prsty – čokoľvek dáva zmysel vám obidvom. Keď však začnete používať určité gesto alebo znak, nemeňte ho, aby ste bábätko zbytočne nemiatli.

Vďaka znakovaniu s vaším bábätkom čoskoro zistíte, že nie je nič krajšie, ako porozprávať sa bez jediného slovka.