UV kalkulátor

UV kalkulátor: Zistite, aký je UV index vo vašom regióne

Majte pravidelný prehľad o tom, aký je vo vašom meste UV index, a chráňte svoju pokožku pred slnkom.

UV kalkulátor

ZISTITE UV INDEX VO VAŠOM MESTE

UV index sa mení každý deň a popisuje aktuálnu silu UV žiarenia vo vašom regióne.
Stupnica indexu sa delí do piatich kategórií od nízkej (1-2) až po extrémne vysokú (11+). Pre každú kategóriu potom existuje zoznam odporúčaní, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste ochránili svoju pokožku pred slnečným žiarením.
Čím vyšší index je, tým silnejšie sú lúče. Táto klasifikácia platí pre všetky typy pleti a pre všetky miesta po celom svete.
Práve tu môžete každý deň kontrolovať, aký UV index je práve u vás a podľa toho chrániť svoju pokožku pred slnkom.

CHCEM VEDIEŤ, AKÝ JE UV INDEX V:

Názov mesta nám pomôže lepšie určiť aktuálnu hodnotu UV indexu

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tu je UV index nízky

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tu je UV index priemerný

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tu je UV index vysoký

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tu je UV index veľmi vysoký

VÁŠ UV INDEX JE [uvIndex]

[city] - tu je UV index extrémne vysoký

Prezrite si ostatné miesta
UV INDEX

UV INDEX

UV INDEX: 0 až 2

Ak je UV index nízky (0 až 2), potom vám spálenie od slniečka príliš nehrozí.
Aj tak by ste ale mali svoju pleť chrániť a používať ošetrujúce produkty s ochranným faktorom.
Aký vysoký stupeň ochrany použiť? Je na to ľahká pomôcka. Stačí, ak UV index vynásobíte dvojkou a vyjde vám ideálna hodnota ochranného faktora. Vždy sa ale uistite, že je produkt vhodný pre váš typ pleti.
krém na opalovanie
ochrana pre celú rodinu

UV INDEX: 3 až 5

Keď je UV index stredný (3 až 5), odporúčame na priamom slniečku nosiť tričko, a okrem neho na pláž alebo výlet vyraziť aj v klobúku a slnečných okuliaroch.
Tiež nezabudnite na opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne 15, ktorý je vhodný pre vašu pokožku a pleť. 

UV INDEX: 6 až 7

Vysoký UV index (6 až 7) značí jediné: Je potrebné zakryť ramená a chrbát, aby ste sa nespálili.
Tiež nezabudnite na klobúk a slnečné okuliare, vďaka ktorým ochránite citlivú pokožku hlavy a oči. Rovnako je dobré chrániť tenkú pokožku pier balzamom na pery s ochranným faktorom.
A samozrejmosťou je opaľovací krém s ochranou ideálne 20 a vyššou, ktorý je zároveň vhodný pre váš typ pokožky a pleti.
A čo sa týka pobytu na slniečku, striedajte ho s tieňom, aby ste svoje telo veľmi neprehrievali.
ochrana pre pery
rodina na plaži

UV INDEX: 8 až 10

Ak je UV index veľmi vysoký (8 až 10), vyhnite sa pobytu na priamom slniečku medzi 11. až 15. hodinou. Aj keď budete v tieni, nezabudnite na potrebnú ochranu. Do základnej výbavy patrí oblečenie s dlhým rukávom, klobúk, slnečné okuliare a opaľovací krém s min. ochranným faktorom 20.

UV INDEX: 11 A VYŠŠÍ

Extrémne vysoký UV index (11 až 12) znamená jediné: Žiadny pobyt na slniečku v čase obeda. Práve tom čase je totiž slnečné žiarenie najsilnejšie.
Keď už sa na slnko vydáte, nezabudnite na pokrývku hlavy, slnečné okuliare a dlhý rukáv, aby ste svoju pokožku dôkladne ochránili.
S tým vám pomôže aj opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, ktorý je zároveň vhodný pre váš typ pokožky. 
veselá slečna
PREČÍTAJTE SI VIAC O UV RADIÁCII

ČO JE UV ŽIARENIE?

