AKÁ HODNOTA OCHRANNÉHO FAKTORA JE PRE VÁS NAJVHODNEJŠIA?

Nájdite najlepší opaľovací krém pre vašu pokožku.

Ochranný slnečný faktor určuje, ako dlho a ako efektívne bude opaľovací krém chrániť vašu pokožku. Zistite, ako vypočítať jeho ideálnu hodnotu práve pre váš typ pleti.
PREHĽAD OF

Čo znamená to číslo na opaľovacích krémoch?

Čo udáva ochranný faktor a ktorý sa k vám vôbec hodí?

Ochranný slnečný faktor (OF)

Ochranný faktor. Číslo na opaľovacom kréme. Obľúbené slovné spojenie, ktoré počujeme z reklám aj úst dermatológov, a vôbec nepremýšľame o jeho význame. Poďme to spoločne napraviť! Ochranný faktor udáva dobu, počas ktorej môžeme zostať na slnku bez spálenia. Jeho jednotkou je teda čas, ktorý môžeme zostať na slnku s použitím krémov určitého faktora. 

 

Aké stupne ochrany (a výšky faktora) teda rozlišujeme?

 • nízky (OF 6,10)
 • stredný (OF 15, 20, 25)
 • vysoký (OF 30, 50)
 • veľmi vysoký (OF 50+)
 

Slnečný faktor OF

 

Podľa čoho vyberať?

Nepodliehajte však ľudovým mýtom ako „s vysokým ochranným faktorom sa neopálim“ alebo „ak chcem mať istotu bezpečného opaľovania, stačí siahnuť po najvyššej cifre v ponuke“. Pri výbere správneho faktora majte na mysli aj nasledujúce kritériá: 

 

 • dennú dobu a ročné obdobie, v ktorom sa nachádzate,
 • zemepisné súradnice a nadmorskú výšku destinácie, kde sa chystáte opaľovať,
 • plánovanú dobu pobytu na slniečku,
 • typ vašej pleti a aktuálny stav jej opálenia.

 

Nepodceňujte prostredie, v ktorom sa opaľujete. Povrchy ako sneh alebo piesok odrážajú UV žiarenie a môžu tak narobiť neplechu, aj keď je zdanlivo pod mrakom. Ilúziu bezpečia nám spoločne s osviežením dáva voda, lenže 80 % UVA lúčov dosiahne do hĺbky dvoch metrov pod hladinou. 

 

Aký majú slnečné lúče vplyv na vašu pokožku?

UVB lúče

UVB žiarenie prenikne vrchnou vrstvou kože a spôsobuje spálenie a potenciálnu deštrukciu DNA. UVB lúče hrajú nebezpečnú úlohu pri vzniku rakoviny kože.

 

UVA lúče

UVA lúče prenikajú hlbšie do pokožky až k dermis, kde ich pôsobením dochádza k starnutiu pokožky vplyvom slnečného žiarenia a k alergiám.

 

UVA a UVB lúče

5 UV OCHRANNÝCH TIPOV

5 tipov pre slnečnú ochranu

VÝPOČET OF

Nie ste si istá svojím fototypom?

Čo sa týka genetických dispozícií a vzhľadu našej pokožky, rozlišujeme až šesť rôznych fototypov. Nie ste si istá tým svojím? Nájdite sa v nasledujúcej infografike:

6 fototypov

Matematická hádanka dešifrovaná

ako vypočítať

Teraz, keď už poznáte svoj fototyp, dokážete z neho odvodiť svoju prirodzenú dobu ochrany bez aplikácie opaľovacieho prípravku.

 

Vynásobte ju ochranným faktorom prípravku, ktorý plánujete aplikovať na pokožku, a získate dobu, počas ktorej vás bude použitý opaľovací krém chrániť.

Situáciu si vysvetlíme ešte na príklade:

 • máte blonďavé vlasy a svetlú pleť (fototyp 3). Na slnku bez ochrany vydržíte 15 minút.
  Ak sa natriete slnečným krémom s ochranným  faktorom 30, bude vaša pokožka chránená 30x dlhšie, teda maximálne 450 minút = 7,5 h


 • máte dieťa. Na slnku bez ochrany vydrží 5 minút.
  Ak ho natriete slnečným krémom s ochranným  faktorom 50, bude pokožka dieťaťa chránená 50x dlhšie, teda maximálne 250 minút = cca 4 h

príklady

BEZPEČNOSTNÉ TIPY PRE DETI

Nezabudnite však, že každé plávanie, spotenie alebo utretie do uteráka ochrannú vrstvu prípravku poškodzuje a znižuje jej efekt. Nanášajte ochranu opakovane.

tipy pre deti

NIVEA rady a tipy pre vás