ruky v zime

Ruky trpia hlavne v zime!

Vyhnite sa suchej pokožke a záderom! Koža na rukách trpí náročnými podmienkami vlastne neustále, ale v zime je negatívnych faktorov viac. A od drsnej a suchej kože je už len krôčik k záderom okolo nechtov. Ako si s nimi poradiť, ako im predchádzať a vôbec, ako mať ruky hebučké aj v zime? Poradíme vám.

Čo pokožke rúk škodí najviac v zime?

Najviac starostlivosti zvyčajne venujeme tvári: Riešime hydratáciu, vrásky, vhodné líčenie... Ale platí stará známa pravda, že nič nepovie o žene toľko, ako jej ruky. Napokon pokožka na chrbte ruky sa využíva ako testovacia plôška pre výber mejkapu práve z toho dôvodu, že sa najviac blíži tej na tvári. Ošetrujte svoje ruky rovnako usilovne ako tvár. Oplatí sa to.
Vyhnite sa suchej pokožke a záderom
Mimochodom, o príčinách, ktoré vedú k suchej pokožke na rukách, sme písali v článku Čo na suché ruky v zime? Prečítajte si ho. 

Ak máte všeobecne suchšiu pokožku, v zime sa všetko ešte zhorší. Na vine je nielen prekurované vnútorné prostredie, ale aj neustále striedanie teplôt. Najviac však pokožka trpí, keď mrzne. Nielenže je dobré mať neustále pri sebe rukavice, ale tiež nevychádzať z domu s ešte vlhkými rukami.

Ďalšou pohromou namáhanej kože na rukách sú čistiace prostriedky. Opäť vás zachránia rukavice, tentoraz však gumové. Ak ich stále ešte ignorujete, skúste im dať šancu práve tento rok.

Keď už sme pri tom umývaní, nesmieme zabudnúť na hygienu rúk. V zime vírusy a bacily číhajú doslova za každým rohom. Všade počujete, že si máte častejšie umývať ruky, ale tu je potrebné myslieť na agresivitu použitých prípravkov. Vždy radšej siahnite po prípravku, ktorý je šetrný a už v sebe obsahuje krém, či už je to tuhé mydlo  alebo tekuté s označením Nivea Care


Suchá koža – ideálne prostredie pre zádery

V zime stačí len drobné poľavenie v starostlivosti a suchá pokožka dá o sebe vedieť. Drsné miesta a šupinky svrbia, zhorší sa aj stav jemnej kožtičky okolo nechtov. V kombinácii s nesprávne vykonávanou manikúrou alebo dokonca s ohryzovaním nechtov máte na zádery zamiesené. O tom, že sú nevzhľadné, nie je potrebné diskutovať, ale dokážu aj zabolieť a v najhoršom prípade môžu byť vstupnou bránou infekcie.

Len čo sa objaví záder, treba konať!

V ideálnych podmienkach domova to ide ľahko: Dôkladne si umyjete ruky, čím kožtičku trochu zjemníte a ostrými nožnicami ju odstrihnete, najlepšie čo najbližšie k nechtu či pokožke.

Čo ale robiť vtedy, keď ste v práci, na výlete, v kine a nožničiek nikde? Je potrebné improvizovať. V prípade, že ide o zádery priliehajúce k nechtu, pohľadajte v kabelke a po vreckách pomádu (ideálnou voľbou je napríklad Labello Balzam na pery Original). Naneste ju v silnejšej vrstve na zádery a okolie nechtu. Kožtička sa zmäkčí a nepríjemný výčnelok ide zatlačiť dovnútra, aby sa nezadrhával o oblečenie.

Ak máte po ruke lekárničku, potom siahnite po náplasti a „operáciu“ vykonajte až v pokoji domova. Všeobecne platí, že treba vydržať a zádery nestrhávať a neohrýzať, hoci je to niekedy naozaj ťažké.

Vyhnite sa suchej pokožke a záderom
Labello Balzam na pery Original

Ako čeliť nepríjemnosti nazývanej zádery?

