Ochranný slnečný faktor

AKÁ HODNOTA OCHRANNÉHO FAKTORA JE PRE VÁS NAJVHODNEJŠIA?

Nájdite najlepší opaľovací krém pre vašu pokožku.

Ochranný slnečný faktor určuje, ako dlho a ako efektívne bude opaľovací krém chrániť vašu pokožku. Zistite, ako vypočítať jeho ideálnu hodnotu práve pre váš typ pleti.

Užívajte si hrejivé objatie slnečných lúčov - správnE

zvolený OF 

Ochranný slnečný faktor (OF)

Keď slniečko pekne hreje do tváre, je to fajn na pláži i na zjazdovke. Aby sme si ale mohli užívať lúče naplno, je dobré sa chrániť. Ochranný slnečný faktor (OF) je jedna z vecí, ktoré určujú účinnosť opaľovacieho krému. Produkty NIVEA určené na opaľovanie chránia pokožku pred UV žiarením, spálením od slniečka i nebezpečnými voľnými radikálmi. Na každého z nás ale pôsobia slnečné lúče trochu inak. Existujú rôzne typy v závislosti od farby našej pleti, vlasov a očí. Svetlá pleť potrebuje väčšiu ochranu pred slnkom než ľudia s tmavšou farbou pleti. Preto existujú rôzne ochranné faktory tak, aby existoval vhodný prípravok pre každý typ pleti.
Čo je dôležité vedieť: Zistite si, aká hodnota OF zodpovedá práve vášmu typu pleti. Jeho hodnota vychádza z doby, počas ktorej môže byť vaša pokožka vystavená slnku bez toho, aby sa spálila. Všeobecne to býva - v závislosti od typu pokožky, miesta pobytu a ročného obdobia - priemerne 5 až 30 minút.

ochranny-faktor

Tento vzorec vám pomôže určiť, aký ochranný slnečný faktor je pre vás najlepší. Ľahko si potom zvolíte vhodné produkty, vďaka ktorým budete môcť bez starostí relaxovať. Na pláži i na horách.

Vysoký ochranný faktor

Prípravky s vysokým ochranným faktorom predĺžia pôžitok z opaľovania a zabezpečia vám zdravé opálenie. Faktory sa všeobecne delia na tieto úrovne ochrany:

  • nízka (6–10)
  • stredná (15–25)
  • vysoká (30–50)
  • veľmi vysoká (50+)

Ako zistíte, ktorý ochranný slnečný faktor sa

hodí práve pre vašu pokožku?

Nasledujúce kritériá by ste mali vziať do úvahy, keď určujete vhodný ochranný faktor:

  • Ako dlho chcete zostať na slnku.
  • Aký typ pleti máte.
  • Kde sa slniečku vystavujete.
  • Kedy plánujete pobývať na slnku.

Dožičte svoje pokožke kvalitný krém, ktorý ju ochráni pred všetkými typmi nebezpečenstva

Čo je dôležité: Ochranný slnečný faktor v opaľovacích krémoch vyjadruje predovšetkým ochranu pred žiarením UVB. NIVEA produkty určené na opaľovanie vás ale ochránia i pred žiarením UVA. Správny pomer ochrany UVA a UVB definuje odporúčanie Európskej únie. A všetky výrobky NIVEA tento pomer samozrejme spĺňajú.

UV filtre

Minerálne filtre

Minerálne UV filtre v produktoch určených na opaľovanie sú vyrobené prevažne z oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého. Mechanizmus ochrany týchto UV filtrov je založený nielen na absorpcii slnečného žiarenia, ale tiež na fyzikálnom jave, keď sa slnečné svetlo odráža a rozptyľuje.

Chemické filtre

Okrem minerálnych filtrov existujú i filtre chemické, ktorých ochrana je založená výhradne na absorpcii UV žiarenia. V tomto prípade ide o škodlivé UV žiarenie, ktoré sa premieňa na tepelnú energiu. Aby sa dosiahla požadovaná ochrana proti žiareniu UVA/UVB, kombinujú sa rôzne chemické UV filtre navzájom. Ich účinnosť navyše ovplyvňujú i ďalšie kritériá, ako je napríklad odolnosť voči vode.

Ochrana pred poškodením DNA

Lúče UVA nespôsobujú žiadne bolestivé príznaky na koži, ale prenikajú veľmi hlboko do buniek dermis (teda do vrstvy, ktorá sa nachádza pod vonkajšou kožou čiže epidermis). Stimulujú tvorbu voľných radikálov a môžu poškodzovať bunky, v dlhodobom horizonte potom i samotnú DNA. Lúče UVB prenikajú "iba" do epidermis. Sú zodpovedné za vašu bronzovú pleť, ale tiež za spáleniny a rakovinu kože, pretože priamo poškodzujú DNA. Používanie ochranných slnečných prostriedkov vás ale ochráni pred negatívnymi vlastnosťami žiarenia UVA i UVB.

Opaľovací krém

Vyšší slnečný ochranný faktor vám poskytne lepšiu ochranu pred UV žiarením než nižší faktor.

Dlhotrvajúce prirodzené opálenie

Ak sa budete chrániť prípravkom s vysokým ochranným faktorom, vašej pokožke potrvá dlhší čas, než získa prirodzené opálenie. To ale tiež znamená, že bude opaľovanie zdravšie a menej rizikové. A čo viac, zlatisté opálenie vám dlhšie vydrží!

A pozor, máme pre vás ešte jednu novinku: NIVEA SUN vyvinula nový produkt, ktorý pokožku chráni a zároveň podporuje prirodzené zhnednutie kože. NIVEA SUN Olej na opaľovanie v spreji podporujúci zhnednutie obsahuje prírodný rastlinný extrakt, ktorý spúšťa vlastnú produkciu melanínu v pokožke. Výsledkom je dlhotrvajúce a prirodzené opálenie.