Krúžky pre batoľatá

Krúžky
pre batoľatá
a jasličkárov:
Mať, či nemať?


UROBTE Z KRÚŽKOV ZÁBAVU. PRE DETI AJ PRE SEBA!

Prečo a kedy začať s detskými krúžkami a aký počet je primeraný.
Poďte sa s NIVEA zblízka pozrieť na tému „krúžková činnosť“
pre batoľatá a jasličkárov.

Prečo a kedy začať s detskými krúžkami?

Veľa mamičiek premýšľa rovnako: Čím skôr odhalíme detský talent, tým skôr ho dokážeme podporiť a rozvinúť – a uľahčiť tak dieťatku vstup do života. Aj tu ale platí, že všetko má svoj čas. Pri hľadaní vhodného krúžku pre váš poklad preto myslite hlavne na to, že krúžok by mal byť len hra.

Ak sa dieťatko cíti neisto a do hrania alebo iných organizovaných aktivít sa mu nechce, nenúťte ho. Rozhodne to neznamená, že dieťa, ktoré v takomto nízkom veku nechodí na krúžky, v niečom zaostáva. Dostatok podnetov na rozvoj ho totiž čaká aj doma. Všeobecne platí, že zapísať dieťa do klasického vzdelávacieho krúžku je rozumný nápad až vtedy, keď bez vás bez problémov vydrží a zároveň je schopné rešpektovať cudziu autoritu.

radost zo hry

Aká je tá správna motivácia?

Ak dúfate, že z vašej ratolesti vyrastie husľový virtuóz, slávny športovec alebo angličtinár na úrovni rodeného hovorcu, na krúžky radšej zabudnite. Správnou motiváciou nie je ani to, že dnes to tak robí každý. Vo veku okolo 2 až 3 rokov ide len o to, aby ste si užili zábavu a strávili spoločne čas aj mimo štyroch stien bytu.

TIP: Mnohým mamičkám sa stane, že zaplatia drahý krúžok na pol roka dopredu, ale už po 2 lekciách je jasné, že tento spôsob zábavy sa dieťatku vôbec nepáči (vám sa zase nemusí pozdávať napríklad lektor alebo prostredie). Veľa krúžkov má ale dni otvorených dverí, kedy si môžete aktivitu vyskúšať len tak. Že vo vašom okolí nikto nič také neponúka? Dohodnite sa s lektorom individuálne. Určite nebude proti.  

staveni veze

Koľko krúžkov je pre batoľa a jasličkára primeraný?

Za predpokladu, že si váš drobček kolektívne aktivity s vami a kamarátmi užíva, môžete zvoliť jeden, pre aktívne a spoločenské dieťa aj viac krúžkov týždenne. Dôležité je, aby dieťatko vždy sprevádzal jeden z rodičov. A úplne najlepšie je, keď sa môže zábavy zúčastniť tiež. V každom prípade by mal byť na dohľad (ešte lepšie na dosah), aby dieťa vedelo, že si môže aktivitu bez strachu užiť.

Drží sa vás drobček na každom kroku a nechce pustiť ani vašu ruku? Na krúžku medzi ďalšími deťmi a dospelými ho k pokroku rozhodne nenúťte. Začnite po malých krôčikoch trénovať doma. Pripravili sme pre vás Malý návod, ako naučiť dieťa samostatnosti.

Myslite aj na seba. Krúžok by ste si mali užiť obaja

Presne tak. Detská „krúžková činnosť“ by mala byť zábavou aj pre vás. A zároveň príležitosťou, ako vyraziť von a stretnúť ďalšie mamičky. Zabudnite na čakanie v aute, na chodbe alebo obďaleč. Vyberte taký krúžok, ktorý si užijete aj vy!

TIP: Ak máte radi pohyb, rozhodne si osvojte tiež pár tipov na Cvičenie s deťmi.

indiani

cvicenie

pozadi