1. Premasťujte!

Znie to jednoducho: Len čo udržíte kožtičku okolo nechtov krásne vláčnu, zádery nemajú šancu. Takže majte stále „po ruke“ NIVEA Krém na ruky 3 v 1 Care & Protect a nebojte sa ho kedykoľvek použiť. Balenie krému (75 ml) sa zmestí do kabelky, ale napríklad aj do priehradky auta.

Ak nie ste disciplinovaná cez deň, buďte aspoň večer a urobte si z krémovania rúk malý rituál. Môžete pokojne použiť aj väčšie množstvo krému (ako vlašský orech) a ruky prekryť bavlnenými rukavicami. Rovnakú, aj keď nie tak vizuálne efektnú službu vám urobia aj väčšie športové ponožky, samozrejme, čisto vyprané. Vďaka dexpantenolu budú vaše ruky cez noc krásne regenerovať.

Mimochodom, na kvalitných krémoch na ruky je vraj priamo závislá Jennifer Aniston alias Rachel z Priateľov. Nevytiahne bez nich päty z domu a tvrdí, že jeho nanášanie je pre ňu forma super rýchlej meditácie, pri ktorej sa upokojuje.

NIVEA Krém na ruky Repair&Care
Vyhnite sa suchej pokožke a záderom

2. Dbajte na správnu manikúru

Asi nie je potrebné zdôrazňovať, že ak si ohrýzate nechty, tak treba najskôr vyriešiť tento problém a až potom sa zaoberať predchádzaním vzniku záderov. Vo všeobecnosti je potrebné sa vyzbrojiť trpezlivosťou a hlavne dôslednosťou. Starostlivosť totiž vychádza z pravidelnej a správne vykonanej manikúry.

Samozrejme, bolo by najlepšie chodiť každý týždeň do salónu, ale aj doma si môžete pomôcť, ak budete dodržiavať pár pravidiel. Kožtičku okolo nechtov jemne zatláčajte pomarančovým drievkom (nikdy nie kovovým) a ak si trúfnete na jej odstrihávanie, potom jedine ostrými nožnicami. Nie je nič horšie, ako „opilovať“ nechty tupým nástrojom. Domácu manikúru potom zakončite nanesením krému na celé ruky. 

Vyhnite sa suchej pokožke a záderom
Vyhnite sa suchej pokožke a záderom

3. Nezabúdajte na vitamíny a minerály

Okrem vonkajších zásahov, ktoré sme spomenuli, môžete na zádery ísť aj takpovediac od lesa a pridať do stravy viac vitamínov a minerálov. Nechty, respektíve pokožka okolo nich, ocenia väčší prísun vitamínov A, E, D i kremíka, vápnika a železa. Tieto prvky nájdete v brokolici, maku, koreňovej zelenine či strukovinách. 

Olej, bylinky alebo cibuľa

Niektoré babské rady znejú v dnešnej dobe zvláštne, ale ak fungujú, prečo ich aspoň neskúsiť, keď práve nemáte kvalitný krém na ruky? Navyše majú tú výhodu, že väčšina ingrediencií je buď ľahko dostupná, alebo ich máte bežne doma.

  • Raz za týždeň ponorte končeky prstov do misky s teplým olivovým nebo ricínovým olejom a nechajte „marinovať“ aspoň desať minút. Pokožka bude krásne hodvábna.
  • Na dezinfekciu poranených miest od odtrhnutých záderov môžete použiť šťavu z cibule. Až po zatiahnutí ranky okolitú kožtičku premažte, napríklad bravčovou masťou.
  • Nechtík záhradný je liečivá bylinka, ktorú v sušenom stave primiešate do roztopenej bravčovej masti a môžete používať ako ošetrujúci domáci krém na ruky.
  • Na okolie nechtov veľmi dobre pôsobí aj olej z rakytníka rešetliakového – nielenže dezinfikuje, ale aj lieči. Len pozor, má jasne oranžovú farbu, takže nanášajte len jednu kvapku na každý prostredník a dôkladne trením rozneste na všetky prsty. 
Vyhnite sa suchej pokožke a záderom