Slniečko nie je len strašiak, pre naše telo je veľmi dôležité. Okrem toho, že zlepšuje náladu, tiež nášmu telu dodáva vitamín D, ktorý podporuje imunitu a prispieva k správnemu fungovaniu nášho tela. V nadmernom množstve môže byť ale slnečné žiarenie škodlivé.
Čo je UV žiarenie a aký je rozdiel medzi UVA, UVB a ultrafialovým žiarením?
Odraz UV lúčov od pokožky
UVB lúče stimulujú nielen produkciu melanínu a sú zodpovedné za opálenie, ale sú aj vinníkom prípadného spálenia kože. UVA lúče potom pri spálení takú veľkú úlohu nehrajú. Majú ale na svedomí slnečné alergie a tiež predčasné starnutie pokožky.
Preto v produktoch NIVEA SUN kombinujeme rôzne UV filtre, aby sme vašu pokožku chránili čo najkomplexnejšie. Konkrétne potom v našich produktoch môžete naraziť napríklad na minerálne UV filtre, medzi ktoré patrí napríklad oxid titaničitý.
Minerálne UV filtre odrážajú UV lúče od pokožky ako zrkadlá. A organické UV filtre potom premieňajú škodlivé UV žiarenie na neškodné teplo.
Na dosiahnutie ideálnej ochrany pred UVA a UVB žiarením sa kombinujú rôzne UV filtre. Naše produkty z radu NIVEA SUN obsahujú vyváženú kombináciu UV filtrov, aby pokožke poskytli komplexnú ochranu pred slnečným žiarením. 
VIETE, AKÉ RIZIKÁ PREDSTAVUJE UV ŽIARENIE PRE POKOŽKU?

PREČO JE DÔLEŽITÉ MYSLIEŤ NA UV OCHRANU

Slnečné lúče

SPÁLENIE POKOŽKY

Slnečné lúče sú pre naše telo všeobecne zdravé a prospešné: Podporujú produkciu hormónu šťastia, prepožičiavajú našej pokožke krásne opálenie, ale tiež na ňu môžu mať negatívne účinky. UVB lúče môžu prenikať vrchnou vrstvou pokožky a spôsobiť nám tak bolestivé spálenie.
POŠKODENIA POKOŽKY

POŠKODENIA POKOŽKY

Slnečné lúče nám dokážu vykúzliť úsmev na perách. Zároveň stimulujú tvorbu vitamínu D v pokožke. Ten je vo všeobecnosti veľmi dôležitý pre pevnosť kostí a zdravia. Vždy by ste ale mali myslieť aj na riziká UV žiarenia. UVB lúče môžu poškodiť bunkové DNA, čo môže viesť v najhorších prípadoch až k rakovine kože.
STARNUTIE POKOŽKY

STARNUTIE POKOŽKY

UVA lúče prenikajú až do dermis, čo je hlboká vrstva pokožky. Hoci si ich pôsobenie často neuvedomujeme, pretože ich na koži necítime, tvoria voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať kožné bunky a DNA. A to môže viesť až ku kožným alergiám alebo starnutiu pleti. Vedeli ste, že až 80 % vrások je spôsobených práve UVA žiarením?
PREČÍTAJTE SI VIAC TIPOV NA TO, AKO SA CHRÁNIŤ PRED SLNKOM

NA SLNIEČKU V BEZPEČÍ

Poznať aktuálny UV index je skvelý základ. Odporúčané tipy sú ale len všeobecné a vždy ich treba prispôsobiť svojej pokožke.
Intenzita UV žiarenia sa počas dňa mení a závisí od vašej lokality. Navyše piesok, sneh a voda radiačnú záťaž zvyšujú. To znamená, že UV index môže byť aj vyšší, takže je vždy potrebné prispôsobiť slnečnú ochranu aktivite, ktorú sa chystáte vykonávať. Keď budete vyberať opaľovací krém, okrem UV indexu zvážte aj váš typ pokožky, a uistite sa, že viete, ako ho správne nanášať.
Zaujíma vás niečo konkrétne o slnečnom žiarení? Spýtajte sa svojho dermatológa, ktorý vám poradí, ako správne pokožku pred UV žiarením chrániť.
Okrem toho si môžete prečítať ďalšie naše články, ktoré sa slnečnému žiareniu venujú.
ako sa chrániť pred slnkom

VYCHUTNAJTE SI LETO A SLNIEČKO NA MAXIMUM

krém na opalovanie

AKO SPRÁVNE APLIKOVAŤ OPAĽOVACÍ KRÉM

ochrana pokožky

ČO ROBIŤ, KEĎ STE SA SPÁLILI