mineralne-oleje-header

Minerálne oleje v kozmetike: môžu byť nebezpečné?

Prečo sa minerálne oleje používajú a aké majú vlastnosti. V našom článku sa dočítate, prečo sa minerálne oleje používajú pri výrobe kozmetických produktov. Povieme vám, aké majú vlastnosti a prečo ich nájdete i vo výrobkoch značky NIVEA.

Sú produkty obsahujúce minerálne oleje bezpečné?

Áno, sú. Minerálne oleje sa vyznačujú vynikajúcou znášanlivosťou s pokožkou. Hydratujú, chránia a sú vysoko efektívne v čistení.
bezpecna-starostlivost

Bezpečnosť je pre NIVEA na prvom mieste

Všetky látky, ktoré používame v kozmetických prípravkoch, sú komplexne testované. Aby sa do našich produktov dostali, musia spĺňať najvyššie štandardy kvality, čistoty a bezpečnosti. A rovnaké kritériá sa vzťahujú i na ingrediencie na báze minerálnych olejov. V NIVEA používame iba vysoko rafinované minerálne oleje farmaceutickej kvality.

Môžete tak používať výrobky NIVEA s obsahom minerálnych olejov bez toho, aby ste sa museli čohokoľvek obávať. A prečo vlastne pridávame minerálne oleje do kozmetických prípravkov?
Minerálne oleje sa v kozmetike používajú vo forme kvapalnej alebo v podobe pevných voskov. Sú skvele kompatibilné ako s ďalšími ingredienciami, ktoré sa do kozmetických prípravkov bežne pridávajú, tak i s kožou. Dobre hydratujú, čistia a chránia pokožku. Vytvárajú na nej jemný ochranný film, ktorý ju chráni pred stratou vlhkosti.

Sú produkty obsahujúce minerálne oleje bezpečné?

Áno, kozmetické prípravky, ktoré obsahujú minerálne oleje, sú úplne bezpečné. Nemecký inštitút German Federal Institute for Risk assesment prišiel pri nedávnom hodnotení k záveru, že „minerálne oleje sú v kozmetických prostriedkoch neškodné pre zdravie spotrebiteľov“.

A bezpečnosť spotrebiteľov má pre nás v NIVEA mimoriadny význam. Všetky suroviny, ktoré používame pri výrobe produktov, musia byť komplexne testované a spĺňať najvyššie štandardy v oblasti čistoty, kvality a bezpečnosti. To platí i pre zložky na báze minerálnych olejov.


Aké minerálne oleje NIVEA používa?

V NIVEA pridávame do produktov len vysoko rafinované a kvalitné minerálne oleje. A to vždy v súlade s komplexnými právnymi predpismi, ako sú nariadenia o kozmetických prostriedkoch (EC Cosmetics Regulation), pokyny EÚ (EU Pharmacopoeia) alebo odporúčania podľa COLIPA (teraz Cosmetics Europe). Pred uvedením na trh sú navyše všetky kozmetické výrobky dôkladne testované a preverené z hľadiska bezpečnosti.

zdravy-spanok
mikroskop

Môžu minerálne oleje spôsobovať rakovinu?

Nemôžu. Početné štúdie potvrdzujú, že vysoko kvalitné minerálne oleje, ktoré sa používajú pri výrobe kozmetických prípravkov, nemajú žiadne karcinogénne účinky. O pravdivosti tohto tvrdenia sa môžete sami presvedčiť na internetových stránkach Európskej agentúry pre chemické látky (European Chemicals Agency, skrátene ECHA).


Môžu minerálne oleje preniknúť do kože?

Štúdie vykonané v uplynulých rokoch preukázali, že minerálne oleje majú spravidla veľmi vysokú viskozitu a nemôžu prenikať do kože už len z hľadiska svojich fyzikálnych a chemických vlastností. Oleje tak zostávajú na povrchu a chránia pokožku pred stratou vlhkosti.


Ktorým produktom s minerálnymi olejmi by ste sa mali radšej vyhýbať?

Všetky kozmetické prípravky dostupné v EÚ sú bezpečné a možno ich bezpečne používať.

Čo sú MOAH? A sú bezpečné?

MOAH (Mineral Oil Aromatic Hydrocarbons) sú aromatické uhľovodíkové zlúčeniny. Z minerálnych olejov sa odfiltrovávajú počas procesu výroby a rafinácie. Určité množstvo ale v olejoch môže zostať, a to i po dôkladnom vyčistení. MOAH ale nie sú nebezpečné. Minerálne oleje, ktoré ešte obsahovali zvyšky aromatických uhľovodíkových zlúčenín, boli znovu testované a nebolo u nich nájdené žiadne potenciálne riziko.


Čo sú MOSH? A sú bezpečné?

Minerálne oleje používané v kozmetických prostriedkoch sú z chemického hľadiska nasýtené uhľovodíky, známe aj ako MOSH (Mineral Oil Saturated Hydrocarbons). V rámci prípravy kozmetických prípravkov sú ale všetky minerálne oleje a vosky dôkladne čistené. Vďaka tomu sú akékoľvek zdravotné riziká vylúčená, a to vrátane karcinogénneho potenciálu.