S kým sa podelíte o deň D?


KTO Z BLÍZKYCH VÁM PRI PÔRODE BUDE TOU NAJLEPŠOU OPOROU?

Kto vás pri pôrode bude držať za ruku? Partner je pravdepodobne voľbou číslo jeden, možno sa ale budete cítiť lepšie v spoločnosti mamičky alebo kamarátky.

Kto z vašich blízkych vám pri pôrode bude tou najlepšou oporou?

pôrod s partnerom

Pôrod a narodenie bábätka sú v každom ohľade veľmi intenzívne zážitky, mali by ste sa preto spýtať sama seba, s kým sa o ne chcete podeliť. Budete to len vy a váš partner, alebo niekto z rodiny? Rozhodnutie je len na vás. V deň pôrodu zo všetkého najviac záleží na tom, aby ste sa cítili bezpečne a uvoľnene.

Pre väčšinu žien je úplne prirodzené, že pôrod chcú prežívať so svojím partnerom. Prítomnosť otca pri pôrode však nemusí byť samozrejmá. Možno nechcete, aby vás milovaný partner videl počas procesu, ktorý pre vás bude fyzicky i psychicky veľmi náročný. 

Možno sa bezpečnejšie budete cítiť so svojou matkou, ktorá vás podrží za ruku a presne pochopí, čím práve prechádzate. Rozhodnite sa podľa svojho pocitu a do ničoho sa nenúťte. Váš veľký deň by ste mali prežívať s človekom, o ktorom viete, že vás skutočne podporí.

Aby všetko prebehlo hladko, potrebujete predovšetkým zostať v pokoji. Čo vám k tomu pomôže? Skúste sa psychicky pripraviť na pôrod: čo sa doma o uvoľnení naučíte, v pôrodnici ako keby ste našli.

 

Kto bude pri pôrode: Pôrodná asistentka alebo priateľka?

Počas pôrodu určite chcete mať nablízku niekoho, kto zostane pokojný za všetkých okolností. Možno máte obavy z toho, ako sa k vám zachová personál, ak pôrodné bolesti nezvládnete úplne najlepšie. V takej chvíli vám môže pomôcť pôrodná asistentka, ktorá bude presne vedieť, čo sa v danom momente odohráva, a dokáže vám poskytnúť aj zdravotnícke služby.

Ak máte strach, že by váš partner mohol pri pôrode spanikáriť a vás by tým znervóznil, môžete o podporu požiadať napríklad svoju dlhoročnú kamarátku, ku ktorej máte dôveru. A ak chcete, aby pri tej veľkej udalosti asistovala vaša mamička, rozhodne sa nemáte za čo hanbiť. Nech už si však vyberiete kohokoľvek, ubezpečte sa, že je na tento zážitok dobre pripravený.

Ubezpečte sa, že vám počas pôrodu nebude k pohodliu nič chýbať. Čo so sebou do pirodnice? Zoznam vecí, ktoré budete potrebovať.

so svojou matkou

Otec pri pôrode: Pohovorte si o tom vopred

Ak si nie ste istá, koho si na pôrodnú sálu so sebou vziať, premyslite si, čo vlastne od pôrodu očakávate. Ak si narodenie dieťaťa chcete užiť ako intímny rodinný zážitok, je logické, že si k pôrodu vezmete svojho partnera. Možno sa ale budete cítiť lepšie, keď tento vzácny okamih zostane len v kruhu žien. Nehanbite sa za to a s otcom dieťaťa sa o svoje pocity podeľte. Určite vás pochopí.

Máte už jasno v tom, kto vám bude asistovať? Nezabudnite si o tom s danou osobou pohovoriť dostatočne vopred a dajte jej možnosť, nech sa pripraví. Pre kohokoľvek z vašich blízkych to určite bude veľká česť.  

 
narodenie bábätka
vzácny okamih